Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, dziecko, zdrowie dziecka
Zdrowie

Do wesela się zagoi - pomoc przy drobnych wypadkach

Choćbyś miała oczy dookoła głowy, twoje dziecko nie raz (i nie dwa) stłucze sobie kolano albo się skaleczy. Jak złagodzić ból ciała i ... duszy?


Nikt nie lubi szorować nosem po asfalcie, ranić rąk ani nabijać sobie guzów. Są jednak dzieci, które boją się nawet najmniejszych skaleczeń, zadrapań czy stłuczeń o wiele bardziej niż inne. Gdy coś im się przydarza, wpadają w panikę, zalewają się łzami albo krzyczą wniebogłosy. Podpowiadamy, co robić (a czego nie), by je uspokoić.
  

 

Pomoc przy drobnych wypadkach

Gdy ukochane dziecko robi sobie krzywdę, trudno zachować zimną krew. Spróbuj jednak opanować się (np. robiąc kilka głębokich wdechów), bo tylko wtedy będziesz mu w stanie szybko i skutecznie pomóc. Poza tym:

 

 

  •  Przytul malca i postaraj się zorientować, co się właściwie stało. Możesz na przykład podmuchać na ranę – to oczywiście jej nie odkazi, ale dzięki dmuchaniu na zranione miejsce będziesz mogła dokładniemu się przyjrzeć i odwrócisz uwagę od bólu. 
  • Nie bagatelizuj. Nie mów rzeczy w stylu: „Nic wielkiego się nie stało”, bo przecież się stało: kolano było całe, a nie jest. Jednak nie roztkliwiaj się nad smykiem („Ojej, jaka straszna rana, ile krwi”), bo przestraszysz go bardziej. 
  • Podejdź do sprawy rzeczowo: „Zobaczmy, jak się czuje kolanko. No tak, trochę podrapane, musimy je przemyć i przykleić plasterek”. 
  • Mów, co robisz. „A teraz opłuczę ci nóżkę wodą, żeby zmyć z niej ziemię”. Nawet jeśli maluch jest zbyt mały, by wszystko zrozumieć, uspokoi go twój głos i fakt, że wiesz, jak postępować.  
  • Zaangażuj „rannego”. Poproś go o przytrzymanie chusteczki albo wybranie plasterka – warto go przykleić (choćby na chwilę) nawet wtedy, jeśli tak naprawdę nie jest to konieczne, bo – podobnie jak dmuchanie – plasterek ma magiczną moc uśmierzania bólu. Poza tym podejmowanie decyzji w rodzaju: „W biedronki czy w rybki?”, zajmuje uwagę. 
  • Pozwól się wypłakać. Jeśli malec nadal nie może się uspokoić, przytul go mocno i po prostu przy nim bądź. Nie mów: „Natychmiast przestań płakać”, bo to niewykonalne – łez nie da się zatrzymać, przekręcając kurek. Bardziej pomożesz, po prostu przytulając.
  • Nie sztorcuj, nie zawstydzaj.   Są rodzice, którzy próbują wychować dziecko na twardziela, zawstydzając je i traktując „po żołniersku”. Mówią na przykład: „Taki duży, a płacze jak dzidziuś”, albo nazywają go mazgajem.  Nie idź w ich ślady, bo to nie przynosi rezultatu, a w dodatku upokarza – malucha boli wtedy nie tylko zranione miejsce, ale i zraniona duma. 
  • Pozwól ochłonąć.  Na placach zabaw można czasem usłyszeć: „ A nie mówiłam”, „Dobrze ci tak! To dlatego, że mnie nie słuchasz!”. Niektórzy ludzie wygadują takie rzeczy, by dać upust lękowi i frustracji, choć pewnie sądzą, że w ten sposób uczą pociechy dbania o własną skórę. To nie ma sensu.  Tuż po wypadku dziecko jest przestraszone i nie jest w stanie wyciągać wniosków z własnych błędów. O bezpiecznych i niebezpiecznych zachowaniach warto porozmawiać z nim na spokojnie, gdy już ochłonie.

Polecamy także: Podwórkowe BHP

 

 

 

 

Co robić, gdy rana krwawi?

Stare dobre „Do wesela się zagoi” nie zawsze  wystarcza.  
 
Niewielką rankę wystarczy opłukać bieżącą wodą, zdezynfekować np. rivanolem albo jednorazowym gazikiem nasączonym spirytusem i jeśli trzeba, zabezpieczyć plastrem (warto mieć kilka przy sobie).

 Jeśli z rany leje się krew, uciśnij ją mocno opatrunkiem, chusteczką higieniczną, a w ostateczności ubrankiem dziecka (np. złożoną koszulką) albo nawet własną dłonią. Jeśli krwawienie nie ustępuje, wezwij pogotowie.

Uwaga!

  •    Każde głębsze  albo rozległe skaleczenie wymaga kontaktu z lekarzem.
  • Zawsze skontaktuj się z lekarzem, jeśli malec został pogryziony przez zwierzę albo zranił się czymś ostrym, np. szkłem.

Przeczytaj także: Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc
 

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

Dziecko zaraz się poparzy przechylając garnek
fotolia
Zdrowie
5 niebezpieczeństw czyhających na dziecko w domu – twoim też!
Mama odwróciła się tylko na chwilę - właśnie to zdanie najczęściej słyszą lekarze, gdy przyjmują maluszki, które uległy najróżniejszym wypadkom. Sprawdź, jak ich uniknąć i co robić, gdy już się wydarzą.

Bo właśnie tak jest: wystarczy moment, by dziecko wpakowało się w poważne tarapaty. Dlatego nie ma rady: dzieci trzeba pilnować nieustannie. Gdy z jakichś powodów nie możesz tego zrobić (musisz pójść do toalety, jesteś bardzo zajęta), poproś kogoś o pomoc albo zostaw dziecko w kojcu. Byłoby cudownie, gdyby dzieci siedziały cichutko i oglądały obrazki w swoich książeczkach. Niestety, nie można na to liczyć. Maluszki jak zwykle myszkują po wszystkich kątach i wchodzą dorosłym pod nogi, starszaki jak zawsze eksperymentują („Czy ten pachnący jabłkami płyn smakuje jak sok?”, „ Czy da się zrobić maseczkę z pasty do zębów?”). Kłopot w tym, że zajęci rodzice mają mniej czasu , by pilnować swoich pociech. Na co uważać? Co zrobić, by uchronić malca przed poważnymi kłopotami? Jak postępować, gdy zdarzy się coś złego? Oto podpowiedzi. 1. Niebezpieczne dla dziecka - dropsy czy tabletki  Dzieci uwielbiają eksperymenty z tabletkami, proszkiem do prania, pastą do butów, kostkami do toalet, farbą do włosów, nawozem do kwiatów. Nic dziwnego: wszystkie łudząco przypominają cukierki, soczki czy czekoladę w tubce! Tymczasem połknięcie któregoś z nich może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania , drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku! Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet wieloetapowa operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować . Uwaga! Trzymaj poza zasięgiem dziecka wszystko, co nie nadaje się do jedzenia: leki, środki czystości, proszki do prania, farby do włosów , nawozy do roślin doniczkowych, pokarmy dla rybek, karmy dla psów czy kotów, alkohole. Schowaj je w zamykanej na klucz szafce, plastikowym „sejfie” albo gdzieś wysoko....

mama, niemowlę
Zdrowie
Wypadki domowe
W przedświątecznym zamieszaniu, gdy dorośli ścigają się z czasem, wyjątkowo łatwo o wypadek. Uważaj na dziecko jeszcze bardziej niż zwykle!

Byłoby cudownie, gdyby choć przez 3 dni przed Wigilią dzieci siedziały cichutko i spokojnie oglądały obrazki w swoich książeczkach albo bawiły się klockami. Niestety, nie można na to liczyć. Maluszki jak zwykle myszkują po wszystkich kątach i co chwila wchodzą dorosłym pod nogi. Starszaki jak zwykle eksperymentują („Czy ten pachnący jabłkami płyn smakuje jak sok?”, „ Czy da się zrobić maseczkę z pasty do zębów?”). Kłopot w tym, że zajęci świątecznymi przygotowaniami rodzice mają mniej czasu, by pilnować swoich pociech. Na co uważać? Co zrobić, by uchronić malca przed poważnymi kłopotami? Jak postępować, gdy zdarzy się coś złego? Oto podpowiedzi. Uwaga na leki i chemikalia Dzieci uwielbiają wszelkie eksperymenty. Także te z tabletkami, proszkiem do prania, pastą do butów, kostkami do toalet, farbą do włosów, nawozem do kwiatów ... Nic dziwnego: wszystkie łudząco przypominają cukierki, soczki lub czekoladę w tubce! Tymczasem połknięcie któregoś z nich może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania, drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku! Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet wieloetapowa operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować. Jak zapobiegać? Trzymaj poza zasięgiem malucha wszystko, co nie nadaje się do jedzenia: leki, środki czystości, proszki do prania, farby do włosów, nawozy, pokarmy dla rybek, karmy dla psów czy kotów, alkohole. Leki trzymaj w górnej szafce, najlepiej zamknięte w specjalnej apteczce. Koniecznie załóż blokady na szafki i szuflady. Uważaj podczas robienia porządków: malec może dobrać się do chemii, gdy wyjdziesz dosłownie na chwilę. Zwróć uwagę także na rośliny. Popularna gwiazda betlejemska...

Dziecko boli głowa
fotolia
Zdrowie
Mamo, boli mnie głowa
Sądzisz, że ból głowy to dolegliwość zarezerwowana wyłącznie dla nas, dorosłych (bo to w końcu my, a nie maluchy, mamy problemy z kredytem, wypełniony po brzegi terminarz i gości nie w porę na karku)? Wcale tak nie jest!

Dzieci, i to nawet te całkiem małe, również czują się czasami tak, jakby pod ich czaszką odbywały się wojskowe manewry. Dziecięce bóle głowy mogą mieć wiele przyczyn. Przyjrzyj się najczęstszym z nich, a będziesz mogła szybko im zaradzić. Ból głowy u dziecka - czy to infekcja? Gdy maluch łapie jakąś infekcję (np. zapalenie gardła czy anginę ) i zaczyna go trawić gorączka, naczynia krwionośne pod jego czaszką na przemian zwężają się i rozszerzają, co często wywołuje bóle głowy. Z tego też powodu dziecko jest rozbite, marudne, nie może sobie znaleźć miejsca. Głowa dosłownie pęka mu w szwach. Dokładnie tak samo jak tobie, gdy właśnie zaczyna cię „rozbierać” choroba. Co robić? Koniecznie idź z maluchem do lekarza, by ustalić rodzaj infekcji. Jeśli temperatura przekracza 38,5°C, podaj mu paracetamol lub ibuprofen w czopku lub syropie (pamiętaj, że dawkę leku dostosowuje się przede wszystkim do wagi, a nie wieku dziecka). Obniżenie gorączki i zalecone przez pediatrę leczenie infekcji sprawi, że ból głowy wkrótce minie. Zapalenie zatok u dziecka Ból głowy towarzyszący zapaleniu zatok zwykle nie jest zbyt silny, więc początkowo może ujść twojej uwagi. Potrafi jednak dać się mocno we znaki ze względu na swoją uporczywość i częste nawroty. Cierpiący na zapalenie zatok maluch ma także zatkany nos, katar, czasem również kaszel i gorączkę lub stan podgorączkowy. Może także mieć obolałą, obrzękniętą buzię. Co robić? Koniecznie idź ze swoim maluchem do pediatry albo laryngologa. Zrób to natychmiast, jeśli twoje dziecko ma obrzęknięte powieki i wysoką gorączkę (to poważne objawy ostrego zapalenia zatok, które wymaga szybkiej i fachowej pomocy). Wada wzroku a ból głowy u dziecka Choć rzadko o tym myślimy, nawet u dziecka, które jeszcze nie chodzi do szkoły (i nie musi spisywać z tablicy rozmazanych literek),...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak