dziecko boi się lekarza
fotolia.com
Zdrowie

Gdy dziecko boi się lekarza

Jak przygotować dziecko (i siebie) do wizyty u lekarza? Radzi pediatra dr Maria Rudzińska-Chazan.

Lęk malucha przed wizytą w gabinecie lekarskim może wpłynąć niekorzystnie na ocenę jego stanu zdrowia. Lekarz nie jest w stanie porządnie zbadać malucha, który na jego widok krzyczy, płacze, chowa się. Bo jak osłuchać płuca, kiedy dziecko nie pozwala się dotknąć? Tymczasem jeśli specjalista niedokładnie zbada małego pacjenta, może postawić błędną diagnozę, a co za tym idzie – zalecić niewłaściwą kurację. Poza tym lęk przed wizytą u lekarza może nawet wywołać u malucha długotrwały uraz psychiczny. Dr Maria Rudzińska-Chazan, pediatra radzi rodzicom, by próbowali „oswoić” dzieci z badaniem. Nie powinni bagatelizować ich lęków, tylko starać się zrozumieć je i na różne sposoby uspokajać maluchy przed wizytą u specjalisty.

Wyjaśnij wątpliwości

Możesz jednak pomóc dziecku „obłaskawić” ten lęk. Przede wszystkim nie ukrywaj, że musicie pójść do lekarza. Wyjaśnij też, dlaczego jest to konieczne („Tylko pan doktor będzie wiedział, jakie leki pomogą na twój katar”). Uczciwie mów mu, co będzie się działo podczas wizyty („Pan doktor zajrzy ci do gardła, wiem, że to nieprzyjemne, ja też tego nie lubię”). Jeżeli badanie będzie bolesne, uprzedź o tym malca.

Zastrzyk dla misia

Pamiętaj też, że im więcej kilkulatek wie o lekarzach, tym mniej się ich boi. Poszukaj książeczek z obrazkami, które przedstawiałyby wizytę w gabinecie. Przeczytaj je z dzieckiem i odpowiedz na wszystkie jego pytania. Możesz też kupić mu plastikowy stetoskop czy strzykawkę i pobawić się z malcem w lekarza. Badając misia czy mamę, dziecko zrozumie, że wizyta u pana doktora to nic strasznego. Obejrzyjcie różne przyrządy, którymi posługuje się lekarz: posłuchajcie bicia serca, zmierzcie ciśnienie, zróbcie zastrzyk misiowi. Pokaż dziecku, jak się oddycha przy badaniu stetoskopem.

W czasie prawdziwej wizyty nie denerwuj się tym, że maluch płacze i protestuje. Twój krzyk czy upominanie mu nie pomogą. Podczas badania trzymaj dziecko na kolanach – to je uspokoi. A potem koniecznie pochwal je, że tak dzielnie wytrzymało wizytę.

Bardzo praktyczne rady

Aby wizyta przebiegła spokojnie, wcześniej dobrze się do niej przygotuj:

- Zabierz książeczkę zdrowia dziecka na wszystkie badania. Dbaj, by była na bieżąco wypełniana przez pediatrę.
- Spisz na kartce pytania do lekarza – o wielu rzeczach zapomina się w pośpiechu, szczególnie gdy dziecko płacze.
- Ubierz malucha tak, byś łatwo mogła go rozebrać i ubrać. Na wszelki wypadek weź ze sobą: ubranko na zmianę, zapasową pieluchę, chusteczki do pielęgnacji pupy, coś do picia i ukochaną zabawkę.
- Kup mały prezent dla dziecka. Daj mu go, jeśli będzie się grzecznie zachowywało u lekarza. Możesz też poprosić pediatrę, by to on nagrodził odwagę malca przyniesioną przez Ciebie zabawką.

Czytaj też: próchnica butelkowa

Mama w podróży – rozmówki angielskie: u lekarza [WIDEO]

dziecko u dentysty, gabinet stomatologiczny, stomatolog, dzieci, zabawa w dentystę
Fotolia
Pielęgnacja
Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty?
Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa? Jak oswoić je ze strachem przed dentystą? Kiedy najlepiej wybrać się z dzieckiem do dentysty? Czym się kierować w wyborze gabinetu stomatologicznego?

Idź do dentysty zanim pojawią się problemy z mleczakami Wizyta w gabinecie stomatologicznym może być dla dziecka stresującym przeżyciem, zwłaszcza gdy jest to pierwsza wizyta. Warto więc dziecko do niej przygotować odpowiednio wcześnie. Do dentysty warto się wybrać z 2-3-latkiem na zwykły przegląd zębów lub na dzień adaptacyjny (organizują go niektóre gabinety stomatologiczne). Takie wizyty nie wiążą się z bólem ani z żadnym zabiegiem. Podczas wizyty u dentysty dziecko powinno mieć okazję usiąść na fotelu, zobaczyć sprzęt dentystyczny, zadać pytania stomatologowi.   – Dzieci, które od najmłodszych lat odwiedzają stomatologa, nie czują strachu przed zabiegiem dentystycznym. Nie mają obaw przed siadaniem na fotelu, nie mają żadnych negatywnych skojarzeń. Nie opierają się ewentualnemu leczeniu – przekonuje stomatolog Wojciech Fąferko z Dentim Kids w Katowicach. Jeśli dziecko będzie grzeczne podczas wizyty u stomatologa, warto je nagrodzić. Nie dawajmy mu jednak słodyczy, ani drogich zabawek. Wielu stomatologów po wizycie wręcza swoim małym pacjentom dyplom dzielnego pacjenta , odznaki, maskotki.  Warto wiedzieć:   Jak dbać o ząbki małego dziecka? Dobieraj odpowiednie słowa mówiąc o dentyście W oswajaniu z dentystą niebagatelne znaczenia ma dobór odpowiednich słów. Mówienie dziecku: "Nie bój się, nie będzie bolało", "Nie uciekaj, pani dentystka nic ci nie zrobi", sprawia, że dziecko dopuszcza do siebie myśl, że może boleć, a dentysta może zrobić coś, co może mu się nie spodobać. W takich sytuacjach lepiej mówić: "dentysta zobaczy twoje śliczne ząbki i sprawdzi, czy wszystkie są zdrowe", "aby je lepiej obejrzeć poświęci małą latarką". Im więcej pozytywnych słów w opisie wizyty u dentysty , tym mniej dziecko będzie się bało.  Podobną zasadę zastosuj podczas wizyty...

Wychowanie
Nie taki lekarz straszny
Jeśli dziecko jest chore, musi iść do lekarza. To dla niego duży stres? Na szczęście są sztuczki, by oswoić malucha z pediatrą. I to miłe!

Jeśli dziecko jest chore, musi iść do lekarza. To dla niego duży stres? Na szczęście są sztuczki, by oswoić malucha z pediatrą. I to miłe! Niektóre dzieci z chęcią chodzą do przychodni, dla innych jest to przeżycie, któremu towarzyszą lęk i łzy. Jeśli Twoja pociecha należy do tej drugiej grupy, na razie jest Ci trudniej, ale nie znaczy to, że malec nie oswoi się z lekarzem. Spróbuj kilku sposobów. Żeby odnieść sukces, czasem będzie potrzebna współpraca lekarza. Przygotowanie do wizyty Jeśli macie zaplanowaną wizytę u doktora, nie rób z tego wielkiego wydarzenia, o którym długo rozmawia się w domu i informuje całą rodzinę. Spróbuj potraktować sprawę jak coś zwykłego, co załatwicie np. przy okazji robienia zakupów, ale zawsze poinformuj malca, że idziecie także do lekarza. Powiedz: "Zrobimy zakupy, a potem wpadniemy do pani doktor, która da nam lekarstwa na twój katarek". Możesz zachęcić dziecko, przedstawiając wizytę w przychodni jako środek do osiągnięcia celu, np.: "Jeśli pójdziemy do lekarza, to szybciutko wyzdrowiejesz i wybierzemy się na basen". Zabawa w lekarza Zadbaj, by dziecko wiedziało, co zdarzy się w gabinecie. Kup książeczki, których bohaterowie odwiedzają lekarza. Możesz też opowiadać bajki, w których postaci, podobnie jak maluch, u lekarza przeżywają trudne emocje. Ale przede wszystkim bawcie się w doktora. Kup zabawkowy zestaw lekarski. Niech maluch osłucha Ciebie, misia czy samochodzik. Daj mu też zwykłą strzykawkę (bez igły!) – niech robi zastrzyki zabawkom i z nimi rozmawia. Wcielając się w lekarza, sam będzie musiał znaleźć argumenty, by uspokoić swoich pacjentów. Pozwól, by podał misiowi syrop. Choć dziecko nabrudzi, osiągniesz coś ważniejszego – ono zobaczy, że zabawki też przyjmują lekarstwa. Rozbieranie bez krzyku Choć w domu mówiłaś, jak wygląda wizyta u lekarza, w...

dziecko, lekarz, maskotka, badanie, zdrowie dziecka
Wychowanie
8 rad, by dziecko nie bało się lekarza
Nawet małe dziecko na długo może zapamiętać przykre doznania z wizyty u lekarza. Kilka trików sprawi, że wyjdziecie od niego w dobrym humorze.

Małe dzieci często chodzą do lekarza, nawet jeśli są zupełnie zdrowe. Na wizyty kontrolne , na szczepienia i bilanse – bo od tego zależy ich dobry rozwój. A jeśli zdarzy się im zachorować, wizyt w gabinecie jest jeszcze więcej. I choć przychodnia kojarzy się przede wszystkim z obcymi postaciami w białych fartuchach, ukłuciami strzykawki, kłopotliwym zdejmowaniem ubranka, nie muszą być to złe wspomnienia. Wystarczy, że wybierając się tam, posłuchasz naszych rad. 1. Wybierz dobrą porę Umów się na wizytę wtedy, gdy dziecko nie jest jeszcze zmęczone. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się, by nie był to czas drzemki, karmienia czy ta pora dnia, kiedy dziecko zwykle marudzi. Może uda ci się uniknąć godzin największego ruchu w przychodni . Panie z rejestracji na pewno wiedzą, jaki to moment. Wystarczy zapytać. Zobacz też: Dlaczego moje dziecko płacze? 2. Weź ciekawe gadżety Gdy nie mogłaś umówić się na konkretną godzinę (nie w każdej przychodni jest taka możliwość), licz się z tym, że będziecie musieli spędzić trochę czasu w poczekalni. Znudzone, zmęczone dziecko na pewno nie będzie grzecznym pacjentem . Postaraj się więc w czasie czekania dostarczyć mu trochę atrakcji. Weź książeczkę, przytulankę, smoczek (jeśli dziecko go używa), a dla starszego dziecka ołówek i kartkę. W podbramkowej sytuacji pozwól mu przejrzeć zawartość swojej torebki – to zajmie je na pewien czas. 3. Daj dziecku jeść Przed wizytą nakarm dziecko. Głodny pacjent to zły pacjent. Uważaj jednak, żeby nie przekarmić dziecka. Podczas badania może mu się ulać . 4. Ubierz dziecko wygodnie Wybierz dla dziecka takie ubranko, które się łatwo zakłada i zdejmuje. Zrezygnuj z ciuszków z wieloma guzikami, oszczędzisz dziecku stresu. Zabierz ze sobą dodatkową pieluchę tetrową lub kocyk, na którym można położyć dziecko w czasie badania....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz