
Ucho może boleć z wielu powodów. Oto one:
Zapalenie ucha środkowego
Zapalenie ucha środkowego zdarza się dzieciom dość często. To dlatego, że ich trąbka słuchowa (czyli przestrzeń łącząca ucho z nosem i gardłem) jest szeroka, a zarazem krótka. Nawet przy drobnej infekcji gardła (np. po zjedzeniu zbyt dużej ilości lodów) lub byle katarze proces zapalny może błyskawicznie objąć także uszy.
Dzieci, które mają uczulenie na pyłki, mogą chorować na zapalenie ucha środkowego częściej latem niż w innych porach roku, bo z powodu uczulenia mają częściej zatkany nos (a wraz z nim trąbki słuchowe).
Objawy: Ból, który nie nasila się przy pociąganiu za małżowinę, oraz gorączka.
Co robić? Z dzieckiem trzeba iść do lekarza. Kurowanie domowymi sposobami (np. za pomocą kompresów rozgrzewających) nic nie da. Zapalenie ucha leczy się przepisanymi przez pediatrę antybiotykami.
Przeczytaj także: Ważne pytania o antybiotyk
Zapalenie ucha zewnętrznego
Czasem w przewodzie słuchowym tworzą się bolesne czyraki. Winowajcami są bakterie, które mogły się dostać do ucha np. wraz z brudną wodą z jeziora.
Objawy: Dotkliwy ból ucha nasilający się przy pociąganiu za małżowinę, upośledzenie słuchu (przemijające wynika z nacieku zapalnego w przewodzie słuchowym).
Co robić? Z dzieckiem trzeba iść do lekarza. Czasami wystarczy odpowiednia maść do ucha, okłady z Altacetu na obolałe węzły chłonne w okolicy ucha oraz lek przeciwbólowy.
Ból ucha spowodowany przechłodzeniem
Gdy dziecku po kąpieli zostanie w uszach trochę wody, uszy mogą zacząć boleć z powodu przechłodzenia, zwłaszcza jeśli wieje wiatr albo malec wystawia głowę przez okno pojazdu. Dzieje się tak dlatego, że błona bębenkowa jest mocno unerwiona. Chłód odczuwa jako ból. Dziecko może także się rozchorować.
Co robić? Osuszaj ręcznikiem po kąpieli uszy malca, ale nic do nich nie wkładaj. Resztek wody można się pozbyć, przechylając głowę. Jeśli podejrzewasz zapalenie ucha, idź z dzieckiem do lekarza.
Uraz ucha
Bywa, że w czasie zabawy ktoś komuś wkłada do ucha patyk, np. po to, żeby sprawdzić, czy uda się go wyjąć z drugiej strony. Błonę bębenkową można uszkodzić także podczas czyszczenia uszu patyczkiem kosmetycznym (można nim oczyszczać tylko jego ujście i zakamarki małżowin).
Co robić? Każdy uraz błony bębenkowej wymaga szybkiej wizyty u laryngologa. Lekarz oczyści przewód słuchowy i ewentualnie „załata dziurę”. Do ucha nie wolno wlewać żadnego płynu, bo kropelka krwi, która tworzy się na uszkodzonej błonie bębenkowej, jest niczym plasterek: umożliwia wytworzenie blizny, chroni ucho środkowe przed wtargnięciem bakterii. Dziecku trzeba podać antybiotyk.
Ciało obce u uchu
Dzieci wkładają sobie do uszu najróżniejsze rzeczy, np. nasiona grochu, fasoli itp. Gdy te pęcznieją, ucho boli, i to mocno.
Co robić? Nie wyciągaj niczego na własną rękę, bo możesz uszkodzić przewód słuchowy i błonę bębenkową. Ciał obcych nie usuwa się pęsetą, ale specjalnym haczykiem, lepiej więc wybrać się z malcem do laryngologa, a nie do pediatry.
Owad w uchu
Do ucha może dostać się owad, np. mrówka lub szczypawka. To bolesne i nieprzyjemne (mrówka głośno „tupie”, biegając po błonie bębenkowej).
Co robić? Na szczęście intruza można się pozbyć bez problemu. Trzeba… „zalać robaka”: wlać do ucha kilka kropli spirytusu albo innego białego alkoholu (czystej wódki), chwilę odczekać, a potem przechylić głowę dziecka tak, by owad mógł wypłynąć. Spirytus jest bezpieczniejszy niż woda: robal ginie natychmiast, ucho jest od razu odkażone, a spirytus szybciej paruje. Jeśli intruz nie wypadnie w całości, trzeba pójść z dzieckiem do laryngologa.
Ból ucha podczas lotu samolotem
Uszy mogą boleć nie tylko podczas lotu samolotem, ale też w czasie jazdy autem po górach i dolinach, zwłaszcza gdy malec ma katar lub obrzęk nosa spowodowany alergią. Dlatego przed podróżą podaj smykowi krople do nosa. Pomaga też picie i żucie.
Konsultacja: dr n. med. Jolanta Kuźniar, specjalista otolaryngolog.
Polecamy także: Wycieranie nosa - jak nauczyć dziecko samodzielnie czyścić nos