koronawirus bilanse wracają
Adobe Stock
Zdrowie

Bilanse dzieci wracają, ale w nowej formie. Jakie są zalecenia?

W pierwszej kolejności bilansom mają być poddawane sześciolatki, jednak przychodnie mają też w miarę możliwości przyjmować pozostałe dzieci, zwłaszcza te, które powinny zostać zaszczepione.

Konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, zaleciła realizację badań bilansowych w ramach opieki profilaktycznej nad dziećmi. W pierwszej kolejności, poza zalecanymi szczepieniami ochronnymi, przychodnie powinny dokonywać bilansów w ramach obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, czyli tzw. bilanse sześciolatków. Stanowisko konsultantki zostało opublikowane na stronie Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Kolejność świadczeń dla dzieci

Pierwszeństwo mają przywrócone szczepienia najmłodszych dzieci oraz bilanse sześciolatków. Bilanse w pozostałych grupach wiekowych także mają być realizowane, ale w miarę możliwości przychodni, które powinny tak zorganizować pracę, aby móc przyjmować w bezpiecznych warunkach dzieci i ich rodziców.

Nowe zasady przeprowadzania bilansów

Bilanse zdrowia dziecka mają zostać podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich – badanie podmiotowe, wywiad epidemiologiczny oraz elementy bilansu, które można omówić telefonicznie – ma być realizowane podczas teleporady. Drugi etap – właściwe badanie bilansowe z oceną stanu zdrowia – ma się odbywać już podczas wizyty w przychodni. Etap drugi powinien zostać zrealizowany nie dłużej niż po 7 dniach od teleporady.

W czasie wizyty lekarz zważy i zmierzy dziecko oraz sprawdzi, czy nie ma ono wad postawy (np. skolioza czy płaskostopie). W zaleceniach znajduje się też informacja o tym, aby łączyć wizytę bilansową ze szczepieniami obowiązkowymi i zalecanymi, o ile jest to możliwe.

Środki ostrożności podczas wizyty bilansowej czy na szczepienie

Na wizytę w poradni może przyjść z dzieckiem tylko jeden opiekun, u którego nie występują objawy infekcji. Opiekun oraz dziecko powinno mieć maseczkę. Z kolei personel medyczny powinien używać maseczek i przyłbic, rękawiczek jednorazowych oraz jednorazowych fartuchów lub fartuchów wielorazowych używanych wyłącznie do przyjmowania zdrowych dzieci. Po każdej wizycie wszystkie powierzchnie, z którymi ma kontakt pacjent, powinny być dezynfekowane. Przychodnia powinna tak organizować wizyty, aby unikać gromadzenia się dzieci i ich opiekunów w poczekalni.


Źródło: ptmr.info.pl

Więcej o leczeniu w czasach epidemii:

Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?

co powinno umieć roczne dziecko
Adobe Stock
Zdrowie
Bilans roczniaka: co powinno umieć roczne dziecko?
To, co powinien umieć roczniak, jest uzależnione od indywidualnych uwarunkowań. Roczne dziecko może - ale nie musi - chodzić samodzielnie, gaworzyć, naśladować proste gesty dorosłych – nie jest to jednak regułą. Na bilansie lekarz sprawdza, czy dziecko rozwija się prawidłowo dla norm w tym wieku.

Zadawanie pytania, co powinno umieć roczne dziecko i porównywanie swojego dziecka do innych, jest z zasady błędne. U niektórych dzieci w 12 miesiącu życia rozwój przebiega szybciej lub wolniej niż u innych. Są oczywiście pewne normy rozwojowe dla rocznych dzieci, niemniej jednak to lekarz, podczas bilansu dziecka, sprawdza, czy roczniak mieści się w tych zakresach. Bilans roczniaka: co powinno umieć roczne dziecko? co może robić roczne dziecko? czego nie oczekiwać od roczniaka? co powinno martwić w zachowaniu dziecka? Rozwój rocznego dziecka: co powinno umieć? Na rozwój dziecka wpływają różne czynniki, m.in.: czynniki genetyczne, czynniki środowiskowe, czynniki wychowawcze, aktywność dziecka. Pytanie o to, co powinno umieć roczne dziecko, potraktuj więc z dystansem, ponieważ normy są tylko orientacyjne. To, czy maluch nauczy się chodzić dwa miesiące wcześniej, czy później nie jest najważniejsze. Nie przejmuj się zanadto jeśli twoje dziecko robi coś wolniej i nie poganiaj go w opanowywaniu kolejnych umiejętności. Wszelkie wątpliwości zgłaszaj pediatrze. Co może robić roczne dziecko? Roczne dziecko zwykle dużo rozumie, ale nie potrafi jeszcze mówić, najczęściej używa najwyżej kilku prostych słów . Często potrafi bawić się samodzielnie, ale trwa to kilka sekund. Roczniak może również sam próbować jeść, ale nie oczekuj, że będzie umiał posługiwać się sztućcami. Może także uczyć się zdejmować buty czy pieluchę. Pamiętaj jednak, że w dużej mierze robi to nieświadomie i odruchowo, dlatego nie wymagaj od niego regularności w tych czynnościach –  najlepsze, co możesz mu dać, to czas.  W pierwszym roku życia dziecko może także: chodzić i biegać, bawić się klockami , chętnie bazgrać po papierze, naśladować w zabawie proste czynności dorosłych, np....

dziecko, lekarz, dwulatek, badanie
Rozwój dziecka
Bilans dwulatka - dlaczego jest taki ważny
Na bilans dwulatka idź z dzieckiem najpóźniej 3 miesiące po drugich urodzinach. Dlaczego to taka ważna wizyta? Pediatra oceni, czy dziecko prawidłowo się rozwija, czy nie ma zeza i dobrze słyszy. Sprawdzi też, czy zrobiliście wszystkie potrzebne szczepienia i czy nie jest mu potrzebna wizyta u lekarza-specjalisty.

Przez 1. rok życia zdrowie twojego dziecka było kontrolowane niemal co miesiąc przy okazji obowiązkowych szczepień . Ale bilans zdrowia dwulatka to badanie wyjątkowe. Zazwyczaj trwa nieco dłużej niż zwykła wizyta. Pozwala to lekarzowi dokładnie zbadać dziecko i stwierdzić, czy rozwija się ono prawidłowo. Jeśli pediatra zauważy jakieś niepokojące oznaki, skieruje cię do specjalisty. Co zabrać na bilans dwulatka: książeczka zdrowia Weź ze sobą koniecznie książeczkę zdrowia dziecka. W niej lekarz zanotuje przebieg bilansu, wyniki badań i dalsze ewentualne zalecenia. W książeczce znajdzie też zapisy dotyczące szczepień, przebytych chorób, dane dotyczące porodu i stanu dziecka po urodzeniu. Testy przesiewowe dziecka Podczas bilansu dwulatka do testów przesiewowych należą: pomiar wagi i wzrostu, kontrola oczu (sprawdzenie, czy dziecko nie ma zeza), badanie orientacyjne słuchu. Od nich zaczyna się bilans zdrowia dziecka. Testy te polegają na wstępnym wykryciu wszelkich odchyleń od normy i zleceniu specjalistycznych badań. Potwierdzają one lub wykluczają chorobę. Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo, to wspaniale. Ale jeżeli lekarz podejrzewa jakieś zaburzenia, nietolerancje pokarmowe itd. - lepiej, żebyś wiedziała o nich jak najwcześniej i jak najwcześniej zaczęła z dzieckiem rehabilitację lub leczenie.  Badanie lekarskie podczas bilansu dwulatka Pediatra musi sprawdzić, czy dziecko jest prawidłowo zbudowane oraz czy rozwija się prawidłowo fizycznie i intelektualnie. Skontroluje też jego chód. Podczas bilansu pediatra z pewnością pozwoli maluchowi chwilę się pobawić, by zorientować się, co już potrafi. Zada ci też kilka pytań na temat umiejętności twojej pociechy. Jakie to pytania? Przede wszystkim o to, czy: dziecko rozumie polecenia dorosłych mówi pewnie chodzi i biega potrafi skupić się na twarzy mówiącej osoby śpi bez...

Czy przez przerwę w szczepieniach trzeba będzie podać dziecku dodatkową dawkę szczepionki? Jest stanowisko PTW
adobe stock
Aktualności
Czy przez przerwę w szczepieniach trzeba będzie podać dziecku dodatkową dawkę szczepionki? Jest stanowisko PTW
Zgodnie z oświadczeniem Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego zaleca się wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych. Wielu rodziców zastanawia się, czy przez przerwę w szczepieniach dzieci będą musiały przyjąć dodatkową dawkę szczepionki. Polskie Towarzystwo Wakcynologii wydało oświadczenie.

Jak już wiemy, zgodnie z zaleceniami WHO, CDC, NHS i NCIRS szczepienia obowiązkowe w ramach Programu Szczepień Ochronnych zostają wznowione . Czy to oznacza, że trzeba będzie podać dziecku dodatkową dawkę szczepionki za wcześniej odroczone szczepienie? Polskie Towarzystwo Wakcynologii postanowiło rozwiać wątpliwości rodziców. Nadrabianie zaległości w szczepieniach - jak to będzie wyglądać? Polskie Stanowisko Wakcynologii przekazało lekarzom instrukcje, jak postępować w przypadku zaległych szczepień u dzieci:  należy dążyć do jak najszybszego uzupełniania brakujących szczepień istotna jest znajomość przeciwwskazań oraz sytuacji, kiedy nie trzeba odraczać szczepień istotna jest znajomość minimalnych odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami szczepień i liczby dawek szczepienia podstawowego należy pamiętać o możliwości koadministracji szczepionkek w przypadku zaburzonego cyklu dawki szczepień  rzadko konieczne jest podawanie dodatkowych dawek szczepionki Podanie dodatkowej dawki może być konieczne, tylko w sytuacji, gdy: poda się kolejną dawkę tego samego preparatu zbyt szybko , poda się zbyt małą dawkę, zaszczepi się w niewłaściwe miejsce lub sposób.     PTW zaznacza, że wydłużanie odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami najczęściej nie wpływa na skuteczność szczepienia, ale wydłuża moment uzyskania ochrony , dlatego decyzja o odroczeniu szczepienia powinna być podejmowana tylko w uzasadnionych sytuacjach. Wznowienie szczepień Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny zalecają wznowienie szczepień tj: szczepienia na oddziałach noworodkowych; szczepienia obowiązkowe , które zgodnie z PSO powinny być wykonane do 24 miesiąca życia; szczepienia z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj