
Niektóre kleszcze są nosicielami boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Przeciw tej drugiej chorobie można malca zaszczepić (konieczne są dwie dawki w odstępie kilku tygodni).
Co robić, gdy dziecko ma kleszcza?
Uchwyć kleszcza pęsetą tuż przy skórze i wyciągnij zdecydowanym ruchem ku górze. Bardzo dobry jest też specjalny przyrząd do wyciągania kleszczy (Trix – kupisz go w aptece). Uważaj, by pajęczaka nie zgnieść (zwymiotuje wtedy, więc do krwi dostanie się więcej zarazków). Jeśli jednak boisz się, że zrobisz to nieumiejętnie lub dziecko jest niespokojne i obawiasz się, że podczas wyciągania kleszcza poruszy się i część pajęczaka pozostanie w skórze, jedź do gabinetu zabiegowego - tam kleszcz zostanie usunięty fachowo.
Czytaj też: Rumień zakaźny - objawy i leczenie
Miejsce wkłucia trzeba zdezynfekować, np. spirytusem. Jeśli pojawi się obrzęk, zrób okład z Altacetu. Uważnie obserwuj dziecko. Gdyby po kilku dniach w miejscu ukąszenia pojawi się zaczerwienienie, obrzęk lub malec zacznie mieć objawy podobne do przeziębieniowych, idź z nim do lekarza. W ten sposób może objawiać się wczesna borelioza. Szybkie podjęcie leczenia gwarantuje pokonanie tej niebezpiecznej choroby.
Ważne! Na leśną wycieczkę zakładaj dziecku koszulę z długim rękawem, spodnie (ze ściągaczem), kapelusz. Spryskaj dziecko sprejem przeciw owadom. Wieczorem w czasie kąpieli dokładnie obejrzyj dziecko (szczególnie pachwiny, zgięcia łokci, włosy). Sprawdź, czy nie ma kleszczy. Ubranie, w którym maluch spacerował wrzuć do pralki i wypierz.
Czytaj też:

Kleszcze czyhają na swoje ofiary na gałęziach drzew Mit: Ktoś cię przestrzegał, by nie spacerować pod drzewami, bo kleszcze tylko czekają, aby rzucić się z góry na ludzi? A może myślisz, że czapka jest świetnym rozwiązaniem, które ochroni cię przed desantem kleszczy ? Nic bardziej mylnego. Tych pajęczaków nie spotkasz raczej wysoko nad głową tylko pod stopami i w zaroślach do wysokości 1– 1,5 metra nad ziemią. Cierpliwie czekają na swoich przyszłych żywicieli w poszyciu leśnym, trawie lub na krzewach. Polecamy: Jak rozpoznać ugryzienie kleszcza i rumień wędrujący? W odpowiednim ubraniu kleszcze nam nie zagrożą Prawda/Mit: Długie spodnie z nogawkami wpuszczonymi w skarpetki i zakryte buty na pewno utrudnią kleszczom przyczepienie się do skóry, ale nie stanowią dla nich bariery nie do przejścia. Dowodem są choćby leśnicy, którzy do pracy w lesie noszą odpowiednią odzież, a mimo to wielu z nich choruje na boreliozę. Przed wyjściem na spacer w miejsca, gdzie można spotkać kleszcze , warto spryskać się środkiem, który je odstraszy, a po powrocie do domu dokładnie umyć całe ciało pod prysznicem (najlepiej szorując je myjką). Na tym jednak nie koniec. Całą odzież, którą mieliśmy na sobie, najlepiej wyprać. Kleszcze mogą na niej przeczekać nawet kilka dni i wbić się w skórę, gdy ponownie założymy jedno z noszonych wcześniej ubrań. Jasne ubranie pomaga chronić się przed kleszczami Prawda: Rzecz jednak nie w tym, że jasne kolory odstraszają kleszcze . Na białej koszulce czy szarych spodniach łatwiej wypatrzyć intruza i strzepnąć go jeszcze podczas pobytu w lesie czy na łące, zanim ukryje się w zakamarkach naszego ciała, w których skóra jest cieńsza i tym samym łatwiejsza do przebicia. Kleszcza w skórze trudno przegapić Mit: Momentu, gdy kleszcz wbija się w skórę, możemy nie poczuć, ponieważ ślina tych pajęczaków...

Cieplejsza niż zwykle zima powoduje, że kleszczy jest więcej niż zwykle . Nawet co trzeci z nich może być nosicielem boreliozy - groźnej choroby, której powikłania można odczuwać przez całe życie. Powikłania boreliozy to m.in. choroby stawów, serca i układu nerwowego. Zakażenie następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Gdzie w Polsce kleszcze przenoszą boreliozę? Każdy kleszcz może być nosicielem boreliozy, dlatego trzeba przed tymi pajęczakami chronić dziecko (i siebie). A jeśli zauważysz, że kleszcz wpił się w skórę, jak najszybciej trzeba go usunąć. Kleszcze żyją nie tylko w liściastych lasach, ale też na łąkach, w parkach, na trawie. Dlatego nie tylko po pobycie w lesie, ale też po zabawie w parku czy na łące, trzeba uważnie obejrzeć, czy dziecko nie ma kleszcza. Najwięcej kleszczy, które przenoszą boreliozę, jest w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim. Jednak nosicielem może być każdy kleszcz w całej Polsce (zobacz mapę zagrożeń ). Coraz częstsze zachorowania na boreliozę Do końca czerwca 2015 r. na boreliozę w Polsce zachorowało ponad 4,7 tys. osób. Zachorowań może być jednak znacznie więcej, gdyż choroba często nie jest rozpoznawana. O zakażeniu boreliozą może świadczyć: pojawienie się w kilka dni po ugryzieniu kleszcza objawów przypominających grypę (katar, podwyższenie temperatury) charakterystyczny rumień (kółko otoczone obwódką) – zobacz zdjęcie rumienia wędrującego . Nie zawsze jednak brak tych objawów świadczy o tym, że nie doszło do zakażenia - charakterystyczny rumień występuje tylko w około połowie przypadków. W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach po zakażeniu, można nie zauważyć żadnych objawów. Jak chronić się przed kleszczami? Gdy idziecie z dzieckiem do lasu, zakładaj mu koszulkę z rękawem, długie spodnie, czapkę z daszkiem. Spryskaj...

Jestem w 4. miesiącu ciąży. Podczas pobytu na wakacjach wbił mi się w skórę kleszcz. Wyciągnęłam go, zdezynfekowałam rankę i nie wiem, co dalej. Czy grozi mi borelioza? Czy muszę przyjąć jakieś leki? Na pytanie odpowiada dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka , ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie: Ukąszenia kleszcza nie musi wiązać z zakażeniem. Usunięcie pajęczaka oraz zdezynfekowanie rany jest działaniem wystarczającym. Później należy obserwować miejsce, w którym znajdował się kleszcz, aby upewnić się, czy nie pojawia się rumień wędrujący oraz zwracać uwagę na ogólne samopoczucie. Wszelkie objawy grypopodobne, powiększenie węzłów chłonnych czy zmiany rumieniowe na skórze należy zgłaszać lekarzowi, który może zalecić badania serologiczne (z krwi) w celu wykluczenia boreliozy. Jeśli choroba jednak zostanie rozpoznana, podczas ciąży możliwe jest jej bezpieczne leczenie antybiotykami . Zobacz też: Obawiasz się boreliozy, zbadaj kleszcza Borelioza nie jest w Polsce rozpoznawana Pierwsze objawy boreliozy Jak usunąć kleszcza?