
- uzyskaj pomoc bez wychodzenia z domu
- przeczytaj zweryfikowane opinie pacjentów
- otrzymaj e-receptę oraz L4
Konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, zaleciła realizację badań bilansowych w ramach opieki profilaktycznej nad dziećmi. W pierwszej kolejności, poza zalecanymi szczepieniami ochronnymi, przychodnie powinny dokonywać bilansów w ramach obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, czyli tzw. bilanse sześciolatków. Stanowisko konsultantki zostało opublikowane na stronie Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
Pierwszeństwo mają przywrócone szczepienia najmłodszych dzieci oraz bilanse sześciolatków. Bilanse w pozostałych grupach wiekowych także mają być realizowane, ale w miarę możliwości przychodni, które powinny tak zorganizować pracę, aby móc przyjmować w bezpiecznych warunkach dzieci i ich rodziców.
Bilanse zdrowia dziecka mają zostać podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich – badanie podmiotowe, wywiad epidemiologiczny oraz elementy bilansu, które można omówić telefonicznie – ma być realizowane podczas teleporady. Drugi etap – właściwe badanie bilansowe z oceną stanu zdrowia – ma się odbywać już podczas wizyty w przychodni. Etap drugi powinien zostać zrealizowany nie dłużej niż po 7 dniach od teleporady.
W czasie wizyty lekarz zważy i zmierzy dziecko oraz sprawdzi, czy nie ma ono wad postawy (np. skolioza czy płaskostopie). W zaleceniach znajduje się też informacja o tym, aby łączyć wizytę bilansową ze szczepieniami obowiązkowymi i zalecanymi, o ile jest to możliwe.
Na wizytę w poradni może przyjść z dzieckiem tylko jeden opiekun, u którego nie występują objawy infekcji. Opiekun oraz dziecko powinno mieć maseczkę. Z kolei personel medyczny powinien używać maseczek i przyłbic, rękawiczek jednorazowych oraz jednorazowych fartuchów lub fartuchów wielorazowych używanych wyłącznie do przyjmowania zdrowych dzieci. Po każdej wizycie wszystkie powierzchnie, z którymi ma kontakt pacjent, powinny być dezynfekowane. Przychodnia powinna tak organizować wizyty, aby unikać gromadzenia się dzieci i ich opiekunów w poczekalni.
Jeśli potrzebujesz umówić się szybko na wizytę do pediatry, skorzystaj z wizyty online:
Źródło: ptmr.info.pl
Więcej o leczeniu w czasach epidemii:
Zadawanie pytania, co powinno umieć roczne dziecko i porównywanie swojego dziecka do innych, jest z zasady błędne. U niektórych dzieci w 12 miesiącu życia rozwój przebiega szybciej lub wolniej niż u innych. Są oczywiście pewne normy rozwojowe dla rocznych dzieci, niemniej jednak to lekarz, podczas bilansu dziecka, sprawdza, czy roczniak mieści się w tych zakresach. Bilans roczniaka: co powinno umieć roczne dziecko? co może robić roczne dziecko? czego nie oczekiwać od roczniaka? co powinno martwić w zachowaniu dziecka? Rozwój rocznego dziecka: co powinno umieć? Na rozwój dziecka wpływają różne czynniki, m.in.: czynniki genetyczne, czynniki środowiskowe, czynniki wychowawcze, aktywność dziecka. Pytanie o to, co powinno umieć roczne dziecko, potraktuj więc z dystansem, ponieważ normy są tylko orientacyjne. To, czy maluch nauczy się chodzić dwa miesiące wcześniej, czy później nie jest najważniejsze. Nie przejmuj się zanadto jeśli twoje dziecko robi coś wolniej i nie poganiaj go w opanowywaniu kolejnych umiejętności. Wszelkie wątpliwości zgłaszaj pediatrze. Co może robić roczne dziecko? Roczne dziecko zwykle dużo rozumie, ale nie potrafi jeszcze mówić, najczęściej używa najwyżej kilku prostych słów . Często potrafi bawić się samodzielnie, ale trwa to kilka sekund. Roczniak może również sam próbować jeść, ale nie oczekuj, że będzie umiał posługiwać się sztućcami. Może także uczyć się zdejmować buty czy pieluchę. Pamiętaj jednak, że w dużej mierze robi to nieświadomie i odruchowo, dlatego nie wymagaj od niego regularności w tych czynnościach – najlepsze, co możesz mu dać, to czas. W pierwszym roku życia dziecko może także: chodzić i biegać, bawić się klockami , chętnie bazgrać po papierze, naśladować w zabawie proste czynności dorosłych, np....
Przez 1. rok życia zdrowie twojego dziecka było kontrolowane niemal co miesiąc przy okazji obowiązkowych szczepień . Ale bilans zdrowia dwulatka to badanie wyjątkowe. Zazwyczaj trwa nieco dłużej niż zwykła wizyta. Pozwala to lekarzowi dokładnie zbadać dziecko i stwierdzić, czy rozwija się ono prawidłowo. Jeśli pediatra zauważy jakieś niepokojące oznaki, skieruje cię do specjalisty. Co zabrać na bilans dwulatka: książeczka zdrowia Weź ze sobą koniecznie książeczkę zdrowia dziecka. W niej lekarz zanotuje przebieg bilansu, wyniki badań i dalsze ewentualne zalecenia. W książeczce znajdzie też zapisy dotyczące szczepień, przebytych chorób, dane dotyczące porodu i stanu dziecka po urodzeniu. Testy przesiewowe dziecka Podczas bilansu dwulatka do testów przesiewowych należą: pomiar wagi i wzrostu, kontrola oczu (sprawdzenie, czy dziecko nie ma zeza), badanie orientacyjne słuchu. Od nich zaczyna się bilans zdrowia dziecka. Testy te polegają na wstępnym wykryciu wszelkich odchyleń od normy i zleceniu specjalistycznych badań. Potwierdzają one lub wykluczają chorobę. Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo, to wspaniale. Ale jeżeli lekarz podejrzewa jakieś zaburzenia, nietolerancje pokarmowe itd. - lepiej, żebyś wiedziała o nich jak najwcześniej i jak najwcześniej zaczęła z dzieckiem rehabilitację lub leczenie. Badanie lekarskie podczas bilansu dwulatka Pediatra musi sprawdzić, czy dziecko jest prawidłowo zbudowane oraz czy rozwija się prawidłowo fizycznie i intelektualnie. Skontroluje też jego chód. Podczas bilansu pediatra z pewnością pozwoli maluchowi chwilę się pobawić, by zorientować się, co już potrafi. Zada ci też kilka pytań na temat umiejętności twojej pociechy. Jakie to pytania? Przede wszystkim o to, czy: dziecko rozumie polecenia dorosłych mówi pewnie chodzi i biega potrafi skupić się na twarzy mówiącej osoby śpi bez...
Jak już wiemy, zgodnie z zaleceniami WHO, CDC, NHS i NCIRS szczepienia obowiązkowe w ramach Programu Szczepień Ochronnych zostają wznowione . Czy to oznacza, że trzeba będzie podać dziecku dodatkową dawkę szczepionki za wcześniej odroczone szczepienie? Polskie Towarzystwo Wakcynologii postanowiło rozwiać wątpliwości rodziców. Nadrabianie zaległości w szczepieniach - jak to będzie wyglądać? Polskie Stanowisko Wakcynologii przekazało lekarzom instrukcje, jak postępować w przypadku zaległych szczepień u dzieci: należy dążyć do jak najszybszego uzupełniania brakujących szczepień istotna jest znajomość przeciwwskazań oraz sytuacji, kiedy nie trzeba odraczać szczepień istotna jest znajomość minimalnych odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami szczepień i liczby dawek szczepienia podstawowego należy pamiętać o możliwości koadministracji szczepionkek w przypadku zaburzonego cyklu dawki szczepień rzadko konieczne jest podawanie dodatkowych dawek szczepionki Podanie dodatkowej dawki może być konieczne, tylko w sytuacji, gdy: poda się kolejną dawkę tego samego preparatu zbyt szybko , poda się zbyt małą dawkę, zaszczepi się w niewłaściwe miejsce lub sposób. PTW zaznacza, że wydłużanie odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami najczęściej nie wpływa na skuteczność szczepienia, ale wydłuża moment uzyskania ochrony , dlatego decyzja o odroczeniu szczepienia powinna być podejmowana tylko w uzasadnionych sytuacjach. Wznowienie szczepień Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny zalecają wznowienie szczepień tj: szczepienia na oddziałach noworodkowych; szczepienia obowiązkowe , które zgodnie z PSO powinny być wykonane do 24 miesiąca życia; szczepienia z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do...