chrząkanie u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Chrząkanie u dziecka – skąd się bierze, jak leczyć?

Ciągłe chrząkanie u dziecka najczęściej wskazuje na choroby krtani, ale czasami jest też objawem schorzeń niezwiązanych z układem oddechowym czy aparatem mowy. Dlatego zawsze należy poszukiwać przyczyn chrząkania, aby w razie potrzeby móc podjąć odpowiednie leczenie.

Chrząkanie u dziecka objawia się charakterystycznym, krótkim nieartykułowanym dźwiękiem wydawanym przez powietrze przedostające się przez krtań. Ma służyć pozbyciu się wydzieliny spływającej do gardła, ale może też być odpowiedzią na podrażnienie gardła alergenem, pokarmem czy powietrzem.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Przyczyny chrząkania u dzieci

Chrząkanie u dziecka może pojawić się na tle procesów chorobowych, alergicznych lub w przebiegu zakażenia jednym z pasożytów.

Przyczyną chrząkania u dzieci może być:
 

 • Zapalenie gardła lub krtani – wywołane infekcją wirusową lub bakteryjną, ale też stanem zapalnym wynikającym z nadużywania głosu. Chrząkanie u dzieci może też pojawić się po infekcji górnych dróg oddechowych, gdy maluch walczy z resztkami spływającej wydzieliny z nosa lub oskrzeli.
   
 • Zapalenie zatok przynosowych – gęsta wydzielina spływa z zatok do gardła, drażniąc je i wywołując potrzebę odchrząknięcia.
   
 • Grzybica górnych dróg oddechowych – towarzyszy jej poranny obrzęk nosa, poranne odkrztuszanie, uczucie ciała obcego w gardle oraz chrząkanie.
   
 • Alergia – dziecko może często chrząkać, mieć nieżyt nosa, podrażnione oczy. Chrząkanie może być spowodowane alergią na pyłki roślin, składniki pokarmowe, leki lub roztocza.
   
 • Astma wysiłkowa, atak astmy – dziecko, które ma astmę wysiłkową, kaszle i chrząka po wysiłku fizycznym, ma świszczący oddech, może wymiotować. Chrząkanie może poprzedzać atak astmy oskrzelowej.
   
 • Refluks żołądkowo-jelitowy – treść żołądkowa podrażnia fałdy głosowe i wywołuje ich obrzęk, pojawia się chrypka u dziecka, chrząkanie, ból i pieczenie w klatce piersiowej.
   
 • Pasożyty – cykl rozwojowy glisty ludzkie powoduje podrażnienie krtani, którego skutkiem jest potrzeba odchrząkiwania. dodatkowe objawy to: obrzęki twarzy, alergia, nadpobudliwość ruchowa.
   
 • Obrzęk migdałków lub rozrost trzeciego migdała – obok chrząkania typowym objawem jest oddychanie w nocy przez usta (niektóre dzieci oddychają tak również w dzień) .

Chrząkanie u dziecka na tle nerwowym

Chrząkanie może pojawić się jako tik nerwowy – nie ma wtedy uchwytnej fizycznej przyczyny. Chrząkaniu mogą też towarzyszyć inne tiki: nerwowe mruganie oczami, grymasy twarzy, krótkie, szybkie ruchy głową. Ich celem jest rozładowanie napięcia emocjonalnego, z jakim zmaga się dziecko.

Tiki najczęściej pojawiają się w wieku dziecięcym lub w okresie dojrzewania. Bardzo często same ustępują, ale zdarza się, że potrafią przetrwać przez całe życie. Dlatego jeśli nie uda się ustalić fizycznej przyczyny chrząkania u dziecka, warto iść z nim do psychologa.

Uwaga! Nieleczone tiki potrafią się nasilać.

Leczenie chrząkania u dziecka

Zawsze, gdy chrząkanie u dziecka trwa dłużej niż kilka dni, należy skonsultować się z lekarzem. Pediatra lub laryngolog dziecięcy sprawdzi, czy dolegliwość ma podłoże chorobowe, czy nie. 

Ważne są obserwacje rodzica: czy dziecko zaczyna chrząkać w konkretnych okolicznościach, np. po zabawie z kotem, po jedzeniu, wysiłku. Czy pojawiają się w tym samym czasie inne objawy, np. zaczerwienienie oczu, wodnista wydzielina z nosa? Takie spostrzeżenia pomogą lekarzowi postawić trafną diagnozę. 

Jeśli uda się znaleźć chorobową przyczynę chrząkania, leczenie polega na wyeliminowanie źródła problemu, czyli choroby. Przy podejrzeniu chrząkania na tle nerwowym, konieczna jest wizyta u psychologa dziecięcego. 

Jeżeli dziecko chrząka, bo drażni je wydzielina spływająca z nosa lub osiadająca w gardle wydzielina z oskrzeli, lekarz może doraźnie zalecić syrop łagodzący podrażnienie lub wykrztuśny. Na własną rękę lepiej nic nie podawać dziecku.

Sprawdź także:

Dziecko podczas badania; wizyta u lekarza
Fotolia
Zdrowie
Co to jest fiberoskopia? Wskazania i przebieg badania laryngologicznego u dziecka
Fiberoskopia jest endoskopowym badaniem górnych dróg oddechowych. Pozwala wykryć przewlekłe stany zapalne, przerost migdałków u dzieci czy nowotwór nosogardła. Zabieg wykonuje się w miejscowym znieczuleniu, więc badanie jest dla dzieci bezbolesne.

Fiberoskopia jest badaniem wykonywanym za pomocą elastycznego endoskopu, który pozwala na dokładne obejrzenie jam nosa, nosogardła, gardła środkowego i dolnego oraz krtani. Dzięki elastycznej budowie fiberoskop może dotrzeć w trudnodostępne miejsca i jest bardzo skuteczny w diagnozowaniu chorób laryngologicznych .  Spis treści: 1.  Po co wykonuje się fiberoskopię? 2.  Jak wygląda badanie fiberoskopowe? 3.  Komu wykonuje się fiberoskopię? 4.  Przeciwskazania do wykonania fiberoskopii Po co wykonuje się fiberoskopię? Fiberoskopia jest wykorzystywana w celu wykrycia schorzeń otolaryngologicznych. Jest szczególnie przydatna: w ocenie wielkości trzeciego migdałka u dzieci , do badania małych pacjentów z uczuciem ciała obcego, czy np.wtedy, gdy dziecko połknie jakiś przedmiot lub przeszkody w gardle i zaburzeniami przełykania, w diagnostyce zaburzeń drożności nosa z powodu polipów, nieżytu alergicznego i niealergicznego błony śluzowej nosa i zapalenia zatok przynosowych , w różnicowaniu przyczyn niedosłuchu powodowanego obrzękiem ujść trąbek słuchowych, w diagnostyce zaburzeń emisji głosu z chrypką, bezgłosem oraz w przypadku zapalenia krtani , do oceny refluksu żoładkowo-przełykowego i przyczyn zgagi, w diagnostyce przyczyn bólów gardła i krtani, guzów szyi i powiększonych węzłów chłonnych , w badaniu nosogardła i krtani przy podejrzeniach nowotworu. Jak wygląda badanie fiberoskopowe? Badanie fiberoskopowe polega na tym, że do nosa dziecka wprowadzona jest rurka zakończona małą kamerką. Fiberoskopia jest bezpieczną metodą diagnostyczną niewymagającą głębokiego znieczulenia . Niemniej jednak badanie fiberoskopowe nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego przed wykonaniem fiberoskopii dzieciom podawane są leki znieczulające . Podczas badania pacjent siedzi z odchyloną do tyłu głową. Taka...

Co na suchy kaszel u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Co na suchy kaszel u dziecka? Tak ulżysz swojemu maluchowi
Co podać dziecku na suchy kaszel, który męczy, często nie pozwala maluchowi spać i martwi rodziców? Sposobów na niego jest wiele. Wszystko zależy od przyczyny suchego kaszlu i jego stopnia zaawansowania.

Suchy kaszel u dziecka , utrudniający swobodne oddychanie, najczęściej jest wynikiem infekcji (przeziębienia lub grypy). Zazwyczaj występuje na początku choroby, a wraz z rozwojem infekcji zamienia się w mokry kaszel (oczyszcza drogi oddechowe z nadmiaru wydzieliny, cechuje go częste odkrztuszanie wydzieliny w ciągu dnia). Nie jest to jednak regułą.  Suchy kaszel jest znacznie bardziej męczący od mokrego kaszlu. Bywa duszący i uporczywy. Często występuje także w nocy, zakłócając sen. Warto więc wiedzieć, jak sobie z nim radzić.  Leki na suchy kaszel u dziecka  Jeśli suchy kaszel zwiastuje początek infekcji dróg oddechowych, mamy do wyboru dwie możliwości: leki na suchy kaszel oraz naturalne, domowe sposoby, które łagodzą dolegliwości. W aptece najczęściej znajdziemy syrop na bazie kodeiny lub dekstrometorfanu, rzadziej z substancjami antyhistaminowymi. Domowe sposoby na suchy kaszel są bezpieczniejsze (nie powodują żadnych skutków ubocznych i nie uzależniają), a bywają równie skuteczne. Świetnie sprawdzą się tu inhalacje z różnymi olejkami eterycznymi, bańki, a także odpowiednia dieta (mleko z miodem nawilży gardło, a siemię lniane łagodzi suchy kaszel). Możemy też samodzielnie zrobić syrop z cebuli czy z buraka i podawać dziecku kilka razy w ciągu dnia.  UWAGA: Należy pamiętać, że suchy kaszel może mieć inne podłoże. Przewlekły suchy kaszel może świadczyć o poważnych schorzeniach, takich jak np. astma. Kaszel może też pełnić funkcję oczyszczająca drogi oddechowe. Zanim więc zdecydujesz się na jakiejkolwiek lekarstwa przeciwkaszlowe, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu i ustal przyczynę problemu. Pamiętaj też, że leków przeciwkaszlowych nie można przyjmować zbyt długo, bo mogą być uzależniające. Co na suchy kaszel dla niemowlaka? Suchy kaszel u niemowlaka może być bardzo niebezpieczny (zwłaszcza suchy kaszel u...

majeranek na kaszel
Adobe Stock
Zdrowie
Majeranek - skuteczny lek na kaszel, katar i przeziębienie
Majeranek można stosować na kaszel lub katar. Jest to skuteczny sprzymierzeniec w walce z objawami grypy i przeziębienia. Pomoże także na chore zatoki i w problemach trawiennych. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Stosowany zewnętrznie pomaga na gojenie się ran.

Majeranek jako środek na kaszel działa wykrztuśnie. Można go pić jako napar lub herbatę, a także stosować inhalacje z majeranku. Dobroczynne właściwości ma też maść majerankowa - jest dobra zarówno dla niemowląt, jak i starszych dzieci. W walce z grypą i różnymi infekcjami pomóc mogą również  mleko z miodem i czosnkiem , syrop z cebuli , sok z czarnego bzu . Spis treści:  Majeranek - na kaszel Na co pomaga majeranek? Majeranek - właściwości Inhalacje z majeranku  Napar z majeranku - przepis Herbata, napar z majeranku dla dzieci Majeranek na kaszel Majeranek jest naturalnym sprzymierzeńcem w walce z kaszlem - suchym i mokrym. Ma on jednak działanie wykrztuśne, sprawdzi się więc przede wszystkim przy kaszlu mokrym. Można stosować go także podczas zapalenia oskrzeli. Na kaszel pomoże herbata majerankowa lub napar.  Majeranek - na co pomaga? Majeranek pomaga na przeziębienie, katar i kaszel. Łagodzi stany zapalne przewodów nosowych, zmniejsza obrzęk, dzięki czemu ułatwia oddychanie. Pomaga też na wodnisty katar, który pojawia się zazwyczaj na początku przeziębienia. Podczas kataru u dziecka możesz stosować maść majerankową , którą bez problemu kupisz w aptece. Majeranek pomoże także w przypadku chorych zatok. Jest też dobry na trawienie, a dla dorosłych - skuteczny w trakcie odchudzania. Majeranek - właściwości  Majeranek wzmacnia organizm i pozwala szybciej wyzdrowieć. Ma także właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne. W jego skład wchodzi witamina C, witamina B6, A, E, K. , a także minerały, takie jak: wapń żelazo potas fosfor magnez cynk sód. Inhalacje z majeranku Inhalacje z majeranku można stosować na katar, ale także chore zatoki. Żeby przygotować takie inhalacje, będziesz potrzebować: miski, ręcznika dwóch łyżek...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj