Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
płaczący chłopiec, dziecko
Fotolia.pl
Zdrowie

Twoje dziecko budzi nocą ból? Sprawdź, dlaczego!

Maluch narzeka na bóle nóg, budzi się z krzykiem, a mięśnie łydek ma twarde jak skała? Nie stresuj się to bóle wzrostowe.

Bóle wzrostowe najczęściej występują u dzieci między 7. a 11. rokiem życia, jednak zdarzają się również u dzieci około 3. roku życia. To czas intensywnego wzrostu i rozwoju, którego niekorzystnym, a na pewno trudnym efektem ubocznym są bóle nóg (mogą również pojawić się bóle rąk, pleców czy barku).

 

Czym są bóle wzrostowe?

Najbardziej rozpowszechniona teoria mówi, że bóle wzrostowe to, najogólniej rzecz ujmując, nocny przyrost tkanki wzrostowej w kościach. Za dnia jest ona silnie uciskana podczas biegania, skakania czy chodzenia, a w nocy nadrabia „stracony" czas. Mięśnie i ścięgna bardzo często nie nadążają z przyrostem. Ta różnica w tempie rośnięcia powoduje ból. Inna, starsza teoria dotycząca pochodzenia bólu wzrostowych, wskazuje na intensywność ruchu dziecka, którego konsekwencją są bóle łydek.

 

Czy bóle wzrostowe to powód do niepokoju?

Bóle wzrostowe dotyczą od 25% do 40% dzieci (specjaliści różnią się w szacunkach). Niemniej jednak warto dziecko obserwować. Symptomami wielu poważnych chorób są bóle mięśni.

Co może złagodzić ból związany z rośnięciem?

  • Szybka reakcja, czyli masaż. Delikatnie masuj łydki dziecka.
  • Możesz stosować ciepłe okłady dla złagodzenia bólu lub ciepłą kąpiel/prysznic
  • Ćwiczenia rozciągające. Podczas samego bólu namów dziecko na obciąganie palców, a potem zadzieranie ich ku górze. Początki są trudne, ale te ćwiczenia dość skutecznie łagodzą ból. Wieczorna gimnastyka, przed zaśnięciem da większą szansę na noc bez bólu. Warto wprowadzić taki rytuał w formie zabawy.
  • Płyny. Wiemy, że dzieci powinny pić głównie wodę, jeśli jednak dziecko ma problemy z bólami wzrostowymi, koniecznie sięgnij po soki warzywne i owocowe.
  • Odpowiednia dieta. Szczególnie pamiętamy o cynku, wapniu i witaminie D, czyli staramy się uzupełnić dietę malucha o: mleko sery, jogurty, warzywa i ryby. Profilaktycznie można podać dziecku również  tran.

Dodatkowo możesz:

  • Sprawdzić, czy aktywność fizyczna jest dostosowana do wieku i możliwości dziecka (chodzi o wyeliminowanie nadmiernego wysiłku).
  • Sprawdzić poziom magnezu i potasu u dziecka.
  • Podać dziecku stosowane zazwyczaj leki przeciwbólowe, oczywiście po konsultacji z pediatrą, .

Zobacz też: Wspomaganie odporności dziecka dietą

Jeśli to nie bóle wzrostowe?

Poproś lekarza o skierowanie na morfologię krwi, warto wykluczyć poważniejsze schorzenia.
Bóle nocne towarzyszom też:

  • nowotworom (pierwotny nowotwór kości, białaczka),
  • ostremu i przewlekłemu zapaleniu kości,
  • złuszczeniu głowy kości udowej,
  • chorobie Perthesa.

Inna nazwa, ten sam ból

Bóle wrostowe określane są też innymi nazwami, które oznaczają dokładnie to samo:

  • ból kończyn o niewyjaśnionej etiologii
  • idiopatyczny ból kończyn u dzieci
  • łagodny nocny ból kończyn u dzieci
  • nawracający ból kończyn u dzieci

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

para, małżeństwo, ciąża, brzuch
© Igor Mojzes - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży
Jak pokonać ból kręgosłupa w ciąży? Rady ortopedy
Bóle kręgosłupa dokuczają większości kobiet w ciąży. Aż 1/3 przyszłych mam ma na tyle silne bóle pleców, że wymaga pomocy medycznej. Zapytaliśmy dra Łukasza Antolaka, chirurga ortopedę, jak zapobiegać kłopotom z kręgosłupem oraz w razie potrzeby – do kogo udać się po pomoc.

Jak wiele kobiet w ciąży cierpi na bóle kręgosłupa? Mamy na ten temat całkiem dokładne dane. W tej chwili szacuje się, że nawet ok. 80 proc. kobiet odczuwa dolegliwości kręgosłupa i miednicy . Chciałbym tu właśnie zwrócić uwagę na odróżnienie tych dwóch kwestii. Ból z kręgosłupa , szczególnie kręgosłupa lędźwiowego, jest często mylony z dolegliwościami okolic miednicy, a w szczególności stawów krzyżowo-biodrowych. Procentowo rozkłada się to mniej więcej tak: ok. 70 proc. kobiet cierpi na bóle kręgosłupa , natomiast do 20 proc. miewa bóle miednicy. Czy łatwo pacjentkom określić, gdzie jest umiejscowiony ból, czy nie utrudniają diagnozy błędnym opisem? Lekarz zazwyczaj nie ma problemu z diagnozowaniem przyczyny bólu pleców , robi to już podczas pierwszego spotkania. I tak – ból centralnej części pleców, nierzadko opasujący okolicę lędźwiową, ma zazwyczaj źródło w kręgosłupie lędźwiowym , podczas gdy bardziej asymetryczny, występujący głównie w okolicy pośladków wynikać może z zaburzenia funkcji stawu krzyżowo-biodrowego. Dolegliwości przedniej, centralnej części miednicy wynikają zaś zazwyczaj ze zmian spojenia łonowego . Dysfunkcja w obrębie tylnej części miednicy nierzadko bywa również przyczyną bólu odczuwanego w kończynach dolnych. Zobacz także:   Czy można brać leki przeciwbólowe w ciąży? Czy to jest ta osławiona rwa kulszowa? Ból , który promieniuje ze stawu krzyżowo-biodrowego, tak zwany ból odniesiony, nie jest rwą kulszową . Ta wiąże się z najczęściej z chorobą w obrębie kręgosłupa – z uciskiem lub podrażnieniem korzeni nerwowych, które wychodzą z kręgosłupa . I rzeczywiście, odróżnienie tych dwóch rodzajów bólów bywa trudniejsze. Jakie są przyczyny dolegliwości kręgosłupa? Są badania, które mówią, że wraz ze wzrostem masy ciała przyszłej mamy wzrasta ryzyko...

Po porodzie
Fotolia
Połóg
Skurcze macicy i bóle krocza po porodzie
To normalne, że po porodzie czujesz się, jakbyś właśnie zeszła z ringu po ciężkiej walce. Boli brzuch, obkurczająca się macica, krocze. Znamy sposoby, by złagodzić poporodowe bóle.

Bóle poporodowe przez kilka pierwszych dni po porodzie są normalne, nie musisz się niepokoić. Obserwuj je jednak uważnie, by wykluczyć możliwość komplikacji. Mama po porodzie ma prawo jednak przez kilka tygodni czuć się nie najlepiej.   Poporodowe bóle i skurcze brzucha Silne bóle i skurcze pojawiające się wyraźnie podczas karmienia piersią świadczą o tym, że obkurcza się macica i wraca do rozmiarów sprzed ciąży. Oksytocyna, hormon odpowiedzialny za wydzielanie mleka, stymuluje również czynność skurczową macicy. Nie przejmuj się bólami i skurczami macicy. Karmisz piersią na zdrowie : dzięki temu macica szybciej wróci do dawnych rozmiarów.  Ból i skurcze macicy możesz odczuwać silniej, jeśli urodziłaś kolejne dziecko, a także wtedy, gdy urodziłaś więcej niż jedno dziecko.  Co robić, gdy skurcze i bóle są silne: Jeśli skurcze przeszkadzają Ci się rozluźnić podczas karmienia piersią, porozmawiaj z lekarzem. Może zalecić łagodne środki przeciwbólowe (zwykle z paracetamolem). Pomaga też delikatne głaskanie brzucha. Możesz też zastosować zimny na okolice podbrzusza (np. ze zmoczonej w wodzie pieluszki). Bóle i skurcze macicy powinny minąć w ciągu tygodnia od porodu. Kiedy bóle i poporodowe skurcze macicy mogą wzbudzić niepokój: Jeżeli bólom i skurczom macicy towarzyszą cuchnące, krwiste odchody połogowe, albo bóle i skurcze macicy są silne i trwają dłużej niż tydzień, powiedz o tym ginekologowi. Być może wdała się bakteryjna infekcja i konieczne będzie jej leczenie.     Poporodowe bóle w okolicy krocza Jeśli dziecko przyszło na świat w naturalny sposób, krocze jest spuchnięte i obolałe. Nic dziwnego: trzykilogramowy noworodek musiał przecież rozpychać się z całych sił, aby przecisnąć się przez malutki otwór. Gorzej, jeśli krocze pękło lub zostało nacięte podczas akcji porodowej –...

ból nóg u dzieci
Fotolia
Zdrowie
Ból nóg u dzieci: bóle wzrostowe, przyczyny i badania. Ból nóg u dziecka jako objaw białaczki
Ból nóg u dzieci zdarza się dość często. Dziecko może skarżyć się na ból wieczorami, a czasem nawet budzić się w nocy i narzekać na ból łydek i ból nóg pod kolanami. Taki nagły nocny ból mięśni u dziecka może wskazywać na bóle wzrostowe. Rodzice jednak często niepokoją się, że ból nóg u dzieci oznacza białaczkę lub inny nowotwór.

Ból nóg u dzieci pojawia często, a bóle wzrostowe ma aż 25-40 proc. dzieci. Ból nóg odczuwany jest zwykle obustronnie w łydkach (piszczelach), udach i pod kolanami − w dołach podkolanowych. Jeśli dziecko cierpi na bóle wzrostowe, bolące miejsca nie są w żaden sposób zmienione: nie ma obrzęków, zasinienia czy zaczerwienienia. Najczęściej bóle nóg mają dzieci w wieku 10-12 lat, ale bóle mięśni nóg związane ze wzrastaniem zdarzają się też u 3-4-latków. Najczęściej ból nóg   pojawia się wieczorem lub w nocy i trwa kilka minut, rzadko przedłuża się do ponad 30 minut. Ból nóg u dziecka nie musi oznaczać białaczki, ale jeśli dolegliwościom towarzyszą niepokojące objawy, trzeba zrobić dodatkowe badania. Ból nóg u dzieci: przyczyny Bóle nóg u dzieci mają najczęściej bardzo proste przyczyny. Specjaliści są zgodni, że źródłem bólu łydek i bólu pod kolanami są zwykle zmiany w intensywnie rosnących kościach oraz otaczających je mięśniach i ścięgnach. Z jednej strony w nocy bolą mięśnie przeciążone aktywnościami w ciągu dnia (bieganiem, skakaniem, wspinaniem się na drabinki). Z drugiej strony ból nóg wynika z intensywnego wzrostu mięśni, który przyspiesza w nocy. To wtedy bowiem najintensywniej wydzielany jest hormon wzrostu (HGH). Warto wiedzieć, że płytki wzrostowe kości zbudowane są z delikatnej tkanki i komórki ich zakończeń po prostu namnażają się, wydłużając w ten sposób kość. Tym samym naciska ona na wolniej rosnące komórki okostnej, czyli błony łączno-tkankowej okrywającej kość. Okostna jest najbardziej unerwioną tkanką w układzie kostnym i stąd dokuczliwy ból nóg. Jest ona ściśnięta, kiedy dziecko chodzi lub biega – co spowalnia wzrost – i rozluźniona podczas snu. Nie ma wtedy ucisku na płytki i mogą się one swobodnie rozwijać. Zauważono też, że w okresie intensywnego wzrostu ścięgna okazują...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak