Alergia to bez wątpienia jedna z chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że z jej powodu cierpi nawet 30% populacji, przy czym ogromną część tej grupy stanowią dzieci. A należy wiedzieć, że nieuleczona alergia wziewna to prosta droga od alergicznego kaszlu do astmy.
Współpraca reklamowa
Alergia, czyli nieprawidłowa reakcja organizmu na nieszkodliwą substancję, tzw. alergen, to jedna z chorób typowych dla krajów wysoko rozwiniętych. Szacuje się, że z jej powodu cierpi nawet 1 na 3 osoby. Mechanizm jej powstawania nie jest do końca znany, choć nie bez znaczenia jest genetyka, a wraz z nią tzw. obciążenia rodzinne. Wiadomo, że gdy rodzice są alergikami, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ich dziecko również będzie na „coś” – mówiąc potocznie – uczulone i w przypadku kontaktu z nastąpi gwałtowna reakcja alergiczna. Efekt? Szereg nieprzyjemnych objawów mogących obejmować m.in. zmiany skórne, problemy z oczami czy kłopoty ze strony układu oddechowego.
Alergen niejedno ma imię
Ze względu na rodzaj, alergeny dzielimy na tzw. wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne. Na pewno trudniej uniknąć tych pierwszych, ponieważ to alergeny całoroczne, np. kurz, pleśń czy sierść. Tych drugich nie można również całkowicie wyeliminować, jednak "atakują" sezonowo i są to głównie pyłki traw i drzew. W polskich warunkach klimatycznych alergeny pyłkowe – inaczej wziewne – pojawiają się na wczesną wiosną, a zanikają dopiero jesienią. Najpierw kwitną drzewa – mimo że nie mają jeszcze liści. Do dolnych dróg oddechowych łatwo przenikają pyłki olchy (przełom lutego i marca), a także brzozy i leszczyny (kwiecień). W maju pojawiają się zaś bardzo alergizujące pyłki traw. Dodatkowo na początku lata zaczynają kwitnąć zboża, a od końca lipca aż do początku września w powietrzu unoszą się pyłki bylicy. Nawet jesień i zima nie zawsze przynoszą wytchnienie alergikom, bo zamknięte okna i włączone kaloryfery uaktywniają z kolei roztocza kurzu domowego. I "koło alergii" się zamyka.
Szeroki wachlarz objawów
Jakie objawy wywołują alergeny? Zawsze dokuczliwe, a przy tym często negatywnie wpływające na codzienne funkcjonowanie i jakość życia bez względu na wiek alergika. Te najczęstsze objawy to: zmiany skórne (wysypka, trądzik, szorstka skórka, zaczerwienienie), przewlekły katar lub kaszel, zatkanie nosa, kichanie, łzawienie oczu, częste infekcje (zwłaszcza górnych dróg oddechowych) oraz ulewanie u najmłodszych maluszków. Zwłaszcza u dzieci objawy mogą być tak zróżnicowane, że alergia może być łatwo pomylona z przeziębieniem lub infekcją, co prowadzić może do niepotrzebnego włączania leczenia antybiotykami. A dlaczego tak ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy alergii wziewnej? Ponieważ niezaniedbana w okresie niemowlęcym alergia wziewna może prowadzić do astmy, a także nawracających infekcji i zapaleń oskrzeli.
Do astmy jeden krok
Część lekarzy wręcz uważa, że alergia wziewna u dziecka (pojawiająca się najczęściej między 2. a 3. r. ż.) to jeden z pierwszych objawów astmy. Takiej astmie towarzyszy zaś szereg objawów spowodowanych m.in. zaburzeniami w przepływie powietrza przez oskrzela. W efekcie pojawiają się świsty słyszalne przy oddychaniu, kaszel, ucisk i obrzęk błony śluzowej oraz nagłe napady duszności. Męczący jest zwłaszcza kaszel astmatyczny – nasilający się w nocy i nad ranem, a wynikający ze skurczu oskrzeli. Taki kaszel jest zwykle suchy, tak że w trakcie kasłania nie dochodzi o odkrztuszania wydzieliny. Napady kaszlu potęguje oczywiście kontakt z alergenem, którego często trudno uniknąć. No bo jak ukryć się przed wspomnianymi wcześniej pyłkami roślin czy kurzem? Nie uda nam się także całkowicie wyeliminować innych czynników drażniących, takich jak choćby dym czy sierść zwierząt. Dlatego warto na wczesnym etapie rozwoju kaszlu sięgnąć po naturalne środki.
materiały prasowe
Siła natury w służbie zdrowia
Wieloletnie badania pokazały, że wyciąg z liści bluszczu ułatwia odksztuszanie i łagodzi kaszel. Dlatego szukając odpowiedniego środka, warto zwrócić uwagę na syropy, które mają go w swoim składzie np. Prospan®. Preparat ten stosuje się w nieżytach dróg oddechowych w celu zmniejszenia dolegliwości towarzyszącym ostrym i przewlekłym stanom zapalnym dróg oddechowych, przebiegających z kaszlem. Po konsultacji z lekarzem może być podawany w połączeniu z innymi lekami stosowanymi w trakcie terapii, na przykład antybiotykami. Pamiętaj, że w walce z nasilającymi się schorzeniami cywilizacyjnymi natura nie pozostawiła nas samemu sobie – możemy korzystać z jej dobrodziejstw.
Nazwa produktu leczniczego: PROSPAN®; Postać farmaceutyczna: syrop; Nazwa substancji czynnej: 100 ml syropu zawiera Hederae helicis folii extractum siccum (5-7,5:1) – 0,7 g. Ekstrahent – etanol 30 % (m/m); Wskazania do stosowania: Pomocniczo w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych z kaszlem; Przeciwwskazania: Leku Prospan® nie wolno stosować u pacjentów z nadwrażliwością na substancje czynną lub na jakikolwiek inny składnik leku; Podmiot odpowiedzialny: Engelhard Arzneimittel GmbH & Co. KG, Herzbergstraße 3, 61138 Niederdorfelden, Niemcy.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Atak astmy: jak go rozpoznać i kiedy wzywać karetkę do dziecka
Atak astmy to nagła reakcja układu oddechowego, utrudniająca normalne oddychanie. Większość ataków astmy u dzieci jest dość łagodna i nie wymaga interwencji lekarza. Kiedy jednak pojawiają się symptomy ciężkiego ataku, takie jak m.in. zasinienie skóry czy zaburzenia świadomości, konieczne jest wezwanie do dziecka karetki.
Atak astmy polega na nagłym skurczu oskrzeli i oskrzelików, co utrudnia cyrkulację powietrza w drogach oddechowych. Dziecko ma problem ze swobodnym nabraniem powietrza i jego swobodnym wypchnięciem z płuc. Zjawisku temu na ogół towarzyszy niepokój i uczucie duszności. W skrajnym przypadku ciężki atak astmy może prowadzić do śmierci. Na szczęście zdarza się to rzadko i tylko wtedy, gdy pomoc nie nadejdzie na czas. Astmy oskrzelowej, która jest przyczyną ataków, nie trzeba się bać, ale u dzieci koniecznie trzeba ją leczyć. Astmę od dzieciństwa ma m.in. znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska, która mimo choroby zdobyła Mount Everest.
Spis treści:
Jak rozpoznać atak astmy u dziecka
Co robić podczas ataku astmy
Co to jest astma oskrzelowa?
Objawy astmy u dzieci
Przyczyny astmy oskrzelowej u dziecka
Najczęstsze alergeny wywołujące astmę
Jak rozpoznać astmę oskrzelową u dziecka?
Astma oskrzelowa u dzieci – diagnoza
Leczenie astmy u dzieci
Astma oskrzelowa u dzieci – zapobieganie
Aktywność fizyczna lekiem na astmę u dziecka
Test kontroli astmy u dziecka
Jak rozpoznać atak astmy u dziecka
Wbrew pozorom atak astmy nie zawsze wygląda tak samo. To, jak się objawia i co w takiej sytuacji zrobić, zależy od jego nasilenia. Ogólnie rzecz biorąc, atak astmy może objawiać się:
dusznością
trudnościami z mową
zmianą stanu świadomości
zmianą tempa pracy serca i rytmu oddechowego
świstami przy oddychaniu
pracą dodatkowych mięśni oddechowych.
O tym, że u dziecka może wystąpić atak astmy świadczą następujące symptomy:
nasilony kaszel i odkrztuszanie, np. po wysiłku
częste nawroty duszności
częsta konieczność stosowania wziewnych leków rozszerzających oskrzela
napadowa duszność nocna (objaw często towarzyszący tzw. astmie sercowej,...
Zdrowie
Przeziębienie czy uczulenie
Jak pomóc maluchowi, który nie jest przeziębiony, a ciągłe pokasłuje i kicha – wyjaśnia znakomity alergolog i pulmonolog prof. dr hab. Danuta Chmielewska-Szewczyk.
Gdy zaczyna się wietrzna i słotna jesień, szczelnie zamykamy okna, rzadziej wietrzymy mieszkanie i wcale nie mamy ochoty na długie spacery. O tej porze roku dzień jest krótki, więc maluchy najwięcej czasu spędzają w domu. Niektóre z nich wyraźnie gorzej się czują – kaszlą, kichają, cieknie im z nosa .
Dzieje się tak dlatego, że ciepłe powietrze znad kaloryferów unosi się do góry, a następnie przemieszcza po całym mieszkaniu, niosąc ze sobą drobinki kurzu. To prawdziwa katastrofa dla małych alergików . Zawarte w kurzu roztocza, niewidoczne gołym okiem pajęczaki to główni winowajcy alergii wziewnej . Roztocza nie lubią światła i suchego powietrza, a świetnie się czują i szybko rozmnażają w ciepłych (20–26°C) i wilgotnych pomieszczeniach. Ponieważ żywią się złuszczonym naskórkiem, idealnym dla nich miejscem jest sypialnia z puszystym dywanem, w której rzadko otwiera się okna, a jeszcze rzadziej odkurza.
Nie tylko kurz
Alergia wziewna to uczulenie na substancje przedostające się do organizmu wraz z powietrzem, którym oddychamy. Powodują ją nie tylko roztocza kurzu domowego i pyłki roślin. Winne mogą być także:
pleśnie , które pojawiają się na zawilgoconych ścianach (np. pod tapetami, w miejscach, gdzie przemarzają ściany), na produktach spożywczych, w doniczkach z kwiatami,
zwierzęta trzymane w domu: koty, psy, świnki morskie, chomiki,
drobinki pierza i wełny z kołder, koców, starych poduszek, swetrów, dywanów,
roztocza „spiżarniane” obecne w długo przechowywanych produktach żywnościowych,
karaluchy – ich odchody to szczególnie agresywne alergeny.
Także w powietrzu
Objawy uczulenia może spowodować również para unosząca się podczas gotowania pokarmów. Jeśli dziecko ma alergię np. na seler, szkodzi mu nawet przebywanie w kuchni, w której gotuje się zupa jarzynowa. Dolegliwości podobne do alergii, a nawet...
AdobeStoc; Roquillo
Małe dziecko
Kaszel alergiczny u dziecka: zwykle jest suchy i męczący. Po czym jeszcze go poznać? [I JAK POMÓC]
Kaszel alergiczny u dziecka jest spowodowany uczuleniem. Często nasila się nocą i utrudnia spanie. Nie pomogą wtedy środki wykrztuśne ani hamujące kaszel u dzieci. Kaszel alergiczny może być też objawem astmy. Dziecko wymaga opieki alergologa.
Kaszel alergiczny zwykle występuje bez innych objawów, np. gorączki. Może zdarzyć się katar sienny. Jeśli kaszel występuje łącznie z katarem, a dziecko ma też podwyższoną temperaturę lub inne objawy (np. ból gardła, głowy, biegunkę), można przypuszczać, że powodem kaszlu jest infekcja. Kiedy w takim razie podejrzewać, że przyczyną kaszlu jest alergia ?
Spis treści:
Czy kaszel może być objawem alergii u dziecka?
Kiedy pojawia się kaszel alergiczny u dzieci? Przyczyny
Jak rozpoznać kaszel alergiczny u dziecka?
Kaszel alergiczny a astma
Co robić, gdy dziecko ma kaszel alergiczny?
Jakie badania zleci alergolog?
Jak leczyć kaszel alergiczny u dziecka?
Czy kaszel może być objawem alergii u dziecka?
Tak, kaszel jest jednym z najczęściej pojawiających się objawów alergii. Kaszel alergiczny, w odróżnieniu od kaszlu wywołanego infekcją, najczęściej jest spowodowany przez podrażnienie dróg oddechowych alergenami wziewnymi, takimi jak:
pyłki roślin,
roztocza kurzu domowego,
pleśnie,
środki chemiczne np. zawarte w proszkach do prania,
sierść psa, kota, świnki morskiej.
Kiedy pojawia się kaszel alergiczny u dzieci? Przyczyny
Przyczyny występowania alergii nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że skłonność do wstępowania alergii ma podłoże genetyczne. Jeśli u jednego lub obojga rodziców występuje alergia istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się ona także u dziecka.
Przyczyną pojawienia się kaszlu alergicznego jest nadmierna reakcja układu odpornościowego na określony alergen, czyli czynniki wywołujący reakcję uczuleniową. W zależności od tego, czym spowodowana jest alergia , kaszel alergiczny występuje w różnych okolicznościach:
w przypadku uczulenia na pyłki roślin – kaszel alergiczny występuje w okresie silnego pylenia uczulającej rośliny. Zwykle nasila się po...