jak wygląda pluskwa
Adobe Stock
Zdrowie

Pluskwa - jak wygląda i gdzie może się zagnieździć

Pluskwa jest mała i niepozorna, ma twardy pancerz, 6 odnóży oraz barwę koloru brunatnego. Jest to owad o owalnym kształcie, który nie ma skrzydeł. Zazwyczaj chowa się w pościeli, szczelinach ścian lub tapicerowanych meblach.

Jak wygląda pluskwa? To mały owad, ma około 4-6 mm długości, owalny kształt, brunatną barwę i sześć odnóży. Nie posiada skrzydełek i ma twardy pancerz. Pasożyt ten żywi się ludzką krwią. Pluskwy rzadko są widoczne w ciągu dnia, a ich kryjówki zazwyczaj są poza zasięgiem naszego wzroku.

Spis treści:

  1. Pluskwa domowa - jak wygląda?
  2. Pluskwy - zdjęcia
  3. Co to są pluskwy?
  4. Jak rozpoznać pluskwę domową?
  5. Pluskwa w domu
  6. Pluskwy w łóżku

Pluskwa domowa - jak wygląda?

Zastanawiasz się, jak wygląda pluskwa domowa? Dorosła pluskwa swoim wyglądem przypomina pestkę jabłka, jest wielkości około 5 mm, jej pancerz jest twardy. Ma kształt płaski i owalny, dzięki czemu może ukrywać się w domowych zakamarkach. Insekt jest przezroczysty, przez co trudno go zauważyć. Dopiero gdy pluskwa coś zje - robi się koloru brunatnego, a jej odwłok się rozdyma. Ma parę dużych oczu, sześć odnóży, a także aparat kłująco-ssący, za pomocą którego przebija skórę człowieka.

Pluskwy - zdjęcia

Przedstawiamy zdjęcia pluskiew, dzięki temu łatwiej będzie ci rozpoznać te pasożyty, jeśli okaże się, że zagnieździły się w twoim domu. 

jak wygląda pluskwa
Adobe Stock

jak wygląda pluskwa
Adobe Stock

Co to są pluskwy?

Pluskwy są to pasożyty, żywiące się krwią człowieka. Jest to gatunek owada z rodziny pluskwowatych. Pluskwy są zwykle bardzo uciążliwe dla człowieka, gdy pojawią się w domu. Są wytrzymałe, szybko się przemieszczają, nie mają skrzydeł, nie potrafią także skakać, jednak sprawnie wspinają się, np. po ścianach. Możemy je spotkać głównie w pościeli, łóżkach, pod tapetami, w szczelinach ścian i podłóg, a także w tapicerkach. Pamiętaj, że pasożyty to trudny przeciwnik i czasami niełatwo pozbyć się ich ze swojego domu. 

Jak rozpoznać pluskwę domową?

Chcesz rozpoznać pluskwę? Przede wszystkim nie dostrzeżesz u niej skrzydełek. Pluskwa domowa nie ma również zaawansowanego narządu wzroku, głównym narządem zmysłu są u niej czułki. To właśnie dzięki nim lokalizuje swoją potencjalną ofiarę, wyczuwając jej ciepło i zapach.

Pluskwa w domu

Gdy pluskwa jest obecna w domu - towarzyszy temu bardzo charakterystyczny zapach, który można porównać do gnijących malin. Dzieje się tak, ponieważ taką woń (w postaci oleistego płynu) wydziela gruczoł na dolnej części ciała tego owada w sytuacji, gdy coś go zaniepokoi. Obecność pluskiew w domu nie musi wcale być związana z brakiem higieny, mogą przejść z sąsiedniego mieszkania, przenoszą je także ludzie. Istnieje ryzyko, że pluskwy pojawią się także po tym, jak domownicy jechali pociągiem, nocowali w zainfekowanym hostelu lub schronisku. Możemy przenieść je do mieszkania np. w bagażu. Pluskwy w domu zazwyczaj bytują w tapicerowanych meblach, zasłonach, łóżkach, szczelinach ścian i podłóg.

Pluskwy w łóżku

Pluskwy, które żyją w łóżku to pluskwy łóżkowe. Pojawiają się znienacka, jednak ich obecność z pewnością szybko zauważysz, gdy rano obudzisz się pogryziona. Bardzo chętnie zagnieżdżają się one w materacu łóżka. Jeśli tak się stanie i nie uda ci się uchronić przed tym pasożytem - wypierz w wysokiej temperaturze pościel, poszewki, ręczniki, ubrania, koce -  wszystkie przedmioty wykonane z materiału. Powtarzaj tę czynność do momentu, aż całkowicie pozbędziesz się insektów. Jeśli to nie pomoże - powinnaś wezwać specjalistów od zwalczania pluskiew.

Zobacz także: 

Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]

czego nie lubią pasożyty
Adobe Stock
Zdrowie
Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]
Zastanawiasz się, czego nie lubią pasożyty? Lista takich produktów jest dość długa, więc z pewnością uda się dobrać coś, co dziecku będzie smakować. Dieta na robaki zawiera między innymi: kiszone ogórki, jogurty, pestki dyni czy niektóre przyprawy. Sprawdź, jaką dietę na pasożyty stosować: czego jeszcze nie lubi glista ludzka, lamblia i inne robaki.

Czego nie lubią pasożyty? Przede wszystkim, gdy ich potencjalne ofiary zachowują higienę i zdrowo się żywią. Prowadząc odpowiedni tryb życia, można zmniejszyć ryzyko zakażenia się pasożytami. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, specjalista chorób odkleszczowych i pasożytniczych, podaje 5 zasad, jak oczyścić organizm z pasożytów. Stosując się do tych zaleceń, znacznie zmniejszasz ryzyko z akażenia się dziecka pasożytami takimi jak owsiki , lamblie , tasiemiec czy glista ludzka . Podpowiadamy, co jeść na pasożyty.  Czego nie lubią pasożyty ludzkie? Jak się pozbyć pasożytów z organizmu? Oto lista czynności, które należy wykonywać: Higiena osobista. Dziecko powinno często myć ręce, zawsze zaś po powrocie z dworu, po zabawie, przed jedzeniem i po nim. Dokładne mycie owoców i warzyw. Na skórce owoców jest mnóstwo intruzów. Są w każdym ogrodzie, nawet tym dziadka i babci... Jedzenie mięsa tylko po obróbce cieplnej. Nie należy jeść surowego mięsa ani ryb – w takim jedzeniu jest bardzo dużo pasożytów. Odrobaczanie zwierząt domowych. Czworonożni domownicy powinni być regularnie odrobaczani preparatami od lekarza weterynarii.   Odpowiednia dieta. Warto utrudnić życie ewentualnym nieproszonym gościom, w miarę możliwości (jeśli na stałe, to oczywiście w porozumieniu z lekarzem!) ograniczając im ulubiony pokarm: gluten (pszenicę), cukier i mleko. Ta dieta pozwala też wzmocnić jelita, żeby były bardziej odporne na ewentualne ataki pasożytów. Dieta przeciwpasożytnicza Dieta oczyszczająca z toksyn i pasożytów to przede wszystkim eliminacja cukrów prostych (są one doskonałą pożywką dla pasożytów). Jest to podstawa diety wspomagającej walkę z pasożytami u dzieci, ale też profilaktyki zakażeń. Pasożyty nie lubią ostrych przypraw, soku z żurawiny i octu jabłkowego . Dodawanie ich do posiłków to dobry pomysł podczas...

Robaki w materacach dla dzieci
Aktualności
Robaki w materacach dla dzieci! Sprawdź, czy nie masz takiego w domu!
Przerażona mama apeluje na Facebooku: „Nie kupujcie tych materacy!”. Nie ryzykujcie zdrowia dziecka.

Ta historia przyprawia o gęsią skórkę. Choć skończyła się dobrze, to sama świadomość, że coś podobnego może być w naszych domach, jest przerażająca.   Dziecko trafia do lekarza z punkowymi obrzękami. Okazało się, że pogryzły go robaki z łóżeczka z materaca, na którym spało! Materac dla dziecka: kokos i gryka a robaki Często spotykamy się z twierdzeniem, że materac kokosowy jest najzdrowszy dla dziecka. Trzeba go jednak wybierać rozsądnie, a po zakupie odpowiednio o niego dbać. Producenci twierdzą, że takie „ robaczywe materace ” trafiają się po złym przechowywaniu materacy w sklepach lub w domu. Materace same w sobie są poddawane wysokiej temperaturze i wtedy nie ma szans, by larwy przeżyły. O to, by je wietrzyć i czyścić w domu, możemy sami zadbać. Na to, co działo się z materacem w sklepie, niestety nie mamy wpływu. Nie wiemy, gdzie i jak był przechowywany. Optymalnym wyjściem mogą okazać się materace  z pianki wysokoelastycznej lub lateksowe. Wysoka temperatura żelazka działa jak sterylizator! Aby zapewnić dziecku higieniczne warunki, prasuj ubranka i pościel.  Sprawdźcie materace swoich dzieci! Zobacz też: Tysiące dzieci cierpi przez niebezpieczne wózki i nosidełka

włosogłówka
Adobe Stock
Zdrowie
Włosogłówka – objawy i leczenie włosogłówczycy
Włosogłówka to pasożyt zasiedlający jelito grube. W Polsce najczęściej występuje u ludzi zamieszkujących tereny wiejskie. Zakażenie włosogłówką nazywa się tychocefalozą. Szczególnie narażone są na nią dzieci w wieku przedszkolnym. Choroba może nie dawać żadnych objawów, ale przy dużym nasileniu hamuje u nich wzrost i rozwój intelektualny.

Włosogłówka potrafi zaatakować zarówno dorosłego, jak i dziecko. Zarażenie tym pasożytem może nawet przez kilka lat nie dawać żadnych objawów. Włosogłówka lubi ciepłe powietrze, dlatego najczęściej można zarazić się w nią krajach tropikalnych (Afryka Południowa, Karaiby, Malezja), ale w Polsce też jest obecna, najczęściej spotyka się przypadki włosogłówczycy na wsiach. Zarażeniu włosogłówką sprzyja nieprzestrzeganie higieny oraz spożywanie niemytych owoców i warzyw. Spis treści: Włosogłówka Włosogłówka – objawy Włosogłówka – jak wykryć Włosogłówka – leczenie Kąpiel na włosogłówkę Zapobieganie zarażeniu włosogłówką Włosogłówka Włosogłówka ludzka (z łac. Trichuris trichiura ) to nicień, pasożyt występujący w jelicie grubym, a dokładniej w jego częściach zwanych kątnicą i wstępnicą. Ciało włosogłówki jest nitkowate i dochodzi do 30-50 mm długości. Pasożyt częścią głowową (szerszą) wnika pod śluzówkę jelita i żywi się krwią, co może wywoływać anemię u dziecka . Włosogłówka żyje ponad rok. Po upływie ok. 60-70 dni od zakażenia każdego dnia uwalnia 3-20 tysięcy jajeczek, które wydalane są z kałem. Jaja dojrzewają w wilgotnej glebie, a w nich rozwijają się larwy. Człowiek zaraża się włosogłówką, jedząc pożywienie zawierające jajeczka z dojrzałymi larwami włosogłówki, które stanowią tzw. postać inwazyjną pasożyta. Do zarażeń przyczyniają się muchy, które przenoszą jaja z gleby na pokarm. Na poniższym zdjęciu widać, jak wygląda włosogłówka:   fot. Adobe Stock Włosogłówka – objawy Zarażenie włosogłówką może przebiegać bezobjawowo (gdy pasożytów jest w ciele mało). Do symptomów zdradzających zakażenie licznym pasożytem należą: bóle brzucha , nudności, biegunka z domieszką śluzu, czasami...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj