Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, dziecko, rozwój dziecka, rozwój niemowlaka
Zdrowie

Dom małego alergika

Jeżeli Twoje dziecko często ma nieżyt nosa, zapalenie spojówek, napady kaszlu, może to być znak, że cierpi na alergię spowodowaną roztoczami kurzu domowego, pleśniami lub sierścią zwierząt.

Aby poprawić jego stan zdrowia i samopoczucie, trzeba zupełnie zmienić wystrój mieszkania.

Gdy winny jest zwierzak

Niemal każde dziecko marzy o posiadaniu zwierzątka, psa, kota, chomika, świnki morskiej lub choćby akwariowych rybek. Niestety, po diagnozie: alergia – konieczne jest oddanie domowego pupilka w dobre ręce.
Kontakt ze zwierzętami często rozpoczyna ciąg reakcji alergicznych w postaci przewlekających się przeziębień, alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek, zmian skórnych, astmy. Głównym źródłem alergenu jest sierść, ślina (np. boksery uczulają częściej niż inne rasy psów), a także białka zawarte w moczu takich zwierząt, jak myszki, chomiki, świnki morskie, szczury, króliki miniaturki. Trzeba jednak pamiętać, że nawet po oddaniu zwierzątka jego alergeny mogą jeszcze przez pewien okres utrzymywać się w dywanach, tapczanach, materacach, choć oczywiście w mniejszym stężeniu.
Oddanie ukochanego kota czy psa jest bardzo bolesne dla rodziny małego pacjenta, ale lekarz ma obowiązek poinformować, że to zwierzątko uczula i jest przyczyną złego samopoczucia dziecka i jego częstych chorób – podkreśla dr Irena Wojciechowska z Kliniki Pneumonologii i Chorób Alergicznych Akademii Medycznej w szpitalu przy ul. Działdowskiej w Warszawie. – Jeśli zwierzę zostaje jednak w domu, zaleca się, by je często kąpać czy spryskiwać specjalnymi środkami, wyczesywać sierść, ale w innym pomieszczeniu (nie w obecności dziecka). Takie postępowanie jest jednak często trudne do zniesienia dla zwierzęcia i lepiej oddać je w dobre ręce niż narażać na tego typu codzienne zabiegi.

Pożegnanie z wełną, futrami, pierzem

Z domu alergicznego dziecka powinno się też usunąć futra, koce z wełny owczej, wielbłądziej, koziej, swetry typu moher. Dzieci nie mogą nosić futrzanych czapek, kołnierzy. Bardzo silnym alergenem jest włosie końskie, używane często do usztywniania klap marynarek, a także w obiciach mebli. W domu nie powinno też być pierza. Trzeba pamiętać, że im jest ono starsze, tym silniej uczula i tym więcej znajduje się w nim roztoczy kurzu domowego, które stanowią dodatkowy czynnik alergizujący.

Niebezpieczny kurz

Jeśli malec jest uczulony na roztocza kurzu domowego, najważniejsze będzie unikanie zbiorników kurzu w domu. Szczególnie z sypialni dziecka należy usunąć książki, dywany, wykładziny, tapety, a ciężkie zasłony zastąpić bawełnianymi, które można często prać, przynajmniej w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Łóżko małego alergika powinno mieć wyjmowany materac, najlepiej ze sztucznych materiałów, gdyż zdarzały się przypadki uczulenia na różne składniki naturalne, np. kokos, trawę morską.
Na materace powinny być założone specjalne, nieprzepuszczalne dla roztoczy pokrowce. Najważniejsze jest bowiem, żeby pożywienie roztoczy, a jest nim najczęściej ludzki naskórek, nie przedostawało się do takich miejsc, których nie można wyczyścić lub uprać, a w których roztocza bardzo dobrze się rozwijają – dodaje dr Wojciechowska. – Całą pościel natomiast, nie tylko poszewki, ale także kołdrę i poduszkę, powinno się prać w temperaturze co najmniej 60 stopni, która zabija roztocza. Trzeba to robić co sześć, osiem tygodni. Jest to taki okres, kiedy jeszcze roztocza nie zdążą się w dużym stopniu namnożyć. Najlepiej prać w delikatnych proszkach, przeznaczonych specjalnie dla alergików. Ale i wtedy bardzo ważne jest wielokrotne płukanie. Trzeba też unikać krochmalenia, bo krochmal również może być pożywieniem dla roztoczy.
Mieszkanie nie musi jednak wyglądać jak oddział szpitalny, mogą w nim być jakieś elementy upiększające – dodaje dr Wojciechowska. – Człowiek jest przyzwyczajony do określonego stylu, bo przecież wystrój też tworzy odpowiednią atmosferę, a w mieszkaniu musimy czuć się dobrze. Najważniejsze jest jednak, by sypialnia dziecka była pozbawiona wszelkich przedmiotów gromadzących kurz.

Nowoczesne odkurzacze

Jeżeli decydujemy się pozostawić w domu wykładzinę lub dywan, to najlepiej ją odkurzać na mokro, używając do tego odkurzacza z filtrem wodnym lub ze specjalnymi filtrami antyalergicznymi. Przy tradycyjnych odkurzaczach drobiny kału roztoczy przechodzą przez filtr, wzbijając się w powietrze i dodatkowo alergizując. Nigdy nie powinno się sprzątać w obecności uczulonego dziecka. Dopiero po dwóch godzinach po odkurzaniu maluch może wejść do sprzątniętego pokoju.
Korzystne jest utrzymywanie niskiej wilgotności powietrza, dlatego niewskazane są nawilżacze. Zalecane są natomiast urządzenia filtrujące powietrze. Jeśli ich nie mamy, trzeba jak najczęściej otwierać okna na oścież i wietrzyć mieszkanie.

Wilgoć sprzyja pleśniom

Jeżeli podejrzewamy, że dziecko jest uczulone na zarodniki grzybów pleśniowych, trzeba zwrócić uwagę, czy w domu nie ma zacieków i wilgoci i ewentualnie osuszyć mieszkanie. Zagrzybione ściany musimy wyszorować szczotką zamoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu. Stosuje się też specjalne środki grzybobójcze. Po zlikwidowaniu grzybów pleśniowych trzeba odnowić i wyremontować mieszkanie, zwracając szczególną uwagę na wentylację w łazience i kuchni. Tam najczęściej panuje wilgoć i namnażają się pleśnie. Z sypialni dziecka trzeba koniecznie usunąć wszystkie kwiaty doniczkowe.
W ziemi doniczkowej zawsze znajdują się zarodniki grzybów pleśniowych – mówi dr Wojciechowska. – Usunięcie kwiatów doniczkowych, szczególnie gdy było ich dużo, często daje znaczną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia dziecka.
Aby ograniczyć wzrost pleśni, trzeba z roślin doniczkowych usuwać zgniłe liście i używać ziemi piaszczystej lub żwirowej. Można hodować w doniczkach kaktusy, które nie wymagają częstego podlewania. Nie wolno używać też nawilżaczy.

Alergiczny marsz

W ciągu życia dziecka alergia zmienia swoją postać. Z reguły najpierw jest to alergia pokarmowa, objawiająca się zmianami skórnymi. Potem pojawia się alergia wziewna, a objawy atakują układ oddechowy: oskrzela, nos. Niestety, alergia może się rozszerzyć: u osób uczulonych na określony czynnik, na przykład roztocza, łatwiej dochodzi do uczulenia na inne czynniki.

Uwaga na roztocza

Roztocza kurzu domowego to zwierzątka o kształcie przypominającym pająka. Odżywiają się ludzkim i zwierzęcym naskórkiem, pierzem, sproszkowanym mlekiem, grzybami pleśniowymi. Głównym alergenem są odchody roztoczy. Drobiny kału mają kształt kuleczek pokrytych śluzem, co ułatwia ich przyklejanie się do dywanów, mebli, pluszowych zabawek, zasłon. Dziecko uczulone na roztocza czuje się najgorzej po położeniu się do łóżka i w nocy. Często ma wtedy zatkany nosek, katar, ataki kaszlu.

Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków

dziecko, mama, tulić, płacz, łzy
Zdrowie
Rady dla rodziców alergików
Stosując się do naszych porad, złagodzisz lub nawet unikniesz objawów choroby dziecka.

Ogranicz przedmioty gromadzące kurz Najlepiej pozbądź się rzeczy, których nie można wyprać, przetrzeć mokrą szmatką lub opłukać pod bieżącą wodą. Książki trzymaj w oszklonych regałach, a zabawki w zamkniętych pojemnikach. Zrezygnuj z dywanów i wykładzin, a także z chodników przymocowywanych na stałe do podłóg i ścian. Pamiętaj, że kurz zbiera się na zasłonach , serwetach, narzutach, tapicerowanych meblach i suszonych kwiatach. Pamiętaj! Jeśli masz meble tapicerowane, odkurzaj je odkurzaczem przynajmniej raz w tygodniu. Dbaj o wentylację Poproś administratora domu o sprawdzenie, czy drożne są kanały wentylacyjne, bo wtedy para wodna z kuchni lub łazienki nie rozchodzi się po pokojach. Poprawa wentylacji ograniczy ilość alergenów roztoczy nawet o 70%! Warto zrezygnować z używania nawilżaczy powietrza . Regularnie wietrz i sprzątaj mieszkanie, a po roku ilość alergenu roztoczy zmniejszy się aż do 83%! Pamiętaj! Jeśli w mieszkaniu zatrzymywane są wyziewy ze źle wentylowanych kuchni, dym z papierosów, opary chemikaliów i z aerozoli, u dziecka wzrasta ryzyko rozwoju chorób alergicznych. Utrzymuj umiarkowaną temperaturę Temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 20°C. Unikaj ogrzewanych podłóg, bo sprawiają one, że w powietrzu unoszą się drobiny kurzu. Dbaj o czystość w sypialni Najwięcej roztoczy znajduje się tam, gdzie śpimy. Usuń z sypialni dywany, wymień materace na nowe i regularnie je odkurzaj i trzep (także od spodu!). Zastąp poduszki z pierza takimi, które nadają się do prania (poduszki, kołdry, koce pierz przynajmniej raz na trzy miesiące). Kup pokrowiec na materac, który nie przepuszcza roztoczy. Uwaga! W pokoju alergika najlepiej zrezygnować z zasłon, kotar i firanek. Pierz i wietrz pościel Pierz pościel co siedem, dziesięć dni w temp. przynajmniej 55°C. Do prania możesz dodawać preparaty zwalczające roztocza, np....

dziecko, kwiatek, ogród, podlewać
Zdrowie
Uczulenie na pleśnie
W naszych domach i ogrodach rozwijają się z łatwością, a pozbyć się ich jest bardzo trudno. Pleśnie to najczęstsze po roztoczach i pyłkach powody alergii.

Dzieci są znacznie bardziej niż dorośli wrażliwe na alergizujące i toksyczne działanie grzybów pleśniowych . A stykają się z nimi niemal wszędzie. Pleśnie lubią temperaturę 18–25 C i wilgotność powietrza powyżej 70 proc., wtedy szybko się rozmnażają. Dlatego szczególnie dużo ich alergizujących zarodników jest w powietrzu w okresie ciepłego, wilgotnego lata i  jesienią. Radzimy więc, jak ustrzec przed nimi swoje dziecko i jak go leczyć, gdy pojawi się alergia . Gdzie dziecko może zetknąć się z zarodnikami pleśni? Są one i w naszych domach (nie tylko w zalanych podczas powodzi, gdzie sytuacja jest najpoważniejsza), i w ogromnych ilościach na dworze: w glebie, na roślinach rosnących na polach, w ogrodach, na łąkach, w lasach i parkach. Rozwijają się też w miejscach wytwarzania kompostu i wszędzie tam, gdzie znajduje się nawóz, a więc w chlewniach, oborach i stajniach. Czy pleśń jest w domach? To mit, że pleśnie rozwijają się tylko w starych budynkach, domkach kempingowych i na poddaszach, one są po prostu w naszych domach przez cały rok. Stanowią 5–20 proc. kurzu domowego. Poza tym ich ulubione miejsca to kuchnie, łazienki, toalety, łóżka (są w kołdrach, poduszkach, materacach), tapicerki mebli, doniczki z kwiatami, a także źle lub niedostatecznie czyszczone nawilżacze i urządzenia klimatyzacyjne. Grzyby pleśniow e chociaż lubią ciepło i wilgoć, łatwo przystosowują się również do innych warunków i rozwijają się w lodówkach . Jakie są objawy uczulenia na pleśnie? Alergenami są zarodniki, dzięki którym pleśnie się rozmnażają . Są one dużo mniejsze niż pyłki roślin, dlatego łatwiej i głębiej wnikają do dróg oddechowych . Mogą wywoływać alergiczny nieżyt nosa , astmę, wyprysk kontaktowy, mają swój udział także w powstawaniu atopowego zapalenia skóry , pogarszają przebieg...

alergia, wziewna, dziecko
Zdrowie
Alergia wziewna - rady dla rodziców alergika
Jak ułatwić życie malemu alergikowi radzi nasza specjalistka dr n. med. Beata Adamczyk, pediatra alergolog.

Gdy Twoje dziecko choruje na alergię wziewną, dostaje uczulenia na substancje, które dostają się do dróg oddechowych podczas oddychania. Jak ułatwić życie małemu alergikowi radzi nasza specjalistka dr n. med. Beata Adamczyk, pediatra alergolog. Alergeny wziewne dostają się do organizmu przez drogi oddechowe i wywołują katar, kichanie, łzawienie oczu, zapalenie spojówek. Gdy dostaną się do dolnych dróg oddechowych, powodują duszność, kaszel, świszczący oddech . Przeprowadzając testy skórne lub z krwi, lekarz stwierdzi, co jest przyczyną uczulenia. Zaleci też, by wyeliminować źródło alergenu, ale nie można oczekiwać natychmiastowej poprawy stanu dziecka (alergeny długo unoszą się w powietrzu). Może też zalecić podawanie leków czy odczulanie. Alergeny zwierzęce 15% właścicieli kotów i 15% hodowców chomików dostaje uczulenia po roku przebywania zwierzaka w domu (najbardziej uczula nie sierść, ale naskórek i ślina). Chorobę wywołują także świnki morskie, psy, konie, papugi. Objawy alergii na sierść to łzawienie oczu, wodnisty katar, nudności. Niestety, najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się ich jest oddanie zwierzaka. Po dokładnym wysprzątaniu domu poziom alergenów jest coraz mniejszy, a bezpieczny staje się po upływie czterech tygodni. Przyzwyczaj kota do cotygodniowego mycia – szampon zmniejsza ilość alergenów. Czy alergik może mieć zwierzę? Dzieci atopowe, czyli mające generalnie skłonność do alergii, są szczególnie predysponowane do uczulenia także na alergeny zwierzęce . Mogą uczulić się na nie bez względu na wiek, dlatego nie jest prawdą, że niemowlę jest mniej odporne i przez to bardziej narażone na alergię niż starsze dziecko. Jeżeli ma ono kontakt ze zwierzętami i jest na nie uczulone, to ujawni się to wcześniej czy później. Najbardziej niebezpieczne, bo najsilniej alergizujące zwierzątko, to świnka morska. Zaraz za nią w rankingu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak