


Początki
Przeziębienie powodują bakterie, rozwija się ono powoli i objawy są łagodniejsze. Najpierw coś drapie w gardle, maluch kicha, później dochodzi katar. Grypa jest wywoływana przez wirusy, które są groźniejsze, a sama choroba rozwija się w organizmie nawet w ciągu kilku godzin - atakuje nagle i od razu z całą siłą.
Czytaj też: Angina - objawy i leczenie

Gorączka
To ważny objaw, który pomaga rozróżnić grypę od przeziębienia. Przy przeziębieniu gorączka jest najczęściej niewielka, przy grypie zawsze wysoka, powyżej 39 stopni.
Czytaj też: Grypa jelitowa - objawy i leczenie

Katar
Przy przeziębieniu mniejszy lub większy katar występuje zawsze, przy grypie może się pojawić, ale nie musi.
Czytaj też: 10 kontrowersyjnych pytań do pediatry

Samopoczucie
Przy przeziębieniu czujemy się osłabieni, możemy nie mieć apetytu przez bolące gardło i katar, ale ogólne samopoczucie nie wymaga pozostania w łóżku. Przy grypie ogólna kondycja chorego jest zła i często trzeba chorobę przeleżeć w łóżku.
Czytaj też: Kaszel u dziecka - rodzaje i leczenie

Powikłania
Przeziębienie potrafi "trzymać" kilka dni, nawet ponad tydzień, i równie łagodnie, jak przyszło, tak mija. Mija katar, gardło przestaje boleć i wracamy do formy. Z grypą trzeba bardziej uważać. Jeżeli pojawia się wysoka gorączka, bóle stawów, mięśni, ogólne rozbicie i osłabienie - koniecznie zasięgnij porady lekarza, bo powikłania po grypie mogą być groźne.
Czytaj też: Czy szczepić dziecko przeciw grypie?



Z danych przedstawionych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wynika, że najwięcej zachorowań na grypę jest wśród dzieci w wieku 0-4 i 5-14 lat. Problemem nie jest jednak sama grypa, tylko jej powikłania , które mogą być groźne. Czy jednak warto szczepić dziecko? 1. Szczepionka jest zalecana Szczególnie dzieciom z chorobami przewlekłymi, jak astma , choroby układu krążenia, układu oddechowego. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) i polski Komitet Doradczy ds. Szczepień Ochronnych (ACiP) zaleca też szczepienie zdrowym dzieciom po skończeniu 6. miesiąca życia . Szczególnie, jeśli malec jest "chorowitkiem", który często zapada na infekcje dróg oddechowych . Uwaga: Ostateczną decyzję podejmują rodzice wspólnie z lekarzem, ale porozmawiaj z nim na ten temat. 2. Szczepionka nie powoduje grypy Bo nie może: w szczepionce jest tylko fragment wirusa, który nie może wywołać choroby . Jednak przeciwciała przeciw grypie pojawiają się dopiero po 7 dniach od szczepienia. W tym czasie dziecko może zachorować na grypę, jeśli się od kogoś zaraziło (np. w przychodni). 3. Szczepić można się tylko przed sezonem Nie. Zaszczepić się można zawsze. Najlepiej to jednak zrobić przed sezonem: wtedy nie ma ryzyka, że dziecko zarazi się zanim w jego organizmie powstaną przeciwciała przeciw grypie . 4. Szczepić można tylko dzieci zdrowe Szczepione dziecko nie powinno mieć kataru, kaszlu, gorączki, bólu gardła. Jeśli ma, szczepienie trzeba odłożyć. 5. Szczepione dziecko na pewno nie zachoruje Nie. Dziecko może zachorować: istnieje ponad 200 wirusów dróg oddechowych, które mogą wywołać objawy podobne jak grypa. Może się też zdarzyć, że zaszczepione dziecko zachoruje na grypę: bo trzeba pamiętać, że w szczepionce jest fragment wirusa z ubiegłego sezonu grypowego. Nawet jednak jeśli dziecko zachoruje, to przebieg choroby...