
Choroba Kawasaki to schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do zapalenia naczyń krwionośnych. Najczęściej chorują małe dzieci. Zespół Kawasaki ma burzliwy przebieg i długi czas utrzymywania się objawów. Większość dotkniętych nim dzieci zostaje wyleczonych.
Nazwa pochodzi od nazwiska japońskiego badacza Tomisaku Kawasaki, który opisał charakterystyczne objawy tej choroby. Choroba Kawasakiego jest nazywana również zespołem skórno-śluzówko-węzłowym (lub inaczej: zespół Kawasaki), ze względu na miejsca, w których widoczne są objawy (na skórze, śluzówkach i węzłach chłonnych).
Spis treści:
- Choroba Kawasaki: objawy u dzieci
- Leczenie choroby Kawasaki u dzieci
- Zespół Kawasaki u dzieci: przyczyny
- Choroba Kawasaki u dzieci: powikłania
Choroba Kawasaki: objawy u dzieci
Pierwsze objawy choroby Kawasaki przypominają typową infekcję wieku dziecięcego. Choroba rozpoczyna się nagle. Dziecko ma wysoką gorączkę, która utrzymuje się 3 dni lub dłużej. Temperatura jednak nie spada mimo podawania dziecku leków, w tym antybiotyków. Do gorączki dołączają kolejne, bardziej charakterystyczne symptomy – jednym z nich jest łuszczenie się skóry.
Objawy choroby Kawasaki:
- gorączka powyżej 39 stopni C,
- zaczerwienienie i obrzęk skóry dłoni i stóp,
- zaczerwienienie oczu (bez wydzieliny),
- obrzmiały czerwony język,
- suche, popękane usta,
- łuszczenie się skóry,
- powiększone węzły chłonne na szyi,
- wysypka na ciele i narządach płciowych.
Przy chorobie Kawasakiego nie zawsze pojawiają się wszystkie wymienione wyżej objawy. Najrzadziej stwierdza się powiększenie węzłów chłonnych i wysypkę. Wysypka jest podobna do wysypki towarzyszącej odrze. Może być widoczna na tułowiu, twarzy, kończynach. Malinowy język jest podobnym objawem, jaki obserwuje się przy szkarlatynie (płonicy).
Fazy choroby Kawasaki:
- Faza (ostra) – trwa ok. 2 tygodnie, w tym czasie dziecko gorączkuje, ma zaczerwienione oczy, powiększone węzły chłonne, obrzękniętą i zaczerwienioną skórę na dłoniach i podeszwach stóp, na jego ciele może być widoczna wysypka.
- Faza (podostra) – trwa od 10 do 20 dni, w tej fazie choroby Kawasaki może dojść do łuszczenia się skóry na dłoniach i stopach (podobnie jak przy chorobie bostońskiej), mogą pojawić się również objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak ból brzucha, wymioty, i biegunka, dziecko może skarżyć się na ból stawów.
- Faza (zdrowienie) – trwa od 3 do 8 tygodni, objawy choroby Kawasakiego powoli zaczynają ustępować. Czasem na całkowity powrót do sił trzeba czekać dość długo. W rzadkich przypadkach choroba może przejść w fazę przewlekłą, która będzie utrzymywać się latami.
Leczenie choroby Kawasaki u dzieci
Leczenie zespołu Kawasaki u dzieci zawsze powinno odbywać się w szpitalu. Dziecku podaje się immunoglobulinę wytwarzaną z osocza.
Eksperci ostrzegają, że zaniedbanie leczenia zespołu Kawasaki może prowadzić do poważnych chorób serca u dzieci poniżej 5 lat. U ok. 2-3 proc. chorych powikłania sercowo-naczyniowe mogą prowadzić nawet do śmierci.
Zespół Kawasaki u dzieci: przyczyny
Nie wiadomo, co jest przyczyną zespołu Kawasakiego. Przypuszcza się, że za rozwój choroby mogą być odpowiedzialne zarówno wirusy, jak i bakterie, grzyby, a także problemy z układem odpornościowym lub obciążenie genetyczne.
Wskazuje się również na związek choroby Kawasaki z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. W kilku krajach na świecie (m.in. Francja, Wielka Brytania) zauważono wzrost liczby przypadków dzieci, które miały objawy choroby Kawasaki i dodatni tekst na COVID-19. Choroba ta do tej pory uważana była za rzadkie schorzenie.
Choroba Kawasaki u dzieci: powikłania
Choroba Kawasaki może prowadzić do rozwoju wad serca u dziecka. W jej przebiegu może dojść do zapalenia naczyń krwionośnych dostarczających krew do serca, zapalenia mięśnia sercowego, problemów z zastawkami, zaburzeń rytmu serca, tworzenia się tętniaków, powstania zakrzepów. W rzadkich przypadkach może prowadzić do śmierci dziecka. W większości przypadków choroba Kawasaki jest uleczalna. Szybkie rozpoczęcie leczenia może zapobiec rozwinięciu się poważnych powikłań.
Zobacz także: