Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
co na przeziębienie u dziecka
Fotolia
Zdrowie

Jak łagodzić objawy przeziębienia u dziecka?

Jeśli objawy infekcji nie są zbyt nasilone, możesz podać dziecku leki dostępne bez recepty. Nie wszystkie można jednak podawać dzieciom, dlatego zanim zdecydujesz się na lek na przeziębienie dla dziecka, upewnij się, czego nie możesz mu dać.

Jakie leki można podawać na przeziębionemu dziecku? Zależy to od jego wieku i objawów, jednak w aptece dostępnych jest wiele środków na przeziębienie bezpiecznych dla dzieci. Jeśli mimo domowego leczenia, dolegliwości narastają, np. z dnia na dzień rośnie gorączka, nasila się kaszel, trzeba iść z dzieckiem do lekarza.

Co na gorączkę u dziecka?

Dla dzieci są leki przeciwgorączkowe z paracetamolem (np.: Apap, Calpol, Panadol) oraz ibuprofenem (np.: Ibufen, Nurofen, Ibum). Te drugie mają dodatkowo działanie przeciwzapalne, dlatego szczególnie poleca się je na przeziębienie u dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci mogą różnie reagować na leki. U jednych skuteczniej obniża gorączkę ibuprofen, u innych paracetamol. Dlatego lek trzeba dobrać indywidualnie.

Kiedy podać lek przeciwgorączkowy?

Lek przeciwgorączkowy podaj dziecku, jeśli temperatura wzrośnie do 38–38,5°C. Kolejne dawki podawaj regularnie:

  • paracetamol – co 4–5 godzin, ale nie więcej niż 5 dawek na dobę;
  • ibuprofen - 3–4 dawki na dobę.

Zobacz także
grypa

Grypa – objawy u dzieci i dorosłych, przyczyny, leczenie

Słuch

Katar to nie jest banalna sprawa. Może zniszczyć słuch - alarmuje prof. Skarżyński

jaki syrop na kaszel suchy, a jaki na mokry?

Syrop prawoślazowy: na kaszel mokry czy suchy? I czy można go podawać niemowlęciu?

Syrop z cebuli to supersposób na przeziębienie i kaszel! Oto przepis i dawkowanie

Syrop z cebuli dla dziecka: jak przygotować? Właściwości i dawkowanie



Przeziębienie u niemowlaka leczy się inaczej, dopóki dziecko nie ukończy roku, nawet przy zwykłym przeziębieniu powinien zbadać je pediatra. U starszych dzieci także staraj się nie łączyć różnych leków przeciwgorączkowych, bo rośnie wtedy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jedynie gdy gorączka szybko narasta, możesz jednorazowo podać preparat z innej grupy. Jeśli gorączka utrzymuje się ponad 3 dni, idź do lekarza.

Pamiętaj! Dopóki twoja pociecha nie skończy 12 lat, nie podawaj jej leków z kwasem acetylosalicylowym (np. Aspiryny, Polopiryny). Mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia wątroby i mózgu (tzw. zespół Reye’a). Dzieciom do 12. roku życia nie zaleca się też preparatów z wyciągiem z kory wierzby, która zawiera naturalne salicylany. Wprawdzie działają słabiej i ryzyko powikłań jest mniejsze, ale przez to nie dość skutecznie obniżają gorączkę.

Co na dziecięcy katar?

Gdy dziecko ma zatkany nos, przydatna będzie sól fizjologiczna lub roztwór wody morskiej. Rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej usunięcie. Jeśli katar jest bardzo uciążliwy, możesz sięgnąć po leki,  np.: Xylogel, Nasivin, Otrivin. Te dla dzieci mają niższe stężenie substancji leczniczej. Niektóre można stosować już od 5. miesiąca życia dziecka.

Pamiętaj! Leków na katar nie stosuj dłużej niż przez 5–7 dni.

Co na kaszel u dziecka?

Większość syropów bez recepty zaleca się od 3. roku życia dziecka. Przy niewielkim kaszlu pomocne bywają preparaty ziołowe, np. z wyciągiem z prawoślazu lub z babki lancetowatej. Dla najmłodszych dzieci przeznaczony jest np. syrop Prospan. Można go podawać już w 1. roku życia.

Pamiętaj! Syropu wykrztuśnego nie podawaj dziecku po godzinie 17.00. To może zakłócić sen.

Maści rozgrzewające dla dziecka

U dzieci do 3. roku życia nie wolno stosować preparatów z terpentyną ani kamforą, które są silnie uczulające. Dla najmłodszych przeznaczona jest np. maść Pulmex Baby.

Pamiętaj! Smaruj maścią plecy dziecka i górną część klatki piersiowej (nigdy okolicę serca).

Leki złożone na przeziębienie u dziecka

Większość zaleca się od 12. roku życia. Niektóre, np. Fervex Junior, Gripex, można podać dzieciom, które skończyły 6 lat.

Pamiętaj! Tego typu leki łagodzą objawy przeziębienia, jednak go nie leczą. Warto więc po nie sięgać jedynie wtedy, gdy dolegliwości są bardzo nasilone.

Właściwe dawkowanie leków dzieciom

Stosując lek bez konsultacji z lekarzem, przestrzegaj ściśle dawek podanych na opakowaniu. Podany w zbyt małej ilość lek może zadziałać z opóźnieniem lub z gorszym skutkiem. Z kolei zbyt duża dawka może spowodować wystąpienie działań niepożądanych. Dawkę leku przeciwgorączkowego dostosowuje się zawsze do wagi dziecka, a nie jego wieku.

Konsultacja: lekarz pediatra Grażyna Ostapińska-Karaś.


Zobacz też:

Znany dziennikarz: Te dzieci w przyszłości odkryją nowe leki. A my skorzystamy! [WIDEO]

wakacyjna apteczka
Fotolia
Czas wolny
Co spakować do wakacyjnej apteczki
Nie zawsze tam, dokąd jedziecie, jest apteka, w dodatku otwarta przez 24 godziny na dobę. Dlatego do wakacyjnej apteczki spakuj leki, które mogą się przydać na wakacjach.

Wakacyjna apteczka , i to koniecznie dobrze skompletowana, to podstawa bezpieczeństwa dziecka na wakacjach. Letnie choroby: biegunka, przeziębienie, gorączka, zapalenie ucha , ból gardła – wszystko to może się zdarzyć dziecku. Jakie leki warto spakować do apteczki przed wyjazdem na wakacje ?  Leki na gorączkę Gorączka latem może być spowodowana latem infekcją (wirusową lub bakteryjną), ale także zbyt długim przebywaniem na słońcu i przegrzaniem dziecka (może to spowodować udar słoneczny). Gorączki do 38 stopni C nie musisz obniżać lekami. Jeśli jednak gorączka przekracza 38 stopni C, trzeba podać dziecku lek przeciwgorączkowy .  Pamiętaj, że dziecku do 15 lat można podawać wyłącznie leki zawierające paracetamol (np. Pedicetamol, Paracetamol, Apap, Panadol, Calpol) lub ibuprofen (Ibufen, Nurofern, Ibum). Leki z paracetamolem działają przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, a z ibuprofenem  także leczą stan zapalny . Uwaga: pamiętaj o włożeniu do wakacyjnej apteczki termometru!  Leki na katar Latem przyczyną kataru może być infekcja wirusowa lub alergia. Do wakacyjnej apteczki zabierz sprej z wodą morską (np. Disnemar, Marimer, Sterimar), a także l eki obkurczajace śluzówkę nosa , takie jak Nasivin, Otrivin. Pamiętaj jednak, że leków obkurczających śluzówkę nosa nie możesz podawać dłużej niż 3–4 dni, gdyż mogą zniszczyć błonę śluzową nosa. Leki na ból gardła Zapalenie gardła i angina u to jedne z najczęstszych letnich chorób, dlatego do wakacyjnej apteczki warto spakować środki na gardło . Dzieciom, które nie potrafią jeszcze ssać tabletek, polecamy leki w spreju, np. Tantum Verde, Orofar. Leki na chorobę lokomocyjną Jeśli twoje dziecko ma chorobę lokomocyjną i  źle znosi jazdę samochodem ma mdłości, jest apatyczne, podaj mu jeszcze przed podróżą lek przeciwwymiotny, np. Locomotiv,...

chory przedszkolak, choroby wieku przedszkolnego
Fotolia
Zdrowie
5 najczęstszych chorób przedszkolaka
Przedszkolak ma prawo sporo chorować, nawet jeśli przed pójściem do przedszkola był okazem zdrowia. Sprawdź, jakie dolegliwości mogą spotkać twoje dziecko.

Dziecko po raz pierwszy właśnie w przedszkolu na tak dużą skalę spotyka się z różnymi nieznanymi zarazkami. Torpedują one mały organizm i w ten sposób dochodzi do chorób. Ale to właśnie dzięki nim przedszkolak ma szansę wyrobić własną odporność. Oto kilka dolegliwości, które w pierwszym roku przedszkola przytrafiają się najczęściej. 1. Przeziębienie przedszkolaka Dziecko kicha i kaszle, ma kiepski humor, cieknie mu z nosa, boli je gardło, ale nie ma zbyt wysokiej temperatury (około 37-38C). Przeziębienia nie leczy się antybiotykiem, wystarczy dziecko zatrzymać na kilka dni w domu. Zlikwiduj katar . Udrożnij zatkany nos, bo przedłużający się katar może doprowadzić do poważniejszej choroby, np. zapalenia uszu czy oskrzeli. Użyj w tym celu kropli z soli fizjologicznej albo zrób dziecku inhalację z soli kuchennej (łyżka na 2 litry ciepłej wody). Nawilżaj. Pamiętaj, by powietrze w mieszkaniu nie było suche, a dziecko często piło (to rozrzedza wydzielinę, której w ten sposób łatwiej się pozbyć). Po konsultacji z lekarzem można też podać syrop na kaszel . 2. Grypa u przedszkolaka Gdy dziecko skarży się na bóle mięśni i stawów, prawdopodobnie masz do czynienia z grypą. Dziecko podczas choroby, która trwa zazwyczaj 5-7 dni jest osłabione i osowiałe. Ma także wysoką gorączkę . Obniżaj temperaturę. Podawaj dziecku paracetamol lub ibuprofen. Taki lek pomoże też złagodzić bóle mięśni. Jeśli w ciągu 48 godzin, mimo podawania leków przeciwgorączkowych, wysoka temperatura nie ustępuje, koniecznie wezwij lekarza. Sprawdź też: leki na gorączkę Dawaj dużo pić. Zwłaszcza jeśli przedszkolak wymiotuje lub ma biegunkę (to częsty objaw grypy u dzieci). Możesz też podać płyn nawadniający (kupisz go bez recepty w aptece). Zadbaj o wypoczynek. Gorączka i bóle mięśni wyczerpują. Dlatego chory na grypę przedszkolak powinien dużo...

leki a karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie
Leki a karmienie piersią – co można brać na przeziębienie, grypę, katar i ból
Leki i karmienie piersią nie zawsze się wykluczają. Matki karmiące są w lepszej sytuacji niż ciężarne, dozwolonych podczas laktacji leków jest więcej. Mimo że większość substancji czynnych przenika do mleka mamy, nie wszystkie są szkodliwe dla dziecka.

Leki i karmienie piersią wcale nie muszą się wykluczać. Oczywiście najlepiej nie chorować i nie przyjmować żadnych leków. Ale prawie każdej mamie może przytrafić się choroba! Jesienią i zimą szczególnie łatwo o grypę lub przeziębienie. Niemal każdej kobiecie w czasie laktacji zdarza się zachorować: zwłaszcza że jest osłabiona ciążą, porodem, opieką nad dzieckiem. Są też takie choroby, w których przebiegu przyjęcie leku jest konieczne, by nie doszło do rozwoju choroby, powikłań, pogorszenia stanu zdrowia. Nie każdy lek i nie każdy antybiotyk to przeciwwskazanie do karmienia piersią. Powinnaś jednak wiedzieć, jakie leki możesz przyjmować (i jak to robić!), by nie zaszkodziły dziecku. Dlatego przed zażyciem leku należy obowiązkowo poradzić się lekarza lub farmaceuty. Spis treści: Leki a karmienie piersią Krople do nosa a karmienie piersią Przeziębienie i grypa a karmienie piersią – leki Leki przeciwbólowe a karmienie piersią Ból gardła a karmienie piersią: jakie leki Antybiotyki a karmienie piersią Gdy jesteś chora, nie odstawiaj dziecka od piersi Kiedy zgłosić się do lekarza? Leki a karmienie piersią – wiarygodne źródła informacji Leki a karmienie piersią Jeśli karmisz piersią, nie zażywaj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Niektóre substancje czynne są niedozwolone w czasie laktacji, dlatego musisz mieć pewność, że lekarstwo, po które sięgasz, jest bezpieczne dla dziecka. Ważne jest także to, żebyś podczas karmienia piersią przyjmowała leki wg następujących zasad: Weź lek po nakarmieniu dziecka (najlepiej przed długą przerwą nocną w karmieniu). Najlepiej, jeśli nie karmisz piersią dziecka w ciągu 30-90 minut od przyjęcia leku (wtedy jest we krwi i w mleku największe stężenie leku). Zapytaj lekarza, czy jest możliwe wybranie leku w formie wziewnej ,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak