chora, skóra, dziecko, alergia
Zdrowie

Skóra małego alergika

Choć coraz więcej dzieci cierpi na choroby alergiczne skóry, wciąż wiemy o nich zbyt mało. Wyjaśniamy najczęstsze nieporozumienia.

Szorstkie, suche rumieńce na policzkach mogą świadczyć o alergii


Prawda.
To często pierwszy objaw najbardziej rozpowszechnionej choroby alergicznej skóry – zapalenia atopowego, zwanego popularnie skazą białkową. Najpierw policzki niemowlęcia stają się zaczerwienione i zaczynają się łuszczyć, potem czerwone plamy pokazują się za uszami, na skórze szyi, rąk, przedramion i pośladków, a także w zgięciach stawowych: pod kolanami, na nadgarstkach. U starszych dzieci zamiast liszajowatych plam mogą się pojawiać na skórze swędzące grudki.

Choroby alergiczne skóry to skutek wyłącznie nieodpowiedniej diety


Nieprawda.
Podawanie niemowlęciu mleka krowiego to najczęstsza przyczyna zachorowań na atopowe zapalenie skóry (azs). Mogą je też wywoływać alergeny wziewne (roztocza, pleśnie, pyłki, sierść) i środki chemiczne (detergenty, barwniki spożywcze, konserwanty, zanieczyszczenia chemiczne wody i powietrza). Niebezpieczny jest również bezpośredni kontakt skóry z alergenami, takimi jak pierze, sierść zwierząt czy pyłki roślin.
Często występująca u dzieci pokrzywka tylko w 30 proc. przypadków jest spowodowana przez alergeny pokarmowe. Najczęściej winne są jaja, mleko i drożdże, a także owoce, głównie truskawki, banany i pomarańcze. Szczególną ostrożność trzeba zachowywać wobec konserw, margaryn, peklowanych i wędzonych wędlin oraz chipsów – dodawane do nich środki chemiczne mogą wywoływać chorobę. Za pokrzywki odpowiedzialne są często pasożyty (glista ludzka), a także przyjmowane leki – m.in. penicylina, aspiryna i biseptol.

Alergia ujawnia się w momencie wprowadzania do diety dziecka nowych pokarmów


Nieprawda.
Alergia najczęściej pojawia się w okresie rozszerzania diety lub wprowadzania mieszanki mlecznej po zaprzestaniu karmienia piersią. Ale u niemowląt ze skłonnością do uczuleń pierwsze niepokojące objawy mogą wystąpić w czasie, gdy jedynym pokarmem jest jeszcze mleko mamy. Choć karmienie piersią w znacznym stopniu zabezpiecza przed alergią, drobiny obcego białka pochodzące z pokarmów spożywanych przez matkę przechodzą do mleka i mogą powodować alergię pokarmową.

Dziecko chore na azs nie powinno się kąpać częściej niż raz w tygodniu


Nieprawda.
Niemowlę powinno być kąpane codziennie, starsze dziecko co trzeci dzień. Chorą skórę trzeba oczyszczać, by objawy choroby nie nasilały się. Aby zapobiec wysuszaniu wrażliwej skóry dziecka, trzeba przestrzegać pewnych zasad. Niemowlęta należy myć w przegotowanej wodzie, starsze dzieci – najlepiej w miękkiej, niezbyt ciepłej. Kąpiel powinna trwać krótko, około 10-15 minut. Łagodząco działa dodatek krochmalu do wody. Do mycia najlepiej używać środków przeznaczonych dla alergików. Gdy objawy choroby się nasilają, należy zrezygnować z mydła. Po kąpieli skórę trzeba delikatnie osuszyć, nawilżyć i natłuścić, najlepiej kosmetykami dla alergików.

W leczeniu chorób alergicznych skóry pomocne są kąpiele ziołowe


Nieprawda.
Stosowanie wywaru z rumianku, nagietka czy orzecha włoskiego nie jest polecane. Produkty pochodzenia roślinnego mogą dodatkowo uczulać lub podrażniać skórę. Z tego samego powodu nie należy też używać kremów zawierających propolis i balsam peruwiański.

Drapanie się może prowadzić do infekcji


Prawda.
Uszkodzona skóra jest bardziej podatna na zakażenia bakteryjne (głównie gronkowce) i wirusowe (np. wirus powodujący opryszczkę), dlatego paznokcie dziecka powinny być krótko obcięte. Żeby zmniejszyć swędzenie, należy pilnować, by maluch się nie pocił. W mieszkaniu najlepiej utrzymywać temperaturę około 20 stopni. Dziecko najlepiej ubierać w luźne ubranka z bawełny – rzeczy ze sztucznych włókien lub wełny mogą nasilać objawy schorzenia.

Problemom skórnym mogą towarzyszyć reakcje w sferze psychicznej


Prawda.
U co drugiego dziecka cierpiącego na azs objawom alergii skórnej towarzyszą m.in. niepokój, nerwowość i nadpobudliwość.

Dzieci z azs nie powinny być szczepione przeciw chorobom zakaźnym


Nieprawda.
Większość szczepionek przeciwko chorobom zakaźnym produkowana jest na zarodkach kurzych, co może powodować zaostrzenie objawów azs lub nawrót choroby. Ale zdecydowanie nie jest to powód, by zaniechać szczepienia dziecka. Skutki braku odporności na choroby zakaźne mogą być o wiele poważniejsze niż alergia. Niewątpliwie natomiast szczepienie alergika wymaga zachowania ostrożności i powinno być przeprowadzane w porozumieniu z alergologiem.

Rewolucja w leczeniu azs? Opowiada dr Sophie Seite, biochemik i biolog molekularny (film)

Niemowlę
Fotolia
Zdrowie
Przełomowe odkrycie: jedną z przyczyn AZS mogą być bakterie!
Atopowe zapalenie skóry to nie tylko alergia, ale też bakterie, szczeliny w naskórku i brak w nim specyficznego białka - filagryny. Odkrywanie nowych przyczyn AZS powoduje, że można tę chorobę leczyć inaczej, niż to się wydawało - mówi dr hab. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, dermatolog.

Dane są alarmujące: co piąte dziecko ma atopowe zapalenie skóry . Choroba dotyczy głównie najmłodszych – 85 proc. ma mniej niż pięć lat. O AZS narosło wiele mitów, próbujemy je wyjaśniać. Jakie są przyczyny AZS, jak je leczyć wyjaśnia dr hab. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło , dermatolog. Czy zmiany skórne u niemowlęcia oznaczają AZS? Nie zawsze. Po to, by zdiagnozować atopowe zapalenie skóry, muszą być spełnione trzy z czterech cech. Pierwsza to świąd skóry , druga – nawrotowy i przewlekły przebieg choroby , trzecia – cechy atopii w rodzinie (mama, tata, wujek, ciocia, rodzeństwo – ktoś chorujący np. na astmę alergiczną , alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek). Czwarta cecha to określony wygląd i lokalizacja zmian . U niemowląt najczęściej występują one na policzkach (wyglądają wtedy jak lakierowane), rękach i nogach oraz na skórze głowy. U starszego dziecka problemy najczęściej widać w zgięciach łokci, kolan, na szyi, choć możliwe jest zajęcie prawie całej skóry (to tzw. erytrodermia). Najbardziej przykrym objawem jest świąd . Dziecko jest wtedy niespokojne, źle sypia, drapie się, co podrażnia zmiany skórne i nasila objawy. Pojawiają się nadżerki, czasem z nadkażeniem, co powoduje ból.   Czy przyczyną AZS jest alergia? Nie zawsze. Przyczyn AZS jest wiele. Dziecko rzeczywiście może reagować alergią na pewne czynniki, np. niektóre pokarmy, roztocza kurzu domowego , pleśnie. Ale mogą też występować reakcje, które nazywamy pseudoalergicznymi (dlatego w przypadku AZS często testy nie potwierdzają alergii). Inny powód to zbyt mała ilość naturalnego czynnika nawilżającego w skórze. Jest to spowodowane brakiem w naskórku specyficznego białka – filagryny . Gdy czynnika nawilżającego jest za mało, woda ucieka z naskórka, a jednocześnie tworzą się w nim szczeliny, przez które mogą przenikać w głąb...

alergia,dziecko, rodzina, sprawdź, fakty, mity
Zdrowie
Alergia u dzieci – fakty i mity
Wiedza na temat chorób alergicznych stale się zmienia, wyjaśniamy więc niektóre wątpliwości i rozwiewamy mity na temat alergii.

  To najczęstsza choroba wieku dziecięcego. Wiedza na temat chorób alergicznych stale się zmienia, wyjaśniamy więc niektóre wątpliwości i rozwiewamy mity na temat alergii. 1. U niemowląt uczulenie występuje wkrótce po zjedzeniu alergizującego pokarmu. Nieprawda. Niektóre objawy alergiczne, takie jak wymioty, pokrzywka, biegunka, rzeczywiście pojawiają się tuż po zjedzeniu uczulających pokarmów, ale zdarza się również, że biegunka, katar alergiczny, egzema czy objawy astmy występują dopiero po pewnym czasie. 2. Przyczyną moczenia nocnego bywa czasem uczulenie na pokarmy. Prawda. U wielu dzieci moczenie nocne ustępuje, gdy wyeliminuje się pokarmy wywołujące alergię, natomiast powraca, gdy dziecko znowu zacznie je jeść. Być może, w takich przypadkach przyczyną moczenia nocnego jest alergen wywołujący skurcz mięśni gładkich pęcherza. Podobny mechanizm leży u podstaw skurczu oskrzeli, który jest jednym z objawów astmy. 3. Niemowlęciu uczulonemu na białka mleka krowiego należy podać mleko sojowe. Nieprawda. Co piąte niemowlę uczula się również na białka soi, dlatego leczenie należy rozpocząć od podawania mieszanek hipoalergicznych, czyli takich, w których białka zostały pozbawione alergizujących właściwości (np. Nutramigen, Alfare, Bebilon Pepti, Pregomin). 4. Jeśli nietolerancja mleka krowiego wystąpiła we wczesnym dzieciństwie, mleko trzeba wyeliminować z diety już na zawsze. Nieprawda. Znaczna część dzieci po pewnym czasie może powrócić do picia mleka i spożywania jego przetworów. 5. Starsze dzieci mogą być uczulone na promienie słoneczne. Prawda. Wiosną i latem na odsłoniętych częściach ciała może pojawiać się zaczerwienienie, swędzące krostki i bąble. Dzieje się tak z powodu współdziałania promieni słonecznych z jakimś alergenem (pyłki traw, kosmetyki, niektóre leki). 6. Nadpobudliwość psychoruchowa...

Niemowlę z alergią
Fotolia
Zdrowie
Marsz alergiczny, czyli dlaczego trzeba leczyć alergię pokarmową?
Podejrzewasz, że twoje dziecko jest uczulone na białka mleka krowiego? Reaguj jak najszybciej. Dzięki temu możesz uchronić malca przed marszem alergicznym.

Niekiedy sygnałem ostrzegawczym jest atopowe zapalenie skóry (AZS), wysypki alergiczne albo pokrzywka. Kiedy indziej – kolka, wymioty, biegunki z dodatkiem śluzu lub krwi, ulewanie pokarmu. Bywa też, że niemowlę (i oczywiście jego rodzice) musi się zmagać jednocześnie zarówno z problemami skórnymi, jak i objawami ze strony układu pokarmowego. Wszystko to za sprawą alergii pokarmowej. Najczęściej na białka mleka krowiego. Ale uczulać mogą również inne składniki lub produkty: białka jaja kurzego, pszenica, soja, orzechy, ryby, cytrusy itd. W pierwszym przypadku alergia ujawnia się zazwyczaj w 2–3. miesiącu życia dziecka, w drugim – wraz z rozszerzaniem jego diety . Drugie wcielenie alergii  Co robić? Na pewno nie bagatelizować w imię zasady: samo przejdzie – a takiej pokusie ulega nadal, niestety, część rodziców. To bowiem najprostszy sposób, by dziecko padło w przyszłości ofiarą tzw. marszu alergicznego. Bo choć rzeczywiście u większości maluchów alergia pokarmowa ustępuje wraz z wiekiem, to jeśli nie jest prawidłowo leczona, albo nie jest leczona wcale, w jej miejsce może pojawić się inna jej postać. Zjawisko to nosi miano marszu alergicznego. Zazwyczaj jest to alergia wziewna, np. na roztocza, pyłki roślin czy sierść zwierząt. Dziecko ma katar sienny lub często choruje na infekcje wirusowe, a potem, przede wszystkim nocą, dokucza mu suchy, męczący kaszel. Zaniedbując w niemowlęctwie uczulenie np. na białka mleka krowiego, narażamy więc malucha na to, że za kilka lat będzie się borykał, a wraz z nim i my, z alergią wziewną, a nawet… z astmą .  Przeczytaj także: Alergia pokarmowa jest groźniejsza, niż się wydaje   Na tropie alergenu Dlatego alergię pokarmową u niemowlęcia trzeba leczyć. Jak? Konsekwentnie eliminując z jego diety to, co mu szkodzi. Tylko tyle i aż tyle. Bo choć brzmi to prosto, w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj