Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, lekarz, strach, lęk
fotolia
Zdrowie

Jak przygotować dziecko do pobrania krwi?

"Boję się mamusiu!" Potem już tylko nastąpi dziecięcy płacz i krzyk. Co zrobić, by pobranie krwi nie stało się koszmarem?

Przygotowanie do badania krwi u dziecka powinno być dostosowane do jego wieku. U najmłodszych dzieci dopuszcza się wykonanie pobrania po lekkim śniadaniu czy napojeniu. Przy czym lekarz pediatra powinien być o tym powiadomiony, o ile nie ustalono tego z nim przed wykonaniem badania. Dopiero dzieci od trzeciego roku życia przygotowujemy do pobrania krwi jak dorosłych, tzn. zgłaszamy się do badania przed śniadaniem (chyba że lekarz zdecyduje inaczej). Badanie najczęściej wykonywane jest pomiędzy godziną 7:00, a 10:00.
Aby uniknąć lęku przed pobraniem krwi u najmłodszych pacjentów, konieczne jest:

  • psychiczne przygotowanie,
  • współpraca rodziców i personelu,
  • a także przystosowanie punktu pobrań.

Jak psychicznie przygotować dziecko do pobrania krwi?

Niestety nie ma jednej skutecznej metody, która pozwoli całkowicie zredukować lęk dziecka przed pobieraniem krwi. Można jednak wykonać kilka czynności, które może nie zlikwidują całkowicie lęku, ale pomogą go znacznie zmniejszyć.
Przede wszystkim opowiedz dziecku, jak będzie wyglądało badanie. Możesz pomóc sobie książeczkami, w których opisane i zilustrowane jest, w sposób odpowiedni do wieku, jak wygląda takie badanie (niektóre przychodnie np. sieć Diagnostyka udostępniają rodzicom tego typu książeczki).
Kilka błędów, które najczęściej popełniają rodzice:

  • Przyprowadzają do punktu pobrań dziecko nieuprzedzone o badaniu. Myślą oni, że w ten sposób skracają dziecku stres. Tymczasem efekt jest odwrotny, a kolejna wizyta bywa zwykle bardziej stresująca.
  • Mówią dziecku, że zabieg jest całkowicie bezbolesny. Należy mówić dzieciom, że ból jest niewielki i krótkotrwały.

Sprawdź, co to za choroba: diagnoza online

Pobranie krwi u dziecka – rola rodziców

Obecność któregoś z rodziców podczas pobierania dziecku krwi zwiększa poczucie bezpieczeństwa dziecka, a tym samym zmniejsza stres.
Zaleca się, by małe dziecko trzymane było przez mamę na rękach lub na kolanach. Dzięki temu podczas pobierania krwi może ona mówić do dziecka i pocieszać, łagodząc nie tylko strach małego pacjenta, ale także swój własny. Poza tym rodzice są najlepszymi ekspertami, jeśli chodzi znajomość reakcji dziecka na ból i lęk. Personel często angażuje rodzica do czynnej pomocy podczas pobierania krwi. Pozytywna relacja pielęgniarki i rodzica zdecydowanie ułatwia przeprowadzenie badania.
Rodzice w trakcie badania powinni zachowywać się w sposób naturalny, spokojny, by nie wzbudzać niepokoju u dziecka. Jeśli pobranie krwi wywołuje u rodzica silne emocje, może on czasami przysporzyć problemów. Niekiedy bardziej zdenerwowani są właśnie opiekunowie, którzy przeżywają wszystko niejako "za dziecko".

Sprawdź: Czym skutkuje nadmiar płytek krwi?

Pobranie krwi u dziecka – rola personelu

Fachowy personel, prawidłowo pobierający krew do badań, powinien wykazywać się dużą tolerancją, cierpliwością i opanowaniem.
Gdy dziecko zaczyna płakać, pielęgniarka powinna spróbować pomóc rodzicowi je uspokoić. Jeśli dziecko nie jest do końca dzielne, nie powinna robić z takiej sytuacji problemu, a już z pewnością nie zawstydzać dziecka. Może spróbować pobierać krew mimo płaczu, który jest przecież  naturalną reakcją na strach i ból. Gdy jednak płacz i rozdrażnienie uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu, powinna przerwać czynności i ewentualnie przystąpić do nich, dopiero gdy dziecko się uspokoi. Wtedy krew należy pobierać szybko, zabezpieczyć rankę i wynagrodzić dzielność małego pacjenta jakimś drobnym upominkiem.
Rolą personelu powinno być panowanie nad sytuacją, wzbudzając zaufanie równocześnie dziecka i rodziców.

Pobranie krwi u dziecka - otoczenie

Pierwszy kontakt z przyjaznym otoczeniem może decydować o atmosferze i niwelować poczucie strachu. Z tego powodu pomieszczenia, w których odbywają się badania dzieci, powinny być specjalnie przygotowane pod kątem wystroju wnętrz. Dobrze, gdy zarówno pomieszczenie, w którym pobiera się krew, jak i poczekalnia są wygodne, przyjazne i kolorowe. Przyjazna aranżacja łagodzi negatywne reakcje i budzi zaufanie zarówno u dzieci, jak i ich rodziców. W takich warunkach szybciej wyschną dziecięce łzy spowodowane stresem związanym z pobraniem krwi.

Zobacz też: Ważne badania dla twojego dziecka

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

kobieta, mama, ciąża, lustro, brzuch
Poród naturalny
Krew pępowinowa - wywiad z ekspertem
Czym jest krew pępowinowa? Dlaczego nazywa się ją bezcennym darem? Czy warto ją pobrać? To tylko niektóre pytania, jakie zadają sobie przyszli rodzice przed decyzją o zbankowaniu krwi pępowinowej.

Dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM) odpowiada na najczęstsze pytania, z jakimi zgłaszają się do niego rodzice spodziewający się dziecka.   Dlaczego krew pępowinowa jest tak cenna? Krew pępowinowa jest bogata w jedyne w swoim rodzaju komórki macierzyste, posiadające unikatowe zdolności do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, np. mięśniowe, nerwowe, komórki krwi, które dają początek tkankom naszego organizmu. Ponadto komórki z krwi pępowinowej mają przewagę nad komórkami pochodzącymi z innych źródeł (np. ze szpiku), ponieważ są bardziej pierwotne i mają dziesięciokrotnie większe zdolności regeneracyjne. Oznacza to, że ich potencjał jest większy.   Czy obecnie komórki macierzyste z krwi pępowinowej są wykorzystywane w terapiach?  Jak najbardziej. Pierwsze przeszczepienie komórek macierzystych z krwi pępowinowej odbyło się w 1988 roku i od tamtej pory standardowo stosuje się je w leczeniu ponad 70 chorób, w tym ciężkich schorzeń onkologicznych i hematologicznych. Co więcej, w USA już w 2009 roku liczba przeszczepień komórek z krwi pępowinowej była większa niż komórek ze szpiku. Natomiast na całym świecie wykonano ponad 25 tysięcy przeszczepień u dzieci i dorosłych. Liczba ta stale rośnie.   A jak wygląda sytuacja w Polsce? W naszym kraju do tej pory wykonano kilkadziesiąt zabiegów, z czego ponad 20 u dzieci. W przypadku najmłodszych pacjentów do 9 przeszczepień wykorzystano krew zdeponowaną w banku rodzinnym (PBKM), do pozostałych pozyskano ją z zagranicy. Niższa liczba terapii komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej w Polsce spowodowana jest m.in. niewielką liczbą zdeponowanych porcji krwi – zarówno w bankach publicznych, jak i rodzinnych.   Czy w razie choroby nie wystarczy przeszczepić szpik? Przeszczepienie szpiku to nic innego, jak przeszczepienie komórek...

ciąża
Fotolia
Poród naturalny
Krew pępowinowa może uratować życie dziecka!
Krew pępowinowa – to właśnie ona pobrana tuż po narodzinach dziecka może w przyszłości uratować jego życie. Jeśli jesteś w ciąży, zastanów się, czy zdecydować się na pobranie krwi pępowinowej. Abyś mogła podjąć decyzję świadomie, dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM) wyjaśnia, dlaczego krew pępowinowa jest tak cenna.

Dlaczego krew pępowinowa jest tak unikatowa? Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste posiadające zdolności do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, np. mięśniowe, nerwowe, komórki krwi, które dają początek tkankom naszego organizmu. Ponadto komórki z krwi pępowinowej mają przewagę nad komórkami pochodzącymi z innych źródeł (szpiku i mobilizowanej krwi obwodowej), ponieważ są bardziej pierwotne i mają dziesięciokrotnie większe zdolności regeneracyjne. Oznacza to, że ich potencjał jest większy. Czy obecnie komórki macierzyste z krwi pępowinowej są wykorzystywane w terapiach? Jak najbardziej. Pierwsze przeszczepienie komórek macierzystych z krwi pępowinowej odbyło się w 1988 roku i od tamtej pory standardowo stosuje się je w leczeniu ponad 70 chorób, w tym ciężkich schorzeń onkologicznych i hematologicznych. Co więcej, w USA już w 2009 roku liczba przeszczepień komórek z krwi pępowinowej była większa niż komórek ze szpiku. Na całym świecie wykonano już ponad 25 tysięcy przeszczepień u dzieci i dorosłych. Liczba ta stale rośnie. A jak wygląda sytuacja w Polsce? W naszym kraju do tej pory wykonano kilkadziesiąt zabiegów, z czego ponad 20 u dzieci. W przypadku najmłodszych pacjentów do 9 przeszczepień wykorzystano krew zdeponowaną w banku rodzinnym (PBKM), do pozostałych pozyskano ją z zagranicy. Niższa liczba terapii komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej w Polsce spowodowana jest m.in. niewielką liczbą zdeponowanych porcji krwi – zarówno w bankach publicznych, jak i rodzinnych. Czy w razie choroby nie wystarczy przeszczepić szpik? Przeszczep własnej krwi pępowinowej zapewnia pełną zgodność tkankową. Łatwiej jest również taką krew „dobrać" między rodzeństwem czy osobami niespokrewnionymi, gdyż wystarczy zgodność 4 z 6 antygenów. W przypadku szpiku znalezienie odpowiedniego dawcy jest zazwyczaj procesem...

dziecko, lekarz, szpital, choroba
pressmaster - Fotolia.com
Zdrowie
Badanie krwi u dziecka – najważniejsze pytania
Morfologia krwi to podstawowe badanie przy podejrzeniu anemii albo ukrytych infekcji bakteryjnych. Jak przygotować dziecko do pobierania krwi? Podpowiadamy.

Do badanie krwi i analizy wystarczy dosłownie kilka kropel (1-2 ml) krwi. W przypadku małego dziecka jednak nawet taka odrobina wydaje się nie do utoczenia. Czy dziecko musi być na czczo przed pobieraniem krwi? Co z piciem przed badaniem? W którym miejscu dziecko będzie kłute? Czy podczas pobierania krwi można przystawić niemowlę do piersi? Jak uniknąć krwiaków u dziecka po pobraniu krwi? Czy dziecko musi być na czczo przed pobieraniem krwi? U niemowlęcia jest to trudne do zrobienia, ale już w przypadku rocznego dziecka dobrze byłoby, gdyby badanie było przeprowadzone „na pusty brzuch”. Posiłek mógłby wpłynąć na. ilość leukocytów, glukozy, potasu czy białka i zafałszować wynik badania. Dziecko nie powinno jeść przynajmniej przez 8-9 godzin wcześniej (dlatego krew pobiera się rano , jeszcze przed śniadaniem). Weź ze sobą kanapkę albo drożdżówkę, aby malec tuż po pobraniu krwi mógł coś przegryźć. Co z piciem przed badaniem? To akurat jest nie tylko dopuszczalne, ale nawet zalecane. Dziecko powinno już poprzedniego dnia pić nieco więcej – ale nie soków, tylko czystej, źródlanej wody. Dzięki temu krew nie będzie zbyt gęsta i łatwo ją będzie można pobrać do próbówki. W którym miejscu dziecko będzie kłute? To zależy, m.in. od tego, ile ma lat. Noworodkom zwykle pobiera się krew z główki. Wizja igły w główce może trochę przerażać, ale wbrew pozorom taki sposób pobierania krwi nie jest ani bardziej inwazyjny, ani bardziej bolesny od zwykłego kłucia w zgięciu łokcia. U dwu-, trzylatków można pobrać krew z palca wskazującego (to najmniej bolesny sposób pobierania krwi - zdarza się, że maluchy nawet przy tym nie jękną). Najczęstszym miejscem pobierania jest też nadgarstek albo wspomniane wcześniej zgięcie łokcia. Tutaj krew pobierana jest prosto z żyły, dzięki czemu badanie jest dokładniejsze....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta