Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
choroba kawasaki
AdobeStock
Zdrowie

Choroba Kawasaki u dzieci: objawy i przyczyny. Czy zespół Kawasaki jest uleczalny?

Choroba Kawasaki jest jedną z głównych przyczyn chorób serca u dzieci. Najczęściej chorują chłopcy w wieku półtora roku – dwa lata. Objawy choroby Kawasakiego u dzieci w pierwszej fazie można pomylić z innymi chorobami wieku dziecięcego. Wczesne rozpoczęcie leczenia daje szansę na całkowity powrót do zdrowia. Uwaga – nieleczona choroba Kawasaki u dzieci jest śmiertelnie groźna!

Choroba Kawasaki to schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do zapalenia naczyń krwionośnych. Najczęściej chorują małe dzieci. Zespół Kawasaki ma burzliwy przebieg i długi czas utrzymywania się objawów. Większość dotkniętych nim dzieci zostaje wyleczonych.

Nazwa pochodzi od nazwiska japońskiego badacza Tomisaku Kawasaki, który opisał charakterystyczne objawy tej choroby. Choroba Kawasakiego jest nazywana również zespołem skórno-śluzówko-węzłowym (lub inaczej: zespół Kawasaki), ze względu na miejsca, w których widoczne są objawy (na skórze, śluzówkach i węzłach chłonnych). 

Eksperci ostrzegają, że w ostatnich latach notuje się coraz więcej przypadków choroby Kawasaki u dzieci. Według danych brytyjskiej służby zdrowia liczba dzieci leczonych z powodu zespołu Kawasaki w latach 2020-2021 była dwa razy większa niż w latach poprzednich.

Spis treści:

Jak mierzyć temperaturę dziecku: przez te 3 błędy wynik jest fałszywy!

Choroba Kawasaki: objawy u dzieci

Pierwsze objawy choroby Kawasaki przypominają typową infekcję wieku dziecięcego. Choroba rozpoczyna się nagle. Dziecko ma wysoką gorączkę, która utrzymuje się 3 dni lub dłużej. Temperatura jednak nie spada mimo podawania dziecku leków, w tym antybiotyków. Do gorączki dołączają kolejne, bardziej charakterystyczne symptomy – jednym z nich jest łuszczenie się skóry. 

Objawy choroby Kawasaki:

  • gorączka powyżej 39 stopni C,
  • zaczerwienienie i obrzęk skóry dłoni i stóp, 
  • zaczerwienienie oczu (bez wydzieliny),
  • obrzmiały czerwony język,
  • suche, popękane usta,
  • łuszczenie się skóry,
  • powiększone węzły chłonne na szyi,
  • wysypka na ciele i narządach płciowych.

Przy chorobie Kawasakiego nie zawsze pojawiają się wszystkie wymienione wyżej objawy. Najrzadziej stwierdza się powiększenie węzłów chłonnych i wysypkę. Wysypka jest podobna do wysypki towarzyszącej odrze. Może być widoczna na tułowiu, twarzy, kończynach. Malinowy język jest podobnym objawem, jaki obserwuje się przy szkarlatynie (płonicy).

Jeśli zauważysz u dziecka opisane wyżej objawy, jak najszybciej zgłoś się z nim do lekarza. Wczesne rozpoczęcie leczenia choroby Kawasaki daje szansę na pełny powrót do zdrowia. 

Fazy choroby Kawasaki: 

  1. Faza (ostra) – trwa ok. 2 tygodnie, w tym czasie dziecko gorączkuje, ma zaczerwienione oczy, powiększone węzły chłonne, obrzękniętą i zaczerwienioną skórę na dłoniach i podeszwach stóp, na jego ciele może być widoczna wysypka.
  2. Faza (podostra) – trwa od 10 do 20 dni, w tej fazie choroby Kawasaki może dojść do łuszczenia się skóry na dłoniach i stopach (podobnie jak przy chorobie bostońskiej), mogą pojawić się również objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak ból brzucha, wymioty, i biegunka, dziecko może skarżyć się na ból stawów.
  3. Faza (zdrowienie) – trwa od 3 do 8 tygodni, objawy choroby Kawasakiego powoli zaczynają ustępować. Czasem na całkowity powrót do sił trzeba czekać dość długo. W rzadkich przypadkach choroba może przejść w fazę przewlekłą, która będzie utrzymywać się latami.

Leczenie choroby Kawasaki u dzieci

Leczenie zespołu Kawasaki u dzieci zawsze powinno odbywać się w szpitalu. Dziecku podaje się immunoglobulinę wytwarzaną z osocza. 

Eksperci ostrzegają, że zaniedbanie leczenia zespołu Kawasaki może prowadzić do poważnych chorób serca u dzieci poniżej 5 lat. U ok. 2-3 proc. chorych powikłania sercowo-naczyniowe mogą prowadzić nawet do śmierci.

Zespół Kawasaki u dzieci: przyczyny

Nie wiadomo, co jest przyczyną zespołu Kawasakiego. Przypuszcza się, że za rozwój choroby mogą być odpowiedzialne zarówno wirusy, jak i bakterie, grzyby, a także problemy z układem odpornościowym lub obciążenie genetyczne.

Wskazuje się również na związek choroby Kawasaki z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. W kilku krajach na świecie (m.in. Francja, Wielka Brytania) zauważono wzrost liczby przypadków dzieci, które miały objawy choroby Kawasaki i dodatni tekst na COVID-19. Choroba ta do tej pory uważana była za rzadkie schorzenie.

Choroba Kawasaki u dzieci: powikłania

Choroba Kawasaki może prowadzić do rozwoju wad serca u dziecka. W jej przebiegu może dojść do zapalenia naczyń krwionośnych dostarczających krew do serca, zapalenia mięśnia sercowego, problemów z zastawkami, zaburzeń rytmu serca, tworzenia się tętniaków, powstania zakrzepów. W rzadkich przypadkach może prowadzić do śmierci dziecka. W większości przypadków choroba Kawasaki jest uleczalna. Szybkie rozpoczęcie leczenia może zapobiec rozwinięciu się poważnych powikłań.

Zobacz także:

chłopiec zarażony paciorkowcem
AdobeStock/Sura Nualpradid, Facebook
Newsy
Jej synek zaraził się paciorkowcem, który zabija dzieci w Wielkiej Brytanii. Matka ostrzega przed objawami
Już dziewięcioro dzieci z Wielkiej Brytanii zmarło po zakażeniu paciorkowcem z grupy A. Ten chłopiec miał szczęście – przeżył, choć był bliski śmierci. Rodzice na Wyspach ostrzegają się nawzajem przed objawami choroby. Niestety lekarzom nie zawsze udaje się ją w porę rozpoznać.

Mały chłopiec walczył o życie w szpitalu po tym, jak lekarze postawili błędną diagnozę i orzekli, że cierpi na pleśniawki. W Wielkiej Brytanii zmarło już 9 dzieci, u których rozwinęła się inwazyjna forma paciorkowca z grupy A. Groźny paciorkowiec z grupy A atakuje dzieci 5-letni George Higham został przyjęty do Grimsby Children’s Hospital w Lincolnshire w sierpniu po tym, jak jego mama zauważyła, że dzieje się z nim coś złego. Lekarz rodzinny zdiagnozował pleśniawki, ale 24-letnia mama była pewna, że ​​chłopiec potrzebuje leczenia szpitalnego i zadzwoniła pod numer alarmowy. Podczas pobytu w szpitalu u dziecka zdiagnozowano infekcję paciorkowcem z grupy A. Mały George wręcz „krzyczał z bólu”. „Nie mogli podać mu kroplówki, ponieważ tak bardzo się miotał, więc podano mu domięśniowo antybiotyki” – powiedziała mama George'a. Paciorkowiec z grupy A to bakteria, która może powodować łagodne choroby, ból gardła i infekcje skóry, a także zapalenie migdałków, zapalenie tkanki łącznej i szkarlatynę. W rzadkich przypadkach bakterie mogą wywołać inwazyjną chorobę zagrażającą życiu. W Wielkiej Brytanii w ostatnich tygodniach śmierć poniosło już 9 dzieci. Niektóre były odsyłane ze szpitala do domu, bo lekarze błędnie interpretowali objawy. George w pełni wyzdrowiał, jego mama jednak do dziś nie może dojść do siebie: „Jego krzyki zawsze będą mnie prześladować. Jestem po prostu bardzo wdzięczna, że ​​z tego wyszedł.” Najczęstsze objawy infekcji inwazyjną formą paciorkowca z grupy A: wysoka gorączka (powyżej 38°C), ból i tkliwość mięśni, ból gardła, powiększone węzły chłonne, wysypka jak przy szkarlatynie , biały nalot na języku. Źródło: The Sun Piszemy też o: Matka nie skoczyła jednocześnie z...

objawy paciorkowca
Facebook
Newsy
Niebezpieczny paciorkowiec typu A atakuje coraz więcej dzieci: mama pokazała, jak go rozpoznać
Paciorkowce z grupy A atakują coraz więcej dzieci na całym świecie. Może on wywołać przeziębienie, ale odpowiada także za anginę czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Pewna internautka, której syn zaraził się paciorkowcem, opublikowała post, który pozwala rodzicom na szybkie rozpoznanie infekcji.

Paciorkowiec typu A może wywołać zwykłe przeziębienie, ale i ciężką anginę, szkarlatynę czy poważne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Sarah Hothersall to mama czteroletniego Odina, który przeszedł ciężką infekcję paciorkowcami. Kobieta opublikowała zdjęcia dziecka wraz z opisem choroby, aby pomóc innym rodzicom szybko reagować.  Opisała, jak zaczęła się choroba Mama Odina wyznała, że pewnego dnia jej syn przyszedł do niej rano, uskarżając się na złe samopoczucie. Kobieta od razu zauważyła zaczerwienienie twarzy, biały nalot na języku, powiększone węzły chłonne i znaczne osłabienie u chłopca. Do tego doszła gorączka. Po kilku godzinach mama była zmuszona zawieźć dziecko na ostry dyżur. Podejrzewała, że synek choruje na szkarlatynę. Odin wraz z mamą został zamknięty w izolatce. Na szczęście po wymazie dostał antybiotyki i czuje się już lepiej.  Kobieta ostrzega, że alarmujące objawy zakażenia paciorkowcem to: gorączka ból gardła zaczerwienienie języka mdłości kaszel wysypka, która zmienia się w małe guzki rozwolnienie Takie objawy u dziecka to sygnał, że trzeba natychmiast jechać do lekarza! Liczba śmiertelnych ofiar paciorkowca typu A wśród dzieci w Wielkiej Brytanii sięgnęła już 26. Po raz pierwszy dwa przypadki śmierci w wyniku zakażenia odnotowano w Szkocji – zmarły dzieci poniże 10. roku życia. Źródło: The Sun Piszemy także o: Tata odebrał poród: doule pomagały mu przez Messengera Chrzanów: dwulatek wyszedł przez okno. Opiekunowie byli pod wpływem środków odurzających Matka głodziła dziecko, żeby mogło dostać lek

wysypka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Wysypka u dziecka: swędząca, na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy [RODZAJE]
Wysypka u dziecka może mieć postać plam i plamek, często zdarza się także wysypka grudkowo-plamista oraz pokrzywka. Najbardziej dokuczliwa jest swędząca wysypka, zwłaszcza jeśli pokrywa całe ciało albo wrażliwe miejsca, jak brzuch czy twarz. Wysypkę u dzieci mogą wywoływać m.in. wirusy, bakterie i alergeny, pojawia się w przebiegu ospy, różyczki, bostonki, a także przy zachorowaniu na COVID. Krostki to też objaw alergii lub gorączki trzydniowej.

Wysypka u dziecka może mieć różną postać: od drobnych plamek po duże, swędzące zmiany rumieniowe. Najczęściej u dzieci pojawia się wysypka plamista i grudkowata, a rodzice obserwują zmiany na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy, a czasem nawet na całym ciele. Warto znać rodzaje wysypki, które występują u dzieci, by łatwiej je rozpoznać i znaleźć przyczynę. Wysypkę u dziecka powodują zwykle  wirusy, bakterie lub pasożyty, zdarza się też wysypka alergiczna . Wysypka u dziecka: Rodzaje wysypki u dziecka: tabela porównawcza Wysypka alergiczna Wysypka plamista Wysypka grudkowa Wysypka plamisto-pęcherzykowo-grudkowa Wysypka bakteryjna Pokrzywka u dziecka Wysypka covidowa Wysypka u dziecka: najczęstsze pytania rodziców i odpowiedzi dermatologa Rodzaje wysypki u dziecka Wygląd wysypki u dziecka zależy od jej przyczyny. U dzieci wysypka pojawia się zazwyczaj z powodu popularnych chorób wieku dziecięcego, jak: trzydniówka u dzieci : wysypka plamista w bladoróżowym kolorze występuje na nogach, brzuchu, twarzy i klatce piersiowej różyczka : drobna wysypka plamista pokrywa najpierw twarz, a potem tułów, ręce i nogi bostonka : wysypka plamista z czasem zmienia się w pęcherzyki na dłoniach, stopach i w buzi szkarlatyna : wysypka grudkowata pojawia się na przedramionach, w pachwinach i na szyi, a później na całym ciele ospa wietrzna : wysypka obejmuje całe ciało, ma postać czerwonych plamek i pęcherzyków Z kolei wysypka alergiczna może wyglądać jak czerwone wypryski, plamy lub swędząca pokrzywka i pokrywać całe ciało, ale najczęściej występuje w zgięciach łokciowych i kolanowych, za uszami, na twarzy. Wysypka u dziecka: tabela W poniższej tabeli znajdziesz różne rodzaje wysypki u dzieci oraz choroby, którym towarzyszą:  ...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz