Gdzie i kiedy spotkasz najwięcej kleszczy?
Gdzie kryje się najwięcej kleszczy? Jak prawidłowo wyjąć kleszcza ze skóry? I jakie są objawy boreliozy? Warto poznać odpowiedzi na te pytania jeszcze przed letnim wyjazdem.
Kleszcz ma kilka milimetrów długości, jest ślepy, nie posiada trującego jadu, a i tak stanowi wielkie zagrożenie dla człowieka. I choć formalnie uznawany jest za pasożyta, to wielu specjalistów z uznaniem nazywa go najlepszym z drapieżników . Kleszcz bowiem doskonale przystosował się do polowania na ludzką krew. Oto kilka ważnych informacji na temat kleszczy:
Kleszcze są już aktywne
Kleszcze zapadają w sen zimowy schowane pod liśćmi ściółki leśnej, gdzie temperatura może wynosić 0°C lub mniej, oraz gdzie wilgotność względna jest na poziomie 92%. Jaja oraz wygłodniałe larwy giną w temperaturach niższych niż -7°C. Aktywność kleszczy rozpoczyna się w marcu lub kwietniu, kiedy gleba osiąga temperaturę 5-7°C i kończy się w październiku lub listopadzie. W Europie Środkowej szczyt aktywności kleszczy przypada na maj i czerwiec oraz wrzesień i październik .
Zobacz też: Rośliny, które odstraszają kleszcze [WIDEO]
Kleszcze żyją głównie w trawie
Te małe stworzonka są niewidome ale doskonale wyczuwają to, że w pobliżu znajduje się człowiek. Reagują na zapach i zmianę temperatury otoczenia. Wbrew wielu obiegowym opiniom, kleszcze nie żyją na drzewach i nie skaczą na przechodzących żywicieli. Przesiadują w pasie zieleni do wysokości półtora metra, na spodniej stronie liści lub na gałęziach. Czają się na samym brzegu i czekają, by kogoś się chwycić. Jeśli jakiś kleszcz zostanie przeniesiony na drzewo (np. przez ptaka), to wyjątkowo może kogoś zaatakować z góry. Optymalne warunki do życia kleszczy to obrzeża lasów wraz z przylegającymi do nich użytkami zielonymi, polany, nadrzeczne łąki i bagna, plantacje lasów zawierających chrust i krzewy, przejścia pomiędzy lasem liściastym i iglastym. Ponadto lasy złożone z dębów i grabów, jak również lasy bukowe i jodłowe z bogatym podszyciem składającym się z chwastów,...