Domowe sposoby na biegunkę u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Domowe sposoby na biegunkę u dziecka – skuteczne metody

Domowe sposoby na biegunkę u dziecka sprawdzą się w przypadku niegroźnych i krótkotrwałych biegunek wynikających z zatrucia wirusami lub bakteriami. Można je stosować obok leczenia zaleconego przez lekarza. Sprawdź, co robić, aby szybciej zwalczyć rozwolnienie u dziecka.

Domowe sposoby na biegunkę pomagają powstrzymać rozwolnienie i dają możliwość nawodnienia oraz odżywienia dziecka. Podrażniony układ pokarmowy wymaga specjalnego traktowania. Z tego względu nie wszystkie napoje i potrawy można podawać dziecku w czasie rozwolnienia i tuż po nim. Jakie metody pomogą, gdy dziecko cierpi z powodu biegunki.

Bóle brzucha u dzieci - film

Domowe sposoby na biegunkę dziecka

Domowe sposoby na biegunkę opierają się przede wszystkim na leczniczym wpływie na układ pokarmowy różnych pokarmów. Najbardziej popularnymi i skutecznymi sposobami zwalczania rozwolnienia u niemowląt i małych dzieci są:
 

 • marchwianka –  czyli bardzo rzadka zupa z marchwi. Zawiera pektyny, które pęcznieją i wchłaniają w jelicie wodę, gazy i jady bakteryjne. Posiada potas, którego podczas biegunki zwykle zaczyna brakować. Można podawać ją nawet niemowlętom, które mają już rozszerzaną dietę.
  Przepis na marchwiankę: środkową część marchwi dokładnie umyj, pokrój i ugotuj w wodzie w proporcji 1/2 kg marchewki na litr wody. Po ugotowaniu marchewkę zmiksuj i dodaj ciepłą, przegotowaną wodę. Tak sporządzony napój podawaj dziecku po dwie łyżeczki kilka razy dziennie.
   
 • mleko na bazie marchwianki – jeśli podajesz dziecku mleko modyfikowane, możesz przygotować je zamiast na zwykłej wodzie, na marchwiance.

 

 • kleik ryżowy ugotowany na wodzie – ryż ma działanie zatwardzające, podobnie jak marchwianka. Kleik ryżowy można podać nawet niemowlętom, które dopiero wchodzą w okres rozszerzania diety.
   
 • napar z suszonych jagód  – działa powstrzymująco na biegunkę. Jest polecany dla starszych dzieci niż niemowlaki.
  .
 • kompot z jabłek – jest bogaty w składniki mineralne (sód, potas), które w czasie biegunki są wypłukiwane z organizmu. Jabłka zawierają pektyny, błonnik oraz kwasy organiczne, mające własności bakteriobójcze. Pediatrzy porównują dietę jabłkową do szczotki czyszczącej jelita z uszkodzonych nabłonków i bakterii. Zaraz po biegunce warto dziecku zacząć podawać zmiksowane gotowane lub pieczone jabłuszko – jest łagodne dla jelit i odżywcze.
   
 • woda, lekkie herbatki – podczas biegunki organizm bardzo szybko ulega odwodnieniu, dlatego dziecko powinno często pić. Choć młodsze niemowlęta nie powinny być dopajane, przy biegunce dopuszczone jest podawanie dziecku wody do picia, możesz również częściej przystawiać je do piersi. Koniecznie należy obserwować, czy u dziecka nie pojawiają się objawy odwodnienia.
   
 • specjalny płyn do nawadniania małych dzieci ORS HiPP – zawiera oprócz wody potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu jony.
   
 • probiotyki – warto podawać je dziecku w trakcie biegunki i przez kilka dni po jej ustąpieniu. W aptece znajdziesz mnóstwo preparatów probiotycznych – zawierają one dobre bakterie, które regulują pracę przewodu pokarmowego. Pozwalają na skrócenie czasu biegunki i przywrócenie prawidłowej mikroflory jelitowej.
   
 • banan i/lub grzanka – działają ściągająco na jelita, wchłaniają wodę, dobrze „uspokajają" układ trawienny. Dziecku można podać też sucharki lub lekko czerstwe białe pieczywo cienko posmarowane masłem. Jeśli dziecko odzyska apetyt może jeść gotowane warzywa, lekki rosołek, gotowane mięso drobiowe, gotowane jabłko.


W czasie biegunki u dziecka należy unikać podawania potraw ciężkostrawnych, owoców, słodyczy. Będą zbyt dużym obciążeniem dla układu pokarmowego. Słodycze mogą stać się pożywką dla bakterii, które wywołały biegunkę i przedłużyć czas jej trwania.

Czytaj też: Dieta przy biegunce u dziecka.
 

Jeśli dziecko ma biegunkę, te sytuacje wymagają natychmiastowej konsultacji z pediatrą:
– Rozwolnienie pojawiło się u dziecka, które nie skończyło jeszcze 6 miesięcy. W tym wieku bardzo szybko dochodzi do odwodnienia.
– Stan ogólny dziecka jest zły. Maluch jest słaby, ma podwyższoną temperaturę i wyraźnie widać, że źle się czuje.
– Kupa ma postać zielonej biegunki lub u dziecka wystąpiła biegunka z krwią. Lekarz musi zbadać przyczyny tego rodzaju wypróżnienia.

Domowe sposoby na zapobieganie biegunkom u dzieci

Bakterie szybciej namnażają się w wysokich temperaturach. Można temu zapobiec, pamiętając o kilku ważnych zasadach:
 • Niemowlęciu podawaj do picia przegotowaną i ostudzoną wodę.
 • Mleko modyfikowane przygotowuj tuż przed podaniem (nie rób go na zapas i nie odgrzewaj, resztki wylej).
 • Starannie myj butelki, smoczki, kubeczki, miseczki i łyżeczki. Często je wyparzaj.
 • Nie trzymaj na słońcu jedzenia (serków, jogurtów, wędlin).
 • Podczas wyjazdów do krajów południowych podawaj niemowlęciu do picia tylko wodę butelkowaną (przegotowaną). Na tydzień przed wyjazdem i przez cały pobyt dziecko powinno zażywać probiotyk.

Tłuszcze a biegunki u dziecka

Istnieją dowody, że dieta ubogotłuszczowa może powodować u dzieci rodzaj przewlekłej biegunki. Warto zadbać o odpowiednią ilość tłuszczu w potrawach. Ale uwaga: specjaliści radzą podawać chude mięso i wędliny, a tłuszcz dodawać jedynie w postaci niezmienionej termicznie, czyli nie smażyć na nim, nie dodawać do gotowania, tylko np. dodać łyżeczkę masła czy oleju rzepakowego do gotowej zupki dla dziecka.

Dowiedz się więcej:
01_pod-pieluszka_mtj_05.jpg
Pielęgnacja
Znów ta kupka!
Malec popłakuje, a w pieluszce kolejna wodnista kupka. Co robić? Podać herbatkę z rumianku? A może szybko biec do lekarza?

Malec popłakuje, a w pieluszce kolejna wodnista kupka. Co robić? Podać herbatkę z rumianku? A może szybko biec do lekarza? Dla niemowlęcia biegunka jest poważną chorobą. Dla starszego dziecka zresztą też. Wraz z luźnymi kupkami malec traci bowiem dużo wody, a wraz z nią bardzo cenne składniki mineralne. Łatwo o odwodnienie . Na szczęście nie każda luźna kupka to biegunka. Kiedy możesz obawiać się, że to coś poważnego? To nie problem Przewód pokarmowy niemowlęcia nie pracuje tak jak twój. Noworodek karmiony piersią może robić kupki 8–10 razy dziennie. Często są one słabo uformowane, papkowate. Żołądek dzidziusia jest malutki – gdy brzdąc pije mleko, popycha ono pokarm w jelitach. Efekt: kupka, często nawet w czasie jedzenia! Jedna za drugą Jeśli karmisz piersią, możesz podejrzewać biegunkę, gdy malec ma więcej wypróżnień niż zazwyczaj (np. było ich dziennie pięć, a teraz jest osiem), pojawia się w nich śluz, ropa, krew. Gdy karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym , zwykle robi ono 1–2 kupki dziennie. Jeśli nagle będzie ich więcej albo pojawi się w nich śluz, ropa lub krew, to znak, że coś jest nie w porządku. Jeśli biegunkę ma malec do szóstego miesiąca, natychmiast skontaktuj się z lekarzem! Odwodnienie może nastąpić bardzo szybko i jest groźne. U starszego dziecka pojawienie się 2–3 luźniejszych stolców to nie problem. Przyczyną może być np. zjedzenie zbyt wielu śliwek, czereśni, popicie ich wodą albo wypicie za dużej ilości soku. Jeśli po kilku godzinach brzuszek wróci do normy, wszystko w porządku. Niepokój powinno wzbudzić to, że kupki są wodniste, ze śluzem, z krwią lub ropą. Natychmiast jedź z malcem do lekarza, jeżeli ma on też gorączkę , wymiotuje. Wprowadź dietę Jeśli maluszek tylko częściej niż zwykle robi luźniejsze kupki , nie musisz od razu biec do lekarza. Spróbuj leczenia dietą....

Dieta przy biegunce u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Dieta przy biegunce u dziecka – co podawać, czego unikać?
Przy biegunce u dziecka najważniejsza jest odpowiednia dieta i zadbanie o to, aby chory maluch dużo pił. Leki podaje się jedynie pomocniczo. Co możesz przygotować dziecku do jedzenia w czasie choroby i po niej?

Biegunka u dziecka jest niebezpieczna, bo wraz z luźnymi kupkami maluch traci dużo płynów, a przy tym cennych składników mineralnych. Z tego względu odpowiednia dieta przy biegunce ma ogromne znaczenie dla procesu szybkiego zdrowienia. To od niej w dużej mierze zależy, czy dziecko się nie odwodni oraz czy jego organizm otrzyma wystarczającą ilość energii do zwalczenia infekcji i towarzyszącej jej biegunki. Biegunka świadczy o tym, że układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo, warto więc zastosować żywienie, które dodatkowo go nie obciąży. Z tego względu przy rozwolnieniu stosuje się dietę lekkostrawną i podaje wyłącznie pokarmy, które dostarczają energii, nawadniają i uzupełniają utracone sole mineralne, a przy tym działają zapierająco. Ważnym składnikiem diety przy biegunce powinien być błonnik pokarmowy, który ułatwi zatrzymywanie wody w organizmie. A najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie dziecka, czyli częste podawanie niezbyt dużych porcji napojów – najlepiej wody. Wyjaśniamy, jakie produkty, potrawy i napoje spełniają te kryteria i powinny znaleźć się w diecie dziecka z biegunką. Dieta przy biegunce u dziecka – jaka jest najlepsza? Najlepsza dieta przy biegunce u dziecka to tzw. dieta BRAT (skrót od: banana, rice, aple, toasts, czyli banany, ryż, jabłka i suchary): B – banany, jak najmniej dojrzałe, mogą być wręcz jeszcze zielone, R – ryż gotowany, kleik ryżowy – gotowane na wodzie, wafle ryżowe, A – jabłka, ale wyłącznie poddane obróbce termicznej – gotowane lub pieczone, najlepiej w postaci musu, T – sucharki, lekko czerstwe tosty pszenne, białe pieczywo, lekko czerstwe biszkopty, dobrze ugotowany makaron pszenny, gotowana na wodzie kasza manna. Składniki diety BRAT mają działanie zapierające, czyli sprawiają, że stolec jest bardziej odwodniony. To bardzo pożądany...

biegunka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Biegunka u niemowlaka: co podać, kiedy do lekarza?
Biegunka u niemowlaka może być niebezpieczna, ponieważ u najmłodszych dzieci łatwo o odwodnienie. Warto przygotować się na stresujące sytuacje, poznać najczęstsze przyczyny biegunek u dzieci i objawy, które mogą wskazywać na konieczność pilnej pomocy lekarza. Doświadczony pediatra wyjaśnia też, jak leczyć rozwolnienie u niemowlaka.

Na biegunkę u niemowlaka wskazują częstsze niż zwykle, bardziej wodniste lub tzw. strzelające stolce. Przyczyny rozwolnienia mogą być różne: źle umyta butelka lub smoczek, a w okresie rozszerzania diety – także nieświeże jedzenie. Silną biegunkę u niemowląt mogą też powodować rotawirusy. Sprawdź, jak rozpoznać rozwolnienie u dziecka i jak sobie z nim radzić. Spis treści: Po czym rozpoznać biegunkę u niemowlaka? Ile trwa biegunka u niemowlaka? Przyczyny biegunki u niemowlaka Biegunka u niemowlaka – leczenie Biegunka u niemowlaka – kiedy do lekarza? Zapobieganie biegunce u niemowlaka Po czym rozpoznać biegunkę u niemowlaka? Biegunka u niemowlaka, zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), to zmiana konsystencji stolca na luźną lub płynną i/albo wzrost liczby wypróżnień do zazwyczaj powyżej 3 w ciągu doby . U niemowląt karmionych wyłącznie piersią o biegunce mówi się wtedy, gdy następuje nagłe zwiększenie częstotliwości wypróżnień. Czasami biegunce towarzyszy gorączka lub wymioty. Objawy biegunki u niemowlaka Nie zawsze można łatwo rozpoznać biegunkę u niemowlęcia, zwłaszcza gdy rodzice dopiero uczą się pielęgnacji, a dobowy rytm dziecka nie jest jeszcze uregulowany. Pamiętaj jednak, że zdrowe niemowlę karmione piersią robi kupkę zwykle kilka razy dziennie, natomiast karmione butelką najczęściej tylko raz w ciągu dnia. Jeśli zauważysz odstępstwa od tej reguły, twoje dziecko może mieć biegunkę. Objawami biegunki u niemowlaka są: wyraźnie częstsze stolce, zmiana konsystencji stolca na bardziej wodnisty, „strzelające” stolce (wodniste, wydostające się pod ciśnieniem). Uwaga, zielona kupka u niemowlaka nie zawsze jest powodem do niepokoju, zwłaszcza gdy pojawia się od czasu do czasu....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj