
Białe plamki na paznokciach mogą pojawić się u dzieci w każdym wieku, także u niemowląt. Występują dość często i zazwyczaj nie mają związku z poważnymi chorobami. Warto jednak je obserwować, zwracać uwagę na kształt i liczbę, sprawdzać, czy zrastają wraz z paznokciem i czy znikających zmian nie zastępują kolejne. W ten sposób łatwiej ustalić przyczynę wykwitów i zapobiec pojawianiu się kolejnych. Czasem konieczne jest uzupełnienie niedoboru witamin albo zmiana butów dziecka na wygodniejsze.
Czym jest leukonychia?
Białe plamki widoczne na płytce paznokciowej noszą fachową nazwę – leukonychia. Potocznie określane są również terminem „kwitnące paznokcie”. Leukonychia może mieć postać kropek, plamek lub kresek ułożonych poprzecznie lub prostopadle do macierzy paznokcia. Czasem zmiana obejmuje cały paznokieć, który staje się biały.
Pojawienie się białych plamek na paznokciach dziecka u rąk lub stóp powinno wzmóc czujność rodzica. Białe kropki lub kreski mogą (ale nie muszą) świadczyć o niedoborach składników odżywczych lub rozwijającej się chorobie. Wygląd płytki paznokciowej bywa jedną z informacji o stanie organizmu – zdrowe, dobrze odżywione dzieci mają zazwyczaj różowe, gładkie i mocne paznokcie (czytaj też: 10 objawów u dziecka, których nie możesz przeoczyć).
O czym świadczą białe plamki na paznokciach u dziecka?
Obecność białych plamek na paznokciach najczęściej nasuwa podejrzenie, że dziecku brakuje witamin. Niedobory składników odżywczych są dość częstą, ale nie jedyną przyczyną zmian na płytce paznokciowej.
Przyczyny leukonychii:
- niedobory – najczęściej cynku, czasem także magnezu, żelaza, wapnia lub biotyny (witaminy B7). Białe plamki na paznokciach mogą być objawem anemii u dziecka.
- uraz paznokcia – a dokładniej uraz płytki paznokciowej lub macierzy, czyli miejsca, z którego wyrasta paznokieć. To bardzo częsta przyczyna pojawienia się białych plamek na paznokciach u dzieci. Zmiany może powodować nie tylko uderzenie w paznokieć, ale również obgryzanie paznokci, a nawet noszenie ciasnych butów, w których paznokcie stale poddawane są uciskowi (czytaj też: jak dobrać rozmiar butów dla dziecka). Białe plamki spowodowane urazem nie pojawiają się od razu, uwidoczniają się po około dwóch tygodniach, co utrudnia ustalenie ich przyczyny. Zmiana spowodowana urazem ma zwykle postać większej białej plamki.
- alergia – białe plamki na paznokciach mogą wywoływać substancje chemiczne. Zmiany na płytce paznokciowej mogą pojawić się np. po malowaniu dziecku paznokci lakierem lub używaniu zmywacza do paznokci. Przy alergii na paznokciu może być widocznych kilka białych kropek.
- choroby – białe plamki na paznokciach mogą towarzyszyć chorobom nerek, serca, zapaleniu płuc, egzemie, łuszczycy. Czujność rodzica powinny wzmóc przede wszystkim plamki stale obecne, które nie znikają wraz ze wzrostem paznokcia.
Białe plamki, kropki lub kreski na paznokciach
Leukonychia może mieć różne rodzaje. Na paznokciach rąk i stóp mogą pojawić się:
- poprzeczne białe paski
- zmiany punktowe, małe, białe plamki
- podłużne białe smugi
- białe przebarwienie obejmujące cały paznokieć
Kiedy to zniknie?
Białe plamki na paznokciach u dziecka spowodowane urazem powinny zniknąć wraz ze zrastaniem płytki paznokciowej. To niestety długi proces, który może trwać nawet sześć do dziewięciu miesięcy. Jeśli plamki nie znikają, ale pojawiają się kolejne, należy szukać przyczyny. Warto zrobić to również wtedy, gdy białe plamki pojawiły się na wszystkich paznokciach. Pediatra może zlecić badanie krwi, aby sprawdzić, czy dziecko jest zdrowe i nie ma niedoborów witamin i minerałów.
Co dodatkowo może pomóc:
- nawilżanie paznokci (smarowanie kremem po kąpieli), sucha płytka paznokciowa łatwiej ulega uszkodzeniom
- dieta bogata w cynk i inne niezbędne witaminy i minerały
- unikanie ciasnego obuwia
- unikanie malowania dzieciom paznokci
- pilnowanie, aby dziecko nie obgryzało paznokci.
Zobacz też:

Zastrzał u dziecka to dolegliwość bardzo niekomfortowa dla malucha – palec boli i jest opuchnięty. U małych dzieci może pojawić się gorączka, płaczliwość i bezsenność . Powstawaniu zastrzału na palcu u dziecka sprzyja obgryzanie paznokci, a w przypadku niemowląt ssanie kciuka. Także nieprawidłowe obcinanie paznokci i zbyt krótkie ich przycinanie powoduje powstawaniu zastrzału na delikatnej skórze paluszków noworodków lub niemowląt. Zastrzał u dziecka: rodzaje objawy przyczyny leczenie domowe sposoby powikłania zapobieganie Rodzaje zastrzału u dziecka Zastrzał to potoczna nazwa zanokcicy, czyli ostrej ropnej infekcji tkanek otaczających paznokieć, czyli tzw. wałów panokciowych (z łac. panaritium ) u dłoni lub nogi. Spowodowany jest zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym – paciorkowcem, gronkowcem złocistym . Zazwyczaj występuje w okolicy opuszka palca. Stan zapalny rozwija się pod płytką paznokcia i obejmuje skórę przylegającą do niej. Najczęściej dotyczy jednego z palców dłoni, głównie palca wskazującego lub palucha na stopie. Wyróżniamy zastrzały: skórny, podskórny, ścięgnisty, stawowy, kostny. Objawy zastrzału u dziecka Zastrzał u dziecka objawia się w postaci: zaczerwienienia skóry palca otaczającej płytkę paznokciową, ostrego, silnego, pulsującego bólu, obrzęku – opuchlizna pojawia się w okolicy wału skórnego otaczającego paznokieć, zgrubienia na palcu – powstaje żółty pęcherz z ropą obok paznokcia, zbierania się ropy pod paznokciem. Jeżeli paznokieć i skóra go otaczająca mają kolor sinawy lu zielonkawy, jest to sygnał, że doszło do zakażenia pałeczką ropy błękitnej ( Pseudomonas aeruginosa ). Przyczyny powstawania zastrzału u dziecka Przyczyną powstania zastrzału na palcu u dziecka jest:...

To nagranie przeraziło miliony mam! W zaledwie kilka dni wyświetlono je ponad 40 mln razy, ponad 230 tys. użytkowników Facebooka udostępniło je na swoich profilach. Zobacz, co u swojego synka odkryła Sara! Obgryzanie paznokci u dziecka Sara Guidry opublikowała na Facebooku nagranie, na którym wyjmuje z dziąseł kilkuletniego synka fragmenty paznokci. Do filmu dołączyła podpis: "Zauważyłam w dziąsłach synka coś białego. Wzięłam pęsetę i to wyjęłam. To wyglądało jak paznokieć. Po chwili wyjęłam jeszcze 4. Zaczęłam dokładnie przeglądać jego buzię i znalazłam jeszcze jedno takie miejsce. W sumie wyjęłam z niego ok. 27 paznokci. Tak, 27! Dentysta nigdy nie widział czegoś takiego. Domyśliliśmy się, że Kale obgryzał paznokcie i bawił się nimi w buzi. Wpychał je w podniebienie. Paznokcie przedzierały się przez skórę i dostawały się do przerw między zębami mlecznymi a zębami stałymi. Nie pozwalajcie dzieciom obgryzać paznokci! Jeśli się nie brzydzicie, zobaczcie to nagranie". Uwaga – to nagranie nie jest przeznaczone dla wrażliwych widzów! Obecność jakiegokolwiek ciała obcego w dziąśle powoduje ból i doprowadza do powstania stanu zapalnego . W większości przypadków organizm sam wydala znajdujące się w nim ciało obce, dlatego przypadek Kale’a dziwi jeszcze bardziej. Maluch nie skarżył się na ból, a Sara odkryła znajdujące się w dziąsłach paznokcie przez przypadek. Odważyłyście się i zobaczyłyście nagranie Sary? To przerażające, do czego są zdolne maluchy! Zobacz także: Malujesz córce paznokcie? Lepiej przestań to robić! Źródło: popsugar.com

O tym, że kosmetyki nie są szczególnie dobre dla naszego zdrowia i zawierają mnóstwo chemicznych składników , które nam szkodzą słyszy się od dawna. Dlaczego wcześniej nikt nas o tym nie informował? Nie przeprowadzano specjalistycznych analiz, ani nie robiono badań. Czasami skutki pojawiają się dopiero po długotrwałym stosowaniu konkretnych substancji. Niektóre rodzaje kosmetyków są dla nas bardziej niebezpieczne, niż inne, np. ze względu na sposób ich używania, czy dłuższy kontakt z naszą skórą, ciałem. Jaki niebezpieczny składnik znajduje się w lakierach do paznokci? Naukowcy z Duke University i amerykańska organizacja Enviromental Working Group przeprowadziła eksperyment dotyczący lakierów do paznokci. 24 kobiety używały 10 lakierów do paznokci różnego rodzaju. W 8 z nich znaleziono trujący fosforan trifenylu . W pozostałych dwóch – jego śladowe ilości, ale na buteleczkach nie był wymieniony w składzie! Zobacz też: Katalog zabaw rozwijających małe dziecko Co się okazało w wyniku tego eksperymentu? Malując paznokcie lakierem zapewniamy sobie gromadzenie toksyn w komórkach. Nawet już po ok. 10-14 godzinach od pomalowania paznokci poziom trującego fosforanu TPHP zwiększa się w organizmie aż 7 razy . Trucizna ta uszkadza nasz układ hormonalny poprzez zastopowanie powstawania hormonów. Jest coraz więcej dowodów na to, że TPHP może wpływać na regulację hormonalną, metabolizm, reprodukcję i rozwój - twierdzi kierująca badaniem dr Heather Stapleton. W jaki sposób składniki lakieru do paznokci szkodzą zdrowiu? W związku z tym stosowanie lakierów do paznokci może być szczególnie niebezpieczne dla dziewczynek i młodych kobiet. Fosforan trifenylu może zaburzać gospodarkę hormonalną organizmu, a nawet zahamować jego rozwój. Oprócz wspomnianego fosforanu TPHP w lakierach do paznokci znajdują się bardzo szkodliwe:...