
Dzieci chorują głównie na cukrzycę typu 1 - to 95 proc. przypadków tej choroby u najmłodszych. Zwykle pierwsze jej objawy pojawiają się u kilkulatków (5-9-latków), choć może zachorować nawet niemowlak (to niezwykle rzadkie przypadki). Cukrzyca może też pojawić się u dziecka w okresie dojrzewania, czyli u nastolatków w wieku 15-18 lat. Cukrzyca typu 2 u dzieci zdarza się bardzo rzadko.
Jakie są objawy cukrzycy u dziecka?
Cukrzyca to choroba autoimmunologiczna – własny układ odpornościowy dziecka niszczy w trzustce komórki odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny, co powoduje wysoki poziom cukru we krwi.
Objawy cukrzycy u dziecka mogą być dość gwałtowne – narastają w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Zwykle pojawiają się wszystkie naraz:
- bardzo duże pragnienie, które jest trudne do zaspokojenia
- bardzo częste siusianie, zwłaszcza nocą (jeśli dziecko już tego nie robiło)
- intensywne chudnięcie
- słodki zapach moczu (mocz może też być lepki)
- zmęczenie, senność w ciągu dnia
- zwiększony apetyt lub duża niechęć do jedzenia
Objawem cukrzycy mogą też być zapalenia sromu u dziewczynek (słodki mocz powoduje zakażenia krocza), a u chłopców zapalenia pod napletkiem.
Co zrobić, gdy podejrzewasz, że dziecko ma cukrzycę?
Przede wszystkim należy zrobić badania. Najlepiej iść do pediatry albo nawet wykonać badanie we własnym zakresie. W każdej poradni rejonowej w gabinecie zabiegowym powinien też być glukometr. Wystarczy wykonać zwykłe badanie cukru, z palca. Jeśli zauważymy, że dziecko „dziwnie” siusia, zawsze trzeba też wykonać badanie ogólne moczu. Dzięki niemu wykluczymy ewentualnie dwie choroby: cukrzycę i zakażenie układu moczowego, które też może być przyczyną chudnięcia i zwiększonego siusiania.
Jak się leczy cukrzycę?
Cukrzycy typu 1 nie da się wyleczyć. Trzeba nauczyć się z nią żyć. Rodzice muszą nauczyć się mierzyć dziecku poziom cukru we krwi (glukometrem) i odpowiednio na to reagować, czyli utrzymywać organizm w stanie normoglikemii – prawidłowego poziomu cukru. Początkowo zgodnie z zaleceniami diabetologa podaje się dziecku insulinę za pomocą pena do wstrzykiwania insuliny. Potem możliwe jest założenie dziecku pompy insulinowej, która podaje insulinę w trybie ciągłym.
Zobacz też: