Zdrowie

Co pyli w maju 2022: co uczula na początku, w połowie i pod koniec maja? [WIDEO]

Rodzice alergików już teraz zastanawiają się, co pyli w maju. Lista roślin, które pylą w maju, jest dość długa: są wśród nich drzewa i trawy, w powietrzu unoszą się też zarodniki grzybów. Na początku maja pyli głównie brzoza i dąb, w połowie maja zaczynają pylić trawy. Niektóre rośliny pylą na żółto, inne na zielono. Jeśli twoje dziecko ma katar sienny, suchy kaszel i swędzące oczy, koniecznie sprawdź, co pyli w maju.

Jeśli nie wiesz, co pyli w maju, nie mamy dobrych wiadomości. Maj nie jest zbyt łaskawy dla alergików. Zarówno na początku miesiąca, jak i w połowie maja pyli wiele roślin. W powietrzu unoszą się pyłki drzew oraz grzybów. Już podczas majówki mogą dać się we znaki pyłki traw. Alergia na pyłki wywołuje katar, kaszel i łzawienie oczu. Warto wiedzieć, co uczula w maju.

Spis treści:

Co pyli w maju?

W maju pyli wiele drzew i roślin zielonych: to miesiąc, w którym nakłada się na siebie pylenie traw, drzew i grzybów. Wiele pyłków, które unoszą się w powietrzu w maju, będzie też uczulać przez kolejne miesiące. Niektóre w czerwcu i lipcu, inne nawet do jesieni. Poniżej wyjaśniamy, jakie konkretnie rośliny i jakie drzewa pylą w maju.

Warto przy tym wiedzieć, że nie wszystkie pyłki wywołują silne reakcje alergiczne. W maju na żółto i na zielono pyli np. sosna (żółto-zielony proszek lub pył jest dobrze widoczny w kałużach i na samochodach), ale uczulenie na pyłki drzew iglastych jest dość rzadkie. 

Co pyli i uczula na początku maja?

 • Brzoza – to drugi po pyłku traw winowajca alergii wziewnej. Alergia na pyłek brzozy na szczęście powinna ustąpić w drugiej połowie maja, kiedy pyłek tego drzewa znika z powietrza. 
 • Wierzba – drzewo najczęściej pyli w kwietniu, ale jego pyłki mogą być niekiedy obecne w powietrzu również w pierwszych dniach maja. 
 • Dąb – przez cały maj w powietrzu jest duże stężenie pyłków dębu, który zaczyna pylić już w kwietniu. Uczulenie na pyłek dębu daje typowe objawy alergii wziewnej.
 • Sosna – sosna to jedno z najczęściej występujących drzew w Polsce, ale na szczęście jej pyłki uczulają rzadko. Mimo to wysokie stężenie pyłków sosny w powietrzu (typowy zielono-żółty kurz pokrywający samochody, dachy i ulice) może wywołać kaszel czy katar nawet u osób, które nie mają na nie alergii.
 • Cladosporium – w maju w powietrzu utrzymują się również zarodniki grzybów pleśniowych. Objawem uczulenia na pyłki Cladosporium, poza nieżytem nosa i kaszlem, może być również atopowe zapalenie skóry i grzybicze zapalenie zatok. 
 • Alternaria – to zarodniki grzybów, które pojawiły się w powietrzu w kwietniu. W maju ich stężenie staje się wyższe, więc objawy alergii na zarodniki grzybów stają się silniejsze. Należy do nich drapanie w gardle, kichanie, zapalenie krtani, napadowa duszność, objawy astmy. 

Co pyli w połowie maja?

 • Trawy – pylenie traw odczuwalne jest już od pierwszych dni maja, ale to pod koniec miesiąca, po Dniu Matki, staje się najbardziej uciążliwe. Uczulenie na trawy to jedna z najczęstszych alergii wziewnych. Mocno dokuczliwa m.in. ze względu na to, że traw jest prawie 800 rodzajów i 10 tysięcy gatunków. Jednym słowem: ma co pylić.
 • Zboża – zalicza się je do traw. Objawy uczulenia na zboża są takie same jak w przypadku alergii na trawy. W drugiej połowie maja zaczyna pylić żyto, ale na szczęście pylenie nie jest jeszcze zbyt intensywne.
 • Babka lancetowata – rośnie niemal wszędzie i pyli już od początku maja, ale najmocniej da się we znaki dopiero w czerwcu i lipcu.
 • Szczaw – zaczyna pylić mniej więcej w drugim tygodniu maja. Pylenie tej rośliny będzie trwało aż do sierpnia. Uczulenie na szczaw jest mało dokuczliwe dla mieszkańców miast, nasila się podczas pobytu na łonie natury.
 • Pokrzywa – uważa się ją za bardzo zdrową roślinę, ale pyłki pokrzywy mogą uczulać i wywoływać alergiczne zapalenie spojówek, katar alergiczny, bóle głowy, ogólne osłabienie, rzadko astmę. 
Okres pylenia roślin trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Kiedy się zakończy, warto wykonać testy alergiczne, żeby ustalić, jakie pyłki wywołują uczulenie. Jeśli w maju pojawiają się objawy alergii, takie jak katar i kaszel, a lekarz wyklucza infekcję, wszystko wskazuje na alergię wziewną.

Co pyli pod koniec maja i na początku czerwca?

 • Trawy –  pyłki traw utrzymują się w powietrzu prawie do połowy lipca, na początku czerwca pylenie staje się jednak coraz intensywniejsze. Alergia daje się we znaki również mieszkańcom miast. Aby minimalizować jej objawy, warto planować przebywanie na dworze, jeśli to tylko możliwe, na godziny przedpołudniowe. Najmniej pyłków trawy w ciągu doby utrzymuje się w powietrzu również nocą. Najgorszy czas to popołudnie.
 • Sosna – pylenie sosny będzie utrzymywać się do ok. połowy czerwca, ale stężenie pyłków w powietrzu zacznie już powoli spadać.
 • Babka – osoby uczulone na pyłek babki poza katarem w maju mogą skarżyć się również na zapalenie spojówek i nasilenie objawów AZS.
 • Szczaw –  objawem uczulenia jest alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, bóle głowy, rzadko pojawiają się objawy astmy oskrzelowej.
 • Pokrzywa – okres pylenia pokrzywy rozpoczyna się w połowie maja i trwa do października.
 • Cladosporium – pylenie Cladosporium trwa od kwietnia aż do jesieni.
 • Alternaria – objawy alergii będą najmocniej odczuwalne dopiero od połowy czerwca. Pylenie Alternaria trwa aż do końca września.

Pylenie w maju i alergia krzyżowa

Jeśli twoje dziecko jest alergikiem, z pewnością przestrzegasz wszystkich zasad, które pomagają w wyeliminowaniu pyłków z jego otoczenia. Dlaczego więc czasami cierpi ono na katar sienny? Powodem może być tzw. alergia krzyżowa: objawy alergii pojawiają się po zjedzeniu produktów, które mają takie samo białko jak alergizujące pyłki.

W maju, kiedy pylą trawy, objawy alergii wziewnej mogą pojawić się również po zjedzeniu:

 • warzyw – fasoli, soczewicy, zielonego groszku,
 • owoców – arbuza, pomarańczy czy melona.


Maj to także miesiąc pylenia brzozy, dlatego alergik powinien zachować ostrożność podczas jedzenia produktów, których dotyczy alergia krzyżowa z pyłkiem brzozy:

 • marchewki, pomidora,
 • orzechów brazylijskich, laskowych, włoskich, nerkowca i migdałów,
 • jabłek, gruszek, śliwek, kiwi, brzoskwiń i czereśni.

Co pyli w maju: testy na alergię wziewną i odczulanie

Choć wykonanie testów skórnych jest skuteczne, nie u każdego dziecka jest ono zasadne. Testów nie robi się u dzieci, które mają alergię skórną. Nie warto też robić ich u małych dzieci, które mogą bardzo źle znieść konieczność wielokrotnego nakłuwania. U maluchów najlepiej zrobić badanie krwi i sprawdzić, czy posiadają przeciwciała przeciwko różnym pyłkom – wtedy okaże się, czy dziecko uczulają rośliny, które pylą w maju. Jeśli wynik będzie dodatni i dziecko w okresie pylenia będzie miało objawy alergii wziewnej, wówczas warto pomyśleć o odczulaniu.

Odczulanie jednak również nie powinno być wykonywane u najmłodszych dzieci ze względu na ich niewykształcony w pełni układ odpornościowy. Przyjmuje się, że rozpoczęcie odczulania najlepiej zacząć, gdy dziecko ma 5 lat, a wcześniejsze leczenie objawowe nie przynosi zadowalających efektów.

Zobacz też:

Zdrowie
Objawy alergii u dzieci - film
Jakie alergie najczęściej występują u dzieci i jak wykonać próbę prowokacyjną? O objawach i rozpoznaniu alergii opowiada pediatra.

Alergia u dzieci może mieć różne przyczyny. Czy można rozpoznać alergię i alergen? Tak - istnieje wiele rodzajów testów alergicznych. Test oceniający stężenie specyficznych immunoglobulin we krwi dziecka. Można go przeprowadzić w zasadzie zawsze, gdy tylko nie podaje się leków. Czytaj też: Alergia - 10 faktów i mitów Innym sposobem są testy skórne - dawniej stosowane tylko u starszych dzieci, obecnie wykonywane również u maluszków. Te testy wymagają jednak powtarzania. Czytaj też: Wysypka u dzieci - rozpoznaj chorobę po wysypce Najlepszym sposobem na ocenienie przyczyny alergii jest oczywiście obserwacja dziecka przez rodzica. Posłuchajcie, co radzi pediatra. Film powstał we współpracy z Centrum Medycznym    

co pyli w czerwcu
Fotolia/Babyonline.pl
Zdrowie
Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków
Czerwiec jest miesiącem, w którym przede wszystkim pylą trawy oraz pokrzywa, szczaw i komosa. Alergia na pyłki jest szczególnie uciążliwa i może zepsuć niejeden spacer. Wodnisty katar, suchy kaszel i swędzenie oczu to mogą być objawy alergii wziewnej. Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co pyli w czerwcu.

Czerwiec to bardzo trudny okres dla alergików. Choć na dworze robi się coraz piękniej i zielono, alergicy z nadzieją wyczekują końca pylenia, by móc wreszcie odczuć ulgę. Co pyli w tym miesiącu? Według wskazań kalendarza pylenia  przede wszystkim pylą trawy, ale w powietrzu unoszą się również pyłki innych roślin. Czas pylenia trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Jeśli ty lub twoje dziecko macie alergię wziewną, planujcie spacer w godzinach porannych lub wieczorem – wówczas stężenie pyłków w powietrzu jest mniejsze. Co pyli w czerwcu? Czerwiec to okres bardzo intensywnego pylenia traw. Trwa ono już od maja, ale w czerwcu jest najbardziej nasilone. Uczulenie na pyłki traw to jedna z najczęstszych alergii wziewnych i jednocześnie jedna z najbardziej uciążliwych, dlatego że trawy rosną niemalże wszędzie. Ale późna wiosna to czas pylenia wielu różnych roślin, dlatego w powietrzu unosi się również wiele innych alergenów.  Co oprócz traw pyli w czerwcu?  Pyłki roślin unoszące się w powietrzu w czerwcu to: żyto – w czerwcu pyli bardzo intensywnie, a ponieważ w Polsce uprawia się dużo żyta, jego pyłki obecne są w powietrzu nawet w miastach, do których przenosi je wiatr. babka lancetowata – rośnie niemal wszędzie i pyli intensywnie już od maja. pokrzywa – choć to zdrowa roślina, jej pyłki mogą uczulać. Okres pylenia pokrzywy rozpoczyna się w połowie maja i trwa do października. szczaw – pyszny w zupie, ale pyłek szczawiu może uczulać. rzepak – widok kwitnących pól rzepaku może zapierać dech w piersiach – niestety również dosłownie. Na czerwiec przypada okres intensywnego pylenia rzepaku.​ komosa  – jest pospolitym chwastem, objawy u osób uczulonych na alergeny pyłku komosy mogą pojawiać się przy...

Zdrowie
Czy AZS idzie zawsze w parze z alergią?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat AZS, to zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jeśli chcesz zgłębić temat atopowego zapalenia skóry to wysłuchaj naszego eksperta, a uzyskasz odpowiedzi na nurtujące cię wątpliwości. Dermatolog, dr. n. med. Marta Hasse-Cieślińska, odpowiada na ważne pytanie.

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz