Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dystrofia mięśniowa
archiwum prywatne
Zdrowie

Dystrofia mięśniowa u dzieci - pomóż ratować Jasia!

Odbiera dzieciom siłę mięśni nóg, rąk, by na końcu odebrać siłę serca. Sprawdź, czym jest dystrofia mięśniowa i jak ją rozpoznać u dziecka.

- Widzicie, z jaką nadzieją ta dwójka dzieci patrzy w przyszłość? Spójrzcie w zawadiackie oczy Jaśka (z lewej) i dojrzyjcie błysk w oku Staśka (z prawej). Ci chłopcy wierzą, że przed nimi życie pełne przygód, marzeń i wyzwań...
Jednak jeszcze nie wiedzą, ale zapewne już przeczuwają, że jedno z tych wyzwań może zmienić wszystko. To wyzwanie to Dystrofia Mięśniowa Duchenne'a, najgroźniejszy genetyczny zabójca na świecie. W domu, nazywamy to Potworem...
Potwór dopadł Jasia, małego Jasia Marzyciela, wielbiciela Scooby'ego i kosmolotów, zapalonego budowniczego i cholernego indywidualisty, który czasem doprowadza nas rodziców do szewskiej pasji.
Potwór odbiera mu siłę w mięśniach, które powoli zanikają. Potwór chce odebrać mu wszystko... siłę nóg, rąk, siłę jego oddechu, siłę potrzebną do jedzenia i picia, by na końcu odebrać siłę jego sercu...
Potwór daje czas takim chłopcom jak Jaś, średnio do 18-25 lat.
Jaś ma dopiero 4lata!  - to słowa Izabelli Różańskiej, która na co dzień zmaga się z chorobą swojego dziecka.

Czym jest dystrofia mięśniowa Duchenne'a?

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest jednym z najszybciej postępujących i najczęstszych zaburzeń nerwowo-mięśniowych wieku dziecięcego. Jest ona chorobą genetyczną, która prowadzi do postępującego i nieodwracalnego zaniku mięśni. Dotyczy jedynie chłopców (choć nosicielkami wadliwego genu w dystrofii 70 % są ich matki). Dystrofia mięśniowa Duchenne'a to najczęstsza i najcięższa z dystrofii mięśniowych. Rozpoznaje się ją u jednego na 3000 chłopców.


Jakie są objawy dystrofii mięśniowej Duchenne'a (DMD)?

Pierwsze objawy, które najczęściej zauważają rodzice, pojawiają się w momencie rozpoczęcia nauki chodzenia (w rzeczywistości chłopcy są chorzy od urodzenia). Dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne'a zaczynają chodzić później (przeważnie ok.18 miesiąca życia dziecka) i wówczas  pojawią się problemy związane z ich sprawnością ruchową. Okazuje się bowiem, że często się przewracają, nie biegają. Innymi charakterystycznymi objawami pojawiającymi się ok. 2-4 roku życia są: przerost mięśni łydek, charakterystyczny chód kaczkowaty, lordoza lędźwiowa, zanik mięśni barkowych.

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a - leczenie

Jak dotąd nie ma skutecznego leczenia czy innego sposobu zahamowania postępu choroby. We wczesnych etapach choroby stosuje się terapię sterydami. Nowoczesne metody rehabilitacji łączone są z zabiegami ortopedycznymi, by wydłużyć zdolność do utrzymywania pozycji stojącej. Jeżeli dziecko ma kłopoty z sercem można podać beta-blokery i ACE inhibitory. Wielką nadzieją budzi leki oparte na terapii genowej, które w przyszłości są szansą na spowolnienie, zatrzymacie czy nawet odwrócenie objawów choroby.

Kupujemy czas dla Jaśka!

Czas, w którym nowoczesna medycyna może zrobić naprawdę dużo. Rodzice Jasia wierzą, że lek dla ich synka jest naprawdę blisko i starają się zrobić wszystko, by doczekał go w jak najlepszej formie. Rehabilitacja, suplementy, kortykosteroidy, ortezy itp. utrzymują Jasia w dobrym stanie.

POMÓŻCIE KUPIĆ TEN CZAS... CZAS DLA JASIA...
Są dwa sposoby:

  1. Podaruj Jasiowi 1% podatku.
    W formularzu PIT wpisz numer KRS 0000037904
    W rubryce "informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1%" podaj:22646 Jan Różański, zaznacz proszę w zeznaniu podatkowym pole: "wyrażam zgodę"
  2. Wpłata dowolnej kwoty w dowolnej chwili.
    Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"
    ul. Łomiańska 5, 01685 Warszawa
    BPH S.A. 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615
    tytułem: 22646 Jan Różański - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia


Zobacz też: Dzieci z chorobami rzadkimi nie mają w Polsce leczenia

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Miastenia choroba
Fotolia
Mama
Masz te objawy? To może być miastenia!
Miastenia to jedna z chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których organizm sam siebie atakuje i próbuje zwalczyć. Miastenia charakteryzuje się szybkim męczeniem i bólem mięśni. Jak wykryć i leczyć tę poważną chorobę? Poznaj objawy, które wskazują na miastenię. Przeczytaj!

Co to jest miastenia? Miastenia jest chorobą mięśni szkieletowych . Powstaje na skutek źle funkcjonującego układu immunologicznego. W jej wyniku produkowane są przeciwciała, które atakują własne receptory. Mięśnie stają się słabe i szybko się męczą, są bardzo mało odporne na jakikolwiek wysiłek. Miastenia to przewlekła choroba autoimmunologiczna , dlatego wymaga długiego leczenia. Jest chorobą nabytą. Najczęściej chorują na nią 20-30 letnie kobiety oraz 50-60 letni mężczyźni, ale może zaatakować każdego. Objawy miastenii Ponieważ miastenia powoduje znaczne osłabienie mięśni , wśród charakterystycznych objawów mogą pojawić się: opadanie powiek ; opadanie żuchwy; opadania głowy; trudności z oddychaniem ; trudności z wypowiadaniem się; zaburzony rozwój psychoruchowy .  Objawy te zależne są od tego, które mięśnie zostały zajęte chorobą. W przypadku mięśni rąk i nóg mogą pojawić się kłopoty z poruszaniem się oraz trudności z trzymaniem przedmiotów w ręce . Gdy choroba atakuje gardło, krtań, wówczas chory ma problemy z wypowiadaniem słów, przełykaniem jedzenia. W przypadku miastenii układu oddechowego może dojść do niewydolności oddechowej na skutek trudności z nabieraniem powietrza. Z kolei gdy chory cierpi na miastenię oczną, dotyka go problem opadających powiek oraz podwójnego widzenia . Objawy tej choroby są bardzo wyraźne i mocno utrudniają normalne funkcjonowanie. Miastenia u dzieci Choć dzieci nie są w największej grupie ryzyka, miastenia może zaatakować również je. Bardzo rzadko spotyka się ją u dzieci poniżej 2 roku życia. Z wiekiem to ryzyko wzrasta. U dzieci od 10 roku życia choruje tyle samo dziewczynek co chłopców , ale już po okresie dojrzewania dziewczynki chorują znacznie częściej. U dzieci miastenia może pojawić się samoistnie, ale bywa też powikłaniem po przebytej...

zachód słońca, dłonie
fotolia
Mama
Potwór dopadł moje dzieci, więc walczę! Nie spędzę życia na żałobie - prawdziwe historie
Podobno każdy dostaje tyle, ile jest w stanie znieść. Przeczytaj o kobietach, które znoszą więcej z miłości do swoich dzieci. Dowiedz się, co czuje matka wychowująca dziecko wymagające wyjątkowej opieki.

Izabella Różańska – mama bliźniąt Jasia i Stasia "Mój dom to moje miejsce na ziemi. Mój dom to dom z bajki, ale jak to w bajkach bywa czasem, pojawia się w nich zło. W 2013 roku zaatakował nas potwór , dopadł mojego synka Jasia. Nazywa się Dystrofia Mięśniowa Duchenne'a . Jest naprawdę straszny, ale postanowiliśmy walczyć ."   Co czuje matka wychowująca niepełnosprawne dziecko? Wyobraźcie sobie taką sytuację.... Kiedy planujesz dziecko , to jakbyś zaczął właśnie planować najbardziej fantastyczne wakacje. Wakacje życia . Do pięknej słonecznej Italii Nic się nie liczy, wszystkie przeszkody, niedomówienia idą w kąt. Liczą się tylko te plany.(...) Walizki spakowane i jesteś gotów do podróży, wsiadasz do samolotu, lecisz i marzysz o nowej przygodzie . Kilka godzin później, samolot ląduje. Piękna stewardesa przychodzi i mówi: "WITAMY W HOLLANDII" "Hollandia"???!!?? Co masz na myśli, mówiąc "Hollandia"??? Przecież wykupiłem bilety na lot do Italii?? Ja mam być dzisiaj we Włoszech!! Całe życie marzyłam o słonecznych Włoszech!!! Niestety nastąpiła zmiana w planie lotu. Samolot wylądował już i musisz tu zostać ... Ważne jest to, że samolot nie wylądował w jakimś okropnym i parszywym miejscu pełnym zarazy, głodu i brudu. Nie... To po prostu inne miejsce ... Więc musisz iść po nowe przewodniki, nauczyć się nowego języka. Spotkasz ludzi, których wcześniej nie miałbyś szans poznać. To po prostu inne miejsce... Tu jest nieco mniej słonecznie, nieco mniej krzykliwie, czas płynie inaczej. Po chwili, po kilku dniach pobytu zaczynasz rozglądać się wokół i łapać oddech. Zaczynasz dostrzegać nową rzeczywistość... że Hollandia ma wiatraki... i Hollandia ma tulipany.... Hollandia ma nawet Rembrandta... Jednak wszyscy Twoi znajomi wciąż ciągle podróżują do Italii w tę i z powrotem....

walka o życie dziecka zarażonego przez pocałunek
Adobe Stock
Zdrowie
Dramatyczny apel rodziców do premiera Morawieckiego: Nie chcemy patrzeć, jak umierają nasze dzieci!
Ponad 60 tys. podpisów zebrali rodzice pod petycją do premiera Mateusza Morawieckiego. „Nie chcemy umierać. Nie chcemy patrzeć na naszych umierających synów, córki”. Niedawno z powodu braku leku zmarł 8-letni chłopiec. Rodzice błagają o pomoc.

Chodzi o leczenie innowacyjnym lekiem rzadkiej choroby genetycznej - SMA (rdzeniowy zanik mięśni). Jeśli dziecko nie jest leczone, stopniowo zanikają wszystkie mięśnie. Przy typie pierwszym choroby (SMA 1), jeśli przebiega ona agresywnie, dziecko może umrzeć już w pierwszych latach życia. Od niedawna jest ratunek dla ciężko chorych dzieci. Rodzice i lekarze apelują do premiera Morawieckiego , by leczenie było w Polsce dostępne. SMA: tak się rozwija SMA to choroba genetyczna: w wyniku braku jednego z białek, które powinno być wytwarzane w organizmie, komórki nerwowe odpowiadające za ruch nie są w stanie przewodzić impulsów nerwowych. Dziecko stopniowo traci sprawność mięśni. Jeśli choroba ujawni się w pierwszych miesiącach życia ( SMA typ 1 ), niemowlę jest wiotkie, nie jest w stanie utrzymać główki. Nie nabywa nowych umiejętności ruchowych, nie przekręca się na boki, nie siada, nie raczkuje, nie wstaje. Stopniowo słabną wszystkie mięśnie, także oddechowe. Do niedawna nie było żadnego leku nawet hamującego postęp choroby. Dzieci były skazane na powolne umieranie . A rodzice na bezsilne przyglądanie się temu. Przełomowy lek Kilka lat temu pojawił się pierwszy lek, który można nazwać przełomem w leczeniu SMA. - To wielkie wydarzenie w neurologii dziecięcej. Jeszcze 10-15 lat temu wydawało się abstrakcją - mówi dr n. med. Maria Jędrzejowska z Polskiej Akademii Nauk, ekspertka jeśli chodzi o rdzeniowy zanik mięśni. Bez leczenia dziecko z typem 1 SMA zwykle traciło możliwość samodzielnego oddychania ok. 13 miesiąca życia. W łagodniejszej postaci choroby, która ujawnia się później, dzieci przestawały chodzić, siadały na wózek. Po raz pierwszy pojawił się lek, który hamuje postęp choroby, a nawet ją cofa. Leczenie powinno rozpocząć się jak najszybciej - najlepiej jeszcze przed tym, jak pojawią się pierwsze objawy choroby lub wtedy, gdy są one jeszcze...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak