mama, maluch, lekarz
Zdrowie

Kiedy potrzebny jest drobny zabieg...

Podcięcie wędzidełka, udrożnienie kanalika łzowego czy zoperowanie stulejki – takie drobne zabiegi niekiedy są konieczne. Zwykle towarzyszy im duży strach rodziców, a często także dziecka. Łatwiej go oswoić, jeśli wiesz, co czeka twoje dziecko na sali zabiegowej.

Niepohamowana ciekawość to najczęstszy powód obecności małych dzieci na oddziale chirurgii urazowej. Ale nie tylko. Badania, jakie maluch przechodzi w ciągu pierwszych trzech lat życia, pozwalają wykryć nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu małego organizmu. Zazwyczaj wtedy jest najlepszy czas na ich usunięcie. Jeśli lekarz doradza lub zaleca zabieg chirurgiczny, posłuchaj go. Od tego może zależeć prawidłowy rozwój dziecka.

Podcięcie wędzidełka

  • Wskazania do zabiegu: Przy bardzo krótkim wędzidełku (język jest jakby przyrośnięty) niemowlęciu trudno ssać, podcięcie trzeba wykonać jak najszybciej. Jeśli wędzidełko jest trochę za krótkie (dziecko dobrze ssie), można poczekać. Ale skonsultuj się też z logopedą.
  • Na czym polega? Ten niemal kosmetyczny zabieg, u maluchów powinien być wykonany w płytkiej narkozie.

Udrożnienie kanalika łzowego

  • Wskazania do zabiegu: Jeśli mimo leczenia zachowawczego kanalik łzowy nadal nie jest drożny, należy wykonać zabieg.
  • Na czym polega? W znieczuleniu kanalik przetyka się bardzo cienką żyłką. Zajmuje to kilka minut. Zabieg jest całkowicie bezpieczny.

Zobacz też: 5 przyczyn zapalenia spojówek u dziecka

Drenaż błony bębenkowej

  • Wskazania do zabiegu: Zapalenie ucha środkowego u dzieci do 3. miesiąca, a u starszych – nawracające zapalenia o burzliwym przebiegu, które grożą pęknięciem błony bębenkowej. Leczenie antybiotykami nie przynosi skutku.
  • Na czym polega? Zabieg w narkozie. Lekarz nacina błonę bębenkową. Umieszcza w niej dren, dzięki któremu płyn zebrany w uchu może wypłynąć. Pobyt w szpitalu: 1–2 dni.
  • Jak długo nie można moczyć uszu? Po zabiegu dziecko może kąpać się w wannie i brać prysznic. Przez pierwszy miesiąc przed myciem głowy uszy trzeba zabezpieczać wacikami nasączonymi oliwką dla dzieci lub stoperami (do kupienia w aptece). Na basen można zabrać malucha nie wcześniej niż po miesiącu, ale dziecko musi kąpać się w czepku. Po wypadnięciu dreników może korzystać z pływalni bez ograniczeń.

Wycięcie migdałków

  • Wskazania do zabiegu: Dziecko często choruje, ma zapalenia uszu, chrapie, w nocy miewa bezdechy.
  • Na czym polega? Zabieg trwa ok. 30 min., wykonuje się go przez jamę ustną. Po nim zwykle nie są potrzebne antybiotyki i leki przeciwbólowe. Na oddziale dziecko zostaje 1–2 dni. Jeśli zabieg odbył się rano, maluch może jeść po południu.

Zobacz też: Homeopatia działa! - przekonuje doświadczony pediatra

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

chłopiec-na-nocniku
Fotolia
Zdrowie
Męskie sprawy – stulejka i inne problemy
U maleńkich chłopców zdarzają się czasem pewne nieprawidłowości w budowie genitaliów. Sprawdź, co to jest stulejka i kiedy jeszcze potrzebna jest pomoc medycyny. Jakie problemy z genitaliami mogą mieć niemowlęta?

Stulejka fizjologiczna - jak rozpoznać stulejkę u dziecka ? Na czym polega stulejka u dziecka? U 90% chłopców w pierwszym roku życia napletek (fałd skórny pokrywający zakończenie prącia, tzw. żołądź) jest przyklejony do żołędzi, więc nie można jej odsłonić. Dziecko nie ma jednak kłopotów z oddawaniem moczu, bo ujście cewki moczowej nie jest zasłonięte. To tzw. stulejka fizjologiczna i nie stanowi problemu - to normalne. Gdy malec rośnie, napletek oddziela się od żołędzi – w drugim roku życia tylko u 50% chłopców nie można go zsunąć. Stulejka właściwa - kiedy udać się do lekarza? Kiedy mówimy o stulejce właściwej, takiej którą należy leczyć? Jeśli chłopiec ma powyżej 3 lat i napletek nadal nie daje się zsunąć z żołędzi, albo jest to bolesne, powinnaś zgłosić się z nim do pediatry lub urologa dziecięcego, albo chirurga (skierowanie dostaniesz od lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry). Lekarz przepisze maść sterydową. Jeśli okaże się nieskuteczna, wtedy w znieczuleniu miejscowym, chirurg spróbuje zsunąć napletek. Jeżeli i to się nie uda, potrzebna będzie operacja (tzw. plastyka napletka) lub obrzezanie. Dlaczego stulejkę trzeba leczyć? Na początku życia dziecka napletek jest nieelastyczny i przyklejony do żołędzi tzw. mastką. Mastka w naturalny sposób ulega rozpuszczeniu - jeśli do tego nie dochodzi mówimy właśnie o stulejce kwalifikującej się do leczenia. Stulejka może być związana także z drobnymi urazami, bliznami powstałymi w wyniku nieumiejętnego ściągania przyklejonego napletka - to tzw. stulejka nabyta. Jeśli z powodu stulejki zasłonięte jest ujście cewki, dziecko może mieć trudności z siusianiem – mocz wypływa cienką strużką lub po kropelce gromadzi się pod skórą, tworząc mały balonik. Może to być przyczyną stanów zapalnych okolicy prącia i dróg moczowych. Jak dbać o prącie małego...

Przepuklina pępkowa u niemowląt
AdobeStock
Zdrowie
Przepuklina pępkowa u niemowląt – wygląd, objawy i leczenie + zdjęcia
Przepuklina pępkowa u niemowląt to wada wrodzona. Przyczyną tej nieprawidłowości jest otwór w ścianie jamie brzusznej, przez który jej zawartość uwypukla się do pępka, powodując charakterystyczne jego wybrzuszenie.

Przepuklina pępkowa u niemowląt pojawia się, jeśli trzewia, zamiast tkwić w jamie brzusznej, próbują wypchnąć się na zewnątrz przez niedomknięty pierścień pępkowy (to struktura anatomiczna wewnątrz brzucha, a nie sam pępek). Przykryta skórą „dziurka”, przez którą próbują się wydostać organy wewnętrzne, może być mała – taka, że da się wyczuć jej krawędzie opuszką palca, lub duża, nawet na 2–3 cm i widoczna gołym okiem.  Spis treści: Przepuklina pępkowa u niemowląt – czym jest? Jak wygląda przepuklina pępkowa u niemowląt? Zdjęcia Przepuklina pępkowa u niemowląt – przyczyny Objawy przepukliny pępkowej u niemowląt Przepuklina pępkowa u niemowląt – czy to boli? Przepuklina pępkowa u niemowląt – jak leczyć Przepuklina pępkowa u niemowląt – czym jest? Przepuklina pępkowa u niemowląt jest dość częstym zjawiskiem. Najczęściej występuje, gdy miejsce po odpadnięciu pępowiny goi się nie tak, jak powinno. To powoduje osłabienie sprężystości tkanek i wpychanie się trzewi pod skórę pępka. Na szczęście w pierwszych miesiącach życia pierścień ścięgnisty pępkowy wzmacnia się i zarasta, dzięki czemu przepuklina pępkowa u niemowląt ustępuje samoistnie. Czasami jednak wada ta nie znika albo jest na tyle nasilona, że wymaga interwencji chirurgicznej. Małe nieustępujące przepukliny wymagają wzmacniania mięśni brzucha, unikania nasilonego płaczu dziecka i zachowanie prawidłowej diety, aby nie doprowadzać do gazów i kolek u niemowlęcia. Niezależnie od przyczyny, przepuklina pępkowa u niemowląt nie jest poważnym problemem, a lekarze mówią o niej, że jest raczej defektem kosmetycznym . Co prawda przy dużej przepuklinie (powyżej 2,5 cm) może dojść do uwięźnięcia jelit (sprawa robi się wówczas poważna, a dziecko wymaga natychmiastowej...

4569673-384x582.jpg
Zdrowie
Przepuklina u dzieci
U niemowląt występuje najczęściej przepuklina pępkowa. U nieco starszych dzieci przepuklina pachwinowa.

Przepuklina to przemieszczenie narządów jamy brzusznej, zwykle jelit, poza jej obręb. U niemowląt występuje najczęściej przepuklina pępkowa. U nieco starszych dzieci przepuklina pachwinowa: w połowie przypadków pojawia się przed pierwszymi urodzinami. Rodzaje przepuklin i ich objawy 1. Przepuklinę pępkową u dzieci łatwo rozpoznać – w okolicy pępka pojawia się bezbolesne uwypuklenie. najczęściej otwór przepuklinowy sam zarasta w pierwszych latach życia. Może ono zniknąć samo, bez leczenia (odchodzi się już od przyklejania plastra, mającego wzmocnić mięśnie brzucha Czytaj: przepuklina pępkowa u dzieci 2. Pachwinowa występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek. Zwykle jest prawostronna i ma charakter wrodzony. Widać ją zazwyczaj jako uwypuklenie lub obrzęk w okolicy pachwinowej, Uwypuklenie łatwiej zobaczyć, kiedy dziecko płacze, robi kupkę albo w trakcie wysiłku (np. krzyk). Jak się leczy? Przepuklina pępkowa nie więźnie, najczęściej otwór przepuklinowy sam zarasta w pierwszych latach życia. Zabieg operacyjny jest wskazany tylko wtedy, gdy dolegliwość utrzymuje się u malucha powyżej czwartego roku życia.). Dziecko należy jak najczęściej kłaść na brzuszku i starać się by jak najmniej płakało. Natomiast wszystkie dzieci z przepukliną pachwinową powinny być zoperowane, bo dolegliwość nie ustąpi sama. Niektórzy chirurdzy dziecięcy operują przepuklinę pachwinową, gdy tylko zostanie rozpoznana. Jednak gdy nie jest duża i nie występują niepokojące objawy, zaleca się odczekanie przynajmniej do trzeciego miesiąca życia dziecka (w przypadku wcześniaków czeka się do szóstego miesiąca). Zabieg operacyjny nie należy do skomplikowanych. Polega na zszyciu mięśni tak, aby zakryć otwór, przez który wydostawała się przepuklina. Malec przebywa w szpitalu krótko i szybko wraca do zdrowia. Powikłania: Groźnym powikłaniem jest...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj