wypadek samochodowy, policjant, dziecko, dziewczynka, odwrócenie uwagi od wypadku
Jessicę Matrious
Zdrowie

Bohaterstwo czy ludzki odruch, czyli jak ocenić postawę policjanta

Policjant, który odwrócił uwagę dziewczynki od wypadku samochodowego, w którym poszkodowana została cała jej rodzina, został okrzyknięty bohaterem. Czy takie gesty są tylko domeną bohaterów?
Policjant z małą dziewczynką na rękach, pokazujący coś w oddali, a z tyłu wrak samochodu i ekipa wydobywająca ofiary wypadku – to zdjęcie, zrobione przez Jessicę Matrious, w ostatni weekend zrobiło wrażenie na wielu osobach. Amerykański policjant starał się odwrócić uwagę dziewczynki od wypadku, w którym zginął jej tata, a mama i siostra zostały poważnie ranne. 

Grupa "apaczy"

Internauci docenili postawę stróża prawa, dla wielu osób stał się bohaterem. W komentarzach pod zdjęciem pisano o policjancie: "Potrafił znaleźć się w sytuacji", "Zwykły gest, który w świetle okoliczności staje się bohaterski", "Ludzki odruch, który budzi ciepło na sercu", "Odwrócił się plecami w sytuacji, w której większość, by się nie odwróciła". No właśnie, ten ostatni komentarz dotknął istotnej kwestii. Część osób przyglądałaby się wypadkowi z ciekawością, co więcej, pozwoliłoby przyglądać się również swoim dzieciom. Przyglądać się, ale nie pomagać. Co jakiś czas w mediach pojawiają się opowieści o gapiach, którzy zamiast ratować poszkodowanych w wypadku, włączają opcję nagrywania filmów w swoich aparatach telefonicznych, albo o kierowcach, którzy korkują ulice, bo zwalniają, by obejrzeć miejsce wypadku. Ta grupa osób zyskała niechlubne miano "apaczy" (od: Co tu robicie? A paczę sobie...).

Zobacz także: Jak działa psychologia tłumu na miejscu wypadku?

Dziecko jako uczestnik wypadku 

Widok poszkodowanych w wypadku osób nie jest przyjemny: krew, połamane (czasem oderwane) kończyny, ogromne cierpienie... Ten widok trudno znieść osobie dorosłej, a co dopiero dziecku. Dlatego trzeba mu oszczędzić takich obrazów. Bez względu na to, czy dziecko jest świadkiem, czy poszkodowanym w wypadku nie należy go zostawiać samemu sobie.
– Jeśli dziecko jest uczestnikiem wypadku (czy innej sytuacji kryzysowej), bezwzględnie należy przy nim być. Najważniejsze, by nie zostało samo ze swoimi lękami, fantazjami czy strachem. Każdemu dziecku, nawet maluchowi, można również próbować opisać sytuację – oczywiście stosownie do jego wieku. Opowiedzieć mu, co się dzieje, co się za chwilę stanie (np. że przyjedzie karetka na sygnale i zabierze poszkodowanych do szpitala) – uważa psychoterapeutka Marlena Zasadzka-Moskwa (www.ko-relacje.pl). I dodaje: – Co ważne, nie należy rozmijać się z prawdą, ani obiecywać dobrego zakończenia, jeśli nie jest ono pewne (np. dotyczy stanu zdrowia osoby poszkodowanej w wypadku). 

Psychologia tłumu 

Dlaczego, gdy jesteśmy sami, jesteśmy skłonni pomagać, ale w tłumie zanikają prawidłowe odruchy ludzkie? To zagadnienie opisano w wielu publikacjach. W tłumie zanika poczucie odrębności. Okazuje się, że im więcej osób przypatruje się wypadkowi, tym mniejsza szansa, by ktokolwiek z zebranych osób udzielił pomocy. To zjawisko nazywa się rozproszeniem odpowiedzialności. Każda z zebranych osób uważa, że wśród tłumu są osoby bardziej kompetentne do niesienia pomocy, co w konsekwencji sprawia, że nikt nie pomaga. Część osób dodatkowo obawia się ośmieszenia, gdyby próby udzielenia pomocy były nieudane lub nieadekwatne do wydarzenia. To ostatecznie zniechęca je do jakichkolwiek działań. 

Jeśli nie pomagasz, nie przeszkadzaj

Warto pamiętać, że tłum gapiów, nie pomaga w akcji ratowniczej, a wręcz ją utrudnia. Każdy z tzw. apaczy chce być jak najbliżej wydarzenia, jak najwięcej zarejestrować. Ratownicy powinni skoncentrować się na udzielaniu pomocy, a nie przeganianiu tłumów. Dlatego, jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, pomóżmy. Jeśli nie bezpośrednio (udzielając pierwszej pomocy), to pośrednio przeganiając tłumy. Zaopiekujmy się też małymi ofiarami wypadków – taka pomoc jest na wagę złota. Postąpmy tak jak wspomniany policjant.
– Policjantowi za uważność na potrzeby dziecka należą się brawa – uważa  psychoterapeutka Marlena Zasadzka-Moskwa. 

Resuscytacja dziecka – jak powinno wyglądać RKO u dziecka?

Kto ma rację? Przeciąganie sznura
Fotolia
Aktualności
Kontrowersyjne tematy, które dzielą rodziców - kto ma rację?
Ilu jest rodziców, tyle metod wychowywania dziecka... Zobacz, które tematy dotyczące wychowania dziecka są najbardziej kontrowersyjne.

Spać czy nie spać z dzieckiem w jednym łóżku? W tej kwestii rodzice dzielą się na dwie grupy. Jedni uważają, że spanie z dzieckiem w jednym łóżku z rodzicami sprzyja pogłębianiu więzi z dzieckiem, a także ułatwia życie rodzicom (dzięki temu mogą się wyspać). Ci rodzice wierzą również, że śpiąc z dzieckiem uchronią je przed nagłą śmiercią łóżeczkową (SIDS).  Drudzy natomiast uważają, że łóżko małżeńskie jest dla rodziców i pojawienie się w nim na kilka miesięcy (a nawet lat) dziecka może sprzyja pogłębianiu więzi z dzieckiem, ale o wiele częściej rozluźnia więzi pomiędzy rodzicami. Poza tym, ich zdaniem, istnieje znacznie większe ryzyko przyduszenia dziecka przez zaspanego rodzica.  Warto przeczytać:   7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem​ Karmić piersią kilkulatka czy nie? To temat wielu burzliwych dyskusji w środowisku mam. Niektóre uważają, że należy karmić dziecko piersią tak długo, jak ono tego potrzebuje (nawet jeśli jest to kilkulatek) i jak długo może jego mama. Podkreślają, że to sprzyja nawiązaniu silniejszych relacji z dzieckiem i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Inne mamy uważają, że karmienie piersią kilkulatka to patologia. Kilkulatek, który może jeść wszystko, nie powinien ssać piersi mamy ze względów dietetycznych i... estetycznych (niektórych razi widok kilkulatka dobierającego się do piersi mamy).  Zobacz także:   Kiedy przestać karmić piersią​ ? Kropla alkoholu dziecku nie zaszkodzi? "Francuskie dzieci piją wino do obiadu i nic się nie dzieje", "Jeszcze nikt nie umarł od wylizania kieliszka ajerkoniaku" - takich argumentów używają rodzice, którzy czasem pozwalają dziecku spróbować alkoholu i dodają: "Przecież nie będę robił awantury za kilka kropel alkoholu, dziecko wszystkiego musi spróbować". Ta grupa rodziców uważa, że...

prof. Bohdan Maruszewski
Łukasz Widziszowski (WOŚP)
Aktualności
Prof. Maruszewski o WOŚP: pobiliśmy rekord
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaczęła się w Centrum Zdrowia Dziecka. - Po roku największej agresji skierowanej przeciw nam, pobiliśmy znów rekord, jeśli chodzi o ilość zebranych pieniędzy - mówi prof. Maruszewski.

Jest Pan jednym z założycieli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak to wszystko się zaczęło? Właśnie tu, na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka. WOŚP powstała w 1991 roku jako fundusz pomocy dzieciom z wrodzonymi wadami serca w Centrum Zdrowia Dziecka. Nie chcieliśmy pogodzić się z tym, że dzieci, za które odpowiadamy, nie będą żyć, bo nie mamy odpowiedniego sprzętu, by zrobić operacje. Wróciłem wtedy ze szpitala w Londynie. Zostałem zastępcą szefa kliniki kardiochirurgii w CZD i pomyślałam, że albo zdobędę środki na sprzęt, by można było w tej klinice leczyć więcej dzieci i robić to lepiej, albo muszę zmienić zawód, bo nie chcę się godzić na robienie czegoś źle. Tak samo myśleli moi koledzy. Celem pierwszego finału był zakup sztucznego płucoserca : aparatu do krążenia pozaustrojowego, bez którego nie można było wykonywać operacji serca. Było wiele dzieci oczekujących na operację.  Zebraliśmy wtedy równowartość 1 mln 700 tys. dolarów. Czytaj też: WOŚP zmieniła polską pediatrię Wystarczyło na płucoserce? Na wiele płucoserc i na wiele sprzętu, który trafił do wszystkich ośrodków kardiochirurgii w Polsce. W 3 miesiące później w została zarejestrowana fundacja WOŚP. Przez pierwsze 5 lat fundacja pomagała dzieciom z wrodzonymi wadami serca. Okazało się, że Polacy chcą pomagać, brać udział w zbiorowej akcji. Rozszerzyliśmy działalność na całą medycynę pediatryczną: pomagaliśmy noworodkom i niemowlętom, onkologii, urologii, dzieciom po urazach. A od 3 lat gramy nie tylko dla dzieci, ale też dla osób starszych, bo takie są w Polsce potrzeby. Czytaj też: Na co w 2015 roku gra WOŚP - mówi Jurek Owsiak Jest wiele zarzutów w stosunku do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak Pan je odbiera? Wszyscy patrzymy sobie na ręce. Jeśli dysponujemy publicznymi pieniędzmi, musimy zrobić wszystko dla...

Sun Herald
Aktualności
Strażak zachował się jak bohater z kreskówki - zobacz co zrobił
To, co zrobił ten strażak dla dziecka poszkodowanego w wypadku, może zrobić każdy z nas. Oby nam się nigdy nie przydało, ale na wszelki wypadek warto zobaczyć, jak niewiele trzeba żeby pomóc.

Casey Lessard to strażak, który wykorzystał swój rodzicielski instynkt na miejscu wypadku. To, co zrobił dla małego chłopca, który ucierpiał w samochodowej kraksie nie wymagało od niego wiele, a sprawiło, że dziecko zachowało spokój. Do wypadku doszło obok miejscowości D'Iberville w stanie Missisipi. Z drogi wypadł samochód, w którym znajdowało się 5 dziećmi. Jedyną dorosłą osobą w aucie był kierujący pojazdem. Jak informuje Sun Herlad kierowca prawdopodobnie stracił panowanie nad kierownicą i doszło do dachowania. Na miejscu zjawili się strażacy, którzy sprawnie zajęli się poszkodowanymi. Jeden z nich postarał się szczególnie mocno. Update: Mom, 5 kids recovering after Saturday SUV crash in D'Iberville http://t.co/vCf6yDbv8Q pic.twitter.com/H2hxOr3ZBT — Sun Herald (@sunherald) wrzesień 9, 2015   Bohaterski czyn, czy rodzicielski  odruch? Chłopiec czekał na specjalnych noszach, aż będzie można go umieścić w ambulansie. Leżał sam przerażony na drodze. Wtedy zdecydował się wkroczyć Casey Lessard. Położył się obok malucha i szybko wyciągnął z kieszeni telefon, na którym puścił dziecku bajkę o śpiewających pingwinach, tak, by ten mógł się uspokoić. Podziałało błyskawicznie. Kapitan lokalnej straży pożarnej powiedział, że w przypadku dzieci bardzo ważne jest, by zająć ich uwagę i je uspokoić. Wypadek to przerażające zdarzenie dla każdego dziecka. Widok zmasakrowanych pojazdów, poszkodowanych osób napawa olbrzymim strachem. Dlatego zdaniem psychoterapeutki tak ważne jest nie pozostawienia dziecka samego na miejscu katastrofy nawet na chwilę. – Jeśli dziecko jest uczestnikiem wypadku bezwzględnie należy przy nim być – uważa psychoterapeutka Marlena Zasadzka-Moskwa (www.ko-relacje.pl). - Najważniejsze, by nie zostało samo ze swoimi lękami, czy strachem . Każdemu dziecku, nawet maluchowi, można również...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz