Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
hemofilia bezpieczne leki
Materiały prasowe
Zdrowie

Dzieci nie mają najbezpieczniejszych leków

Część dzieci chorych na hemofilię wciąż nie ma leków uznawanych na całym świecie za najbezpieczniejsze. Jesteśmy jedynym krajem, w którym obowiązują zapisy, które dyskryminują niektóre dzieci.
Dzieci chore na hemofilię muszą dostawać leki (to tzw. czynniki krzepnięcia): w ich organizmie brakuje bowiem białka, które jest niezbędne do prawidłowego krzepnięcia krwi. Pojawiają się wtedy samoistnie wylewy (krwawienia wewnętrzne), które niszczą stawy, prowadząc do niepełnosprawności i kalectwa.
Od kilku lat dzieci chore na hemofilię w Polsce dostają leki profilaktycznie – dzięki temu mogą uniknąć krwawień. Niestety, Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, w którym leki uznawane za najbardziej bezpieczne, dostaje tylko garstka dzieci. 
 
 

Leki: z krwi czy rekombinowane

W leczeniu hemofilii można stosować dwa rodzaje czynników krzepnięcia: z osocza krwi albo tzw. czynniki rekombinowane, produkowane dzięki inżynierii genetycznej. W krajach rozwiniętych stosuje się głównie czynniki rekombinowane: są uznawane za najbezpieczniejsze.

Osocze, z którego są produkowane czynniki osoczopochodne, pochodzi od tysięcy dawców. Wystarczy, że jeden z nich ma infekcję wirusową, aby mogło to spowodować zanieczyszczenie całej partii leków. Co prawda leki obecnie stosowane przechodzą różne procedury, w wyniku których zabijane są najgroźniejsze wirusy (takie jak HIV, wirus zapalenia wątroby typu B i C), ale nie niszczą one wszystkich wirusów, a także innych czynników zakaźnych, takich jak priony. To nowe zagrożenia, których nie wykryją testy stosowane do oceny bezpieczeństwa czynników osoczopochodnych.
 
 

Dzieci w Polsce dyskryminowane

W Polsce obowiązuje przepis, jakiego nie ma w żadnym kraju: otóż dzieci chore na hemofilię, które choć raz dostały czynnik osoczopochodny nie mogą dostać leków rekombinowanych. Taki przepis nie jest w żaden sposób uzasadniony medycznie: zadecydowali o tym kilka lat temu urzędnicy Ministerstwa Zdrowia. 
– Nie ma żadnego medycznego powodu, by pacjenci, którzy do tej pory byli leczeni czynnikami osoczopochodnymi, nie mogli dostawać leków rekombinowanych – podkreśla dr Ewa Stefańska-Windyga, hematolog z Instytu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Rekombinowane czynniki krzepnięcia są uważane za leki o najwyższym profilu bezpieczeństwa. Są powszechnie stosowane nie tylko w krajach zachodnich. Na Litwie są dostępne bez ograniczeń dla wszystkich dzieci chorych na hemofilię do 10. roku życia, a w Czechach – do 15. roku życia. 
 

Najbezpieczniejsze leki dostaje garstka dzieci

Aktualnie lekami rekombinowanymi w Polsce jest leczonych tylko 10 najmłodszych dzieci chorych na hemofilię. Mimo wielu protestów rodziców oraz stowarzyszenia pacjentów, Ministerstwo Zdrowia nic w tej sprawie nie robi. Rodzice nie rozumieją, dlaczego prawa małego pacjenta są łamane i część dzieci chorych na hemofilię nie może dostawać leków, które na całym świecie są uznawane za najbezpieczniejsze. Chcą, by leczenie dzieci odbywało się zgodnie z wiedzą medyczną, a nie decyzją urzędników. 
 
 
 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Archiwum domowe
Zdrowie
6-letnia dziewczynka pilnie potrzebuje pomocy
Można pogodzić się z tym, że dziecko nie jest leczone, jeśli na chorobę, na którą cierpi, nie ma leków. Ale jak pogodzić się z tym, że dziecko nie jest leczone, chociaż jest lek, który może pomóc? W maju na listach refundacyjnych kolejny raz nie znalazły się leki dla dzieci z chorobą Niemanna-Picka.

Mięśnie sześcioletniej Poli systematycznie niszczy choroba Niemanna-Picka. Dziewczynka nie może już samodzielnie chodzić, siedzieć, pić, jej stan stale się pogarsza. Choroba została u niej zdiagnozowana cztery lata temu i już wtedy powinna zacząć dostawać lek. Nie jest on w stanie wyleczyć choroby, ale może ją zatrzymać.    Chore dzieci nie mają leczenia Pola leków nie dostała, gdyż Narodowy Fundusz Zdrowia stwierdził, że nie ma procedur, na podstawie których dziewczynka miałaby go dostać. Gdyby Pola urodziła się na Słowacji, Węgrzech, Czechach, w Niemczech, albo w 44 innych krajach, miałaby szansę na leczenie. W Polsce – dzieci chore na Niemanna-Picka są pozbawione leczenia. Rodzice mogą sami kupować leki. Tyle że koszt miesięcznej kuracji w przypadku Poli to ok. 30-40 tys. zł.    Obietnice bez pokrycia Dwa lata temu Ministerstwo Zdrowia obiecało, że dzieci chore na chorobę Niemanna-Picka dostaną leki. Niestety, zmienił się minister zdrowia i leków nadal nie ma. Pomimo tego, że specjaliści, w tym prof. Barbara Steinborn, przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologów, ocenia, że lek jest skuteczny. Neurolog, który leczy Polę, też uważa, że lek mógłby jej pomóc. Ale powinna zacząć go przyjmować jak najszybciej, bo choroba postępuje. Miesiąc temu Pola miała założony PEG  – specjalny dren, przez który można jej podawać picie prosto do żołądka, bo dziewczynka krztusi się i zachłystuje, gdy pije sama. Niestety, doszło do przebicia jelit i poważnych komplikacji. Długo leżała w szpitalu, jej stan był krytyczny. Ma coraz mniej sił.   Interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich  Choroba Niemanna-Picka to choroba rzadka, właściwie ultrarzadka. W Polsce ma ją około 20 dzieci. Leczenie jest drogie, ale chorych jest garstka dzieci: w skali budżetu ich leczenie to kropla....

Zdrowie
Mukowiscydoza – poznać znaczy zrozumieć
Co to jest mukowiscydoza, jakie są jej objawy, na czym polega leczenie? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania na temat tej choroby.

Co to jest mukowiscydoza? Mukowiscydoza (z ang. cystic fibrosis, CF) jest najczęściej występującą chorobą genetyczną w ludzkiej populacji. Według najnowszych badań, co 25 osoba jest nosicielem nieprawidłowego genu cystic fibrosis transmembrane regulator (CFTR). Na 2500 noworodków, jeden rodzi się z mukowiscydozą. Statystycznie więc przybywa rocznie około 120 dzieci cierpiących na tę chorobę, niestety niewiele z nich ma szansę na wczesną diagnozę. Szacuje się, że w Polsce żyje około 1200 osób chorych na mukowiscydozę . Te dane obejmują jednak tylko osoby zdiagnozowane. Tę liczbę należy więc powiększyć o chorych, u których choroby nie rozpoznano. Niestety mukowiscydoza pozostaje wciąż chorobą nieuleczalną, medycyna potrafi jedynie łagodzić objawy, zmniejszać uciążliwe dolegliwości, ale nie może pacjenta wyleczyć, ani zatrzymać postępu choroby. Jaki jest sposób dziedziczenia mukowiscydozy? Mukowiscydoza jest chorobą dziedziczną, która występuje u osób posiadających nieprawidłowy gen. Jeśli oboje rodzice są nosicielami uszkodzonego genu i przekażą go dziecku, rodzi się ono chore. Choroba jest dziedziczona w sposób autosomalny , co oznacza, że może wystąpić u obu płci. Nie każde kolejne dziecko rodziców-nosicieli nieprawidłowego genu musi być chore, ale nie można też tego wykluczyć. Prawdopodobieństwo wystąpienia mukowiscydozy u każdego dziecka jest zawsze takie samo. Jeżeli jednak u jednego dziecka zdiagnozowano mukowiscydozę należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który zdecyduje o konieczności wykonania badań diagnostycznych. Na czym polega choroba? Mutacja genu CFTR prowadzi do produkcji nieprawidłowego białka regulującego przepływ jonów chlorkowych przez komórki nabłonka. W mukowiscydozie transport elektrolitów jest upośledzony, dlatego też nadmiar chlorku sodu magazynowany jest na zewnątrz komórek, co objawia się m.in. bardzo słonym...

hemofilia dziecko przedszkolak badania objawy
Adobe Stock
Zdrowie
Na czym polega hemofilia, jak się objawia i jak ją leczy? Sprawdź!
Cierpi na nią 1 na 10 tysięcy osób. Nieleczona może stanowić zagrożenie życia. Hemofilia – dowiedz się, skąd się bierze i na czym polega jej leczenie.

Spis treści: Co to jest hemofilia? Dziedziczenie skazy krwotocznej Objawy hemofilii Typy hemofilii Typ A Typ B Typ C Postacie (nasilenie) choroby Jak się diagnozuje skazę krwotoczną? Leczenie hemofilii Co to jest hemofilia? Jest to wrodzona, dziedziczna choroba krwi , nazywana także skazą krwotoczną. Krew osób nią dotkniętych nie zawiera jednego z wielu czynników odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi. Czasami hemofilia jest objawem innych chorób. Oznacza to, że cierpiąca na nią osoba jej nie odziedziczyła, a zaburzenia krzepliwości krwi mogły zostać spowodowane autoagresją organizmu, nowotworem lub przyjmowanymi lekami. Dziedziczenie skazy krwotocznej Kalendarz szczepień – sprawdź! Hemofilia jest dziedziczna, a więc nie można się nią zarazić. Wadliwy gen znajduje się w chromosomie X , czyli tym, który dziecko otrzymuje od matki. Ponieważ mężczyźni dziedziczą tylko jeden chromosom X (od ojca otrzymują chromosom Y), jeśli jest on wadliwy, urodzą się z hemofilią. Kobiety, które dziedziczą po jednym chromosomie X od każdego z rodziców, chorują tylko wtedy, gdy oba chromosomy zawierają wadliwy gen. Jeśli hemofilia zakodowana jest u nich tylko w jednym chromosomie, nie chorują, ale są nosicielkami hemofilii. W ich przypadku ryzyko przekazania genu skazy krwotocznej dziecku wynosi 50%. Na hemofilię chorują przede wszystkim dzieci ojców dotkniętych tą chorobą oraz matek, które chorują na skazę krwotoczną lub są nosicielkami wadliwego genu. Zdarza się, że dziecko zdrowych rodziców choruję na hemofilię wskutek mutacji genu (gen ulega niekorzystnej przemianie, a nie jest dziedziczony w wadliwej postaci). Takie przypadki stanowią 30% wszystkich chorych na skazę krwotoczną. Objawy hemofilii Nawet delikatne uderzenia ciała powodują powstawanie siniaków, a skaleczenia długo...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak