Padaczka u dziecka
Fotolia
Zdrowie

Jak leczy się padaczkę u dziecka? Wyjaśnia dr Marek Bachański z CZD

Diagnoza padaczki u dziecka budzi w rodzicach lęk. Trzeba dążyć do właściwej diagnozy i jak najszybciej rozpocząć leczenie, by jak najlepiej pomóc dziecku - mówi dr Marek Bachański.

Rodzice nie powinni obawiać się diagnozy: padaczka u dziecka. Chorobę lepiej jak najwcześniej wykryć i leczyć - przekonuje dr Marek Bachański, neurolog z Centrum Zdrowia Dziecka, który od wielu lat zajmuje się dziećmi m.in. z padaczką.

Rodzice nie powinni obawiać się diagnozy u dziecka: padaczka?

Nie. Powinni raczej dążyć do rzetelnej diagnozy i wykonywać wszystkie zalecone badania i chodzić na wszystkie wizyty kontrolne. Wtedy w wielu przypadkach można powiedzieć, że nie powinni obawiać się diagnozy padaczki. Wymaga to zawsze konsultacji u neurologa. Jeśli jest to np. dziecięca padaczka z napadami nieświadomości, to odpowiednio dostosowane leczenie daje dobre rezultaty. Zdiagnozowanie i szybkie podanie leczenia powoduje, że objawy szybko ustępują. Wczesne rozpoznanie tego typu padaczki daje szansę na rozstanie się z chorobą.

Nie zawsze jednak padaczkę łatwo wyleczyć? 

U ok. 70 proc. dzieci z padaczką (dorosłych zresztą też) leczenie jest bardzo skuteczne, u ok. 30 proc. – niestety nie. Te 30 proc. są to tzw. padaczki oporne na leczenie. Te dzieci dostają kombinację różnego typu leków, a niektóre z nich muszą być leczone jeszcze bardziej specjalistycznie. Do tego bardziej specjalistycznego leczenia można zaliczyć dietę ketogenną, wszczepienie stymulatora nerwu błędnego, leczenie neurochirurgiczne. 

Którym dzieciom z padaczką może pomóc marihuana lecznicza?

Nowe sposoby leczenia padaczki są wprowadzane najpierw u tych dzieci, u których nie było zadowalających postępów leczenia. Można je więc zastosować u najciężej chorych dzieci - np. z zespołem Dravet, Lennox-Gastaut. Planuje się dalsze badania zastosowania marihuany leczniczej w przebiegu padaczki opornej na leki, np. w stwardnieniu guzowatym
Warto wspomnieć, jak zaczęło się stosowanie marihuany w leczeniu padaczki opornej na leki. W 2013 roku stacja telewizyjna CNN przedstawiła reportaż dotyczący leczenia olejem z konopi Charlotty Figi. Dziewczynka miała zespół Dravet, była poważnie chora, miała do 300 napadów na dobę tydzień. Po zastosowaniu oleju z konopi zmniejszyła się ilość napadów, poprawiło się jej zdrowie. Zaczęła chodzić do szkoły.

Czy marihuana lecznicza pomagała wszystkim dzieciom z padaczką lekooporną, które miał Pan pod opieką?

Większości. Ta grupa jednak była zbyt mała, a części z tych dzieci odmówiono tego leczenia. Mam kontakt ze wszystkimi tymi dziećmi. Niedawno była u mnie mama, której dziecko miało 150-200 napadów padaczki na dobę. Dziś ma ich 50-100. Oczywiście, ktoś z boku powiedziałby, że tych napadów i tak jest dużo. Ja jednak widzę, że jest postęp, napadów padaczki jest mniej, a dzięki temu dziecko znacznie lepiej się rozwija. 

200 napadów na dobę - to znaczy, że dziecko prawie przez cały czas ma napad padaczki?

Tak, choć napad napadowi nierówny. Napad padaczki może trwać kilkanaście minut, ale też 20-30 sekund. Ta dziewczynka ma takie krótkie napady. 

Dziecko chore na padaczkę ma szansę się rozwijać?

Jeśli napadów jest niewiele, dziecko ma szansę rozwijać się, nawet dobrze. Jeśli napadów jest dużo, dziecko nie ma szans się rozwijać. Może się nawet cofać w rozwoju.

Zobacz także: Co to jest dieta ketogenna? Którym dzieciom pomaga?
 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Padaczka
Fotolia
Zdrowie
Skąd się bierze padaczka u dziecka? Wyjaśnia "doktor od padaczek"
Padaczka to jeden z częściej występujących problemów neurologicznych u dziecka. Skąd się bierze? Jakie są przyczyny pojawienia się padaczki u dziecka - wyjaśnia dr Marek Bachański z Centrum Zdrowia Dziecka

Zasłynął pan z leczenia dzieci chorych na padaczkę lekooporną marihuaną medyczną. Skąd bierze się padaczka u dziecka? Jakie są jej przyczyny? Jest wiele powodów wystąpienia padaczki . Może to być związane z tym, że w czasie ciąży lub porodu doszło do dużego niedotlenienia dziecka . Inną przyczyną są infekcje - np. wrodzona infekcja wirusem cytomegalii. Może ona - choć nie musi – spowodować pojawienie się u dziecka padaczki. Są też przyczyny genetyczne - coraz więcej mówi się obecnie o zespole Dravet . Jest on spowodowany zmianami w genie SCN1A. Pierwsze objawy padaczki występują wtedy już u kilkumiesięcznego dziecka. Kiedyś wiązano wystąpienie zespołu Dravet ze szczepieniami , obecnie już wiadomo, że to nie one są przyczyną pojawienia się zespołu Dravet. Rzeczywiście, jeśli podamy szczepionkę dziecku, które ma zmiany w genie SCN1A, to napady padaczki pojawią się kilka miesięcy wcześniej. Szczepienie przyspiesza wystąpienie napadów , które i tak by się pojawiły. Jakie mogą być jeszcze inne przyczyny padaczek? Tak. Mogą to być np. wady wrodzone mózgu - często jest to padaczka trudno lecząca się, np. w wadzie o nazwie drobnozakrętowość. Również poważniejsze urazy głowy mogą prowadzić do padaczki. Zdarza się, że niemowlę spada z przewijaka. Czy to może spowodować tak silny uraz, że spowoduje padaczkę? Na pewno trzeba chronić niemowlęta przed urazami . A jeśli już dojdzie do upadku, rodzic powinien zwrócić uwagę, czy dziecko upadło na głowę, czy jednak raczej na rękę, bok. Jeśli upadło na głowę, to ważne jest to, czy dziecko straciło przytomność . Jeśli tak, albo występują nudności, wymioty, dziecko zmieniło swoje zachowanie – stało się ospałe lub nadmiernie pobudzone – konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Jeśli uzna, że to konieczne, zaleci wykonanie zdjęcia RTG czaszki.    Dr Marek...

Niemowlę
Fotolia
Zdrowie
Zmiany na skórze, guzki – może to rzadka choroba genetyczna?
Zmiany na skórze niemowlęcia zwykle są spowodowane alergią albo łojotokowym zapaleniem skóry. Bardzo rzadko bywa, że przyczyną jest rzadka choroba genetyczna. Nie trzeba się bać: trzeba za to szybko dziecko zdiagnozować i zacząć leczyć. Od tego zależy jego zdrowie.

15 maja to Światowy Dzień Stwardnienia Guzowatego . Ustanowiono go po to, by jak najwięcej osób usłyszało o tej chorobie. Stwardnienie guzowate to rzadka choroba genetyczna . Pierwsze zmiany widać już w życiu płodowym i u noworodków, ale nie zawsze zostają wtedy zauważone. Tymczasem od wczesnego rozpoznania i rozpoczęcia leczenia zależy zdrowie dziecka. Najważniejsze jest to, że dzięki szybkiej diagnozie można zapobiec padaczce i opóźnieniu umysłowemu dziecka. Czytaj też: 10 objawów, których nie można przeoczyć . Plamy odbarwieniowe na skórze Jedna czy nawet dwie plamy odbarwieniowe, które zauważysz na skórze dziecka, nie muszą świadczyć o tym, że dziecko ma stwardnienie guzowate . Plamy odbarwieniowe ma wiele osób zdrowych. Jeśli jednak zauważysz trzy takie plamy lub więcej – albo wokół nosa i na policzkach widać zmiany przypominające kaszę manną – koniecznie pokaż te zmiany lekarzowi. To nie musi być żadna poważna choroba – jednak warto o tym wiedzieć i nie bać się diagnozy, gdyż to właśnie od niej i od szybko podjętego leczenia zależy to, jak dziecko będzie się rozwijać. Chore osoby mają wiele guzkowatych, łagodnych zmian nowotworowych w różnych narządach, zwłaszcza w mózgu, na skórze i w nerkach, rzadziej w płucach, sercu, oczach, wątrobie, trzustce, narządach rozrodczych i kościach. Zaczyna się od guzków w sercu Pierwszym objawem świadczącym o tym, że dziecko może mieć stwardnienie guzowate, są guzki serca . Można je zauważyć w badaniu echokardiograficznym płodu między 20. a 22. tygodniem ciąży. Jeśli lekarz stwierdzi obecność takich guzków, może skierować kobietę w ciąży na rezonans magnetyczny główki płodu. To badanie jest nieszkodliwe dla dziecka. Nawet jednak, jeśli takie badanie nie zostanie wykonane, bardzo ważne jest, by każda kobieta w ciąży , u której dziecka w badaniu stwierdzono obecność guzków...

epilepsja
Adobe Stock
Mama
Epilepsja (padaczka): rodzaje, diagnoza, leczenie
Epilepsja jest chorobą mózgu. Napady pataczki powtarzają się, a ich przyczyna jest często nieznana. Wyróżnia się różne rodzaje padaczki, m.in. padaczka skroniowa, pourazowa, miokloniczna, rolandyczna.

Padaczka (epilepsja) to najczęściej występująca choroba układu nerwowego. Powoduje napady padaczkowe, często o nieznanych przyczynach. U dzieci epilepsję mogą wywoływać choroby wrodzone oraz choroby zakaźne, które mama przeżyła w ciąży. U dorosłych padaczkę mogą powodować choroby mózgu, np. guzy, urazy, stany zapalne, udary. Epilepsję diagnozuje się po przynajmniej dwóch przeżytych napadach padaczki, które nie zostały wywołane przez znane czynniki oraz na podstawie zapisu EEG. Epilepsja: rodzaje padaczki W zależności od objawów epilepsji rozróżniamy różne typy padaczki, m.in. padaczka skroniowa – rodzaj padaczki ogniskowej, najczęstszy typ epilepsji u dorosłych. Wyładowania występują najczęściej w przyśrodkowej części płatu skroniowego. W przebiegu padaczki skroniowej stosuje się leczenie farmakologiczne. Padaczka pourazowa – uraz mózgu jest częstą przyczyną epilepsji. Drgawki mogą, ale nie muszą, wystąpić w ciągu doby po przebytym urazie. W przypadku późnej padaczki pourazowej napad może mieć miejsce w ciągu roku po urazie mózgu. W leczeniu epilepsji pourazowej stosuje się farmakoterapię, czasami konieczna jest operacja. Padaczka miokloniczna – zespół Dravet (SMEI) pojawia się we wczesnym dzieciństwie, pierwsze drgawki miokloniczne występują w 1 roku życia. Szacuje się, że częściej dotyka chłopców. Powoduje upośledzenie umysłowe, jest trudna w leczeniu, ponieważ często jest oporna na leki. Nazwę zawdzięcza miokloniom – niekontrolowanym skurczom mięśni. Mioklonie najczęściej obejmują górne kończyny, rzadziej dolne, a chory wykonuje gwałtowne, niekontrolowane ruchy rąk lub nóg (szarpnięcia). Padaczka rolandyczna (padaczka Rolanda) – występuje w dzieciństwie i ma łagodną postać. To częsty rodzaj padaczki u dzieci , a objawy padaczki rolandycznej najczęściej zanikają w okresie dojrzewania. Napady...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj