Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, ból uszu
Zdrowie

Ból ucha u dziecka - co robić?

Kłopoty z uszami kojarzą się z zimą, chlapą i lodowatym wiatrem, jednak zdarzają się również gdy jest ciepło. Podpowiadamy, co może powodować ból ucha i jak sobie z tym poradzić.

 
Ucho może boleć z wielu powodów. Oto one:

Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego zdarza się dzieciom dość często. To dlatego, że ich trąbka słuchowa (czyli przestrzeń łącząca ucho z nosem i gardłem) jest szeroka, a zarazem krótka. Nawet przy drobnej infekcji gardła (np. po zjedzeniu zbyt dużej ilości lodów) lub byle katarze proces zapalny może błyskawicznie objąć także uszy.
Dzieci, które mają uczulenie na pyłki, mogą  chorować na zapalenie ucha środkowego częściej latem niż w innych porach roku, bo z powodu uczulenia mają częściej zatkany nos (a wraz z nim trąbki słuchowe).
Objawy: Ból, który nie nasila się przy pociąganiu za małżowinę, oraz gorączka.  
Co robić? Z dzieckiem trzeba iść do lekarza. Kurowanie domowymi sposobami (np. za pomocą kompresów rozgrzewających) nic nie da. Zapalenie ucha leczy się przepisanymi przez pediatrę antybiotykami.

Przeczytaj także: Ważne pytania o antybiotyk

Zapalenie ucha zewnętrznego

Czasem w przewodzie słuchowym tworzą się bolesne czyraki. Winowajcami są bakterie, które mogły się dostać do ucha np. wraz z brudną wodą z jeziora.
Objawy: Dotkliwy ból ucha nasilający się przy pociąganiu za małżowinę, upośledzenie słuchu (przemijające wynika z nacieku zapalnego w przewodzie słuchowym).
Co robić? Z dzieckiem trzeba iść do lekarza. Czasami wystarczy odpowiednia maść do ucha, okłady z Altacetu na obolałe węzły chłonne w okolicy ucha oraz lek przeciwbólowy.
 

Ból ucha spowodowany przechłodzeniem

Gdy dziecku po kąpieli zostanie w uszach trochę wody, uszy mogą zacząć boleć z powodu przechłodzenia, zwłaszcza jeśli wieje wiatr albo malec wystawia głowę przez okno pojazdu. Dzieje się tak dlatego, że błona bębenkowa jest mocno unerwiona. Chłód odczuwa jako ból. Dziecko może także się rozchorować.
Co robić? Osuszaj ręcznikiem po kąpieli uszy malca, ale nic do nich nie wkładaj. Resztek wody można się pozbyć, przechylając głowę. Jeśli podejrzewasz zapalenie ucha, idź z dzieckiem do lekarza.

Uraz ucha

Bywa, że w czasie zabawy ktoś komuś wkłada do ucha patyk, np. po to, żeby sprawdzić, czy uda się go wyjąć z drugiej strony. Błonę bębenkową można uszkodzić także podczas czyszczenia uszu patyczkiem kosmetycznym (można nim oczyszczać tylko jego ujście i zakamarki małżowin).
Co robić? Każdy uraz błony bębenkowej wymaga szybkiej wizyty u laryngologa. Lekarz oczyści przewód słuchowy i ewentualnie „załata dziurę”. Do ucha nie wolno wlewać żadnego płynu, bo kropelka krwi, która tworzy się na uszkodzonej błonie bębenkowej, jest niczym plasterek: umożliwia wytworzenie blizny, chroni ucho środkowe przed wtargnięciem bakterii. Dziecku trzeba podać antybiotyk.

Ciało obce u uchu

Dzieci wkładają sobie do uszu najróżniejsze rzeczy, np. nasiona grochu, fasoli itp. Gdy te pęcznieją, ucho boli, i to mocno.
Co robić? Nie wyciągaj niczego na własną rękę, bo możesz uszkodzić przewód słuchowy i błonę bębenkową. Ciał obcych nie usuwa się pęsetą, ale specjalnym haczykiem, lepiej więc wybrać się z malcem do laryngologa, a nie do pediatry.

Owad w uchu

Do ucha może dostać się owad, np. mrówka lub szczypawka. To bolesne i nieprzyjemne (mrówka głośno „tupie”, biegając po błonie bębenkowej).
Co robić? Na szczęście intruza można się pozbyć bez problemu. Trzeba… „zalać robaka”: wlać do ucha kilka kropli spirytusu albo innego białego alkoholu (czystej wódki), chwilę odczekać, a potem przechylić głowę dziecka tak, by owad mógł wypłynąć. Spirytus jest bezpieczniejszy niż woda: robal ginie natychmiast, ucho jest od razu odkażone, a spirytus szybciej paruje. Jeśli intruz nie wypadnie w całości, trzeba pójść z dzieckiem do laryngologa.

Ból ucha podczas lotu samolotem

Uszy mogą boleć nie tylko podczas lotu samolotem, ale też w czasie jazdy autem po górach i dolinach, zwłaszcza gdy malec ma katar lub obrzęk nosa spowodowany alergią. Dlatego przed podróżą podaj smykowi krople do nosa. Pomaga też  picie i żucie.  

Konsultacja: dr n. med. Jolanta Kuźniar, specjalista otolaryngolog.

Polecamy także: Wycieranie nosa - jak nauczyć dziecko samodzielnie czyścić nos
 
 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

dziecko, lekarz, ucho, badanie
Panthermedia
Zdrowie
Gdy dziecko boli ucho
Nie ma malca, który choć raz nie chorowałby na zapalenie uszka. U dzieci trąbka słuchowa łącząca nos, gardło i ucho jest tak krótka, że zarazki łatwo się przenoszą.

Zapalenie ucha zewnętrznęgo u dziecka Przyczyny: Wystarczy lekkie zadrapanie w kanale słuchowym , aby spowodować kłopoty. Taka ranka może powstać podczas oczyszczania ucha patyczkami higienicznymi albo kiedy maluch włoży sobie coś do uszka. Lekarze nazywają czasem zapalenie ucha zewnętrznego „ uchem pływaka ”, ponieważ może je wywołać niezbyt czysta woda z basenu czy jeziora. Objawy: Najpierw pojawia się świąd w przewodzie słuchowym . Maluch może próbować się drapać i w efekcie pogorszyć sprawę: np. paznokciem zranić uszko i przenieść infekcję. Z uszka może wypływać żółtozielona wydzielina , pojawia się także ból i niewielka gorączka . Leczenie: Cierpiącemu maluszkowi pomoże ciepły okład na uszko . Rozgrzej ręcznik na grzejniku, zwiń w rulonik i ostrożnie przyłóż do chorego ucha. Ciepło nieco ukoi ból i przyspieszy leczenie. Uwagi: Idź do specjalisty zawsze, kiedy podejrzewasz, że dziecko boli ucho . Pamiętaj, że aby umówić się do laryngologa, potrzebne jest skierowanie od pediatry. Pomoc lekarza przyda się także, kiedy malec włoży coś do uszka. Nie staraj się wyjmować np. koralika patyczkiem albo pęsetką, bo możesz wepchnąć go jeszcze głębiej i spowodować stan zapalny.   Zapalenie ucha środkowego u dziecka   Przyczyny: U małych dzieci trąbka słuchowa , która łączy nos z uchem, jest krótka i szeroka. Kiedy dziecko ma katar , wirusy albo bakterie z jego noska mogą łatwo przedostać się do uszka, namnażać się tam i wywołać stan zapalny . Objawy: Często maluch ma wysoką gorączkę (nawet do 40ºC), płacze z bólu, nie chce ssać (bo wtedy w uchu podnosi się ciśnienie, a to wzmaga ból), trzyma się za ucho albo przyciska je do materacyka. Uwaga! Czasem jednak zapaleniu ucha środkowego nie towarzyszy podwyższona temperatura. Leczenie: Zwykle wystarczy podawać malcowi leki...

Ból ucha u dziecka to najczęściej objaw zapalenia
AdobeStock
Zdrowie
Ból ucha u dziecka: objawy, jak pomóc, domowe sposoby [KIEDY DO LEKARZA]
Nagły ból ucha u dziecka może być ostry i uciążliwy, często towarzyszy mu także gorączka. Jednym z powodów tych nieprzyjemnych objawów może być przedłużający się, nieprawidłowo leczony katar. Ból ucha u dzieci często wskazuje na stan zapalny.

Bolące ucho u dziecka to często objaw zapalenia ucha. Od tego, którą część ucha zaatakują wirusy lub bakterie , zależy rodzaj zapalenia i sposób leczenia. Zauważasz ból ucha u dziecka przy katarze? Przedłużający się katar, a nawet z pozoru niewinne przeziębienie, mogą wywołać poważne powikłania, z zapaleniem ucha włącznie. Spis treści: Ból ucha u dziecka przy ostrym zapaleniu ucha środkowego Objawy zapalenia ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego - jak złagodzić ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha zewnętrznego Objawy zapalenia ucha zewnętrznego Zapalenie ucha zewnętrznego - co na ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha wewnętrznego Objawy zapalenia ucha wewnętrznego Jak leczyć zapalenie ucha wewnętrznego? Gdy ból ucha się powtarza Ból ucha u dziecka - ostre zapalenie ucha środkowego Do zakażenia ucha dochodzi najczęściej poprzez trąbkę słuchową (tzw. trąbkę Eustachiusza), która łączy jamę bębenkową z nosogardłem. Do ucha środkowego wnikają te same wirusy lub bakterie, które spowodowały katar czy zapalenie gardła. Dlatego tak ważne jest leczenie każdej, nawet z pozoru błahej infekcji. Chore ucho zazwyczaj boli . Czasami jednak ból nie jest od razu bardzo silny – początkowo dziecko może się skarżyć jedynie od czasu do czasu na kłucie w uszku. Ale nigdy tego nie lekceważ! Zapalenie ucha środkowego - objawy Gdy zachoruje niemowlę, zauważysz tzw. drażliwość ucha. Maluszek będzie chwytał za nie rączką, przykrywał je dłonią, ale tobie nie pozwoli go dotknąć. Przy tym schorzeniu, ból ucha i gorączka (około 38°C) występują często w parze. Dziecko może być: przestraszone, rozdrażnione, płaczliwe, niechętne do ssania. U starszego malucha objawy zapalenia ucha mogą być mniej dokuczliwe. Na zapalenie ucha środkowego czasami wskazują...

Zdrowie
Zapalenie ucha
Jeśli infekcje często się powtarzają, mogą źle wpływać na zdolność słyszenia.

Bolące uszko to przypadłość wielu małych dzieci. Jeśli infekcje się powtarzają, mogą źle wpływać na zdolność słyszenia. U małego dziecka nos, gardło, a także ucho środkowe są położone bardzo blisko siebie. Nawet zwykły katar może więc spowodować infekcję uszu. Niemowlę większość czasu spędza w pozycji poziomej, wydzielina z noska ma więc ułatwiony dostęp do uszu. Spływa tam trąbką Eustachiusza (przewodem łączącym jamę ustną z uchem). Dlatego przy katarze najważniejsze jest oczyszczanie noska. Zapalenia uszu mogą też być skutkiem przerostu tzw. trzeciego migdała. Wtedy czasem trzeba go usunąć. Nie obawiaj się tego zabiegu, jeśli jest konieczny. Zwykle po nim infekcje dróg oddechowych, a w konsekwencji także zapalenia uszu, pojawiają się rzadziej. A to, między innymi, chroni przed kłopotami ze słuchem. Przebieg choroby Pierwszym sygnałem infekcji ucha jest wysoka, dochodząca do 40°C gorączka. Pojawia się silny ból. Niemowlę odmawia ssania, bo ruch szczęk uruchamia mięśnie, które naciskają na bolące uszko. Częstym objawem u najmłodszych jest też ból brzuszka, biegunka, wymioty – bo zainfekowany jest cały organizm. Dziecko może pocierać główką o poduszkę, chwytać się za bolące uszko lub skarżyć na szum w uszach. Pęknięta błona Zalegająca w uchu ropna wydzielina szuka ujścia. Pod wpływem wytworzonego w uchu ciśnienia może dojść do przerwania błony bębenkowej, czyli perforacji. Czasem jednak laryngolog musi ją naciąć i usunąć zalegającą wydzielinę. Przerwana błona zwykle zarasta samoistnie i prawidłowo przewodzi dźwięki. Gdy jednak pęknie przy brzegu lub sama nie zarośnie, trzeba wykonać zabieg jej zamknięcia lub rekonstrukcji. Przez pękniętą błonę bębenkową do ucha środkowego może dostać się złuszczony nabłonek z kanału słuchowego. Tam jego warstwy odkładają się wraz z zaschniętą...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz