czy termometr na podczerwień jest szkodliwy
Adobe Stock
Zdrowie

Czy termometr na podczerwień jest szkodliwy: jak go bezpiecznie używać?

Termometr na podczerwień to najczęściej używany sprzęt do mierzenia temperatury dzieciom, które przychodzą do przedszkola lub szkoły. Termometr na podczerwień jest nieszkodliwy dla dziecka, nawet używany codziennie, ale warto wziąć pod uwagę zasady jego bezpiecznego użytkowania.

Termometr na podczerwień to szybki sposób na zmierzenie dziecku temperatury. Termometr bezdotykowy wykorzystujący podczerwień działa w kilka sekund i nie wymaga kontaktu ze skórą dziecka. Ale czy termometr na podczerwień jest bezpieczny, jeśli używa się go codziennie?

Spis treści:

  1. Termometry bezdotykowe na podczerwień
  2. Termometry na podczerwień do ucha
  1. do czoła
  2. do ucha

Czy termometr na podczerwień jest szkodliwy?

Wielu rodziców zastanawia się, czy termometr na podczerwień jest bezpieczny, zwłaszcza że w czasie pandemii koronawirusa w większości szkół i przedszkoli mierzy się dzieciom temperaturę codziennie. Termometr bezdotykowy na podczerwień jest całkowicie bezpieczny i nieszkodliwy dla dziecka. Termometr na podczerwień reaguje na promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez każdy organizm, ale sam nie wysyła żadnych fal ani nie wytwarza ciepła.

Jak działa termometr na podczerwień?

Termometr na podczerwień działa w reakcji na promieniowanie elektromagnetyczne organizmu. Termometr zbliżony do czoła dziecka odczytuje poziom tego niewidocznego promieniowania. Im wyższa temperatura ciała, tym większe promieniowanie i wyższy wynik pomiaru. Termometr na podczerwień działa w sposób nieodczuwalny dla dziecka i jest bezpieczny.

Jak bezpiecznie (i prawidłowo) używać termometru na podczerwień?

Aby termometr na podczerwień był bezpieczny:

  • sprawdź atesty bezpieczeństwa
  • zapoznaj się z instrukcją
  • termometr na podczerwień do ucha dezynfekuj po każdym użyciu.

Rodzaje termometrów na podczerwień

Istnieją dwa rodzaje termometrów na podczerwień, które jednak działają bardzo podobnie:

Termometry bezdotykowe na podczerwień

Termometr bezdotykowy na podczerwień to najpopularniejszy termometr na rynku polecany szczególnie rodzicom małych dzieci. Aby zmierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym, wystarczy jedynie zbliżyć urządzenie do czoła dziecka na ok. 3-5 cm. Wynik będzie widoczny na wyświetlaczu LCD po kilku sekundach. Jeśli dziecko ma gorączkę, usłyszysz sygnał dźwiękowy.

Poniżej znajdziesz rekomendowane i bardzo dokładne bezdotykowe termometry na podczerwień. Warto mieć jeden z nich w domu!

Termometry na podczerwień do ucha

Termometr na podczerwień do ucha mierzy temperaturę błony bębenkowej w uchu oraz tkanek wokół niej. Taki termometr jest skuteczny i dokładny, choć jego użycie może powodować dyskomfort u dziecka (ale nie jest bolesne!). Warto jednak kupić taki termometr na podczerwień, jeśli dziecko dobrze znosi pomiary, a tobie zależy na bardziej precyzyjnych wynikach.

Jak mierzyć temperaturę termometrem na podczerwień?

Termometr bezdotykowy na podczerwień działa szybko i jest higieniczny (ten do czoła nie wymaga dezynfekcji po każdym użyciu).

Przed pomiarem upewnij się, czy skóra na czole dziecka nie jest mokra albo spocona, bo wtedy wynik będzie nieprawidłowy. 

Jak używać termometru do czoła?

Aby zmierzyć temperaturę dziecku termometrem na podczerwień:

  • zbliż termometr na podczerwień do środkowej części czoła dziecka na ok. 5 cm (dokładne wytyczne sprawdź w instrukcji)
  • odczekaj kilka sekund, przytrzymując przycisk
  • odczytaj wynik na wyświetlaczu.
Uwaga, temperatura otoczenia oraz samego termometru na podczerwień musi być stabilna: termometr powinien znajdować się w tym samym pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, co najmniej przez godzinę przed pomiarem.

Jak używać termometru do ucha?

Jeśli korzystasz z termometru na podczerwień do ucha, przed pomiarem lekko pociągnij małżowinę uszną dziecka, aby wyprostować przewód słuchowy. Następnie delikatnie włóż końcówkę termometru do ucha (bez obaw, nie dotkniesz do błony bębenkowej!) i po chwili odczytaj wynik. Po użyciu zdezynfekuj końcówkę termometru.

Zobacz też:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Fotolia.pl
Zdrowie
Co zrobić, gdy rozbijesz termometr z rtęcią?
Termometry rtęciowe nie są już dostępne w sprzedaży, ale można je znaleźć w prawie każdym polskim domu. Czy wiesz, jak bardzo jest to niebezpieczne? Nie bagatelizuj tego niebezpieczeństwa!

Jeśli rozbije się termometr z rtęcią należy: Zebrać srebrne kuleczki rtęci w gumowych rękawiczkach przy pomocy sztywnego papieru. Włożyć rtęć oraz rozbite szkło do szczelnego plastikowego worka lub szklanego słoika. Przynieść opakowane resztek termometru do apteki. Intensywnie wietrzyć pokój przez kilka dni. Pamiętaj, że nie wolno odkurzać rozbitego termometru, ponieważ rozpyla on opary rtęci w domu. Zmiotka również nie usunie rtęci, jedynie rozbije je na mniejsze krople. Opary rtęci z termometru mogą powodować: ból głowy i kończyn uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego drżenie rąk i nóg osłabienie zapalenie przewodu pokarmowego wypadanie zębów Uwaga! Rtęć jest drugim najbardziej toksycznym pierwiastkiem na Ziemi. Nawet niewielka ilość rtęci może zagrażać życiu.

Dzieci wróciły do przedszkoli, postawa rodziców przeraża
Adobe Stock
Aktualności
Postawa rodziców przedszkolaków przeraża: „Dostałeś syrop na gorączkę, to dasz radę wytrzymać kilka godzin”
Dzieci wróciły do przedszkoli, a rodzice już zaczynają kombinować, np. zbijając dziecku gorączkę, by przeszło kontrolę przy wejściu do placówki. Z drugiej jednak strony, np. katar w okresie jesienno-zimowym jest u dzieci normą, a teraz wyklucza to maluchy z brania udziału w zajęciach. Pojawia się także kwestia tego, że nie każdy rodzic może pozwolić sobie na zostanie z dzieckiem w domu.

Rozpoczął się rok szkolny, dzieci wróciły również do przedszkoli. Choć Główny Inspektor Sanitarny podał jasne wytyczne dla przedszkoli w związku z koronawirusem , mówiące między innymi o tym, że przeziębione dziecko nie powinno przychodzić do przedszkola, niektórzy rodzice całkowicie to lekceważą. Nieodpowiedzialna postawa rodziców „Jestem załamana zachowaniem niektórych ludzi, brakiem odpowiedzialności. Zamurowało mnie” - powiedziała Martyna Bylina, mama 4-latka. Odprowadzając syna do przedszkola, kobieta usłyszała, jak jeden z rodziców mówi dziecku, że dostało syrop na gorączkę, więc da radę wytrzymać w przedszkolu: „Zamurowało mnie, stałam i nie wiedziałam, co mam powiedzieć. Przeżyłam szok, kiedy usłyszałam, jak kobieta mówiła do syna: „wiem, że się źle czujesz, ale dostałeś syrop na gorączkę , to dasz radę wytrzymać kilka godzin". Po chłopcu było widać, że nie najlepiej się czuje – mówi pani Marta. Sytuacja jednak i tak skończyła się tym, że rodzic został wezwany do przedszkola, by odebrał dziecko. Jednak przez to nieodpowiedzialne zachowanie rodzica pozostałe osoby były narażone na niepotrzebne ryzyko. Przedszkole w czasie pandemii Za jakiś czas dzieci przyzwyczają się do nowych warunków, pojawia się jednak pytanie, czy nadal będą mogły brać udział w zajęciach, skoro wyklucza z nich nawet katar (tak częsty o tej porze roku). Niektórzy rodzice nie stosują się do zaleceń i robią wszystko, np. podają lek przeciwgorączkowy, by dziecko przeszło kontrolę gorączki przy wejściu do przedszkola. Rodzice muszą iść do pracy, uciekają się więc do różnych metod, niestety kosztem innych. Być może nie mają innego wyboru, mogą jednak skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego . Katar od października do marca jest normą Pani Monika z Warszawy zwróciła uwagę na coś...

gorączka u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Gorączka u dziecka: przyczyny, objawy, jak zbić temperaturę u dziecka
Gorączka u dziecka nie musi oznaczać poważnej choroby, jednak nigdy nie należy jej lekceważyć. Możesz samodzielnie spróbować zbić dziecku podwyższoną temperaturę, ale nie rób tego od razu. Sprawdź, od ilu stopni obniżać gorączkę u dziecka i jak to robić. Jeśli lekarstwa nie pomagają, a gorączka utrzymuje się dłużej niż trzy dni – koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza.  

Gorączka u dziecka, choć często rzeczywiście jest pierwszym objawem zbliżającej się infekcji, bywa także efektem zmęczenia, przegrzania albo... nadmiaru wrażeń. Gorączka może jednak doprowadzić np. do odwodnienia, dlatego należy ją stale kontrolować i obniżać, kiedy wzrośnie ponad bezpieczny poziom. Wyjątkowo niebezpieczna jest u niemowląt i noworodków, zwłaszcza gdy towarzyszy jej silna biegunka i wymioty. Jeśli gorączce u dziecka towarzyszą inne chorobowe objawy, należy iść do lekarza, by przepisał odpowiednie leczenie. Spis treści:  Gorączka u dziecka: od ilu stopni   Gorączka u dziecka: przyczyny Inne objawy gorączki u dziecka Jak mierzyć gorączkę u dziecka Kiedy zbijać gorączkę u dziecka Kiedy do lekarza? Co na gorączkę u dziecka? Sposoby na gorączkę u dziecka Gorączka u dziecka: od ilu stopni? O gorączce u dzieci mówimy, kiedy temperatura ciała przekroczy 38,5ºC. Jak odczytywać wyniki na termometrze? 36-37ºC - normalna temperatura ciała 37-38ºC - stan podgorączkowy 38,5-39ºC - gorączka (u niemowląt od 38ºC) >39ºC - wysoka gorączka Co oznacza gorączka u dziecka? Wyższa niż normalnie temperatura ciała jest sygnałem, że organizm działa prawidłowo: atakowany przez wirusy lub bakterie układ odpornościowy wysyła do mózgu informację, że trzeba zwiększyć temperaturę ciała, bo w ten sposób rośnie metabolizm i ukrwienie tkanek oraz ich zapotrzebowanie na tlen, produkowanych jest także więcej przeciwciał. Krótko mówiąc: podwyższona temperatura pomaga zwalczać infekcję . Z drugiej strony zbyt wysoka gorączka u dziecka może doprowadzić do odwodnienia lub spowodować drgawki albo nadmiernie obciążyć serce czy nerki. I dlatego trzeba ją kontrolować, by – gdy to konieczne – móc ją obniżać.  Gorączka u dziecka:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj