Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
co przyda się w domu alergika, alergia, dziecko, dom
Zdrowie

Co się przyda w domu alergika

Jak urządzić mieszkanie, by mały alergik czuł się w nim dobrze? Czego należy się pozbyć, by alergia nie dokuczała zbyt mocno? Sprawdź kilka istotnych szczegółów!

Gdy okazuje się, że dziecko ma skłonność do alergii wziewnej lub alergii skórnej, rodzice myślą wyłącznie o tym, co musi zniknąć z ich domu (dywany, tapicerowane meble, ciężkie zasłony). O wiele mniej uwagi poświęcają sprzętom przeznaczonym specjalnie dla alergików. A tymczasem połowa sukcesu to stworzenie takiego środowiska, w którym rozmnażanie się roztoczy jest utrudnione.

Zdrowe łóżko i materac

Dla maluszka wybierz łóżeczko z litego, naturalnego drewna, zaimpregnowanego nietoksycznymi lakierami w naturalnym kolorze. Najlepiej wybrać droższy model z wyjmowanymi bokami. Łóżko ma tę przewagę nad tapczanem, że materac jest wyjmowany – łatwiej więc można go regularnie trzepać i wietrzyć. Powinien być wykonany ze sztucznych włókien (ale nie lateksu, który może uczulać, podobnie jak naturalne włókno kokosowe czy trawa morska).

Szczelny pokrowiec

Materac i pościel dziecka należy zabezpieczyć specjalnymi antyalergicznymi pokrowcami. Wykonuje się je z tkaniny poliestrowo-bawełnianej z naniesioną na wewnętrznej stronie powłoką z mikroporowatego polimeru, nieprzepuszczalnego dla roztoczy i ich odchodów (alergenów). Wskaźnikiem jest tzw. barierowość tkaniny, z której są wykonane (dobry pokrowiec zatrzymuje prawie 100% roztoczy). Oznacza to, że roztocza i ich odchody nie są w stanie wydostać się na powierzchnię poduszki, kołdry lub materaca. Pokrowiec, stanowiąc barierę dla roztoczy, jednocześnie swobodnie przepuszcza parę wodną (dzięki temu jest odporny na wielokrotne pranie). Należy go co kilkanaście dni prać w pralce.

Dobra poduszka i kołdra

Poduszki i kołdry dla alergików wykonane są z nieprzepuszczających tkanin i mają specjalne wypełnienia. Do ich produkcji wykorzystuje się tkaniny specjalne powlekane, impregnowane lub wykonane z mikrowłókien (najlepsze, bo superszczelne). Mikrowłókna są cieńsze od ludzkiego włosa, co sprawia, że mogą być tkane bardzo ściśle. Wybieraj kołdry, które są zgrzewane (nie szyte), bo ten zabieg dodatkowo je uszczelnia.
Wypełnienie pościeli także musi być specjalne. Najlepsze stanowią włókna poliestrowe i akrylowe. Innowacją są włókna z kanalikami powietrznymi, które zapewniają lepszą wentylację. Włókna te nie odkształcają się, są lekkie i zachowują odpowiednią temperaturę, a przy tym nie stanowią pożywki dla roztoczy jak naturalne pierze czy wypełnienie z wełny.

Oczyszczacze powietrza

W domu alergika nie powinno zabraknąć dobrej klasy urządzenia filtrującego powietrze, np. Zepter, Electolux. Nie wolno używać nawilżaczy, które podnosząc wilgotność, sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni, powodujących uczulenie.
Filtry powietrza nie zmieniają jego wilgotności czy temperatury, tylko oczyszczają je z kurzu, a tym samym z alergenów. Żeby jednak dobrze spełniały swoje zadanie, muszą dość długo pracować.
Jeśli nie masz elektrycznego filtra powietrza, możesz użyć oczyszczacza powietrza montowanego na grzejnik c.o. Pamiętaj jednak, że będzie on służył Ci jedynie w okresie grzewczym, czyli od października do połowy kwietnia.

Odkurzacz z superfiltrem

Używanie klasycznego odkurzacza wyposażonego w płócienny worek aż pięciokrotnie zwiększa ilość roztoczy w powietrzu (są rozpylane wraz z powietrzem wydmuchiwanym z odkurzacza)! Odpowiedniejsze są odkurzacze z filtrem o wysokiej efektywności zatrzymywania alergenów (tzw. wskaźnik HEPA) lub filtrem wodnym. Kupując go, upewnij się, że ma certyfikat jednego z polskich ośrodków badawczych. Jeśli masz meble tapicerowane, odkurzaj je przynajmniej raz w tygodniu. Pamiętaj też, że dziecko może wejść do odkurzonego pomieszczenia nie wcześniej niż po dwóch godzinach.

Zobacz też: Mały alergik chce zwierzątko. Co teraz?

Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków

dziecko, mama, tulić, płacz, łzy
Zdrowie
Rady dla rodziców alergików
Stosując się do naszych porad, złagodzisz lub nawet unikniesz objawów choroby dziecka.

Ogranicz przedmioty gromadzące kurz Najlepiej pozbądź się rzeczy, których nie można wyprać, przetrzeć mokrą szmatką lub opłukać pod bieżącą wodą. Książki trzymaj w oszklonych regałach, a zabawki w zamkniętych pojemnikach. Zrezygnuj z dywanów i wykładzin, a także z chodników przymocowywanych na stałe do podłóg i ścian. Pamiętaj, że kurz zbiera się na zasłonach , serwetach, narzutach, tapicerowanych meblach i suszonych kwiatach. Pamiętaj! Jeśli masz meble tapicerowane, odkurzaj je odkurzaczem przynajmniej raz w tygodniu. Dbaj o wentylację Poproś administratora domu o sprawdzenie, czy drożne są kanały wentylacyjne, bo wtedy para wodna z kuchni lub łazienki nie rozchodzi się po pokojach. Poprawa wentylacji ograniczy ilość alergenów roztoczy nawet o 70%! Warto zrezygnować z używania nawilżaczy powietrza . Regularnie wietrz i sprzątaj mieszkanie, a po roku ilość alergenu roztoczy zmniejszy się aż do 83%! Pamiętaj! Jeśli w mieszkaniu zatrzymywane są wyziewy ze źle wentylowanych kuchni, dym z papierosów, opary chemikaliów i z aerozoli, u dziecka wzrasta ryzyko rozwoju chorób alergicznych. Utrzymuj umiarkowaną temperaturę Temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 20°C. Unikaj ogrzewanych podłóg, bo sprawiają one, że w powietrzu unoszą się drobiny kurzu. Dbaj o czystość w sypialni Najwięcej roztoczy znajduje się tam, gdzie śpimy. Usuń z sypialni dywany, wymień materace na nowe i regularnie je odkurzaj i trzep (także od spodu!). Zastąp poduszki z pierza takimi, które nadają się do prania (poduszki, kołdry, koce pierz przynajmniej raz na trzy miesiące). Kup pokrowiec na materac, który nie przepuszcza roztoczy. Uwaga! W pokoju alergika najlepiej zrezygnować z zasłon, kotar i firanek. Pierz i wietrz pościel Pierz pościel co siedem, dziesięć dni w temp. przynajmniej 55°C. Do prania możesz dodawać preparaty zwalczające roztocza, np....

niemowlę, dziecko, rozwój dziecka, rozwój niemowlaka
Zdrowie
Dom małego alergika
Jeżeli Twoje dziecko często ma nieżyt nosa, zapalenie spojówek, napady kaszlu, może to być znak, że cierpi na alergię spowodowaną roztoczami kurzu domowego, pleśniami lub sierścią zwierząt.

Aby poprawić jego stan zdrowia i samopoczucie, trzeba zupełnie zmienić wystrój mieszkania. Gdy winny jest zwierzak Niemal każde dziecko marzy o posiadaniu zwierzątka, psa, kota, chomika, świnki morskiej lub choćby akwariowych rybek. Niestety, po diagnozie: alergia – konieczne jest oddanie domowego pupilka w dobre ręce. Kontakt ze zwierzętami często rozpoczyna ciąg reakcji alergicznych w postaci przewlekających się przeziębień, alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek, zmian skórnych, astmy. Głównym źródłem alergenu jest sierść, ślina (np. boksery uczulają częściej niż inne rasy psów), a także białka zawarte w moczu takich zwierząt, jak myszki, chomiki, świnki morskie, szczury, króliki miniaturki. Trzeba jednak pamiętać, że nawet po oddaniu zwierzątka jego alergeny mogą jeszcze przez pewien okres utrzymywać się w dywanach, tapczanach, materacach, choć oczywiście w mniejszym stężeniu. Oddanie ukochanego kota czy psa jest bardzo bolesne dla rodziny małego pacjenta, ale lekarz ma obowiązek poinformować, że to zwierzątko uczula i jest przyczyną złego samopoczucia dziecka i jego częstych chorób – podkreśla dr Irena Wojciechowska z Kliniki Pneumonologii i Chorób Alergicznych Akademii Medycznej w szpitalu przy ul. Działdowskiej w Warszawie. – Jeśli zwierzę zostaje jednak w domu, zaleca się, by je często kąpać czy spryskiwać specjalnymi środkami, wyczesywać sierść, ale w innym pomieszczeniu (nie w obecności dziecka). Takie postępowanie jest jednak często trudne do zniesienia dla zwierzęcia i lepiej oddać je w dobre ręce niż narażać na tego typu codzienne zabiegi. Pożegnanie z wełną, futrami, pierzem Z domu alergicznego dziecka powinno się też usunąć futra, koce z wełny owczej, wielbłądziej, koziej, swetry typu moher. Dzieci nie mogą nosić futrzanych czapek, kołnierzy. Bardzo silnym alergenem jest włosie końskie, używane często do...

pokój, dla, alergika, alergia, dziecko
Zdrowie
Dom alergika - co zmienić, gdy dziecko ma uczulenie
Gdy dziecko ma alergię na roztocza kurzu domowego, warto wprowadzić pewne zmiany w domu. Nie wystarczy pozbyć się dywanów!

Jeżeli Twoje dziecko często ma nieżyt nosa, zapalenie spojówek, napady kaszlu lub ataki duszności, może to być znak, że cierpi na alergię spowodowaną roztoczami kurzu domowego, pleśniami lub sierścią zwierząt. Aby poprawić jego stan zdrowia i samopoczucie, trzeba zupełnie zmienić wystrój mieszkania. Gdy winny jest zwierzak Niemal każde dziecko marzy o posiadaniu zwierzątka, psa, kota, chomika, świnki morskiej lub choćby akwariowych rybek. Niestety, po diagnozie: alergia – konieczne jest oddanie domowego pupilka w dobre ręce. Kontakt ze zwierzętami często rozpoczyna ciąg reakcji alergicznych w postaci przewlekających się przeziębień, alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek, zmian skórnych, astmy. Głównym źródłem alergenu jest sierść, ślina (np. boksery uczulają częściej niż inne rasy psów), a także białka zawarte w moczu takich zwierząt, jak myszki, chomiki, świnki morskie, szczury, króliki miniaturki. Trzeba jednak pamiętać, że nawet po oddaniu zwierzątka jego alergeny mogą jeszcze przez pewien okres utrzymywać się w dywanach, tapczanach, materacach, choć oczywiście w mniejszym stężeniu. Oddanie ukochanego kota czy psa jest bardzo bolesne dla rodziny małego pacjenta, ale lekarz ma obowiązek poinformować, że to zwierzątko uczula i jest przyczyną złego samopoczucia dziecka i jego częstych chorób – podkreśla dr Irena Wojciechowska z Kliniki Pneumonologii i Chorób Alergicznych Akademii Medycznej w szpitalu przy ul. Działdowskiej w Warszawie. – Jeśli zwierzę zostaje jednak w domu, zaleca się, by je często kąpać czy spryskiwać specjalnymi środkami, wyczesywać sierść, ale w innym pomieszczeniu (nie w obecności dziecka). Takie postępowanie jest jednak często trudne do zniesienia dla zwierzęcia i lepiej oddać je w dobre ręce niż narażać na tego typu codzienne zabiegi. Pożegnanie z wełną, futrami, pierzem  Z domu alergicznego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak