dziewczynaka ma katar
materiały prasowe
Zdrowie

Jeszcze alergia czy już astma?

Alergia to bez wątpienia jedna z chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że z jej powodu cierpi nawet 30% populacji, przy czym ogromną część tej grupy stanowią dzieci. A należy wiedzieć, że nieuleczona alergia wziewna to prosta droga od alergicznego kaszlu do astmy.

Alergia, czyli nieprawidłowa reakcja organizmu na nieszkodliwą substancję, tzw. alergen, to jedna z chorób typowych dla krajów wysoko rozwiniętych. Szacuje się, że z jej powodu cierpi nawet 1 na 3 osoby. Mechanizm jej powstawania nie jest do końca znany, choć nie bez znaczenia jest genetyka, a wraz z nią tzw. obciążenia rodzinne. Wiadomo, że gdy rodzice są alergikami, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ich dziecko również będzie na „coś” – mówiąc potocznie – uczulone i w przypadku kontaktu z nastąpi gwałtowna reakcja alergiczna. Efekt? Szereg nieprzyjemnych objawów mogących obejmować m.in. zmiany skórne, problemy z oczami czy kłopoty ze strony układu oddechowego.

Alergen niejedno ma imię

Ze względu na rodzaj, alergeny dzielimy na tzw. wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne. Na pewno trudniej uniknąć tych pierwszych, ponieważ to alergeny całoroczne, np. kurz, pleśń czy sierść. Tych drugich nie można również całkowicie wyeliminować, jednak "atakują" sezonowo i są to głównie pyłki traw i drzew. W polskich warunkach klimatycznych alergeny pyłkowe – inaczej wziewne – pojawiają się na wczesną wiosną, a zanikają dopiero jesienią. Najpierw kwitną drzewa – mimo że nie mają jeszcze liści. Do dolnych dróg oddechowych łatwo przenikają pyłki olchy (przełom lutego i marca), a także brzozy i leszczyny (kwiecień). W maju pojawiają się zaś bardzo alergizujące pyłki traw. Dodatkowo na początku lata zaczynają kwitnąć zboża, a od końca lipca aż do początku września w powietrzu unoszą się pyłki bylicy. Nawet jesień i zima nie zawsze przynoszą wytchnienie alergikom, bo zamknięte okna i włączone kaloryfery uaktywniają z kolei roztocza kurzu domowego. I "koło alergii" się zamyka.

Szeroki wachlarz objawów

Jakie objawy wywołują alergeny? Zawsze dokuczliwe, a przy tym często negatywnie wpływające na codzienne funkcjonowanie i jakość życia bez względu na wiek alergika. Te najczęstsze objawy to: zmiany skórne (wysypka, trądzik, szorstka skórka, zaczerwienienie), przewlekły katar lub kaszel, zatkanie nosa, kichanie, łzawienie oczu, częste infekcje (zwłaszcza górnych dróg oddechowych) oraz ulewanie u najmłodszych maluszków. Zwłaszcza u dzieci objawy mogą być tak zróżnicowane, że alergia może być łatwo pomylona z przeziębieniem lub infekcją, co prowadzić może do niepotrzebnego włączania leczenia antybiotykami. A dlaczego tak ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy alergii wziewnej? Ponieważ niezaniedbana w okresie niemowlęcym alergia wziewna może prowadzić do astmy, a także nawracających infekcji i zapaleń oskrzeli.

Do astmy jeden krok

Część lekarzy wręcz uważa, że alergia wziewna u dziecka (pojawiająca się najczęściej między 2. a 3. r. ż.)  to jeden z pierwszych objawów astmy. Takiej astmie towarzyszy zaś szereg objawów spowodowanych m.in. zaburzeniami w przepływie powietrza przez oskrzela. W efekcie pojawiają się świsty słyszalne przy oddychaniu, kaszel, ucisk i obrzęk błony śluzowej oraz nagłe napady duszności. Męczący jest zwłaszcza kaszel astmatyczny – nasilający się w nocy i nad ranem, a wynikający ze skurczu oskrzeli. Taki kaszel jest zwykle suchy, tak że w trakcie kasłania nie dochodzi o odkrztuszania wydzieliny. Napady kaszlu potęguje oczywiście kontakt z alergenem, którego często trudno uniknąć. No bo jak ukryć się przed wspomnianymi wcześniej pyłkami roślin czy kurzem? Nie uda nam się także całkowicie wyeliminować innych czynników drażniących, takich jak choćby dym czy sierść zwierząt. Dlatego warto na wczesnym etapie rozwoju kaszlu sięgnąć po naturalne środki.

Prospan syrop przeciw kaszlowi
materiały prasowe
Siła natury w służbie zdrowia

Wieloletnie badania pokazały, że wyciąg z liści bluszczu ułatwia odksztuszanie i łagodzi kaszel. Dlatego szukając odpowiedniego środka, warto zwrócić uwagę na syropy, które mają go w swoim składzie np. Prospan®. Preparat ten stosuje się w nieżytach dróg oddechowych w celu zmniejszenia dolegliwości towarzyszącym ostrym i przewlekłym stanom zapalnym dróg oddechowych, przebiegających z kaszlem. Po konsultacji z lekarzem może być podawany w połączeniu z innymi lekami stosowanymi w trakcie terapii, na przykład antybiotykami. Pamiętaj, że w walce z nasilającymi się schorzeniami cywilizacyjnymi natura nie pozostawiła nas samemu sobie – możemy korzystać z jej dobrodziejstw.

 
Nazwa produktu leczniczego: PROSPAN®; Postać farmaceutyczna: syrop; Nazwa substancji czynnej: 100 ml syropu zawiera Hederae helicis folii extractum siccum (5-7,5:1) – 0,7 g. Ekstrahent – etanol 30 % (m/m); Wskazania do stosowania: Pomocniczo w ostrych i przewle­kłych stanach zapalnych dróg oddechowych z kaszlem; Przeciwwskazania: Leku Prospan® nie wolno stosować u pacjentów z nadwrażliwością na substancje czynną lub na jakikolwiek inny składnik leku; Podmiot odpowiedzialny: Engelhard Arzneimittel GmbH & Co. KG, Herzbergstraße 3, 61138 Niederdorfelden, Niemcy.
 
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA