Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Chore dziecko NOP
Adobe Stock
Zdrowie

Jak łagodzić gorączkę lub ból, czyli tzw. NOP-y, które mogą pojawić się po szczepieniu przeciw COVID-19 u dzieci?

Szczepienie przeciw COVID-19 to właściwy sposób, by zatroszczyć się o zdrowie dzieci. Jednak po każdym szczepieniu mogą pojawić się niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). W jaki sposób pomóc dziecku w ich łagodzeniu?

Od grudnia 2021 r. na szczepienie przeciw COVID-19 mogą być skierowane dzieci w wieku 5-11 lat. Co ważne, od 12 grudnia 2022 r. rodzice mogą również zapisywać na szczepienie przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 6. miesięcy do 4. lat. To ważne, bo również najmłodsi mogą przechodzić infekcję koronawirusem w sposób ciężki, a szczepienia są dla nich właściwą ochroną*.

 

Co warto wiedzieć o niepożądanych odczynach poszczepiennych, czyli tzw. NOP-ach?

Niepożądany odczyn poszczepienny to zaburzenie stanu zdrowia następujący w określonym czasie (w okresie 4. tygodni; wyjątkiem jest szczepienie przeciw gruźlicy - w tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż 4. tygodnie) po podaniu szczepionki. NOP-y mogą mieć postać łagodną, umiarkowaną lub ciężką, jednak najczęściej są chwilowe i łagodne. Warto jednak pamiętać, że działania niepożądane mogą wystąpić zarówno po podaniu szczepionki, jak również innego leku czy nawet suplementu diety.

W praktyce oznacza to, że do najczęściej występujących NOP-ów zalicza się ból w miejscu ukłucia oraz gorączkę. Czasem może pojawić się też kaszel, wysypka i biegunka**.

NOP-y a szczepienie przeciw COVID-19 u dzieci

Po zastosowaniu szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci niepożądane odczyny poszczepienne wystąpiły tylko w kilkuset przypadkach. Co ważne, zdecydowana większość była chwilowa i miała łagodną postać. Najczęściej występujące NOP-y po szczepieniu przeciw COVID-19 to:

  • ból w miejscu iniekcji (wkłucia),
  • zmęczenie
  • i ból głowy, mięśni i stawów***.

Czasami pojawiały się także inne reakcje niepożądane, w tym np. zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wkłucia, gorączka, ból mięśni oraz dreszcze**. NOP-y o ciężkiej postaci, takie jak np. wstrząs anafilaktyczny czy zapalenie mięśnia sercowego, występują ekstremalnie rzadko i są mało prawdopodobne.

Europejska Agencja Leków (EMA) podkreśla, że działania niepożądane obu szczepionek u najmłodszych dzieci/w najniższych grupach wiekowych, są porównywalne z tymi, które obserwowane są w grupach starszych dzieci. Dodaje, że „po zastosowaniu u dzieci w wieku 6. miesięcy-4 lata jednej ze szczepionek zwykle występowała drażliwość, senność, utrata apetytu, wysypka i tkliwość w miejscu wstrzyknięcia, a tej drugiego rodzaju u dzieci w wieku 6. miesięcy-5 lat – drażliwość, płacz, utrata apetytu i senność”. Działania niepożądane po obu szczepionkach u małych dzieci miały charakter łagodny lub umiarkowany i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu. Europejska Agencja Leków (EMA) stwierdziła jednak, że korzyści zastosowania szczepionki u dzieci przewyższają ryzyko***.

Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do 16.12.2022 r. do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 18 766 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 15 615 miało charakter łagodny – zaczerwienienie oraz krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia.

WAŻNE: Dane dotyczą wszystkich grup wiekowych, nie tylko dzieci.

W jaki sposób łagodzić NOP-y po szczepieniu przeciw COVID-19

Aby pomóc dziecku, u którego wystąpił NOP po szczepieniu, warto wcześniej doposażyć domową apteczkę. Przydatne są m.in. leki dla dzieci z paracetamolem lub ibuprofenem. Gdy wystąpi ból lub gorączka, warto podać np. APAP dla dzieci FORTE, który łagodzi te objawy.

APAP
USP Zdrowie

Co ważne, jest on wygodny w stosowaniu – wymaga małej ilości leku do jednorazowego podania i ma akceptowalny smak****, co zwiększa szansę na to, że dziecko przyjmie pełną dawkę leku. Istotne jest także to, że APAP dla dzieci FORTE można stosować na czczo. Ponadto pamiętaj, aby zwrócić uwagę na dawkowanie leku – w tym celu skorzystaj z ulotki dla pacjenta dołączonej do opakowania lub pomocniczo z kalkulatora dawkowania leku. Warto podkreślić, że ilość leku do podania określana jest na podstawie masy ciała dziecka, a nie wieku.

Dodatkowo należy pamiętać, że podczas gorączki szczególnie ważne jest odpowiednie nawodnienie. Zalecamy, by dziecko dużo piło, najlepiej wodę. Ważne jest także, by podczas gorączki zadbać o komfort cieplny dziecka i dopasować jego ubranie do otoczenia.

* https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/ochrona-malych-dzieci-przed-covid-19

**https://www.gov.pl/web/szczepimysie/niepozadane-odczyny-poszczepienne

***https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-recommends-approval-comirnaty-spikevax-covid-19-vaccines-children-6-months-age

**** Leki na gorączkę i ból dla dzieci – postrzeganie marek, N=172, 82% matek dzieci w wieku 0-10 zgadza się, że stwierdzenie „APAP dla dzieci FORTE smakuje dziecku” pasuje do marki, Q1 2021, IQS

Bibliografia:

https://urpl.gov.pl/sites/default/files/zalaczniki/Almanach_Vol.%2016_n4_str.%2056-59.pdf

https://przegladpediatryczny.pl/files/4871.pdf

https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm705152a1.html

https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/faq-o-szczepieniach-przeciw-covid-19-dzieci-w-wieku-5-11-lat/

https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jakie-dzialania-niepozadane-moga-wystapic-po-szczepionce-mrna/

APAP dla dzieci FORTE, paracetamol, 40 mg/ml, zawiesina doustna. Wskazania do stosowania:
Lek stosowany do krótkotrwałego, objawowego leczenia gorączki lub/i bólu o małym i umiarkowanym nasileniu (np. bólu głowy, bólu gardła, bólu lub/i gorączki w przebiegu grypy lub przeziębienia, bólu związanego z zapaleniem ucha środkowego, bólu zęba, bolesnego ząbkowania, bólów menstruacyjnych, bólów mięśni i kości, bólu lub/i gorączki związanych z odczynem poszczepiennym, gorączki w przebiegu ospy wietrznej lub biegunki wirusowej, bólu po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych). Lek stosowany jest u dzieci od 0 do 12 lat, młodzieży oraz dorosłych (włączając osoby w wieku podeszłym). U dzieci poniżej 3 miesiąca życia lek stosuje się tylko po zaleceniu lekarza. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia, Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał powstał z udziałem USP Zdrowie

Gorączka u dziecka po szczepieniu
Adobe Stock
Zdrowie
Dziecko ma gorączkę po szczepieniu przeciw COVID-19? Są na to sposoby!
Po szczepieniach, również tych przeciw COVID-19 u dzieci, mogą wystąpić niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Co warto mieć w apteczce, aby pomóc dziecku w razie ich wystąpienia?

W grudniu 2021 r. rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat. Wcześniej na takie szczepienie rodzice mogli zapisać starsze dzieci – w wieku 12-17 lat. Czy wiesz, jakie niepożądane odczyny poszczepienne mogą wystąpić po iniekcji?   Szczepienie przeciw COVID-19 – podstawowe informacje Szczepionki przeciw COVID-19 są bezpiecznym sposobem zapobiegania chorobie, w tym jej ciężkiemu przebiegowi, a także zmniejszają ryzyko hospitalizacji oraz zgonu w wyniku infekcji 1 . Zapisane na szczepienie dzieci otrzymują szczepionkę w dwóch dawkach , w odstępie 3 tygodni – młodsze (w wieku 5-11 lat) w mniejszych dawkach niż dzieci ze starszych grup wiekowych (12-17 lat). NOP-y po szczepieniu przeciw COVID-19 Rodzice, którzy zdecydowali się zaszczepić dzieci przeciw COVID-19, powinni wiedzieć, że po iniekcji mogą wystąpić tzw. NOP-y, czyli niepożądane odczyny poszczepienne . Zwykle odnotowywane są średnio raz na 10 tys. przypadków wśród wszystkich szczepionych 2 . Warto jednak podkreślić, że szczepionki przeciw COVID-19 były sprawdzane pod tym względem już na etapie badań klinicznych. Zgodnie z wynikami tych analiz u dzieci w grupie 5-11 lat najczęstszymi niepożądanymi odczynami poszczepiennymi były: ból w miejscu wkłucia, zmęczenie i ból głowy . Wśród innych reakcji wymienia się m.in. zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wkłucia, ból mięśni, gorączkę i dreszcze. Warto przy tym podkreślić, że bardzo rzadko może dojść do poważniejszych reakcji niepożądanych, takich jak np. anafilaksja (silna reakcja po kontakcie z substancją uczulającą) czy zapalenie mięśnia sercowego 3 . Od pierwszego dnia szczepienia przeciw COVID-19 (27.12.2020 r.) do 23.03.2022 r. do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 18 537 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 15 451 miało charakter łagodny ­– zaczerwienienie oraz...

krztusiec
AdobeStockl/pololia
Zdrowie
Krztusiec u dzieci: objawy, powikłania, szczepienie
Krztusiec u dzieci może mieć szczególnie ciężki przebieg. Nie dość, że krztusiec (inaczej: koklusz) jest dla najmłodszych bardzo wyczerpujący, to jeszcze może przyczynić się do powstania groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

Krztusiec u dzieci w ostatnich latach coraz częściej powraca. Jest to skutek działania rodziców, którzy unikają podawania szczepionek dzieciom. Szczególnie ciężki przebieg krztusiec ma u niemowląt i małych dzieci. U dorosłych często pozostaje nierozpoznany, gdyż bywa mylony z innymi chorobami (np. zapalenie płuc). Dziecko zakaża się krztuścem najczęściej od osoby dorosłej, ale zdarzają się też zakażenia w obrębie grup żłobkowych lub przedszkolnych. Spis treści: Co to jest krztusiec? Krztusiec u dzieci – objawy Krztusiec u niemowlaka – objawy Krztusiec u dzieci szczepionych Powikłania po krztuścu Jak szczepić dziecko przeciw krztuścowi Przeciwwskazania do szczepienia na krztusiec NOP po szczepionce przeciw krztuścowi Co to jest krztusiec? Krztusiec (inaczej koklusz) to choroba zakaźna, a jej przyczyną są bakterie, tzw. pałeczki krztuśca. Choroba jest bardzo zaraźliwa: 90 proc. osób, które nie są uodpornione, zakaża się krztuścem w wyniku kontaktu z chorą osobą. Kokluszem można się zakazić w każdym wieku.  Krztusiec u dzieci – objawy Okres wylęgania choroby wynosi od 6 do 20 dni. Bakterie, po przedostaniu się do organizmu, wnikają do tkanek. Wydzielają toksynę, która niszczy nabłonek dróg oddechowych. Dostaje się też do układu nerwowego i może uszkodzić mózg.  Początkowo objawy krztuśca przypominają zwykłą infekcję . Dziecko ma: katar, ból gardła, czasem gorączkę.   W tej fazie choroby krztusiec zwykle nie jest rozpoznawany (a jednocześnie jest to faza najbardziej zakaźna). Po ok. 7-14 dniach do objawów dołącza silny kaszel (często pojawia się w nocy). Jest on bardzo charakterystyczny, gdyż przypomina „ pianie koguta ’’. Napady kaszlu mogą trwać wiele minut, prowadząc do wymiotów i osłabienia...

Pierwsze szczepienie dziecka
Andrey Popov/Adobe Stock
Zdrowie
Pierwsze szczepienie dziecka – kiedy się odbywa, na co uodparnia dziecko?
Pierwsze szczepienie dziecka wykonuje się już w szpitalu krótko po porodzie. Pierwsze szczepienie po wyjściu do domu odbywa się miedzy 5 a 8 tygodniem życia. Pośpiech ten podyktowany jest tym, aby chronić dziecko przed groźnymi dla niego chorobami.

Pierwsze szczepienie dziecka, które odbywa się krótko po narodzinach, jest obowiązkowe i bezpłatne.  Polega na podaniu dwóch szczepionek. Obie noworodek otrzymuje jednocześnie, jedną po drugiej lub w niewielkim odstępie czasu. Mama nie musi w żaden sposób dziecka przygotowywać do szczepienia. Lekarze i pielęgniarki zajmują się tym samodzielnie. Natomiast pierwsze szczepienie po wyjściu ze szpitala odbywa się w gabinecie pediatry podczas wizyty kontrolnej w drugim miesiącu życia dziecka. Ono także jest bezpłatne i obowiązkowe. Noworodek otrzymuje szczepionki, które mają chronić go aż przed 7 chorobami. Do tej wizyty trzeba dziecko przygotować. Pierwsze szczepienie dziecka w szpitalu Wkrótce po narodzinach dziecku podaje się dwie szczepionki , które chronią przed zachorowaniem na gruźlicę i wirusowe zapalenie wątroby. Obie podaje się w formie zastrzyku. Jedną szczepionkę podaje się w ramię, drugą często wstrzykuje się w udo noworodka. Pierwsze szczepienie dziecka – BCG (przeciwko gruźlicy) Pierwsze szczepienie dziecka przeciwko gruźlicy, zwane jest szczepieniem BCG noworodka . Szczepionka zawiera żywy, ale pozbawiony zjadliwości prątek gruźlicy. Szczepionkę BCG podaje się nie później niż 12 godzin po szczepieniu WZW B. Z pierwszego szczepienia dziecka przeciwko gruźlicy rezygnuje się tylko, gdy dziecko urodziło się z masą ciała poniżej 2000 g , dotyczy to również wcześniaków lub dzieci z zaburzeniami odporności. Wcześniaki i dzieci ze zbyt niską masą urodzeniową szczepi się tak szybko, jak osiągną wagę 2 kg. Szczepionkę podaje się w zastrzyku, który jest wykonywany w lewe ramię dziecka. Objawy po pierwszym szczepieniu dziecka BCG Po szczepieniu BCG powstaje bąbel o średnicy do 10 mm, który szybko znika. Po 2-3 dniach powstaje kolejny, wypełniony mętnawym płynem. Gdy zasycha, tworzy się strupek. Po 2-4 tygodniach w miejscu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta