dziecko wymiotuje żółcią
New Africa/Adobe Stock
Zdrowie

Dziecko wymiotuje żółcią – przyczyny i postępowanie

Gdy dziecko wymiotuje żółcią, jest to jedynie objaw, który powinien sprawić, że rodzice zaczną wraz z lekarzem dociekać, dlaczego tak się dzieje. Żółte wymioty mogą bowiem sugerować infekcję układu pokarmowego lub chorobę przewlekłą, które trzeba leczyć.

Dziecko wymiotuje żółcią wtedy, kiedy cofająca się gwałtownie treść żołądkowa zawiera wyraźny dodatek żółci – wymiociny są żółtawe lub zielonkawe.

Żółć produkowana jest przez wątrobę – ma żółty kolor i gorzki smak. Jej zadaniem jest wspomaganie trawienia i wchłaniania tłuszczów. Żółte wymioty oznaczają, że żółć cofnęła się z jelit do żołądka, a stamtąd przez przełyk i jamę ustną wydostała się wraz treścią żołądkową.

Spis treści:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Dlaczego dziecko wymiotuje żółcia?

Najczęściej przyczyną żółtych wymiotów u dziecka jest nieprawidłowa motoryka jelit lub uporczywe wymioty, które nie ustają, choć w żołądku nie ma już treści żołądkowej. Wśród często występujących przyczyn wymiotów zawierających żółć znajdują się także:

  • refluks żółciowy – żółć cofa się do żołądka i prowokuje wymioty
  • nieprawidłowa motoryka jelit na tle innego procesu chorobowego
  • nieżyt żołądkowo-jelitowy, czyli tzw. jelitówka u dziecka
  • zatrucie pokarmowe
  • niedrożność przewodu pokarmowego (stan zagrażający życiu).


Do jeszcze innych przyczyn wymiotowania żółcią zalicza się żółciowe zapalenie żołądka (u osób po usunięciu pęcherzyka żółciowego), zatrucie alkoholem oraz stany po operacjach żołądka – te przypadki raczej nie dotyczą dzieci.

Co robić, gdy dziecko wymiotuje żółcią?

Zawsze, gdy dziecko wymiotuje żółcią, należy wzmóc czujność i je obserwować. Jeśli objaw ten wystąpił podczas uporczywych wymiotów, u podłoża których leży infekcja (np. grypa jelitowa), żółte wymioty znikną wraz z ustąpieniem zakażenia.

Jeśli wymioty nie są uporczywe, a żółć pojawia się w nich często, należy podjąć próbę ustalenia przyczyny tego stanu. Pierwszym krokiem jest wizyta z dzieckiem u lekarza, który zleci dalsze badania (USG jamy brzusznej, RTG, badanie radioziotopowe, pomiar objętości żółci w żołądku, gastroskopia).

Podczas wymiotów zawsze należy zadbać o nawadnianie organizmu. Im bardziej nasilone wymioty u dziecka, tym szybciej dochodzi do utraty wody. Uzupełnianie płynów jest konieczne w takiej sytuacji. Czasami nie ma innego wyjścia, jak przyjęcie dziecka do szpitala i podanie kroplówki.

Jakie leczenie, gdy dziecko wymiotuje żółcią?

Leczenie jest uzależnione od przyczyny, która doprowadziła do wymiotowania żółcią. Najgroźniejszą przyczyną żółtych wymiotów jest niedrożność jelit, która wymaga szybkiego zabiegu operacyjnego. O tym, że doszło do niedrożności jelit, poza wymiotowaniem żółcią, świadczy gorączka, silne bóle brzucha, zatrzymanie stolca i gazów.

W przypadkach infekcji układu pokarmowego leczenie polega na nawadnianiu i łagodzeniu innych objawów, czasami na podaniu leków.

Przy refluksie i zaburzeniach pracy jelit stosuje się leki rozrzedzające żółć lub/i poprawiające motorykę górnego odcinka układu pokarmowego. Jeżeli zaburzenia motoryki wynikają z procesu nowotworowego, podejmuje się leczenie onkologiczne.

Zobacz także:

elektrolity dla dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Elektrolity dla dzieci – czym są, jak je stosować?
Elektrolity pomagają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, ale niezbędne są też do tego, aby komórki ciała mogły być odpowiednio odżywione i dotlenione. Ich niedobory mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dzieci i dorosłych.

Elektrolity to roztwory wodne jonów soli – sodu, magnezu, potasu, jodu, wapnia, chloru i fosforu. Jony te znajdują się w płynach ustrojowych, biorą udział w regulowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśni, w tym do prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych oraz pracy serca. Kiedy stosować elektrolity u dziecka? Najczęściej do zaburzenia gospodarki elektrolitowej dochodzi w wyniku odwodnienia, np. wtedy, gdy dziecko ma nasiloną biegunkę i wymioty albo wysoką gorączkę. Wraz z wodą traci wtedy z organizmu elektrolity. Objawami odwodnienia i utraty elektrolitów są zawroty głowy, omdlenia, bóle głowy, nadmierna senność, wyczuwalne zmiany rytmu pracy serca, mała ilość oddawanego moczu, pragnienie, a u niemowląt – zapadnięte ciemiączko. Gdy dochodzi do utraty wody wskutek biegunki i wymiotów, trzeba uzupełniać płyny w organizmie. Najlepiej nadają się do tego elektrolity, a nie zwykła woda. Elektrolity dla dzieci mają postać proszków rozpuszczanych w wodzie lub tabletek musujących. Trzeba stosować je zgodnie z zaleceniami na ulotce dołączonej do konkretnego preparatu. Elektrolity podaje się dziecku zawsze, gdy pojawia się ryzyko odwodnienia, czyli już w momencie wystąpienia biegunki czy wymiotów. Nie można czekać, aż dojdzie do odwodnienia, należy mu zapobiegać, czyli regularnie poić dziecko elektrolitami, np. po każdym incydencie biegunkowym czy torsjach. Przeciwwskazaniem do stosowania elektrolitów u dzieci jest niedrożność jelit i wstrząs hemodynamiczny. Jak wybrać elektrolity dla dziecka? Wybór preparatów nawadniających z elektrolitami jest duży. Można wśród nich znaleźć lepsze i gorsze. Dokonując wyboru, poradź się farmaceuty, który pomoże dobrać preparat do wieku dziecka i z pewnością wskaże lepsze produkty. Dobre elektrolity: mają na opakowaniu...

odwodnienie u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Odwodnienie u dziecka – jak je rozpoznać i leczyć?
Odwodnienie u dziecka jest stanem wynikającym z niedoborów płynów w organizmie. Jego przyczyną mogą być wymioty, biegunka lub zbyt rzadkie uzupełnianie płynów. Przy odwodnieniu może dojść do utraty przytomności, a nawet śmierci dziecka. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy dziecko jest odwodnione.

Do odwodnienia u dziecka może dojść szybciej niż u dorosłych. Gdy organizm potrzebuje płynów, wysyła wyraźne sygnały, że chce się pić, ale u dzieci (u osób starszych również) pojawiają się one zbyt późno. Dlatego rodzice powinni pilnować odpowiedniego nawodnienia dziecka, znać objawy odwodnienia i w razie potrzeby wezwać pomoc.  Odwodnienie u niemowlaka i małego dziecka może mieć drastyczny przebieg i grozić utratą przytomności, uszkodzeniem pracy narządów wewnętrznych, a nawet śmiercią. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu – jest najważniejszym składnikiem komórek, tkanek, krwi, skóry, bierze udział w najróżniejszych procesach zachodzących w organizmie, np. w trawieniu pokarmów, dlatego powinna nie powinno jej brakować. Objawy odwodnienia u dzieci Najczęstszym objawem odwodnienia jest pragnienie. Ale nie zawsze się ono pojawia. Zdarza się, np. przy wymiotach lub gorączce, że dziecko nie chce pić. Sygnałem, który powinien niepokoić, jest fakt, że dziecko nie piło (i nie jadło) od kilku godzin – im młodszy maluch, tym ten czas powinien być krótszy. Dziecko rzadziej siusia, a jego mocz ma kolor ciemnożółty . Poza tym ma spieczone usta i suchy język. Kiedy dziecko jest odwodnione, zmienia się też jego zachowanie.  Odwodnione dziecko: jest senne, nie chce się bawić, może być bardzo marudne i płaczliwe może być pobudzone. Gdy odwodnienie jest poważne, staje się widoczne również na skórze. Po uszczypnięciu na brzuchu pozostaje fałdka, która bardzo wolno znika . Skutkiem odwodnienia u dziecka jest także zapadnięcie się gałek ocznych, obniżenie sprawności intelektualnej i koordynacji ruchowej dziecka. Ciężkie odwodnienie może skutkować drgawkami lub śpiączką, a nawet zagrażać życiu Najpoważniejszymi skutkami odwodnienia  u dziecka mogą być zaburzenia...

szczepionka na rotawirusy
Adobe Stock
Zdrowie
Szczepionka na rotawirusy: kiedy, ile dawek, czy jest skuteczna?
Szczepionka na rotawirusy, w zależności od preparatu, podawana jest w 2 lub 3 dawkach. Chroni ona dziecko przed wirusami odpowiedzialnymi za biegunki i wymioty. Od 1 stycznia 2021 szczepionka na rotawirusy znajduje się w kalendarzu szczepień obowiązkowych i jest podawana bezpłatnie.

Szczepionka na rotawirusy chroni przed zakażeniem rotawirusami, które u niemowląt i małych dzieci powoduje nasiloną biegunkę, a często też wymioty, gorączkę i ogólne osłabienie. O ile w przypadku starszych dzieci i dorosłych zakażenie na ogół nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, to w przypadku dzieci do 2. roku życia może w krótkim czasie doprowadzić do odwodnienia, a nawet śmierci. Rotawirusy przenoszone są drogą pokarmową i są bardzo zakaźne – niemal każde dziecko na świecie ma z nimi do czynienia zanim ukończy piąty rok życia. Szczepionka na rotawirusy jest najskuteczniejszą metodą ochrony przed zachorowaniem i ciężkim przebiegiem zakażenia. Spis treści: Szczepionka na rotawirusy – ogólne informacje Kiedy podaje się szczepionkę na rotawirusy Szczepionka na rotawirusy – skutki uboczne Higiena po szczepieniu na rotawirusy Szczepionka na rotawirusy – ogólne informacje Biegunka i wymioty, które mogą być objawami zakażenia rotawirusem, powodują utratę wody z organizmu, a to u bardzo małego dziecko może w błyskawicznym tempie doprowadzić do odwodnienia. Jeżeli dziecko nie zostanie na czas przewiezione do szpitala, może dojść nawet do jego zgonu. Przyjęcie szczepionki na rotawirusy w wymaganych dawkach gwarantuje: u 90–100 proc. dzieci ochronę przed zachorowaniem na ciężką biegunkę rotawirusową, która wiąże się z pobytem w szpitalu u 70–90 proc. dzieci całkowite uniknięcie zachorowania na biegunkę rotawirusową. Szczepionka na rotawirusy chroni przed zakażeniem przez co najmniej 2 lata, czyli w czasie największego ryzyka zachorowania u dzieci na biegunkę rotawirusową. Nie chroni przed biegunką wywołaną przez inne wirusy lub bakterie. Szczepionka nie jest przeznaczona dla niemowląt, które mają: więcej niż 24. tygodnie życia wady przewodu pokarmowego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj