Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
astma, wakacje, dziecko, matka
Zdrowie

Wakacje z astmą

Twoje dziecko ma astmę? Wyjedź z nim z miasta!

 


Najważniejsza rada dla chorych maluchów: wyjechać z miasta. Zmiana klimatu świetnie leczy. Poza tym dzieci powinny biegać, kąpać się nawet w zimnej wodzie, chodzić na spacery... Astmatyków wcale nie trzeba „oszczędzać”.


Dokąd jechać
Przede wszystkim jak najdalej od miasta. Oskrzela małego astmatyka są bowiem uszkadzane przez samochodowe spaliny oraz zanieczyszczenia przemysłowe. Wybór miejsca uzależnij od tego, na co Twój malec jest uczulony. Jeśli są to pyłki, przejrzyj aktualny kalendarz pylenia szukając miejsc, gdzie pyłków będzie najmniej. Warto jechać nad morze, a także w góry, ale jedynie do małej miejscowości.
Wybierając miejsce na wakacje, zwróć szczególną uwagę na kwaterę. Koniecznie poszukaj pokoju, w którym nie ma dywanów, tapicerowanych mebli, są za to nowe łóżka i materace. Jeśli jedziecie nad jeziora, poszukaj domku, który stoi na słonecznej polanie. Na wszelki wypadek zabierz przeciwalergiczny pokrowiec na materac, pościel i małą poduszkę. Gdy dziecko jest uczulone na sierść zwierząt, nie wybieraj się z nim na wieś i do domów, w których są koty, króliki, świnki morskie, chomiki.

Weź leki
To obowiązkowe! Nie licz na to, że sama zmiana klimatu zdziała cuda. Koniecznie zabierz cały zestaw zapisanych przez lekarza leków, które malec ma stosować co dzień. Weź też takie, które mogą się przydać, gdyby mimo wakacji i zmiany klimatu choroba jednak się zaostrzyła. Tak zdarza się na szczęście rzadko, ale lepiej dmuchać na zimne.
Przed wyjazdem koniecznie porozmawiaj z lekarzem. Najprawdopodobniej latem dziecko poczuje się znacznie lepiej. Gdyby tak się stało, musisz wiedzieć, jakie leki mu nadal podawać, a których dawkę możesz zmniejszyć. Dowiedz się także wcześniej, gdzie znajduje się najbliższy szpital lub lekarz, który w razie czego może udzielić szkrabowi pierwszej pomocy.

Pozwalaj na ruch
Nie zabraniaj maluchowi biegać, skakać, jeździć na rowerze czy pływać. Dla dziecka, u którego podejrzewa się astmę, szczególnie korzystne są wszelkie sporty wodne. Kup mu zatem koło do pływania i pozwól do woli pluskać się w wodzie oraz skakać po falach.
Jeśli po bieganiu, skakaniu, jeździe na rowerze maluch zacznie troszkę pokasływać, nie rób z tego problemu. Podaj mu jednak zalecony przez lekarza lek rozszerzający oskrzela. Zazwyczaj jest on w formie wziewnej – malec wdycha go przez tubę lub specjalny nebulizator. Dawkę leku rozszerzającego oskrzela możesz też podać dziecku przed czekającym je wysiłkiem.
Nie martw się: tego typu leki są bezpieczne, a ruch i sport – bardzo wskazane dla malca z astmą. Dzięki temu jego oskrzela rozszerzają się i zaczynają lepiej pracować.

Jeśli wybieracie się w góry, chodźcie na piesze wędrówki. Oczywiście trasę musisz dostosować do możliwości smyka. Lepsze będą raczej niskie góry, bo wraz z wysokością maleje zawartość tlenu w powietrzu i dziecku trudniej jest oddychać. Na wszelki wypadek na wycieczkę zabierz lek rozszerzający oskrzela. Malec, który ma je nadwrażliwe, może zacząć kasłać. Trzeba wtedy podać mu leki.

Daj mu czas
Jeśli wyjedziecie nad morze czy w góry, Ty nie odczujesz zmiany klimatu tak mocno jak dziecko. Pamiętaj, by malca nie forsować. Daj mu czas na aklimatyzację. Szczególnie jeśli jedziecie w góry. Pierwszego dnia nie zabieraj malca na Kasprowy Wiech. Pochodźcie raczej po dolinach.


Konsultacja: prof. Piotr Kuna, alergolog, Uniwersytet Medyczny w Łodzi

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Jak zrobić bębenek - instrukcja [WIDEO]

wakacyjna apteczka
Fotolia
Czas wolny
Co spakować do wakacyjnej apteczki
Nie zawsze tam, dokąd jedziecie, jest apteka, w dodatku otwarta przez 24 godziny na dobę. Dlatego do wakacyjnej apteczki spakuj leki, które mogą się przydać na wakacjach.

Wakacyjna apteczka , i to koniecznie dobrze skompletowana, to podstawa bezpieczeństwa dziecka na wakacjach. Letnie choroby: biegunka, przeziębienie, gorączka, zapalenie ucha , ból gardła – wszystko to może się zdarzyć dziecku. Jakie leki warto spakować do apteczki przed wyjazdem na wakacje ?  Leki na gorączkę Gorączka latem może być spowodowana latem infekcją (wirusową lub bakteryjną), ale także zbyt długim przebywaniem na słońcu i przegrzaniem dziecka (może to spowodować udar słoneczny). Gorączki do 38 stopni C nie musisz obniżać lekami. Jeśli jednak gorączka przekracza 38 stopni C, trzeba podać dziecku lek przeciwgorączkowy .  Pamiętaj, że dziecku do 15 lat można podawać wyłącznie leki zawierające paracetamol (np. Pedicetamol, Paracetamol, Apap, Panadol, Calpol) lub ibuprofen (Ibufen, Nurofern, Ibum). Leki z paracetamolem działają przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, a z ibuprofenem  także leczą stan zapalny . Uwaga: pamiętaj o włożeniu do wakacyjnej apteczki termometru!  Leki na katar Latem przyczyną kataru może być infekcja wirusowa lub alergia. Do wakacyjnej apteczki zabierz sprej z wodą morską (np. Disnemar, Marimer, Sterimar), a także l eki obkurczajace śluzówkę nosa , takie jak Nasivin, Otrivin. Pamiętaj jednak, że leków obkurczających śluzówkę nosa nie możesz podawać dłużej niż 3–4 dni, gdyż mogą zniszczyć błonę śluzową nosa. Leki na ból gardła Zapalenie gardła i angina u to jedne z najczęstszych letnich chorób, dlatego do wakacyjnej apteczki warto spakować środki na gardło . Dzieciom, które nie potrafią jeszcze ssać tabletek, polecamy leki w spreju, np. Tantum Verde, Orofar. Leki na chorobę lokomocyjną Jeśli twoje dziecko ma chorobę lokomocyjną i  źle znosi jazdę samochodem ma mdłości, jest apatyczne, podaj mu jeszcze przed podróżą lek przeciwwymiotny, np. Locomotiv,...

wakacje, zdrowie, hartowanie, dzieci
Fotolia
Czas wolny
Wakacyjna recepta na zdrowie
Chcesz, by zimą malec był zdrów jak rybka? Musisz go zahartować właśnie teraz, latem. Nie proponujemy jednak tabletek, witamin i szczepionek, tylko... mądrze spędzone wakacje.

Chcesz, by zimą malec był zdrów jak rybka? Musisz go zahartować właśnie teraz, latem. Nie proponujemy jednak tabletek, witamin i szczepionek, tylko... mądrze spędzone wakacje! Co tak naprawdę kryje się za słowami „wakacyjne hartowanie”? To, co tygryski lubią najbardziej: bieganie boso po trawie, długie kąpiele nawet w zimnym morzu oraz dużo szaleństw! Z dala od miasta Przede wszystkim postaraj się, by malec nie musiał spędzać całych wakacji w mieście. Jeśli sama nie masz długiego urlopu, poproś babcię, dziadka, ciocię, żeby zabrali go ze sobą. Tylko dokąd? – Dobrych miejsc jest naprawdę dużo, wybór można uzależnić od tego, czy wolimy spędzać wakacje w Polsce, czy za granicą, lubimy ciepło, czy raczej chłód – podkreśla dr Magdalena Kuchcik, bioklimatolog z Polskiej Akademii Nauk. – Ważne jest to, by latem zmienić dziecku klimat, bo właśnie zmiana klimatu działa korzystnie na układ odpornościowy.   - Morze Bałtyckie. Bałtyk jest latem świetny, niezależnie od pogody. Słońce, wiatr, czyste powietrze, pozbawione uczulających wiele dzieci pyłków (zwłaszcza gdy wiatr wieje od morza) – to wszystko naprawia zniszczone wirusami i bakteriami drogi oddechowe malucha. Przede wszystkim zaś lecznicze właściwości ma powietrze, które szkrab wdycha, spacerując po plaży, czyli tzw. aerozol morski. Jest ono przesycone morską wodą, w której znajdują się mikroskopijne kryształki soli i mnóstwo cennych dla zdrowia składników mineralnych, takich jak jod, brom, wapń i magnez. Częste wdychanie takiego powietrza leczy nos i oskrzela, będzie więc korzystne dla chorowitków i alergików. Morski aerozol poprawia też stan skóry, jeśli malec cierpi na atopowe zapalenie. Nie wyjeżdżaj jednak z dzieckiem do kurortów, takich jak Międzyzdroje, Szczecin, Kołobrzeg, Ustka czy Łeba. Szukaj raczej małych miejscowości, żeby płuca i oskrzela...

pakowanie, dzieci, wakacje
Fotolia
Czas wolny
Wielkie pakowanie
Obok walizki piętrzą się stosy ubrań i kosmetyków, a Ty zastanawiasz się, co jeszcze do niej włożyć? Oto, co trzeba spakować, by dziecku niczego nie zabrakło.

Obok walizki piętrzą się stosy ubrań i kosmetyków, a Ty zastanawiasz się, co jeszcze do niej włożyć? Nie musisz zabierać ze sobą połowy domu! Oto, co trzeba spakować, by dziecku niczego nie zabrakło. Garderoba dla malucha To nie tylko koszulki, sukienki i spodenki. Pamiętaj, by wziąć: – Plastikowe sandałki na plażę i pod prysznic. Są wygodniejsze niż klapki. Dzięki nim dziecko nie poślizgnie się na mokrej posadzce i nie skaleczy stópki na piasku. – Nakrycie głowy. Czapka z daszkiem albo kapelusik – osłonią też oczy i buzię. – Kurtkę wiatrówkę lub polar. Na wypadek chłodniejszych dni. – Kaloszki. Przecież może padać. – Szlafrok. Przyda się, gdy malec wyjdzie z basenu lub morza. W przypadku młodszych dzieci wystarczy dobrze chłonący wodę miękki ręcznik z kapturkiem. Restauracja w walizce Nie musisz pamiętać o jedzeniu, gdy karmisz piersią. Jeśli jest inaczej, zabierz ze sobą: – Mleko modyfikowane i jedzenie w słoiczkach. Nie wszystko można kupić na miejscu. Jedzenie zabierz też dla starszego smyka, jeśli jest alergikiem. – Przynajmniej dwie butelki ze smoczkami. Oczywiście jeśli maluch dostaje mieszankę. – Termos. Przyda się do przechowywania ciepłej wody potrzebnej do przygotowania mleka. – Podgrzewacz. Niezbędny do podgrzania zupki ze słoiczka lub wody. – Kubek niekapek lub bidonik. Zabierzesz w nim picie na spacery. Przydadzą się też praktyczne pojemniczki z łyżeczką, z których zje kaszkę czy zupkę. – Czajnik elektryczny. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy nie ma go na miejscu. Kącik pielęgnacyjny Dziecku nie wystarczy tylko woda i mydło. Do torby spakuj: – Pieluchy jednorazowe. Na miejscu mogą być zbyt drogie albo w złym rozmiarze. – Przewijak. Najlepiej nadmuchiwany albo kawałek grubej ceraty. – Nocnik albo jednorazowe nakładki na sedes. Przydadzą się i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak