Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, podróż, samochód
Panthermedia
Zdrowie

Gdy dziecko ma chorobę lokomocyjną


Przyśpieszanie, hamowanie i zakręty – takie atrakcje mogą u małego dziecka wywołać zawroty głowy albo mdłości.

Oczy rejestrują: jesteś w ruchu. Tymczasem błędnik (narząd równowagi) wysyła informację, że ciało pozostaje nieruchome. Mózg dziecka nie umie pogodzić tych dwóch sprzecznych sygnałów i odpowiada buntem. Efekt? Opłakany. Właśnie tak w uproszczeniu wygląda mechanizm powstawania choroby lokomocyjnej.

Co wywołuje mdłości u dziecka z chorobą lokomocyjną?

Dziecko z chorobą lokomocyjną to prawdziwa królewna na ziarnku grochu. Podczas jazdy przeszkadza mu dosłownie wszystko, a szczególnie:


  • Upał. Kiedy jest gorąco, dziecko częściej odczuwa mdłości. Przyklej zatem do okien rolety, które nie tylko ochronią przed słońcem, ale też trochę ograniczą śledzenie migającego krajobrazu.

  • Stres. Kiedy dziecko wsiada do auta ze strachem, że zaraz będzie mu niedobrze, najpewniej rzeczywiście mdłości szybko się pojawią. Choroba lokomocyjna częściej pojawia się u dzieci nerwowych i wrażliwych. 

  • Pusty żołądek. Skurcze z głodu mogą nasilić dolegliwości malucha.

  • Zbyt głośna muzyka. Dla chorującego w aucie dziecka dodatkowe bodźce często są nie do zniesienia.

  • Zapach spalin albo wnętrza auta. Częste wietrzenie auta (albo jazda z otwartym oknem) może ustrzec dziecko przed wymiotami. Uważaj jednak, aby maluch nie siedział w przeciągu: pęd powietrza może u niego wywołać np. zapalenie spojówek albo ból uszu.

Niemowlę nie choruje na chorobę lokomocyjną

Takie maleństwo nie ma jeszcze do końca wykształconego błędnika (który, przypomnijmy, przesyła do mózgu informację o tym, w jakiej pozycji znajduje się ciało), dlatego jazda samochodem nie sprawia mu kłopotów. Przeciwnie: kołysanie auta jest dla niego przyjemne. Mdłości pojawiają się dopiero około drugich urodzin dziecka. Problem narasta z wiekiem: statystyczny sześciolatek częściej choruje podczas jazdy niż trzylatek. Jeszcze gorzej sprawa wygląda wśród dziesięcio-, dwunastolatków – w tym wieku dolegliwości są najczęstsze.

Choroba lokomocyjna to nie tylko wymioty

Zanim wystąpią nudności, najpierw pojawią się zawroty albo ból głowy czy apatia. Maluch jest senny, nie ma ochoty na zabawę, czuje nagły spadek sił. Często przełyka ślinę i ziewa. Jego skóra robi się blada, chłodna i wilgotna. Po zwymiotowaniu nadchodzi krótkotrwała poprawa, jednak mdłości i wymioty często powracają, gdy samochód znowu ruszy.

Na chorobę lokomocyjną u dziecka pomogą leki...

Środki przeciw chorobie lokomocyjnej ograniczają funkcjonowanie błędnika, jednak czasem ich efektem ubocznym może być np. nadmierna senność. Dla dzieci bezpieczne, choć nie we wszystkich przypadkach skuteczne, są środki na bazie imbiru lub leki homeopatyczne. Popularny Aviomarin (zawiera substancję przeciwhistaminową działającą przeciwwymiotnie) może być stosowany u dzieci, które skończyły pięć lat.

 

...albo opaska na rękę na mdłości

W aptekach możesz znaleźć także przeciwwymiotne opaski akupresurowe na rękę. Znajdujący się na nich guzik uciskowy powinien po nałożeniu opaski znajdować się między ścięgnami w odległości ok. 5 cm od przegubu. Nie jest znany mechanizm działania opasek, ale wiele mam przyznaje, że już chwilę po ich nałożeniu na rękę dziecka objawy choroby lokomocyjnej ustają. Ich dodatkową zaletą jest brak efektów ubocznych.


 

 

Samolot też buja

Zwykle dzieci, które chorują w trakcie jazdy samochodem, mają podobne kłopoty także podczas lotu samolotem, dolegliwości najsilniejsze są podczas startu i lądowania oraz rejsu statkiem (im mniejsza łódź, tym bardziej odczuwalne jest kołysanie). Maluchy z chorobą lokomocyjną zwykle nie należą też do miłośników wszelkiego rodzaju karuzel i kolejek górskich, a nawet huśtawek czy wind.


Sprawdź, co zabrać na wakacje nie tylko z niemowlakiem? – listy do druku

 

 

Co zrobić, aby dziecko zniosło jazdę mimo choroby lokomocyjnej?

Zanim wyruszycie:

 

  • Pół godziny wcześniej podaj dziecku niewielki posiłek (np. kawałek suchej bułki albo banana).
  • Zrezygnuj z podawania słodyczy, napojów gazowanych albo soków.
  • Nie strasz malca, że będzie chorował podczas jazdy.

  • Sprawdź, czy pas, którym zapinasz dziecko, nie uciska ani jego brzucha, ani szyi.
  • Porządnie przewietrz samochód.

W trakcie jazdy:

  • Jeśli maluch waży ponad 9 kg, posadź go przodem do kierunku jazdy.
  • Kiedy jedziecie autobusem, zajmijcie miejsca z przodu, tuż za kierowcą.
  • Nie pozwól dziecku czytać ani oglądać książeczek.
  • Podawaj picie (w małych porcjach).
Najlepsza będzie lekko schłodzona woda. Spryskuj też dziecku twarz wodą w spreju albo połóż zimny okład na czoło.
  • Róbcie przerwy w jeździe. Idealnie byłoby zatrzymywać się co pół godziny.
 Zachęcaj malca, aby oddychał głęboko.

Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, pracuje w Klinice Pediatrii w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Zobacz też: Jak podróżować samochodem z małym dzieckiem?

Co na chorobę lokomocyjną u dziecka: najlepsze sposoby i leki (syropy, opaski, plastry) – WIDEO

mama, niemowlę, samochód, fotelik
Zakupy
Dziecko w samochodzie
Wyruszasz z malcem w świat? Szerokiej drogi! Zanim przekręcisz kluczyk w stacyjce upewnij się jednak, że wszystko dopięłaś na ostatni guzik.

Podróżowanie z dzieckiem  autem to wygoda: można śpiewać na całe gardło, zabrać, co się chce, i zatrzymywać się „na siusiu”, kiedy tylko ma się ochotę. Niemiłe niespodzianki? Unikniesz ich, jeśli się dobrze przygotujesz. Polecamy także: Ściąga do samochodu - 20 zabaw na podróż autem Bezpieczna jazda z dzieckiem Dziecko do 12. roku życia wolno przewozić tylko w foteliku. Niby wszyscy o tym wiedzą, ale wciąż na naszych szosach można zobaczyć maluchy machające przez tylną szybę, przełażące z tylnego siedzenia do przodu (i z powrotem) albo siedzące na kolanach mamy. Pozwalanie na coś takiego to nieodpowiedzialność. I brak wyobraźni! Podczas gwałtownego hamowania ciało nieprzypiętego malca zachowuje się jak wystrzelony z katapulty worek kartofli. Łatwo wyobrazić sobie, czym to grozi... Pamiętaj: Dziecko jeździ tylko w foteliku. Marudzi? Krzyczy? Błaga o litość? Trudno. Spróbuj je czymś zająć (możecie wymyślać zabawne historie, zgadywać, co wiozą ciężarówki), przekonać (wytłumacz, do czego służy fotelik), a w ostateczności zatrzymaj się (i powiedz, że bez fotelika po prostu jechać nie wolno). Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Fotelik musi być dobrej jakości. Nie kupuj używanego sprzętu – może mieć pęknięcia albo inne uszkodzenia. Fotelik nie spełni zadania, jeśli będzie nieprawidłowo zamontowany. Nie może się kołysać ani przesuwać. Przed montażem dokładnie przeczytaj instrukcję. Siedzisko przedszkolaka wolno montować wyłącznie na tylnym siedzeniu. Według amerykańskich badań, najbezpieczniejsze jest miejsce pośrodku tylnej kanapy – jeśli są tam trzypunktowe pasy do przymocowania fotelika. Pasy trzeba regulować . I sprawdzać przed każdą trasą. Nie mogą być za ciasne ani za luźne. Jeśli malec jedzie przypięty pasem samochodowym, górna jego część powinna przechodzić przez klatkę...

choroba lokomocyjna u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Choroba lokomocyjna u dzieci - od kiedy, objawy u małych dzieci, leczenie
Choroba lokomocyjna u dzieci to częsty problem. Z czasem część maluchów z niej wyrasta, jednak u niektórych choroba lokomocyjna utrzymuje się także w wieku dorosłym. Warto wiedzieć, czy choroba lokomocyjna może występować u niemowląt, jakie są jej objawy i co robić, gdy dziecko wymiotuje w samochodzie.

Choroba lokomocyjna u dzieci (zwana kinetozą) nie jest groźna, ale może bardzo utrudnić życie. Najczęstsze objawy to nudności i wymioty, które mogą pojawić się podczas podróży samochodem (w aucie występują najczęściej), autokarem, pociągiem, statkiem, ale także w samolocie.  Na chorobę lokomocyjną częściej chorują dziewczynki niż chłopcy. Im młodsze dziecko tym bardziej jest narażone na dyskomfort związany z podróżą, zwłaszcza jeśli podróżuje w pozycji siedzącej, a nie półleżącej. Lek. med. Agnieszka Ryszkowska, pediatra z Dolnośląskiego Centrum Pediatrycznego im. J. Korczaka we Wrocławiu, wyjaśnia, skąd się bierze choroba lokomocyjna u małych dzieci i jak jej zapobiec. Choroba lokomocyjna u dzieci: Przyczyny i objawy choroby lokomocyjnej u dzieci Choroba lokomocyjna u dzieci: objawy Od kiedy choroba lokomocyjna u dzieci – w jakim wieku? Co pomoże na chorobę lokomocyjną u małych dzieci – leczenie? Inne sposoby na chorobę lokomocyjną u dzieci Co robić, gdy dziecko wymiotuje w samochodzie? Przyczyny choroby lokomocyjnej u dzieci Choroba lokomocyjna u dzieci to reakcja organizmu na nietypową sytuację. Gdy biegamy albo robimy fikołka, mózg otrzymuje spójne informacje, więc bez trudu radzi sobie z ich obróbką: „Aha, ciało porusza się, więc nic dziwnego, że chodnik przesuwa się pod stopami, a sufit na mgnienie oka zamienia się miejscem z podłogą”. Choroba lokomocyjna pojawia się wtedy, gdy ciało jest nieruchome, a  błędnik rejestruje kołysanie , wstrząsy, przyśpieszenia itd. Dzieje się tak np. w samochodzie, samolocie czy na statku. W dodatku oczy ślą do „centrali” sprzeczne meldunki: „Widać migające drzewa, a więc chyba się ruszam. Chociaż może jednak nie, bo zagłówek, który mam przed nosem ciągle jest tam, gdzie...

Co robić (a czego nie), by dziecko dobrze się czuło w samochodzie?
Fotolia
Wychowanie
10 rzeczy, które sprawiają, że podróż samochodem staje się dla dziecka koszmarem
Większość dzieci uwielbia podróżować samochodem, ale są i takie, które tego nie cierpią. O co może chodzić?

Co przeszkadza dziecku w cieszeniu się jazdą samochodem ? 1. Choroba lokomocyjna Nudności , zawroty głowy i wymioty to skutek kłopotów, jakie ma błędnik z dostosowaniem się do nietypowej sytuacji (nieruchome ciało rejestruje kołysanie i ruch za oknem). Co może pomóc? Pełny brzuszek. Przed podróżą dziecko powinno zjeść coś lekkiego , bo skurcze pustego żołądka mogą spowodować wymioty Świeże powietrze. Silne zapachy nasilają mdłości. Usuń z auta zapachowe wieszadełka, opróżnij i umyj popielniczki. Dobrze wywietrz samochód. Delikatne przekąski. Najlepiej zabrać to, co mocno nie pachnie. Woda. Zbyt słodkie napoje mogą wywołać nudności. Spokojna, płynna jazda bez gwałtownego ruszania i hamowania, bez nagłych skrętów. Jeśli masz wybór, zdecyduj się na jazdę autostradą albo drogą szybkiego ruchu i unikaj górskich serpentyn Leki. Najlepiej, by dobrał je lekarz. Gdy dziecku robi się niedobrze, zatrzymaj auto i wyjdźcie na świeże powietrze. Jeśli zwymiotuje, uspokój je, umyj buzię, poproś, by przepłukało usta, w razie potrzeby przebierz. Pilnuj, by dużo piło. Przeczytaj także: Choroba lokomocyjna - jak zapobiec kłopotom 2. Nieprzyjemne niespodzianki podczas podróży Czekanie w szczerym polu aż przyjedzie laweta? To zdecydowanie nie jest atrakcja dla małego dziecka. By uniknąć takich przygód, sprawdź samochód w serwisie zanim wyruszycie w drogę. Musi być w pełni sprawny (skontroluj układ hamulcowy, amortyzatory, stan opon etc.). Upewnij się, czy masz wszystko, co powinieneś: gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę. 3. Zbyt mało przerw na rozprostowanie kości Dziecko nie jest tak wytrzymałe jak ty, dlatego planując trasę, bierz pod uwagę jego  możliwości i  uwzględnij więcej przerw na odpoczynek. Maluch raz na jakiś czas musi zmienić pozycję i rozprostować kości. Ty także na tym zyskasz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak