Domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka. Wypróbuj, zanim pobiegniesz do apteki

Suchy kaszel u dziecka bywa wyjątkowo męczący, nie zawsze jednak musi kończyć się wizytą u lekarza. Gdy przyczyną jest drobna infekcja, świetnie sprawdzą się domowe sposoby leczenia.

Twoje dziecko znowu ma suchy kaszel, a ty się niepokoisz – nic dziwnego, taki kaszel wymaga czujności, ale też odpowiedniej wiedzy. W niektórych przypadkach bezwzględnie wymaga bowiem interwencji lekarza (np. gdy występuje kaszel szczekający, towarzyszą mu świsty oraz trudności w oddychaniu). Znacznie częściej spowodowany jest on jednak drobną infekcją, którą można wyleczyć w domu. Jeśli zastanawiasz się, co pomoże na suchy kaszel u dziecka, zanim udasz się do apteki, wypróbuj te domowe sposoby. 

Domowe sposoby na przeziębienie - film

Naturalne sposoby na suchy kaszel u dziecka

Lekarstwa to ostateczność. Naturalne, domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka są całkowicie bezpieczne, nie uzależniają, a często są równie skuteczne, co preparaty z drogerii. Jeśli jakiś sposób nie zadziała u twojego dziecka, warto przetestować inne. Natura wie, co czego nam potrzeba!

Okłady na klatkę piersiową

Jak pomóc dziecku na suchy kaszel? Przy infekcji mogą sprawdzić się okłady na klatkę piersiową. Można np. posmarować klatkę piersiową kremem albo oliwą z kilkoma kroplami olejków eterycznych. Polecany jest też kompres z ziemniaków, który zwiększa ukrwienie, a także ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Aby go zrobić, należy ugotować ziemniaki w mundurkach, ugnieść je, ułożyć na ścierce, zwinąć i zalepić plastrem (żeby mieć pewność, że nie wypadną). Potem owijamy kompresem klatkę piersiową dziecka i zostawiamy na około. 30 minut. UWAGA: Kompresu nie wolno stosować przy gorączce. 

Inhalacja na suchy kaszel

Inhalacja (czyli wdychanie pary) rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie. U młodszych dzieci (w tym także u niemowląt) używamy specjalnych nebulizatorów i preparatów do inhalacji (dobrze sprawdzi się tu sól fizjologiczna). U starszych dzieci robimy mieszankę gorącej wody z solą morską (żeby zwiększyć działanie, możemy dodać kilka kropli olejku eukaliptusowego, sandałowego, rozmarynowego, geraniowego, z majeranku czy z sosny). 
 

Bańki

Przy suchym kaszlu, przeziębieniu, grypie czy zapaleniu płuc świetnie sprawdzają się także bańki (najlepsze dla dzieci będą bańki bezogniowe). Stawiamy je na klatce piersiowej lub na plecach dziecka (najlepiej wybrać najbardziej umięśnione partie ciała). Dają szybki efekt i są bezbolesne.

Zioła, napary, miód, syropy i odpowiednia dieta

Przy suchym kaszlu u dziecka istotna jest odpowiednia dieta. Podawaj mu potrawy z oliwą, czosnkiem oraz dania i napoje z cytryną i miodem (UWAGA: nie podawaj miodu dzieciom przed ukończeniem 1. roku życia, może on powodować botulizm dziecięcy).

Rób mleko z czosnkiem i masłem oraz gorący rosół. Świetnie sprawdzi się też herbatka z lipy, napar z siemienia lnianego i ziół:

  • podbiał (działa wykrztuśnie, łagodzi stany zapalne w drogach oddechowych);
  • tymianek (działa wykrztuśnie);
  • propolis (działa antybakteryjne);
  • porost islandzki (łagodzi stany zapalne w drogach oddechowych);
  • dziewanna (osłania drogi oddechowe oraz wykrztuśne).


Warto też płukać gardło szałwią. 

Domowe syropy na kaszel

Nasze babcie samodzielnie przyrządzały syropy na kaszel. Najpopularniejszy jest ten cebuli (pokrojone plastry układa się warstwami, przekłada miodem lub zasypuje cukrem; można też dodać plastry ząbków czosnku i odstawia na kilka godzin w ciepłe miejsce; pije się go od 3 do 5 razy dziennie) i z buraków (warzywa nie obieramy ze skóry, tylko myjemy i oczyszczamy, a następnie wycinamy na górze stożkowaty otwór i wstawiamy do piekarnika na ok. 45 min).

Jak pomóc na suchy kaszel u dziecka?

  • Pamiętaj, aby nawilżać powietrze w otoczeniu dziecka (w ten sposób złagodzisz napady suchego kaszlu). Możesz stosować specjalne urządzenia nawilżające powietrze albo rozwiesić mokre ręczniki na kaloryferach czy łóżku dziecka. 
  • Przy suchym kaszlu w nocy (który często utrudnia spanie) pamiętaj, że pokój, w którym śpi twoje dziecko, zawsze musi być odpowiednio wywietrzony. Jeśli wszystkie inne domowe metody na suchy kaszel zawiodą, spróbuj zmiany pozycji. Ułóż dziecko z lekko uniesionym tułowiem tj. 15-20 cm ponad resztą ciała.
  • Podawaj dziecku większą ilość płynów do picia niż zwykle (w ten sposób nawilżysz błony śluzowe).


Zobacz też:

mokry kaszel u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Mokry kaszel u dziecka - objawy, leczenie, domowe sposoby
Nie przeocz momentu, kiedy kaszel suchy zmienia się w mokry, bo wtedy trzeba zmienić syrop z hamującego odruch kasłania na wykrztuśny. Mokry kaszel u dziecka, zwłaszcza w nocy, może być bardzo uciążliwy. Od suchego różni się tym, że podczas kasłania dziecko odkrztusza wydzielinę - śluz oskrzelowy.

Mokry kaszel u dziecka pojawia się, gdy w drogach oddechowych gromadzi się dużo wydzieliny zapalnej będącej świetną pożywką dla bakterii. Podczas kasłania uwalnia się śluz oskrzelowy, czasami w dużych ilościach - stąd nazwa mokry kaszel. Infekcja wirusowa u dziecka zwykle zaczyna się od kaszlu suchego, który po kilku dniach zamienia się w kaszel wilgotny (mokry). Możesz spróbować leczyć go domowymi sposobami na przeziębienie , jeśli jednak stan dziecka po kilku dniach się nie poprawia - konieczna jest wizyta u lekarza.  Spis treści :  IIe trwa mokry kaszel u dziecka? Mokry kaszel u dziecka - kiedy do lekarza? Mokry kaszel z wymiotami u dziecka Co na mokry kaszel u dziecka? Jaki syrop na mokry kaszel u dziecka? IIe trwa mokry kaszel u dziecka? Kaszel, który jest wynikiem infekcji, może towarzyszyć dziecku przez cały okres choroby, czyli około tygodnia. Często jednak mokry kaszel występuje u dziecka również już po przebytej infekcji i nasila się przy zmianie temperatury, np. gdy dziecko z dworu wchodzi do ciepłego pomieszczenia. U dziecka może wystąpić również przewlekły mokry kaszel, który trwa o wiele dłużej (powyżej 3. tygodni) i może być symptomem wielu groźnych chorób, np. astmy oskrzelowej , alergii lub refluksu żołądkowo-przełykowego. Mokry kaszel u dziecka - kiedy do lekarza? Jeśli niemowlę ma kaszel - najlepiej od razu skonsultuj to z lekarzem. U tak malutkich dzieci łatwo o powikłania. Jeśli dziecko jest starsze - możesz poczekać 2-3 dni i obserwować, czy jego stan się nie pogarsza. Jeżeli domowe sposoby nie przyniosą efektu i stan dziecka się nie poprawi, a do tego wystąpią inne objawy takie jak np. gorączka - koniecznie idź z dzieckiem do lekarza. Natychmiast powinnaś skonsultować się z lekarzem, gdy:  Dziecko ma mniej niż 12 miesięcy. Kaszel jest bardzo...

kaszel u dziecka
Zdrowie
Nie każdy kaszel oznacza to samo: jak leczyć różne rodzaje kaszlu u dziecka
Kaszel bardzo często towarzyszy infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Po to jednak, by skutecznie pomóc dziecku, trzeba sprawdzić, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia, kiedy stan dziecka pogarsza się, a co przynosi ulgę.

Gdy dziecko ma infekcję, zwykle jednym z jej objawów jest kaszel. W zależności od tego, jak długo kaszel trwa i jaki jest jego charakter, można stwierdzić, jaka to faza infekcji i jakie można zaproponować leczenie. Zwykle na początku ostrej infekcji pojawia się suchy kaszel. – Towarzyszy zakażeniom górnych dróg oddechowych: zapaleniu gardła, krtani, tchawicy. Pojawia się w pierwszym okresie infekcji: bywa bardzo męczący, dziecko pokasłuje, czuje, jakby coś „drapało je w gardle", natomiast wydzielina nie odrywa się, dziecko nie może niczego odkasłać – mówi dr Joanna Gzik, lekarz pediatra. W drugiej fazie infekcji, gdy trwa ona dłużej, jest bardziej zaawansowana, pojawia się wydzielina w oskrzelach i kaszel zmienia swój charakter, staje się mokry. – Dziecko zaczyna odkasływać wydzielinę. Takiego kaszlu nie powinno się hamować, gdyż ułatwia pozbycie się zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych – dodaje dr Gzik. Kaszel mokry może również towarzyszyć zakażeniom górnych dróg oddechowych: nosogardła, zatok. Wydzielina z nosa ściekająca do dróg oddechowych powoduje wówczas nasilony kaszel, zwłaszcza rano. W tym przypadku również kaszel pomaga w oczyszczaniu dróg oddechowych z wydzieliny. Kaszel jest jednak dla dziecka uciążliwy. Jak mu pomóc? Kaszel suchy Suchy kaszel towarzyszący ostrej infekcji powstaje z powodu podrażnienia receptorów kaszlowych w nosie, gardle, ale sam również podrażnia gardło i nie powoduje uczucia ulgi. Warto podawać dziecku środki działające przeciwzapalnie na błonę śluzową, nawilżające i powlekające śluzówkę, np. napary i wyciągi z kwiatów i korzeni prawoślazu, ślazu, nasion lnu. Działają osłaniająco na błonę śluzową dróg oddechowych, łagodzą ich podrażnienie, przez co hamują odruch kaszlu. Pomocny jest też syrop z babki lancetowatej i prawoślazowy. W przypadku suchego kaszlu, gdy niemowlę ma...

Podanie syropu nie jest roziązaniem, gdy dziecko ma kaszel przewlekły
Panthermedia
Zdrowie
Przewlekły kaszel u dziecka: dlaczego kaszle, choć nie jest chore?
O kaszlu przewlekłym mówimy, kiedy dziecko przez długi czas kaszle, ale nie ma już kataru, gorączki ani bólu gardła. Zdarza się, że kaszel utrzymuje się przez tydzień lub dwa po infekcji, ale czasem nie mija dłużej i przechodzi w kaszel przewlekły. Co zrobić, gdy dziecko kaszle po chorobie?

Przewlekły kaszel u dziecka to objaw typowy po przebytej infekcji wirusowej. Mimo że dziecko jest zdrowe, nadal kaszle, zwykle w nocy i rano. Kaszel po chorobie utrzymuje się zwykle tydzień lub dwa tygodnie. Ale co robić, jeśli trwa dłużej? Co oznacza długotrwały kaszel u dzieci? Spis treści: Co to jest przewlekły kaszel u dziecka? Co robić, gdy dziecko ciągle kaszle po chorobie? Jaki syrop na kaszel po chorobie? Kiedy iść z kaszlącym dzieckiem do lekarza? Co to jest przewlekły kaszel u dziecka? Jeśli dwa tygodnie po infekcji dziecko nadal kaszle, to może już być kaszel przewlekły. W tym wypadku typowe syropy pewnie mu nie pomogą. Kurację musi zlecić lekarz. Przyczyn przewlekłego kaszlu u dzieci jest wiele: Nadreaktywność oskrzeli. Do tego może dojść w czasie choroby lub po niej. Kaszel wywołuje niewielki bodziec, np. zmiana temperatury, dym papierosowy, a nawet intensywny zapach. Po zabawie, bieganiu czy śmiechu. Wszystko to może wywołać ostry kaszel. Ułóż dziecko w pozycji półsiedzącej, dzięki temu łatwiej mu będzie odkrztuszać. Lekarz zaleci środki rozszerzające oskrzela podawane w formie wziewnej, przez inhalator . Alergia . Atak kaszlu (zwany kaszlem napadowym) zwykle poprzedzony jest kichaniem i wodnistym katarem. Taki kaszel zwykle jest suchy i nie towarzyszą mu inne objawy infekcji. Konieczne są leki w formie wziewnej, które zaleci pediatra. Ukryta infekcja. Żeby ją rozpoznać, lekarz może zlecić wykonanie dziecku dodatkowych badań, np. RTG klatki piersiowej. Infekcje pasożytami (robakami) . Lekarz zazwyczaj zaleca wykonanie badań (morfologia, badanie kału), może również od razu przepisać leki przeciwpasożytnicze. Astma . Sygnałem alarmującym może być kaszel, który pojawia się po wysiłku. Potrzebna jest diagnoza lekarza. Co robić, gdy dziecko ciągle kaszle po chorobie? W przypadku...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj