Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rotawirusy
Zdrowie

Co trzeba wiedzieć o rotawirusach? – wywiad z ekspertem

Biegunka, wymioty, odwodnienie – to najczęściej kojarzące się rodzicom słowa związane z rotawirusami. Czy słusznie? Zapytaliśmy o to pediatrę.
O to, czym są zakażenia rotawirusowe zapytaliśmy pediatrę dr. Ernesta Kuchara z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
 

Czym są rotawirusy i jak można się nimi zarazić?

Rotawirusy są małymi, bardzo zaraźliwymi wirusami, które są główną przyczyną ciężkich biegunek u niemowląt i dzieci. Jak może dojść do zakażenia? Bardzo łatwo, gdyż do zakażenia drogą pokarmową, wystarcza śladowa ich ilość. Rotawirusami można się zarazić przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, jak i przez styczność z zanieczyszczoną powierzchnią czy przedmiotami.  W efekcie chorują praktycznie wszystkie dzieci do piątego roku życia. Rodzice powinni wiedzieć, że rotawirusy przeżywają na rękach do czterech godzin, a na skażonych przedmiotach nawet kilka dni. Zakażenie rotawirusem może, więc nastąpić nawet wtedy, gdy dziecko bawi się zabawką, której wcześniej dotykała osoba zakażona wirusem. Bardzo ważne jest zatem przestrzeganie zasad higieny oraz regularne mycie rąk już od najmłodszych lat, chociaż te ważne nawyki nie wystarczą, by ochronić dziecko przed  rotawirusami.
 

Jakie są charakterystyczne objawy zakażenia rotawirusami?

Na zakażenie rotawirusami najbardziej narażone są najmłodsze dzieci. Niebezpieczną postać zakażeń rotawirusowych obserwuje się u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia. Do trzech klasycznych objawów, które zwykle towarzyszą rotawirusom zaliczamy gwałtowne wymioty, wysoką gorączkę oraz ostrą, wodnistą biegunkę, która utrzymuje się od dwóch do siedmiu dni. Dolegliwości te są niezwykle uciążliwe i nieprzyjemne zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Uporczywe wymioty i biegunka mogą doprowadzić do odwodnienia, które jest szczególnie groźne dla małych dzieci. Odwodnione maluchy mogą wymagać hospitalizacji i dożylnego podawania płynów.  
 

W jaki sposób ochronić dziecko przed rotawirusami? 

Metodą (o wysokim profilu skuteczności) zapobiegania chorobie jest uodpornienie niemowląt za pomocą szczepień ochronnych. Na polskim rynku dostępne są dwie szczepionki, które chronią dzieci przed ciężką postacią choroby. Szczepionki podaje się doustnie, a zatem bezboleśnie, dlatego nie musimy obawiać się płaczu dziecka, który zwykle towarzyszy szczepieniom podawanym we wstrzyknięciach. 
 

Kiedy powinno się zaszczepić niemowlę?

Uodpornienie niemowląt powinno nastąpić między 6. a 24. lub 6. a 32. tygodniem życia (w zależności od producenta i od  liczby dawek), z minimum 4-tygodniowym odstępem między dawkami. W Polsce szczepienia przeciwko rotawirusom są szczepieniami zalecanymi w Programie Szczepień Ochronnych, a koszty szczepienia, które ponoszą rodzice samodzielnie, w przybliżeniu wynoszą ok. 600-700 zł za cały cykl szczepienia (2 lub 3 dawki) w zależności od preparatu.

Co uodpornienie za pomocą szczepień zapewnia dziecku?
 
Dzięki szczepieniu rodzic chroni swoje dziecko przed ciężką i uciążliwą biegunką rotawirusową, a także obciążającą dla dziecka i stresującą dla rodziców hospitalizacją z powodu odwodnienia. Jeśli rodzice planują wysłać swoje dziecko w przyszłości do żłobka lub przedszkola, warto uodpornić malucha, gdyż rotawirusy są bardzo zaraźliwe. 

172 000 zachorowań rocznie - to częstość infekcji rotawirusowych oszacowana przez polskich epidemiologów.
 

Jakie leki włożyć do wakacyjnej apteczki – radzi pediatra [WIDEO]

Agencja Deva
Zdrowie
Rotawirusy nadal groźne – wywiad z ekspertem
Rotawirusy stały się zmorą rodziców, dzieci i oddziałów pediatrycznych, na które wciąż trafiają maluchy z wirusową infekcją układu pokarmowego.

Rozmowa z dr. n. med. Wojciechem Feleszko , immunologiem i pediatrą z I Katedry Pediatrii (Klinika Pulmonologii i Chorób Alergicznych Wieku Dziecięcego) Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.    Co wiemy o rotawirusach?   Wirusy te plasują się nieustannie na pierwszym miejscu wśród przyczyn infekcji pokarmowych, niezależnie od szerokości geograficznej. To jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji dzieci zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zakażenie ma najcięższy przebieg u niemowląt i małych dzieci, a dotyczy prawie każdego dziecka do 4. roku życia, przenosząc się drogą fekalno-oralną. Rotawirusami można się zarazić zarówno poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, jak też poprzez styczność z zanieczyszczoną powierzchnią. Wystarczy, że jedna osoba ma ręce zabrudzone drobinkami kału i dotknie np. myszki komputerowej, zabawki, monety czy klamki, a druga skorzysta z takiego przedmiotu, a potem przeniesie dłoń do ust i zakażenie gotowe. Jak wspomniałem, jest ono szczególnie groźne dla niemowląt i małych dzieci.   Dlaczego?   Ciało dziecka w powyżej 90 proc. składa się z wody, a jej utrata następuje znacznie szybciej niż u osoby dorosłej. Częste wymioty i biegunka mogą w krótkim czasie (kwestia kilkudziesięciu godzin) doprowadzić do znacznego odwodnienia organizmu, czyli utraty nawet większej niż 10 proc. masy ciała! Wraz z wodą  dziecko traci jony sodu, chloru, potasu, itd. W efekcie gospodarka elektrolitowa ulega poważnemu zaburzeniu. Pojawia się gorączka, letargiczna senność (lub silne pobudzenie) oraz patologiczne objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego.  Szacunkowe dane oparte na epidemiologii europejskiej oraz oceny sytuacji ekonomicznej Polski przez Bank Światowy, pokazują, iż w 2010 r. w Polsce na skutek odwodnienia i powikłań biegunki rotawirusowej, mogło dojść do zgonu 87 dzieci. To mniej niż w przypadku...

rodzice chcą obowiązkowego szczepienia przeciw rotawirusom
Adobe Stock
Aktualności
Rodzice bardzo chcą, aby to szczepienie było obowiązkowe w Polsce
Co roku z powodu tej jednej infekcji wirusowej, do szpitali trafia 50 tys. dzieci. Wprowadzenie szczepienia wyeliminowałoby problem. Zobacz, ilu rodziców chce tego!

Chodzi o rotawirusy, drobnoustroje, które z niezwykłą zaciętością atakują małe dzieci. Wywołują u nich ciężkie biegunki, wymioty, bóle brzucha i odwodnienie. Niejednokrotnie kończy się to pobytem malucha w szpitalu. Niestety nie ma jak leczyć zakażenia rotawirusem, można co najwyżej zwalczać jego objawy. Chyba że dziecko zostanie odpowiednio wcześniej zaszczepione. Ale mało kogo na to stać i tak wracamy do punktu wyjścia. Czas to zmienić! Mamy popierają obowiązkowe szczepienia przeciw rotawirusom Aż 70 procent matek uważa, że szczepienia przeciwko rotawirusom powinny być włączone do programu szczepień obowiązkowych - pokazują najnowsze badania Kantar Polska. 3 na 4 matki deklarują, że zaszczepiłyby dziecko przeciwko rotawirusom, gdyby szczepienie było bezpłatne dla rodziców i wpisane na listę szczepień obowiązkowych. Bariera finansowa jest głównym powodem, dla którego rodzice nie szczepią dzieci przeciw rotawirusom. Są to szczepionki drogie - jedna dawka może kosztować nawet 300 złotych - a trzeba podać je w 2 lub 3 dawkach. Efekt jest taki, że zdecydowana większość rodziców nie decyduje się na zakup szczepionki i tylko około 30 procent z nich szczepi dzieci przeciw rotawirusom. Szczepienie przeciw rotawirusom widnieje w kalendarzu szczepień zalecanych. Ale zarówno lekarze pediatrzy, jak i epidemiolodzy oraz przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego bardzo chcą włączenia ich do Narodowego Programu Szczepień Ochronnych (NPSO). - Szczepienie przeciw rotawirusom jest jednym z kluczowych rodzajów szczepień, o które powinien być rozszerzony kalendarz szczepień obowiązkowych w Polsce - powiedziała na konferencji prasowej, podsumowującej wyniki badań dr hab. Ewa Augustynowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Leczenie rotawirusów jest niezwykle kosztowne  O rozszerzeniu kalendarza szczepień decyduje Ministerstwo Zdrowia. Trudno obecnie...

Rotawirusy
Fotolia
Zdrowie
Rotawirus u dzieci: objawy, przebieg i leczenie. Kiedy do szpitala?
Rotawirus u dzieci to jedna z najczęstszych przyczyn biegunki. Zakażenie jest szczególnie groźne dla niemowląt. Wyjaśniamy, jakie są objawy infekcji rotawirusowej, jak przebiega choroba i jak powinno wyglądać leczenie. Sprawdź, kiedy trzeba szybko jechać z dzieckiem do szpitala.

Rotawirus u małych dzieci daje groźne objawy i wymaga szybkiego leczenia. Najwięcej zakażeń rotawirusami notuje się od późnej jesieni do wiosny, a więc między październikiem i listopadem a majem. W przedszkolach dzieci zarażają się błyskawicznie, nic więc dziwnego, że rodzice chcą wiedzieć, co to są rotawirusy i jak się przed nimi ustrzec. Podpowiadamy, po czym poznać, że dziecko ma rotawirusa. Sprawdź, jak wygląda leczenie. Co to jest rotawirus u dzieci? Rotawirusy to wysoce zakaźne drobnoustroje. Mają kolisty kształt (stąd ich nazwa: „rota” po łacinie oznacza „koło”). Zakażenia rotawirusami są powszechne. Szacuje się, że każde dziecko poniżej 3.-5. roku życia chociaż raz będzie przechodzić infekcję rotawirusową. Większość zakażeń przebiega łagodnie lub bezobjawowo. Jednak u niemowląt i małych dzieci  zarażenie się rotawirusem może mieć bardzo poważne konsekwencje . Wymioty i biegunka wywołane przez rotawirusa grożą szybkim odwodnieniem. Z tego powodu rotawirus u dziecka młodszego niż półroczne często kończy się pobytem w szpitalu trwającym nawet powyżej tygodnia. Rotawirusy są nie tylko bardzo zakaźne, ale również szybko się namnażają. Do zakażenia może dojść poprzez: bezpośredni kontakt z osobą, która ma rotawirusa, kontakt z jej wydzielinami (śliną, kałem), styczność z zanieczyszczoną powierzchnią (np. dywan) lub przedmiotami (np. zabawki). Dzieci zarażają się rotawirusami, gdy wkładają do buzi rączki albo zabawki, którymi wcześniej bawił się zakażony maluch, albo dotykają klamki, na której znalazły się te zarazki. Co ważne – rotawirusy mogą przetrwać na skórze, np. dłoniach, do 4 godzin, a na przedmiotach, np. zabawkach, nawet do 10 dni. Do rozprzestrzeniania się zakażeń rotawirusowych często dochodzi wśród dzieci leczonych w szpitalu z innego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz