Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
złamania, lekki gips, kolorowy gips, gipsomat
Materiały prasowe
Zdrowie

Kolorowy gips z gipsomatu na złamanie u dziecka

Złamanie ręki lub nogi może zdarzyć się nawet najlepiej dopilnowanym przez rodziców maluchom. Gdy usłyszysz wyrok: musimy założyć gips, masz do wyboru nie tylko tradycyjny gips biały, twardy i ciężki, ale także lekki i kolorowy, np. kupiony w szpitalnym gipsomacie.

Lekki gips to dziś światowy standard w leczeniu złamań. Ma wiele zalet:
  • waży mniej niż tradycyjny gips
  • pozwala skórze oddychać (nie wywołuje przykrego swędzenia)
  • jest wodoodporny (dziecko może się w nim bez problemu myć)
  • nie kruszy się (ma to znaczenie w przypadku maluchów chętnych do smakowania rozmaitych, niekoniecznie jadalnych, materiałów)
  • można się w nim z powodzeniem prześwietlać. 

Przeczytaj także: Jak rozpoznać, że to złamanie?

Co to są gipsomaty?

Mimo zalet lekki gips nie jest refundowany przez NFZ, więc trzeba za niego płacić. I tu rodzi się problem, bo nie w każdej sytuacji jest łatwo dostępny, np. późnym wieczorem czy w weekend jego założenie za dodatkową opłatą mogło być utrudnione.
Problem rozwiązuje się dzięki gipsomatom, czyli dostępnym przez całą dobę automatom, w których płacąc kartą lub gotówką, można kupić gips we wskazanym wcześniej przez lekarza rozmiarze i wybranym przez siebie kolorze. Koszt przeciętnego opatrunku z lekkiego gipsu nie przekracza ceny średnich rozmiarów pizzy (ilość opatrunków jest uzaleźniona od części ciała, którą trzeba unieruchomić).

Gdzie można korzystać z gipsomatów?

Na razie dostęp do gipsomatów mają mieszkańcy województw: mazowieckiego, łódzkiego i małopolskiego, ale wkrótce mają się pojawić we wszystkich placówkach ortopedycznych w Polsce.

Sprawdź, co robić, jeśli podejrzewasz, że dziecko złamało rękę lub nogę 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Spirala domaciczna nie działa wczesnoporonnie, ale nie wszystkie kobiety mogą ją stosować.
Fotolia
Starania o dziecko
Czy spirala może wywołać poronienie?
Czy to prawda, że wkładka domaciczna może działać wczesnoporonnie? Nie, ale można mieć trudności z zajściem w ciążę. Przeczytaj, dlaczego. Dowiedz się, dla kogo spirala jest dobrą metodą antykoncepcyjną.

Spirala domaciczna jest metodą antykoncepcyjną najnowszej generacji (czytaj: nowoczesna antykoncepcja) . Pod względem niezawodności zajmują drugie miejsce – po doustnej antykoncepcji. Jej dużym plusem jest to, że nie trzeba pamiętać o regularnym łykaniu pigułek. Udowodniono też, że nie działa wczesnoporonnie . Mechanizm działania wkładki wewnątrzmacicznej z hormonami (potocznie nazywana spiralą domaciczną) jest następujący: hamuje ona jajeczkowanie (sprawdź, co to jest owulacja) zagęszcza śluz szyjkowy (dzięki czemu staje się on nieprzepuszczalny dla plemników) pobudza jajowody do szybszego transportu komórki jajowej. Ponieważ jednak stosowanie spirali z hormonami nie pozostaje bez wpływu na organizm kobiety, musi być ona pod stałą kontrolą lekarską. Spirala domaciczna – dla kogo najlepsza? Mimo niekwestionowanych zalet tej metody antykoncepcji nie nadaje się ona dla wszystkich. Jest dobra przede wszystkim dla: kobiet, które mają już dzieci i nie planują w najbliższym czasie kolejnej ciąży kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji doustnej. Spirala nie dla tych, co nie rodziły Ginekolodzy są zgodni, że kobiety, które jeszcze nie rodziły, nie powinny używać wkładek domacicznych dlatego, że: mogą powodować one lekki stan zapalny błony śluzowej macicy (zwłaszcza te zawierające miedź lub złoto) niosą ryzyko uszkodzenia kanału szyjki macicy przy ich wprowadzaniu (dotyczy to wkładek z hormonem, które mają szeroką prowadnicę). To wszystko może być przyczyną trudności z późniejszym zajściem w ciążę lub niekorzystnie wpłynąć na jej przebieg. Kiedy ciąża po wyjęciu spirali domacicznej Stwierdzono, że kobiety, które stosowały antykoncepcję mechaniczną, częściej miewają ciąże pozamaciczne i poronienia (czytaj: poronienia a kolejna ciąża ) . Właśnie dlatego, jeśli...

zlamana, ręka, noga, pierwsza, pomoc
Zdrowie
Co robić, gdy dziecko złamie rękę lub nogę?
Złamanie ręki lub nogi to poważna sprawa. Sprawdź jak pomóc dziecku.

Jeśli podejrzewasz, że dziecko złamało  rękę lub nogę: 1. Nie ruszaj nią i  nie próbuj jej prostować. 2. Jeśli w miejscu urazu jest rana, opatrz ją. 3. Jeśli doszło do zmiażdżenia, przyłóż zimny kompres na ok. 15 minut. 4. Spróbuj unieruchomić kończynę. Rękę unieruchamia się pod kątem 90 stopni (nie więcej) w chuście trójkątnej. Możesz też przypiąć rękaw agrafką do bluzki na wysokości piersi. Nogę poniżej kolana można unieruchomić przy pomocy dwóch deseczek, patyków, grubego czasopisma. Usztywnienie zaczyna się nad kolanem i kończy pod kostką. Nogę powyżej kolana można unieruchomić przy pomocy drugiej nogi: przywiąż chorą nogę do zdrowej, używając bandaża, paska z materiału, grubej taśmy klejącej.  Jeśli dziecko leży w bezpiecznym miejscu, nie przenoś go. 5. Zabierz dzieckodo szpitala, a jeśli nie może chodzić, wezwij pogotowie.  Przeczytaj kiedy trzeba wezwać karetkę do dziecka Złamanie musi potwierdzić lub wykluczyć lekarz! Jedź z dzieckiem do lekarza nawet wówczas, jeśli sądzisz, że ręka lub noga jest jedynie skręcona lub zwichnięta. Objawy mogą być podobne, więc trzeba wykluczyć złamanie przy pomocy zdjęcia rtg. Uwaga! Dopóki złamanie nie zostanie potwierdzone zdjęciem rtg, dziecko nie powinno nic jeść ani pić. Gdyby okazało się, że dalsze leczenie musi być prowadzone w narkozie, dziecko powinno być na czczo.  Przeczytaj także: Kolorowy gips z gipsomatu na złamanie u dziecka

dziecko, plac zabaw
Zdrowie
SOS na placu zabaw
Stłuczone kolanka, guzy, zadrapania – mały wypadek może zdarzyć się każdemu dziecku. Podpowiemy, jak radzić sobie z najczęstszymi urazami, którym ulegają dzieci podczas zabawy.

Wypadki na placu zabaw   to coś, czego czasem trudno  uniknąć. Jak pomóc dziecku? Polecamy także: Podwórkowe BHP - bezpieczeństwo na placu zabw   Złamanie ręki lub nogi Jeśli kończyna jest zniekształcona i opuchnięta, a najmniejsza próba poruszenia nią wywołuje ogromny ból, prawdopodobnie doszło do złamania kości.       Unieruchom kończynę. Prowizoryczną szynę możesz zrobić z patyka albo nawet łopatki do piasku. Przymocuj ją bandażem lub jakimkolwiek paskiem. Nie przywiązuj jej jednak zbyt ciasno, żeby nie utrudniać krążenia krwi. Jeśli złamanie jest otwarte, najpierw zatamuj krwawienie, uciskając ręką miejsce powyżej rany. Uwaga! Koniecznie jedź z malcem do szpitala! Podczas podróży staraj się uspokoić dziecko i asekuruj złamaną kończynę tak, by nie poruszała się. Przeczytaj także: Kolorowy gips z gipsomatu na złamanie u dziecka     Rozcięcie lub otarcie skóry   Umyj i zdecyznfekuj ranę. Nie przemywaj skaleczenia spirytusem! Możesz nim przetrzeć jedynie brzegi ranki. Osusz delikatnie skaleczone miejsce jałowym gazikiem (nigdy watą) i załóż plaster z opatrunkiem. Jeśli rana mocno krwawi, uciśnij ją gazą przez około 15 minut. Uwaga! Jedź do lekarza, jeśli: Po dwóch kwadransach krwawienie nie ustaje Rana jest rozległa i głęboka – być może konieczne okaże się założenie szwów. Rana zrobiła się obrzęknięta i zaczęła ropieć – to może świadczyćo zakażeniu. Przeczytaj także: Rany i ranki   Skręcenie kostki Objawy są podobne jak przy złamaniu – opuchnięcie i zniekształcenie kończyny oraz ból przy poruszeniu.     Przyłóż zimny okład, a następnie owiń kostkę tak, by maluszek nie mógł swobodnie ruszać stopą. Uwaga! Koniecznie jedź z malcem do lekarza,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak