lekarz, niemowlę
Zdrowie

Kalendarz dla alergika

Uczulenie na pyłki mają coraz młodsze dzieci, nawet niemowlęta. Maluchowi dokucza katar, swędzą go oczy. Warto wiedzieć, co i kiedy pyli, by mieć wtedy pod ręką leki, które mu pomogą.

To nieprawda, że pyłki dręczą małego alergika tylko wiosną i latem. Rzeczywiście wtedy ich stężenie w powietrzu jest największe, ale już wczesną wiosną dają o sobie znać. Rośliny zaczynają pylić już w... zimie (leszczyna, olcha), kończą zaś na początku października (komosa).
W lutym dla alergików najniebezpieczniejsza jest leszczyna, w marcu olcha, w kwietniu zaś zaatakuje brzoza (jej pyłki to bardzo silny alergen). Między majem a lipcem najgorsze będą trawy i zboża. Kiedy one będą powoli kończyć pylić, zacznie bylica. Jeśli maluch ma pecha i jest uczulony na kilka roślin, może mieć objawy alergii przez większą część roku!

Czy to uczulenie?
Alergię na pyłki najlepiej poświadczają testy skórne. Są one jednak wiarygodne dopiero od trzeciego roku życia. U młodszego dziecka warto obserwować objawy – jeśli katar, zatkany nos, łzawienie oczu pojawiają się zwykle po wyjściu na dwór, może to być znak, że malec jest uczulony na pyłki. Warto porozmawiać z lekarzem. Jeśli potwierdzi, że powodem kłopotów malca jest alergia, zaleci mu leki. Uwaga: są one inne niż te, które podaje się przy przeziębieniu!

Wegetacja roślin
W Polsce drzewa i trawy najpierw pylą w części południowo-zachodniej, potem w centralnej, a na końcu (po około 10–14 dniach) – w północno-wschodniej. Pylenie chwastów rozpoczyna się na południowym-wschodzie (potem jest centrum, a na koniec północny-wschód). Weź to pod uwagę przy planowaniu wakacji i tak dobierz miejsce wyjazdu, by pyłków było jak najmniej!

 

 

 

Kalendarz pylenia roślin
 

 

 

  
mtj_dopisek.gif

 

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

alergia, wiosna, pyłki
Zdrowie
Alergia na wiosnę - gdy pylą pyłki
Wiosna jest szczególnie trudna dla dzieci uczulonych na pyłki drzew. Mogą nawet przez cały czas mieć nieprzyjemnie objawy, głównie alergiczny katar.

Wiosna jest szczególnie trudna dla dzieci uczulonych na pyłki Nie każda roślina może być przyczyną alergii . Uczula tylko ten pyłek, który zawiera substancje uczulające , jest lekki, a jego ziarna mają odpowiedni kształt, by unosić się w powietrzu przez dłuższy czas. Ziarna takich roślin mają średnicę 15–50 mikronów i nie są widzialne gołym okiem. Alergia na pyłki ujawnia się zazwyczaj w drugim, trzecim roku życia dziecka , choć zdarza się także u niemowląt. Uczulone dziecko szczególnie źle się czuje na dworze , gdzie jest narażone na wdychanie groźnych dla niego pyłków . Niebezpieczny czas dla alergika Niektóre rośliny zaczynają pylić już w zimie (np.: leszczyna, olcha). Natomiast między majem a lipcem najgorsze są trawy i zboża, bardzo często powodujące uczulenie . Gdy one skończą pylić, zacznie bylica – na nią również dużo osób ma alergię. Dziecko, jeśli jest uczulone na kilka pyłków roślin – a tak często się zdarza – może źle się czuć nawet przez kilka miesięcy. Musisz jednak pamiętać, że pylenie zależy od okresów wegetacji roślin . Uczulenie na pyłki - nie tylko katar Uczulenie na pyłki łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem u dziecka . Typowe objawy tej postaci alergii to: Katar sienny . Maluszkowi wydzielina wciąż kapie z noska. Jest jej bardzo dużo. Utrudnia to dziecku jedzenie, sen, zabawę. Nieżyt nosa może też objawiać się w inny sposób – wydzieliny nie ma, za to nosek jest niemal całkowicie „zablokowany”, co znacznie utrudnia oddychanie. Uporczywe kichanie . Zwykle są to nawet ataki kichania. Maluszek „zużywa” ogromne ilości chusteczek. Upośledzenie węchu . Jest spowodowane „zablokowaniem” nosa. Zapalenie spojówek. występuje przy katarze siennym. Małe oczka pieką, łzawią, swędzą. Występuje przekrwienie, obrzęk powiek,...

niemowlę, krople do oczu, zapalenie spojówek
Adobe Stock
Zdrowie
Zapalenia spojówek: jak wygląda u niemowlaka, przyczyny, objawy [JAK LECZYĆ]
Zapalenie spojówek to często reakcja na pylenie roślin, więc jeśli dziecko ma zapalenie spojówek wiosną, można podejrzewać alergię. Ale zapalenie spojówek u niemowlaka miewa też inne poważne przyczyny. Sprawdź, dlaczego oczy dziecka łzawią i ropieją.

Gdy dochodzi do zapalenia spojówek, oczy dziecka stają się czerwone i łzawią, mogą boleć i mocno swędzieć, co powoduje, że dziecko może je trzeć rączkami. Alergia na pyłki to nie jedyna przyczyna zapalenia spojówek u dzieci . Sprawdź, jakie przyczyny ma zapalenie spojówek u niemowlaka i starszych dzieci. I pamiętaj, że choć zapalenie spojówek to nie jest poważna choroba, zawsze warto poradzić się lekarza. Zapalenie spojówek u niemowlaka – przyczyny Zapalenie spojówek a zatarcie oka Takie podrażnienie oka często zdarza się u małych dzieci. Zwykle szybko mija, ale należy pilnować, by dziecko nie pocierało oczu brudnymi rączkami. Jeśli w oku niemowlaka zbierze się wydzielina lub ropa, należy przemyć oko solą fizjologiczną lub czystą przegotowaną wodą (warto przemyć także zdrowe oko, jeśli chore jest tylko jedno). Do każdego oka trzeba użyć czystego wacika. Oczy należy przemywać od zewnętrznego kącika oka do środka. Jeśli chore jest tylko jedno oko , należy pilnować, by dziecko miało czyste ręce i nie pocierało oczu. Zapalenie spojówek a alergia na pyłki Gdy podrażnienie spojówek u niemowlaka bądź kilkulatka wywołane jest alergią, np. katarem siennym, lekarz przepisze przeciwzapalne krople do oczu oraz lek antyhistaminowy. Jeśli dziecko ma alergię na pyłki roślin (katar sienny), powinno unikać w sezonie alergii świeżo skoszonych trawników lub łąk podczas kwitnienia trawy. U kilkulatka możliwe jest odczulanie , jednak zwykle lekarze zalecają leczenie objawowe. Zapalenie spojówek u niemowlaka a infekcja Zapalenie spojówek może być wynikiem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego . Jeśli zapalenie spojówek u niemowlaka jest wywołane zakażeniem, lekarz przepisze krople lub maść z antybiotykiem. Gdyby w ciągu kilku dni zakażenie nie ustąpiło, pediatra odeśle dziecko do okulisty . Zobacz też: Pierwszy raz u okulisty...

co pyli w lutym
Adobe Stock
Zdrowie
Co pyli w lutym – lista uczulających gatunków
Co pyli w lutym? – pytają alergicy i rodzice uczulonych na pyłki dzieci. W lutym pylą tylko trzy rośliny: leszczyna, olsza i Cladosporium.

Luty to drugi po styczniu miesiąc, kiedy w powietrzu mogą zacząć unosić się alergizujące pyłki. W styczniu zaczęła pylić leszczyna. Teraz w lutym pyli intensywniej – ilość pyłków w powietrzu zwykle jest w tym miesiącu średnia. Pylenie zaczyna teraz olsza i cladosporium. Co pyli w lutym – leszczyna Najczęściej zaczyna pylić w lutym, ale w cieplejszych latach, jej pyłek może pojawić się w powietrzu już w styczniu. Uznaje się, że ten moment to pierwszy sygnał przedwiośnia . W dużych aglomeracjach miejskich stężenie pyłku leszczyny nie jest zwykle wysokie, ale na terenach podmiejskich może być duże. Zobacz: Alergia na pyłki leszczyny Objawy alergii na pyłek leszczyny: wodnista wydzielina z nosa, kichanie, świąd nosa, zaczerwienienie spojówek, łzawienie. Co pyli w lutym – olsza Olcha zaczyna pylić w lutym. Stężenie pyłku zależy od temperatury – im jest cieplej, tym więcej pyłku uwalnia roślina. Uczulają trzy gatunki : olsza czarna, szara i zielona. Zobacz: Alergia na pīlki olszy Objawy alergii na pyłek olch: wodnista wydzielina z nosa, kichanie, świąd nosa, zatkany nos zaczerwienienie spojówek, łzawienie, objawy astmy pyłkowej (świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, napadowy kaszel). Co pyli w lutym – Cladosporium Cladosporium to grupa grzybów pleśniowych, które najintensywniej pylą od maja do sierpnia, ale ich pyłki potrafią znajdować się w powietrzu od ok. połowy lutego do końca listopada. Zobacz: Alergia na grzyby Cladosporium Objawy alergii na Cladosporium: katar, kichanie, objawy astmy, grzybicze zapalenie zatok, atopowe zapalenie skóry. Podejrzewasz u siebie lub dziecka alergię na którąś z tych roślin? Zgłoś się lekarza. Wykonanie odpowiednich testów pozwoli potwierdzić lub wykluczyć alergię. Więcej o alergii na pyłki:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj