
Gdy okazuje się, że dziecko ma skłonność do alergii wziewnej lub alergii skórnej, rodzice myślą wyłącznie o tym, co musi zniknąć z ich domu (dywany, tapicerowane meble, ciężkie zasłony). O wiele mniej uwagi poświęcają sprzętom przeznaczonym specjalnie dla alergików. A tymczasem połowa sukcesu to stworzenie takiego środowiska, w którym rozmnażanie się roztoczy jest utrudnione.
Zdrowe łóżko i materac
Dla maluszka wybierz łóżeczko z litego, naturalnego drewna, zaimpregnowanego nietoksycznymi lakierami w naturalnym kolorze. Najlepiej wybrać droższy model z wyjmowanymi bokami. Łóżko ma tę przewagę nad tapczanem, że materac jest wyjmowany – łatwiej więc można go regularnie trzepać i wietrzyć. Powinien być wykonany ze sztucznych włókien (ale nie lateksu, który może uczulać, podobnie jak naturalne włókno kokosowe czy trawa morska).
Szczelny pokrowiec
Materac i pościel dziecka należy zabezpieczyć specjalnymi antyalergicznymi pokrowcami. Wykonuje się je z tkaniny poliestrowo-bawełnianej z naniesioną na wewnętrznej stronie powłoką z mikroporowatego polimeru, nieprzepuszczalnego dla roztoczy i ich odchodów (alergenów). Wskaźnikiem jest tzw. barierowość tkaniny, z której są wykonane (dobry pokrowiec zatrzymuje prawie 100% roztoczy). Oznacza to, że roztocza i ich odchody nie są w stanie wydostać się na powierzchnię poduszki, kołdry lub materaca. Pokrowiec, stanowiąc barierę dla roztoczy, jednocześnie swobodnie przepuszcza parę wodną (dzięki temu jest odporny na wielokrotne pranie). Należy go co kilkanaście dni prać w pralce.
Dobra poduszka i kołdra
Poduszki i kołdry dla alergików wykonane są z nieprzepuszczających tkanin i mają specjalne wypełnienia. Do ich produkcji wykorzystuje się tkaniny specjalne powlekane, impregnowane lub wykonane z mikrowłókien (najlepsze, bo superszczelne). Mikrowłókna są cieńsze od ludzkiego włosa, co sprawia, że mogą być tkane bardzo ściśle. Wybieraj kołdry, które są zgrzewane (nie szyte), bo ten zabieg dodatkowo je uszczelnia.
Wypełnienie pościeli także musi być specjalne. Najlepsze stanowią włókna poliestrowe i akrylowe. Innowacją są włókna z kanalikami powietrznymi, które zapewniają lepszą wentylację. Włókna te nie odkształcają się, są lekkie i zachowują odpowiednią temperaturę, a przy tym nie stanowią pożywki dla roztoczy jak naturalne pierze czy wypełnienie z wełny.
Oczyszczacze powietrza
W domu alergika nie powinno zabraknąć dobrej klasy urządzenia filtrującego powietrze, np. Zepter, Electolux. Nie wolno używać nawilżaczy, które podnosząc wilgotność, sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni, powodujących uczulenie.
Filtry powietrza nie zmieniają jego wilgotności czy temperatury, tylko oczyszczają je z kurzu, a tym samym z alergenów. Żeby jednak dobrze spełniały swoje zadanie, muszą dość długo pracować.
Jeśli nie masz elektrycznego filtra powietrza, możesz użyć oczyszczacza powietrza montowanego na grzejnik c.o. Pamiętaj jednak, że będzie on służył Ci jedynie w okresie grzewczym, czyli od października do połowy kwietnia.
Odkurzacz z superfiltrem
Używanie klasycznego odkurzacza wyposażonego w płócienny worek aż pięciokrotnie zwiększa ilość roztoczy w powietrzu (są rozpylane wraz z powietrzem wydmuchiwanym z odkurzacza)! Odpowiedniejsze są odkurzacze z filtrem o wysokiej efektywności zatrzymywania alergenów (tzw. wskaźnik HEPA) lub filtrem wodnym. Kupując go, upewnij się, że ma certyfikat jednego z polskich ośrodków badawczych. Jeśli masz meble tapicerowane, odkurzaj je przynajmniej raz w tygodniu. Pamiętaj też, że dziecko może wejść do odkurzonego pomieszczenia nie wcześniej niż po dwóch godzinach.
Zobacz też: Mały alergik chce zwierzątko. Co teraz?