gradówka u dziecka
adobe stock
Zdrowie

Gradówka u dziecka: zapalenie powieki mylone z jęczmieniem (przyczyny, objawy, leczenie) 

Gradówka u dziecka to przewlekły stan zapalny gruczołu łojowego spojówki tarczkowej. Może znajdować się na zewnętrznej i wewnętrznej stronie powieki, a w skrajnych przypadkach dotyczyć kilku miejsc (tzw. gradówki mnogie). Niestety gradówka jest dość trudna do wyleczenia i czasem nawraca. Jak pozbyć się jej na stałe?

Gradówka u dziecka to twardy guzek przy linii rzęs dolnej lub górnej powieki. Może mieć od kilku do kilkunastu milimetrów i występować pojedynczo lub w grupie, zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie oka. W początkowej fazie zakażenia gradówka objawia się bolącą spuchniętą powieką, zaś po kilku dniach może przybrać ropno-krwistą postać i powiększyć swój rozmiar. Często bywa też mylona z jęczmieniem, jednak gradówka różni się od niego zarówno wyglądem, jak i sposobem leczenia.

Gradówka u dziecka:

Jak powstaje gradówka u dziecka?

Gradówka powstaje w gruczołach tarczkowych (gruczoły Meiboma) lub rzadziej łojowych, zwanych gruczołami Zeissa, znajdujących się wzdłuż brzegu powieki. Gruczoły te produkują i wydzielają łój, który natłuszcza powieki. Do powstania stanu zapalnego dochodzi, gdy ujście gruczołu ulegnie zaczopowaniu. W takim przypadku wydzielina gromadzi się i rozwija się zakażenie bakteryjne. Przyczyną powstania gradówki może być zakażenie gronkowcem, niedoleczony jęczmień czy budowa powieki. Często dotyka także osoby z chorobami skóry (np. łojotokowym zapaleniem skóry) oraz dzieci z wadą wzroku. Powstawaniu gradówek sprzyja także długie siedzenie przed ekranem komputera lub telefonu. Jeśli jest łagodna, nie musi powodować bólu – często jednak (zwłaszcza w początkowej fazie) gradówka sprawia dziecku ból i wywołuje obrzęk. 

Leczenie gradówki u dzieci

Jeśli gradówka samoistnie nie zniknie w ciągu 2 tygodni, pomimo stosowania ciepłych okładów, należy udać się do okulisty, który przebada oko i wykona posiew. Na tej podstawie powinien przepisać odpowiednie leki – maści z antybiotykiem (np.Maxitrol, Dexamytrex, Floxal) oraz krople (Vigamox, Tobrosopt, Olodon). Kiedy gradówka nie znika mimo miejscowego podania antybiotyku, okulista przepisuje antybiotyk doustny. Ostatnim krokiem, jeśli i to nie pomoże, jest wykonanie zabiegu usunięcia gradówki, który polega na nacięciu zmiany i oczyszczeniu jej z ropy. U dzieci zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Niestety nie zawsze jest skuteczny. Gradówka charakteryzuje się tym, że wraca, często nawet po kilku dniach, w innych przypadkach po miesiącu lub nawet kilku miesiącach. Opróżnienie powieki bywa też odradzane ze względu na powstające po zabiegu blizny.

Domowe sposoby na gradówkę

Gradówkę u dziecka warto leczyć także domowymi sposobami – najskuteczniejsze są na początku jej powstawania, ponieważ bakteria nie jest jeszcze nazbyt rozwinięta i łatwiej jest się jej pozbyć. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych domowych sposobów, polecanych przez okulistów należy:

  • przykładanie ugotowanego jajka (owiniętego w papier lub cienką ściereczkę, tak by nie poparzyć powieki) do miejsca, w którym powstała gradówka. Gorące jajko bardzo długo utrzymuje wysoką temperaturę, która rozpuszcza zgromadzony łój i daje mu ujście. Okłady najlepiej wykonywać 4-5 razy dziennie przez około 15-20 minut.
  • Znanym sposobem na gradówkę jest także przykładanie do powieki rozgrzanej (i  zdezynfekowanej uprzednio) obrączki. Skuteczność przykładania obrączki często mylnie przypisuje się właściwościom złota, tymczasem chodzi tylko o ciepło, które wytwarza.
  • Jeszcze jednym znanym sposobem jest wykonywanie okładów z gorącej czarnej herbaty, które zmniejszają opuchliznę. Najskuteczniejsze są jednak okłady suche, zwłaszcza te z wykorzystaniem jajka.
Ciekawostka: Jeszcze jedną metodą leczenia gradówki jest hirudoterapia. Metoda ta polega na stosowaniu specjalnego lekarskiego gatunku pijawek na częściach ciała wymagających leczenia. W przypadku gradówki pijawki przykłada się zazwyczaj na podbródku, skroni oraz pępku (a nie jak mogłoby się wydawać na oku). Pijawki są skuteczne, ponieważ oczyszczają krew z zakażeń. Nie są jednak polecane dzieciom przed ukończeniem 10 roku życia, kobietom w ciąży, chorym na nowotwory czy osobom zmagającym się z niedokrwistością. Hirudoterapia jest częścią medycyny naturalnej. W Polsce można się nią zajmować od 2004 roku.

 

Zobacz także:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

quiz, wychowanie dziecka, rozwój dziecka, zdrowie dziecka, co ty wiesz o małym dziecku, metody wychowawcze, żeby mleczne, noworodek
Fotolia
Psychotesty i quizy
Co ty wiesz o małych dzieciach? Quiz
Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten
Fotolia
Mama
Ani alergia na gluten, ani celiakia? To może być NCNG!
Lekarz wykluczył u ciebie alergię i celiakię, a ty mimo to po zjedzeniu glutenu czujesz się źle? Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (NCNG) - choć nazwa tej dolegliwości brzmi strasznie, to tłumaczy wiele kłopotów, które ze spożywaniem glutenu mają niektóre osoby. Zobacz, co to w ogóle jest.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; min-height: 17.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; font: 14.0px Helvetica} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; font: 14.0px Helvetica; min-height: 17.0px} Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (pol. NCNG) z angielskiego skracana jako NCGS (ang. Non-celiac gluten sensitivity) to dosyć nowe pojęcie. Jej istnienie było dość długo negowane. Nieceliakalna nadwrażliwości na gluten została sklasyfikowana jako jednostka chorobowa dopiero w 2010 roku. Co to jest nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (NCNG)? To dolegliwość często mylona z alergią na gluten lub celiakią, bo objawy są niemal takie same. Jednak nie jest ani jednym, ani drugim schorzeniem. Rozpoznanie choroby następuje po wykluczeniu celiakii, a także alergii na pszenicę. Objawy NCNG ustępują po odstawieniu glutenu , powracają natomiast po ponownym wprowadzeniu go do diety.  Jakie są objawy NCNG? Nieceliakalną nadwrażliwość na gluten można zdiagnozować już we wczesnym dzieciństwie, ale też u dorosłych. Statystycznie choruje na nią najwięcej kobiet po 40. roku życia. W przypadku dzieci więcej zachorowań zaobserwowano u chłopców. Najczęstsze objawy  NCNG to:  bóle brzucha, którym towarzyszą uporczywe wzdęcia nieuzasadniony niepokój, w tym zaburzenia snu problemy z byciem kontaktowym chroniczne zmęczenie bóle mięśni i stawów zmiany skórne utrata masy ciała zaparcia lub biegunka depresja niedokrwistość drętwienie kończyn, w tym palców  równoczesne występowanie astmy lub alergicznego nieżytu nosa.  Czym różnią się objawy NCNG od alergii i celiakii? Ze względu na podobne objawy i przebieg choroby NCNG często mylona jest z celiakią lub alergią na...

smog #ZłapaćOddech
Fotolia.com
Aktualności
Mamy przeciwko smogowi – świetna akcja #ZłapaćOddech
„To jest dla mnie ekstremalnie ważny wpis. Bardzo was proszę, przeczytajcie do samego końca i pomóżcie nam walczyć o bezpieczną przyszłość polskich maluchów – apeluje na fejsbuku jedna z mam prowadzących bloga Mataja.pl, Alicja. Babyonline przyłącza się do akcji #ZłapaćOddech. Chodzi o zdrowie i życie naszych dzieci!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 17.0px; font: 18.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 17.0px; font: 18.0px Helvetica; min-height: 22.0px} Na blogu Mataja.pl Alicja pisze, że gdy patrzy na swoje maluchy, to oprócz miłości zalewa ją fala… wściekłości. Bo coraz częściej boi się wychodzić nimi z domu. Bo wręcz lęka się o przyszłość swoich dzieci. Wiesz, o co chodzi? Oczywiście smog , który mieszkańcy Śląska, jak Alicja, czy już i my, Mazowsza, znamy bardzo dobrze. O jego straszny wpływ na układ oddechowy, nerwowy i odpornościowy dzieci i dorosłych. O to, że w długi weekend nie można było wyjść na sanki. Bo nasze dzieci – a być może za chwilę i twoje, choć mieszkasz w innym rejonie Polski – oddychają powietrzem, które nie tylko śmierdzi, ale też truje . Wartości poziomu szkodliwych pyłów w powietrzu oznacza się tu coraz rzadziej jako „niezdrowe”, za to częściej jako „zagrożenie dla życia” .    Pozwólmy dzieciom #ZłapaćOddech  Czy wiesz, że na świecie umiera rocznie przez smog 127 tysięcy dzieci do lat pięciu? 127 TYSIĘCY!!! Nie chcemy takiej przyszłości dla naszych maluchów i siebie samych też. Dlatego przyłączamy się do apelu blogerek i Was też namawiamy do tego: zróbmy rozróbę na cały internet! Piszmy i : list do pani premier i przedstawicieli naszych regionów w parlamencie ( list do posła ). Zarzućmy wszystkich tych, którzy mają władzę, by działać w skali kraju, jak najbardziej realnymi dowodami na naszą niezgodę na stan powietrza i żądaniami pilnego zajęcia się sprawą smogu. Pomóżmy naszym dzieciom złapać oddech!    Udostępniaj ten wpis otagowany nazwą akcji #ZłapaćOddech . Zróbmy hałas w sieci – dla naszych dzieci!    Zobacz też: Nasze dzieci oddychają trucizną    ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj