Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie

Lato na działce: grill, podpałka i oparzenia

Pogoda na długi weekend zapowiada się idealnie. Cała Polska marynuje karkówkę i kupuje brykiet do grilla. Lekarze w szpitalach już czekają na oparzone dzieci.

Sześcioletni Marcin spod Włocławka rozpalał z braćmi grilla w ogródku, kiedy wiatr zdmuchnął na niego płonącą podpałkę. Oparzeniu uległa jedna trzecia powierzchni ciała, poza tym drogi oddechowe i płuca, bo chłopiec zachłysnął się i wciągnął do nich ogień. Z kolei Rafał (9 lat) stał obok taty, kiedy ten podlewał podpałką brykiet na rodzinnym pikniku podczas meczu w Krzyżkowicach. Butelka z podpałką buchnęła ogniem, mężczyzna odruchowo odrzucił ją od siebie, spadła tuż obok chłopca. Zajęły się ręce, nogi, tułów. Albo Szymon z Morawicy. Rozpalał grilla na balkonie w domu: w którymś momencie ogień zassało do butelki z podpałką, wybuchła mu w rękach. Dziewięcioletnia dziewczynka z Pęczniewa na rodzinnej imprezie przyglądała się rozpalaniu grilla. Oparzenie objęło u niej 40 procent ciała.

 

Ogień na RODOS

Oparzenia zupą czy gorącą herbatą to uraz całoroczny, ale mniej więcej od początku maja zaczynają pojawiać się u nas oparzone dzieci po działkowych ogniskach czy rodzinnych grillach – mówi dr Jerzy Wassermann z SOR-u ze Szpitala Dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie. Dodaje, że nieszczęśliwe wypadki mogą zdarzyć się każdemu i wszędzie, ale to naprawdę nie jest banał, że sprzyja im rozluźniona atmosfera i alkohol. Nie chodzi tu o upijanie się w sztok i zostawianie dzieci samopas przy płonącym ogniu. Wystarczy jedno piwo i rozluźniamy się na tyle, żeby np. pozwolić proszącemu kilkulatkowi, by samodzielnie podlał benzynową podpałką palące się za słabo węgle czy drewno.
– Typowe dla ogniskowych oparzeń będą oparzenia stóp i dłoni, rzadziej buzi u dziecka – mówi dr Wassermann.
Oparzenia dłoni mogą powstać gdy np. maluch potknie się i odruchowo, padając, wyciągnie przed siebie rączki, by ochronić się przed upadkiem na twarz. Albo gdy z patyka spadnie mu opiekana kiełbaska i dziecko postanowi szybko ją podnieść.  Z kolei do oparzeń stóp (często bardzo głębokich) często dochodzi już po zakończeniu ogniska.
– Trafiają do nas dzieci, które np. za zgodą rodziców biegały po gorącym palenisku, gdzie pod piaskiem tlił się jeszcze żar – mówi Grażyna Malecka, pielęgniarka z oddziału chirurgii w szpitalu przy Niekłańskiej.

oparzenia, podpałka do grilla
Fotolia (kolaż SN)


Paradoksalnie groźniejsze od ognisk są grille, a ściślej mówiąc benzynowa podpałka do grilla. Według lekarzy używanie podpałki to jak zabawa odbezpieczonym granatem. Co roku prosto z Rodzinnych Ogródków Działkowych trafiają do szpitali działkowicze, którym podczas zapalania grilla podpałka buchnęła ogniem prosto w twarz albo wybuchła w rękach.
– Mieliśmy kiedyś pacjenta, który miał oparzone obie nogi: od połowy ud do połowy łydek – mówi Grażyna Malecka. – Rozpalał grilla, podlał ogień benzyną, płomień poszedł prosto na niego. Tam, gdzie pod syntetycznymi dresami miał bawełniane slipy i skarpetki, oparzenia były niewielkie, ale na znacznej powierzchni nóg doszło do głębokiego uszkodzenia skóry. To, jak ubieramy się na ognisko czy grilla, też ma duże znaczenie w razie ewentualnego wypadku.

 

 

Słońce też parzy

Nie planujesz w długi weekend ani ogniska, ani grilla? To w takim razie uważaj na zwykłym spacerze. Oparzenia I stopnia mogą powstać na skórze dziecka już po kilkunastu minutach przebywania na ostrym słońcu. Zresztą oparzenia słoneczne to jeszcze nie wszystko, co grozi dziecku w upał. W szpitalu przy Niekłańskiej pamiętają kilkuletnią dziewczynkę, która wyszła z babcią na spacer. Kiedy dziecko zgłodniało, babcia przysiadła z nim na ławce, żeby dać mu serek albo jogurcik. Już w szpitalu tłumaczyła, że sądziła, iż płacz wnuczki wynika z tego, że nie smakuje jej serek, tymczasem prawdziwa przyczyna była taka, że dziewczynka usiadła na rozgrzanym od słońca metalowym nicie, łączącym deski w ławce. Oparzenie, choć nie obejmowało dużej powierzchni ciała, było bardzo głębokie. Czytając o takich sytuacjach, łatwo oceniać dorosłych opiekunów, ale powiedzmy sobie szczerze, komu z nas przyszłoby do głowy, że siedzenie na ławce w parku może doprowadzić do dramatu i szpitala?

 

 

Jak leczyć oparzenia?

– Przede wszystkim trzeba oparzone miejsce jak najszybciej schłodzić, ale trzeba to robić według pewnych zasad – mówi Grażyna Malecka. I dodaje: – Najlepiej polewać oparzone miejsce przez 15 minut zimną wodą, ale uwaga: nie lodowatą, bo to mogłoby jeszcze bardziej zaszkodzić oparzonemu dziecku. Tak samo szkodliwe będzie obkładanie oparzonego miejsca lodem albo zamrożonym okładem żelowym. Tu nie ma zasady: im zimniejsze, tym lepsze. Warto podać dziecku lek przeciwbólowy z paracetamolem: często o tym nie myślimy, a przecież oparzenia są jednymi z najbardziej bolesnych urazów.

Obejrzyj film: Pierwsza pomoc podczas oparzenia

Co bardzo ważne, nawet jeżeli dziecko oparzy się przez ubranie (np. wyleje na siebie wrzątek), nie zdejmujemy z niego ubrania, zanim nie ochłodzimy oparzonego miejsca. Lepiej np. wtedy będzie włożyć je pod prysznic w koszulce i spodniach i polewać je zimnym prysznicem, a dopiero po 15 minutach (w tym czasie powinna dotrzeć już do nas karetka) ostrożnie rozciąć ubranie, tak, by nie doszło do dodatkowego uszkodzenia skóry.
– Zdejmowanie ubrania tuż po oparzeniu często prowadzi do zerwania powstałych na skórze pęcherzy, tymczasem one działają jak jałowy opatrunek – wyjaśnia Grażyna Malecka. – Nie wolno ich przekłuwać. Najlepiej w ogóle ich nie dotykajmy.
– Warto też pamiętać, że oparzenie to nic innego, jak rana i tak samo jak każdą ranę trzeba chronić je przed zakażeniem – dodaje dr Wasserman. – Przed przyjazdem do szpitala warto je osłonić jałową gazą z samochodowej apteczki albo np. owinąć całe dziecko czystym bawełnianym prześcieradłem. Dzisiaj, dzięki opatrunkom z dodatkiem srebra, oparzenia umiemy leczyć dużo lepiej i łatwiej niż jeszcze kilka lat temu, choć nadal często, szczególnie w rozległych oparzeniach, kuracja trwa bardzo długo. Dlatego co roku apelujemy o to samo: uważajcie. A szczególnie uważajcie na dzieci – dodaje.

Pierwsza pomoc - kurs video na Babyonline

Zobacz także: Co robić, gdy dziecko się oparzy?

 

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

oparzenia u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc, przyczyny, leczenie
Oparzenia u dzieci, zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci to bardzo poważna sprawa. Odpowiednio udzielona pierwsza pomoc może nawet uratować życie!

Oparzenia u dzieci są znacznie głębsze niż u dorosłego, bo skóra małego człowieka jest nieporównywalnie cieńsza. To, co u dorosłego mężczyzny spowoduje najwyżej rumień i krótkotrwałe poczucie dyskomfortu, u kilkumiesięcznego niemowlęcia doprowadzi do głębokiego oparzenia ze zniszczeniem wszystkich warstw skóry. Spis treści: Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc Głębokie oparzenia u dzieci Najczęstsze przyczyny oparzeń u dzieci Zapobieganie oparzeniom u dzieci Zapobieganie bliznom po oparzeniu u dzieci Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc Bardzo ważna jest pierwsza pomoc przy oparzeniu . Od niej może zależeć stopień oparzenia i konsekwencje z nim związane. Jeśli twoje dziecko się oparzy: Natychmiast ochłodź oparzone miejsce zimną wodą. Jeśli powierzchnia oparzenia jest duża, postaw dziecko w wannie i polewaj prysznicem. Nie ściągaj ubranka na siłę .  Możesz w ten sposób dodatkowo urazić skórę. Wezwij pogotowie i podaj środki przeciwbólowe. Pamiętaj, że musi to być preparat przeznaczony dla dziecka. Okryj ranę jałowym opatrunkiem. Jeśli oparzenie jest lekkie wystarczy schłodzenie. Pamiętaj, że nie wolno przekłuwać pęcherzy ani smarować oparzonego miejsca tłuszczem. Możesz za to użyć maści na oparzenia albo pianki Panthenol. Uwaga! Jeśli poparzeniu uległo niemowlę albo dziecko, które ma mniej niż dwa lata, skontaktuj się z lekarzem, niezależnie od tego, na ile poważne wydają ci się obrażenia. Zrób to także, gdy dziecko(niezależnie od wieku) ma  oparzoną twarz, dłonie, stopy albo krocze. Głębokie oparzenia u dzieci Głębokie oparzenie u dzieci trzeba leczyć operacyjnie , a blizny po oparzeniu zostają do końca życia. Długie gojenie się oparzenia w okolicy stawu może doprowadzić do przykurczu, a w konsekwencji do kłopotów z poruszaniem się. Jeśli dziecko jest ubrane, wysoka...

barszcz sosnowskiego oparzenie
Fotolia
Aktualności
Barszcz Sosnowskiego: oparzenia [jak wygląda oparzenie + zdjęcia rany]
Barszcz Sosnowskiego – oparzenia po nim goją się naprawdę długo, a blizny mogą utrzymywać się latami. Dermatolog radzi, jak rozpoznać tę niebezpieczną roślinę i co robić po kontakcie z nią. Zobacz, jak wyglądają rany po oparzeniu barszczem Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego – oparzenie po tej toksyczne roślinie może być naprawdę silne. Powoduje ono zmiany pęcherzowo-zapalne i owrzodzenia, które długo się goją. Dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, wyjaśnia, że groźne skutki dla zdrowia wywołuje nie tylko bezpośredni kontakt barszczu Sosnowskiego ze skórą. Sprawdź, jak wygląda oparzenie barszczem Sosnowskiego.  Spis treści:  Barszcz Sosnowskiego: czym jest i jak wygląda? Poparzenie barszczem Sosnowskiego Barszcz Sosnowskiego: rany (zdjęcia) Poparzenie barszczem Sosnowskiego: leczenie Barszcz Sosnowskiego stwarza coraz większe zagrożenie Występowanie barszczu Sosnowskiego w Polsce Co zrobić, jeśli zauważysz barszcz Sosnowskiego?  Barszcz Sosnowskiego: czym jest i jak wygląda? Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, którą często można spotkać w pobliżu lasów, na łąkach, nieużytkach. Został sprowadzony do Polski z Kaukazu w latach 70. (stąd jego druga nazwa: zemsta Stalina). Miał służyć jako pasza dla bydła. Chociaż zaniechano jego uprawy, jest to gatunek bardzo inwazyjny, który szybko się rozprzestrzenia w całej Polsce.   Barszcz Sosnowskiego można łatwo rozpoznać, ponieważ: jest wysoki (dorasta nawet do 3-5 m), ma duże liście, ma bardzo grube łodygi (u podstawy nawet do 8-12 cm). Bywa jednak mylony z innymi roślinami o dużych liściach, takimi jak: łopian, podbiał, barszcz zwyczajny, pasternak, arcydzięgiel.   Mogą one dorastać nawet do 2 m wysokości, mają jednak delikatniejszą budowę niż barszcz Sosnowskiego. Na poniższych zdjęciach możesz zobaczyć, jak wygląda barszcz Sosnowskiego:                             Poparzenie barszczem Sosnowskiego Kontakt z barszczem Sosnowskiego może...

poparzenie na zjeżdżalni
AdobeStock, Facebook
Aktualności
Matka ostrzega: Zabawa na placu zabaw skończyła się oparzeniami II stopnia [FOTO]
Kobieta pokazuje zdjęcia ran, by ostrzec innych rodziców. Dziewczynka doznała oparzeń II stopnia, bawiąc się na rozgrzanej zjeżdżalni.

Lato to czas, gdy najmłodsi w końcu mają okazję wyszaleć się na placu zabaw. Choć warto bawić się przez cały rok, to latem aura sprzyja nawet całodziennym szaleństwom. Jednak warto pamiętać, że w upalny dzień taka zabawa może zakończyć się tragicznie . Przekonała się o tym pewna dziewczynka. Teraz jej mama chce ostrzec innych rodziców. Niebezpieczne place zabaw Dawna Wright nie spodziewała się, że ta wizyta na placu zabaw zakończy się w szpitalu. Kobieta umieściła w sieci zdjęcie, by uświadomić rodzicom, co się może wydarzyć. Pewnego dnia wybrała się z dwiema córkami na plac zabaw w parku Johna Andersona w Grandview (USA). Kontrolnie sprawdziła, czy sprzęt nie jest uszkodzony , nie wpadła jednak na pomysł, by sprawdzić... temperaturę zabawek. Młodsza z dziewczynek, 4-letnia Asia, bawiła się tego dnia w krótkich spodenkach. Zaledwie po jednym zjeździe na zjeżdżalni doznała oparzeń drugiego stopnia. Jej skóra na pośladkach zrobiła się czerwona i pokryła pęcherzami. Po wizycie u lekarza okazało się, że poparzenia są tak rozległe, że dziecko musi zostać w szpitalu. Później ustalono, że plastikowa zjeżdżalnia miała temperaturę ponad 65 stopni C! Uwaga upał! Niestety w upalne dni przedmioty łatwo się nagrzewają, często zapominamy, że tyczy się to także placów zabaw. Delikatna skóra rak, nóg, czy stóp może doznać poważnych oparzeń. Niebezpieczne mogą być wszystkie metalowe elementy wystawione bezpośrednio na słonce: zjeżdżalnie i ławki, ale także foteliki z metalowymi zapięciami, rowery czy samochodziki. Bądź ostrożna, gdy puszczasz dziecko na tzw. dmuchane zamki. Uważaj również na deptaki, pomosty i piasek, które mogą poparzyć gołe stopy . Zanim pozwolisz dziecku się bawić, sprawdź na własnej skórze temperaturę sprzętów do zabawy. Dotykaj zwłaszcza metalowych elementów łączących. Warto dziecku założyć...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak