Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wielbłąd pod piramidami/ egipt
Fotolia
Zdrowie

Nie pozwól, aby biegunka zepsuła ci urlop!

Wakacje to czas podróży bliskich i dalekich, podczas których chcemy zapomnieć o wszystkich przyziemnych sprawach. Niestety, nawet najwspanialszy wypoczynek mogą zepsuć dolegliwości, takie jak: wymioty, bóle brzucha i biegunka.

Co to jest ostra biegunka i jakie są jej przyczyny?

Ostra biegunka to stan, gdy pacjent oddaje liczne stolce o luźnej (czyli bardziej wodnistej) konsystencji. Czasami w stolcu znajduje się domieszka śluzu lub krwi. W krajach wysokorozwiniętych, położonych w strefie klimatu umiarkowanego, najczęstszą przyczyną zakażeń w przewodzie pokarmowym są infekcje wirusowe, zdecydowanie rzadziej ostra biegunka jest następstwem zakażenia bakteryjnego czy pierwotniakowego.

Co to jest "biegunka podróżnych"?

Szczególnym rodzajem ostrej biegunki jest tzw. biegunka podróżnych, czyli zespół objawów ostrego zakażenia w przewodzie pokarmowym, który pojawia się wówczas, gdy czasowo zmieniamy miejsce pobytu. Zazwyczaj epizod kojarzy się z wyjazdami do miejsc o odmiennej kulturze i położonych w innej strefie klimatycznej, takich jak: Egipt, Tunezja, Turcja, kraje azjatyckie czy Ameryki Południowej i Środkowej. Jednak kłopotliwe dolegliwości mogą pojawić się również podczas wyprawy w mniej egzotyczne strony. Jak uciążliwym problemem może być biegunka podróżnych świadczą nadawane jej bardzo obrazowe nazwy: "zemsta faraona", "klątwa sułtana" czy "przekleństwo Azteków".
W odróżnieniu od "zwykłej" ostrej biegunki, biegunka podróżnych spowodowana jest najczęściej (80-90% przypadków) zakażeniami bakteryjnymi, zwłaszcza wywołanymi przez enterotoksyczne szczepy E. coli. W 5-10% przypadków stwierdza się infekcję wirusową, wywołaną przez rotawirusy, adenowirusy czy norowirusy. Niekiedy przyczyną biegunki podróżnych są zakażenia pasożytnicze (około 5 % przypadków).

Dlaczego podróż zwiększa ryzyko wystąpienia biegunki?

Przyczyn jest kilka. Przede wszystkim podróż wiąże się zazwyczaj z mniejszym rygorem sanitarnym, spożywaniem posiłków w przypadkowych miejscach, nie zawsze w warunkach w pełni higienicznych, korzystaniem z publicznych toalet itp. W egzotycznych krajach chętnie próbuje się lokalnych potraw, owoców czy soków, nie bacząc na to, w jaki sposób są przygotowywane (np. czy produkty są myte i odpowiednio przechowywane, jaka jest ich obróbka kulinarna). Być może pewną rolę odgrywa też lokalna flora bakteryjna, odmienna od tej, do której jesteśmy zaadaptowani.

Kiedy może wystąpić biegunka podróżnych i jakie są jej objawy?

Objawy nieżytu żołądkowo-jelitowego pojawiają się zazwyczaj po kilku dniach pobytu w nowym miejscu. Mogą to być bóle brzucha, nudności, wymioty czy też biegunka. Intensywność objawów, jak również czas ich występowania, są bardzo różne. Dolegliwości mogą mieć charakter od łagodnego do bardzo nasilonego i utrzymywać się do kilku godzin do kilku, a niekiedy i kilkunastu dni. Na szczęście biegunka podróżnych rzadko stanowi zagrożenie życia i tylko w nielicznych przypadkach gwałtowny przebieg choroby powoduje, że konieczna jest pomoc medyczna lub leczenie szpitalne. Najczęściej potrzeba interwencji lekarskiej zachodzi w przypadku małych dzieci czy osób w wieku podeszłym, u których szybko dochodzi do odwodnienia. Większe ryzyko dotyczy także osób chorujących na choroby przewlekle (np. cukrzycę czy nieswoiste choroby zapalne jelit), u których dodatkowo może dojść do zaostrzenia choroby podstawowej. Należy pamiętać, że pobyt w krajach o gorącym klimacie i wysokie temperatury otoczenia sprzyjają szybszej utracie wody z organizmu.

Jakie jest postępowanie w przypadku biegunki podróżnych?

Zasadniczo, podstawowym sposobem postępowania w przypadku każdej ostrej biegunki jest zapewnienie prawidłowego stopnia nawodnienia. Odnosi się to również do biegunki podróżnych. Najlepiej nadają się do tego celu tzw. doustne płyny nawadniające (DPN). Oprócz wody zawierają one odpowiednio zbilansowane elektrolity (sód, potas) oraz glukozę. Ich skład i osmolarność są optymalne i gwarantują efektywne wchłanianie z przewodu pokarmowego do układu krążenia, a co za tym idzie skuteczne nawodnienie. Nawadnianie przy użyciu DPN-ów stanowi najbardziej fizjologiczny i najbezpieczniejszy sposób nawadniania. Co więcej: jest to metoda, która może być zastosowana w każdej sytuacji, bez konieczności korzystania z pomocy medycznej. Nawadnianie doustne należy rozpocząć jak najwcześniej, czyli od pierwszej chwili wystąpienia objawów, takich jak biegunka czy wymioty.
Doustne płyny nawadniające można podawać wszystkim chorym, dostosowując tempo podawania do wieku i stopnia odwodnienia pacjenta. Najlepiej DPN podawać często, ale małymi porcjami. Wszystkie DPN-y mają nieco słonawy smak, co powoduje, że część chorych niezbyt chętnie je przyjmuje. Warto pamiętać, że schłodzenie płynu zmniejsza odczuwanie słonego smaku i tym samym poprawia tolerancję DPN-ów. Najlepiej więc po przygotowaniu schłodzić płyn w lodówce.

Czy do nawadniania można używać innych płynów lub napoi?

Bardzo ważna jest osmolarność podawanego płynu. Jeśli jest ona zbyt wysoka na skutek dużej zawartości węglowodanów to dochodzi do odwrócenia się ruchu wody, czyli wydzielania wody do światła przewodu pokarmowego. Efektem może być nasilenie biegunki. Dlatego bezpieczne i najbardziej skuteczne nawodnienie można osiągnąć wyłącznie przy zastosowaniu DPN. Inne płyny, np. soki owocowe, rosół z kury, coca-cola nie powinny być stosowane do nawadniania pacjentów z ostrą biegunką, gdyż mają wysoką osmolarność, dużą zawartość sacharozy i nie posiadają elektrolitów lub mają ich nieprawidłowe proporcje. Również spożywanie napojów gazowanych może wpłynąć na zmniejszenie skuteczności nawadniania, gdyż gromadzący się w przewodzie pokarmowym gaz zmniejsza poczucie łaknienia.

Czy poza nawadnianiem trzeba stosować inne leczenie?

Najczęściej biegunka podróżnych ustępuje samoistnie. Niemniej zdarzają się sytuacje, gdy nasilenie objawów lub ciężki przebieg epizodu są wskazaniami do leczenie przeciwbakteryjnego lub przeciwpasożytniczego. Leczenie takie powinno zawsze odbywać się po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby uniknąć biegunki podróżnych:

  1. Pamiętać o podstawowych zasadach higieny czyli o myciu rąk przed posiłkami, a także po skorzystaniu z toalety.
  2. Małym dzieciom nie należy pozwalać na branie do buzi różnych przedmiotów.
  3. W trakcie kąpieli w basenach starać się unikać połykania wody.
  4. W niektórych krajach zaleca się, by do mycia zębów używać wyłącznie wody gotowanej.
  5. Należy pić wodę i napoje tylko z pewnego źródła, najlepiej z oryginalnych opakowań ( takich jak butelki i puszki)
  6. Unikać dodawania lodu do napojów. (jest on zwykle przygotowywany ze zwykłej wody)
  7. Jeść potrawy poddane dłuższej obróbce cieplnej.
  8. Unikać spożywania surowych warzyw i owoców, zwłaszcza podawanych bez skórki.
  9. Unikać spożywania posiłków w miejscach przypadkowych.

 dr n. med. Kinga Kowalska-Duplaga,  Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia CMUJ

Najczęściej wybieranym płynem nawadniającym w Polsce jest ORSALIT ®, który występuje w następujących wersjach:

  • bez dodatków smakowych - w szczególności dla niemowląt oraz dla osób skłonnych do alergii,
  • ORSALIT® o smaku malinowym i bananowym dla dzieci od 6. miesiąca życia,
  • ORSALIT® o smaku malinowo-cytrynowym przeznaczony dla dorosłych
  • nowy ORSALIT® nutris o malinowo-jagodowym smaku dla dzieci od 6. miesiąca życia.

Więcej informacji o preparatach ORSALIT® , a także o sposobie dawkowania - na stronie www.orsalit.pl.

Enteromax, stop biegunkom
materiały prasowe
Zakupy
Dlaczego warto zabierać na wakacje probiotyk
Biegunki u dzieci są szczególnie niebezpieczne, gdyż łatwo mogą prowadzić do odwodnienia, dlatego wybierając się na wakacje pamiętaj o EnteroMaxie!

    Zastosowanie probiotyków podczas biegunki pozwala na odbudowanie korzystnej flory jelitowej oraz znacznie skraca czas trwania zaburzeń pracy przewodu pokarmowego. STOP BIEGUNKOM     ENTEROMAX  saszetki dla dzieci  to skuteczny i bezpieczny probiotyk dla dzieci o smaku waniliowym łagodzący przebieg biegunki. Dzięki odpowiedniej kompozycji korzystnych szczepów probiotycznych ENTEROMAX wyjątkowo skutecznie zwalcza biegunki różnego pochodzenia:       biegunkę podróżnych biegunkę poantybiotykową ostrą biegunkę infekcyjną, w tym rotawirusową Zapobiega i skraca czas trwania zaburzeń jelitowych wywołanych nieprawidłową florą jelitową. To innowacyjne połączenie dwóch szczepów probiotycznych tj. Saccharomyces boulardii oraz Lactobacillus rhamnosus GG. Ich obecność w przewodzie pokarmowym zmniejsza namnażanie się powodujących biegunki bakterii i grzybów. Stosowanie tych pro biotycznych bakterii skraca czas ostrej biegunki średnio o 24 godziny, o połowę zmniejsza częstość występowania kolejnych epizodów biegunkowych w ciągu 2 miesięcy a także skraca czas hospitalizacji  z powodu biegunki infekcyjnej średnio o 3 dni. Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego Enteromax dla dzieci  10 saszetek  ok. 16zł  

dziecko, auto, samochód, podróż
Panthermedia
Zdrowie
Czym jest biegunka podróżnych - częsty problem dzieci
Wakacyjne plany snujemy przez cały rok. Jednak wymarzony urlop mogą nam popsuć kłopoty żołądkowe. Jak im zapobiegać?


Tak zwana biegunka podróżnych to najczęstszy problem zdrowotny u osób podróżujących – skarży się na nią od 20 do aż 50 proc. turystów. Pojawia się nawet gdy jedziemy nad Bałtyk czy do Grecji, ale największe ryzyko zachorowania dotyczy Indii i okolicznych państw, krajów Afryki, Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryki Łacińskiej. Powszechność tego problemu wśród turystów wymownie obrazują lokalne nazwy, nadawane w różnych częściach świata np. „klątwa Faraona”, „zemsta Montezumy”, „Delhi-belly” lub „galop gringo”. Wystąpienie biegunki u małych dzieci jest szczególnie niebezpieczne w związku z ryzykiem odwodnienia. Czym  jest biegunka podróżnych? 
To zespół objawów żołądkowo-jelitowych, najczęściej związany z zakażeniem przewodu pokarmowego. Do takiego zakażenia dochodzi w wyniku spożycia zanieczyszczonych mikrobiologicznie pokarmów lub napojów. W rejonach o złych warunkach sanitarnych biegunka podróżnych spowodowana jest zwykle przez infekcję bakteryjną. Ich przyczyną może być także po prostu odmienna flora bakteryjna w miejscu naszego wakacyjnego pobytu. Jakie są objawy biegunki podróżnych?
 Typowymi objawami są luźne i częste stolce, wzmożone przelewanie w jelitach, wzmożone gazy, wzdęcia, nudności, wymioty, ból brzucha. Zwykle ustępują one samoczynnie, nawet bez zastosowania środków farmakologicznych. Standardowy czas występowania objawów to 3-5 dni. Jednak włączenie leków i probiotyków może go skrócić o 24-48 godzin. Warto, bo przecież szkoda urlopu. A po leki koniecznie trzeba sięgnąć, jeśli dolegliwość dotyczy dzieci, turystów w podeszłym wieku oraz osób przewlekle chorych, np. na cukrzycę lub choroby układu pokarmowego. Biegunka u tych osób w większym stopniu grozi odwodnieniem, powikłaniami lub zaostrzeniem przebiegu choroby przewlekłej. Także w przypadkach, jeśli biegunce...

dziecko, zdrowie dziecka, choroba, łóżko, maskotka
Panthermedia
Zdrowie
Zatrucie pokarmowe u dzieci - sama woda nie wystarczy
Ile osób, tyle rad na radzenie sobie z zatruciem pokarmowym u dziecka. Badania potwierdzają, że najskuteczniejszym sposobem na złagodzenie jego objawów jest podawanie doustnych płynów nawadniających.

// Najlepiej podaj coca-colę i paluszki – radzi sąsiadka. Rosół pomaga na wszystko – mówi mama. Koleżanka nakazuje: do picia tylko woda! Inna: nie należy wmuszać w dziecko niczego, samo poprosi. Fora internetowe też pełne są dobrych rad. Większość z nich wyklucza się wzajemnie – najlepsze na biegunkę jest jabłko pieczone, jabłko surowe, banan, sok, nie podawaj żadnych owoców, podaj warzywa gotowane, nie serwuj żadnych warzyw, tylko ryż. A maluch ryżem akurat pluje. Co robić, kiedy dziecko ma biegunkę ? Kolejna jesień, kolejne infekcje Choć na dworze coraz chłodniej, jesień to dla rodziców gorący okres. Przeziębienia, choroby, zatrucia u maluchów to chleb powszedni. Nic dziwnego – dzieci chorują częściej niż dorośli, bo ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Niebagatelny udział ma też przebywanie dzieci w sporej grupie rówieśników, a tam zawsze ktoś albo kaszle, albo kicha, albo boli go brzuszek. W takich warunkach o chorobę nie trudno. Zwykła grypa żołądkowa? Kiedy zauważysz u swojego dziecka biegunkę, zwykle myślisz, że to grypa żołądkowa. Może nawet skłonna jesteś podążać za radą najbliższych i wmuszać maleństwu rosół, soczki i colę, czekając, aż niedyspozycja minie. Nie należy tego robić, woda, soki, słodzone napoje mogą zaostrzyć przebieg biegunki. Najczęstszą przyczyną biegunek u dzieci są rotawirusy i nie mają one zbyt wiele wspólnego z grypą. W Polsce szacuje się, że co roku na zakażenia rotawirusami cierpi ponad 200 tys. dzieci poniżej 5 roku życia i wiele z nich trafia do szpitala. Faktycznie u kilkulatków biegunka czy wymioty przechodzą w ciągu kilku dni. Nie znaczy to jednak, że można je lekceważyć. Nawadnianie to podstawa! Trzeba przyznać rację tym, którzy twierdzą, że malucha z niedyspozycją żołądkową trzeba dowadniać . Jednak kolorowe, słodzone napoje nie są...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak