Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pies i dziecko
Fotolia
Zdrowie

Co to jest dogoterapia?

Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta dobrez wpływają na rozwój dzieci. Mało tego, dobrez wyszkolone psy mogą w tym rozwoju pomagać maluchom, a nawet... wpływa√ terapeutycznie na dzieci niepełnosprawne.

Co daje dziecku dogoterapia?

Dogoterapia to metoda wykorzystująca psy do wspomagania rozwoju poznawczego i ruchowego dzieci niepełnosprawnych. Ale pies może też pomóc zdrowym dzieciom, np. tym, które zostały kiedyś pogryzione. Wtedy celem jest nie tyle rehabilitacja, co oswojenie dziecka z psem, przełamanie lęku. Ponadto dogoterapia usprawnia ruchowo, rozwija umiejętność okazywania emocji, ćwiczy koncentrację uwagi, uczy postępowania z psami, bardzo wzbogaca słownictwo, umożliwia poznawanie wszystkiego, co wiąże się z psem, jego pielęgnacją, budową ciała.

Nie każdy pies może być dogoterapeutą

I nie chodzi tu o rasę (czy rodowód), ile o charakter oraz temperament. Choć to nie przypadek, że jako dogoterapeuci pracują najczęściej golden retrievery, labradory, spaniele, pudle, husky, samojedy – te psy z reguły mają cechy potrzebne do pracy z dziećmi. Są łagodne, bardziej przewidywalne w swoim zachowaniu, lubią kontakt z człowiekiem. Dogoterapeutami mogą być też jednak mieszańce.
Psy do dogoterapii powinny być szkolone z zakresu posłuszeństwa: muszą wykonywać podstawowe komendy, np.: siad, waruj, zostań, do mnie, noga, aport. Poza tym każdy z nich zna pewne sztuczki, np. przybija piątkę, robi tunel (przechodzi pod nogami dzieci). Ma też swojego właściciela, który szkoli go pod okiem tresera.

Zobacz też: Czy kupić dziecku zwierzę? Sprawdź!

Kto prowadzi zajęcia z dogoterapii?

Choć jak dotąd w prawie nie określono takiego zawodu jak dogo- czy kynoterapeuta, to w Fundacji Przyjaciel wszyscy mają uprawnienia do pracy z niepełnosprawnymi. Są wśród nas psychologowie, pedagodzy, terapeuci zajęciowi, rehabilitanci oraz fizjoterapeuci.

Konsultacja: Katarzyna Mierzejewska, terapeutka i wiceprezes Fundacji Przyjaciel

Czy twoje dziecko odróżnia rasy psów? Ranking najładniejszych psów na świecie!

lizanie dziecka po twarzy
Fotolia
Aktualności
Pozwalać psu lizać dziecko po twarzy?
Mieszkanie z psem pod jednym dachem przynosi wiele korzyści dla dziecka. Ale co z jego bezpieczeństwem? Lekarze rozwiewają wątpliwości!

Choć nikt nie ma wątpliwości że życie z psem jest korzystne dla całej rodziny i uczy dziecka odpowiedzialności , troskliwości i empatii, to jednak pojawiają się wątpliwości odnośnie innej sprawy. Czy pozwalać psu lizać dziecko po twarzy? Lekarze mówią – nie! Bakterie zawarte w  ślinie zwierzęcia, mogą być groźne dla dziecka, ale nie to jest najważniejsze!   - Psy nie powinny czuć się traktowane na równi z dziećmi – w wywiadzie dla "Woman`s Day" powiedziała dr Ashanti Woods, pediatra. – Psy, które będziemy traktować na równi z dziećmi, mogą np. zaatakować nas, gdy podniesiemy na dziecko głos. Psy muszą być uległe wobec dzieci, ze względu na to, że zarówno maluchy jak i zwierzęta są nieobliczalne w swoich zachowaniach, nie jest dobrze, by pies mógł lizać je po twarzy i nawiązać tak bliskie relacje. Swoją drogą nie można też lekceważyć kwestii bakterii, ze względu na to, że psom często daje się surowe pożywienie. - To może stać się przyczyną salmonelli, a jeżeli pies ma kontakt z ustami dziecka, to może dojść do zakażenia – dodaje dr Thomas Kass, pediatra z New Jersey.  - Język psa jest jak papier toaletowy – dodaje dr Marc I.Leavey. – Bakterie które ma zwierzę poprzez kontakt z wieloma brudami, mogą być przekazane dziecku i wywołać zapalenie jamy ustnej, dziąseł, ale i ogólnego zakażenia organizmu.  Warto więc zastanowić się i wziąć pod uwagę opinie lekarzy w tej sprawie. Choć wydaje nam się, że nasz piesek jest czysty i na pewno nie stanowi zagrożenia dla dzieci, musimy wziąć pod uwagę, że ostrzeżenia lekarzy mają w sobie jednak ziarno prawdy. Czytaj także: Zwierzę - najlepszy przyjaciel dziecka! źródło: scarymommy

pies może ugryźc dziecko
Adobe Stock
Wychowanie
Pies – idealny towarzysz zabaw dziecka czy zagrożenie?
Masz małe dziecko i psa? Prawdopodobnie bagatelizujesz ryzyko, jakie zwierzak stanowi dla twojej pociechy. Nie, nie chcemy cię straszyć! Naszym celem jest zmuszenie cię do myślenia i do postępowania, które zwiększy bezpieczeństwo twojego dziecka!

Co jakiś czas słyszy się, że pies pogryzł dziecko. Słysząc taką informację każdy właściciel psa myśli, że to pewnie jakiś obcy zwierzak poturbował malca. Okazuje się jednak, że najczęściej sprawcami ugryzień są psy domowe . I jakby tego było mało, często dochodzi do nich w obecności osób dorosłych. Ankieta przeprowadzona wśród właścicieli psów jasno pokazała, że bagatelizują oni ryzyko, jakie psy stwarzają dla dzieci. Zobacz też: Czy pozwalać psu lizać dziecko po twarzy? Żywa maskotka? Nie! Dzieci kochają zwierzęta. Uwielbiają je głaskać, poklepywać i tulić. Bawi je gonienie zwierzaka, łapanie za uszy i ogon. Takie okazywanie czułości, zwłaszcza gdy do kontaktu dochodzi, gdy pies go nie chce , może skończyć się źle dla malca. Jeśli pies poczuje się prześladowany i napadnięty, może próbować się bronić, używając do tego zębów. Winni dorośli Nawet najspokojniejszy pies potrafi stracić cierpliwość do dziecka. I nie ma tu znaczenia rasa zwierzaka – zarówno duży owczarek niemiecki, jak i łagodny golden retriever czy filigranowy yorczek, potrafią ugryźć. O ile w przypadku dużych psów, dorośli zachowują większą ostrożność w kontaktach zwierzak-dziecko, to w przypadku małych ras, często bagatelizują ryzyko , jakie pies stwarza dla dziecka. A dokładniej: ryzyko, jakie dla siebie stwarza dziecko, nieumiejętnie obchodząc się ze zwierzęciem. Wyniki ankiety Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród właścicieli psów posiadających dzieci. Wynika z niej, że w stosunku do obcych psów, zachowują oni zdrowy stopień nieufności. Natomiast jeśli chodzi o psy domowe, których są właścicielami, są zbyt ufni i nie biorą pod uwagę tego, że ich własny pupil może skrzywdzić dziecko. Przez to nie zachowują należytej ostrożności . Przykład? O ile zabraniają córce czy synowi niepokoić psa na jego własnym posłaniu, to poza nim...

Groźne rasy psów
Adobe Stock
Aktualności
Groźne rasy psów - które najczęściej gryzą dzieci? [LISTA]
Groźne rasy psów to te zakwalifikowane jako najbardziej podatne na agresję. W polskim prawie określono, które rasy psów mogą być niebezpieczne: zaliczają się do m.in. pitbulle czy rottweilery. Opisujemy, które zwierzaki nie sprawdzą się jako towarzysze małych dzieci i wyjaśniamy, jak nauczyć malucha bezpiecznej zabawy z każdym czworonogiem.

Groźne rasy psów mogą stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci. Chociaż to, czy pies będzie agresywny, czy nie, zależy w dużej mierze od jego wychowania, niektóre rasy są bardziej temperamentne. Media regularnie donoszą o tragicznych - przypadkach pogryzienia malucha przez psa - w starciu z agresywnym psem dziecko jest bez szans na skuteczną obronę . Chociaż piesek dla dziecka to przeważnie świetny pomysł, zanim do waszego domu na stałe zawita czworonóg - dobrze przemyślcie jakiej rasy miałby być. Poniżej wyjaśniamy, które psy uznawane są prawnie za groźne rasy, a także radzimy, jak uchronić dziecko przed agresją ze strony zwierząt. Spis treści: Groźne rasy psów Lista psów agresywnych [11 RAS] Naucz dziecko obchodzić się z psami Dziecko i agresywny pies w domu Kiedy pies może ugryźć? Groźne rasy psów Każdy pies od czasu do czasu na prawo przejawiać agresywne zachowania takie jak warczenie na nieznane osoby czy chęć gryzienia, kiedy przeszkadza mu się w jedzeniu. To zupełnie naturalny mechanizm obronny. Problem zaczyna się, kiedy pies jest nieobliczalny i przejawia groźne, niekontrolowane zachowania. Według badań najwięcej przypadków agresji wykazują  psy rasy mieszanej - tak ustalili naukowcy z The Ohio State University College of Medicine oraz The Ohio State University Wexner Medical Center w Stanach Zjednoczonych. Statystyka ta jednak jest nieco skrzywiona - psy rasy mieszanej, czyli kundelki, to zwierzaki, które bardzo często nie posiadają właścicieli, rozmnażają się poza kontrolą, a ich losy pozostawione są przypadkowi. Nic więc dziwnego, że to właśnie psy, które nie otrzymują właściwego wychowania, wykazują często zachowania agresywne. Lista psów agresywnych [11 RAS] Istnieją jednak rasy, które (nawet zadbane i profesjonalnie hodowane) w swoim profilu psychologicznym mają tendencję do agresji bądź bardzo silne...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta