
Co daje dziecku dogoterapia?
Dogoterapia to metoda wykorzystująca psy do wspomagania rozwoju poznawczego i ruchowego dzieci niepełnosprawnych. Ale pies może też pomóc zdrowym dzieciom, np. tym, które zostały kiedyś pogryzione. Wtedy celem jest nie tyle rehabilitacja, co oswojenie dziecka z psem, przełamanie lęku. Ponadto dogoterapia usprawnia ruchowo, rozwija umiejętność okazywania emocji, ćwiczy koncentrację uwagi, uczy postępowania z psami, bardzo wzbogaca słownictwo, umożliwia poznawanie wszystkiego, co wiąże się z psem, jego pielęgnacją, budową ciała.
Nie każdy pies może być dogoterapeutą
I nie chodzi tu o rasę (czy rodowód), ile o charakter oraz temperament. Choć to nie przypadek, że jako dogoterapeuci pracują najczęściej golden retrievery, labradory, spaniele, pudle, husky, samojedy – te psy z reguły mają cechy potrzebne do pracy z dziećmi. Są łagodne, bardziej przewidywalne w swoim zachowaniu, lubią kontakt z człowiekiem. Dogoterapeutami mogą być też jednak mieszańce.
Psy do dogoterapii powinny być szkolone z zakresu posłuszeństwa: muszą wykonywać podstawowe komendy, np.: siad, waruj, zostań, do mnie, noga, aport. Poza tym każdy z nich zna pewne sztuczki, np. przybija piątkę, robi tunel (przechodzi pod nogami dzieci). Ma też swojego właściciela, który szkoli go pod okiem tresera.
Zobacz też: Czy kupić dziecku zwierzę? Sprawdź!
Kto prowadzi zajęcia z dogoterapii?
Choć jak dotąd w prawie nie określono takiego zawodu jak dogo- czy kynoterapeuta, to w Fundacji Przyjaciel wszyscy mają uprawnienia do pracy z niepełnosprawnymi. Są wśród nas psychologowie, pedagodzy, terapeuci zajęciowi, rehabilitanci oraz fizjoterapeuci.
Konsultacja: Katarzyna Mierzejewska, terapeutka i wiceprezes Fundacji Przyjaciel