Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dziecko uczulone na pyłki
Fotolia
Zdrowie

Kalendarz pyleń

Na które rośliny należy uważać? Radzimy co robić, gdy podejrzewasz u dziecka uczulenie na ich pyłki.

Pyłki roślin wiatropylnych mogą powodować zaostrzenie objawów alergii i astmy.
Pyłki są przenoszone przez wiatr na znaczne odległości. Na które rośliny należy uważać? Co robić, gdy podejrzewasz u dziecka uczulenie na ich pyłki?

Najlepiej omijać miejsca, w których niebezpieczna roślina występuje obficie (zwłaszcza w dni słoneczne i wietrzne). Na spacery najlepiej chodzić rano, po rosie, lub po deszczu (warto założyć dziecku czapeczkę i okulary przeciwsłoneczne). Po powrocie do domu wierzchnią odzież należy zdjąć, a skórę opłukać wodą. Warto też śledzić prognozy pylenia, podawane w telewizji i gazetach.

Jakie leki mogą pomóc

Jeśli unikanie kontaktu z pyłkami nie okazuje się dość skuteczne, należy zastosować odpowiednie leczenie. Dziecko powinno przyjmować doustne leki przeciwhistaminowe lub stosowane miejscowo krople (do nosa lub oczu). Choć wiele z nich można kupić bez recepty, warto ich dobór pozostawić lekarzowi. Jeśli leki nie pomagają, należy rozważyć możliwość poddania dziecka odczulaniu.

Album pylących roślin

  • Leszczyna – kwitnie nawet w połowie stycznia. Rośnie w lasach, zaroślach. Osoby uczulone nie powinny przebywać w okresie pylenia w pobliżu działek i ogrodów. Pyłek leszczyny wykazuje reakcje krzyżowe z pyłkiem brzozy i olchy, co oznacza, że osoba uczulona na pyłek leszczyny ma objawy pyłkowicy również w okresie pylenia olchy i brzozy. Część osób uczulonych na pyłek leszczyny ma objawy alergii lub nietolerancji po zjedzeniu orzechów laskowych (także i tych w czekoladzie).
  • Olcha – rośnie w pobliżu zbiorników wodnych. Kwitnie przed rozwinięciem się liści lub równocześnie z nimi (w południowo-zachodniej Polsce w pierwszej dekadzie lutego). Objawy uczulenia na pyłek olchy nie są zbyt częste, wykazują jednak reakcje krzyżowe z pyłkiem brzozy i leszczyny.
  • Brzoza – kwitnie zwykle na przełomie marca i kwietnia. Pyłek brzozy jest po pyłku traw najczęstszą przyczyną pyłkowicy. Częste są też reakcje krzyżowe pomiędzy alergenami pyłku brzozy, a pyłkiem leszczyny i olchy. U 1/3 osób uczulonych na pyłek brzozy występuje nietolerancja owoców drobnopestkowych. Objawia się to pieczeniem warg, podniebienia, opuchnięciem warg, czasem zaostrzeniem objawów pyłkowicy.
  • Topola – kwiaty rozwijają się wczesną wiosną (marzec-kwiecień). Uczulenie na pyłek topoli nie jest zbyt częste. Okres owocowania topoli zbiega się z początkiem pylenia traw. Wielu uczulonych na pyłek traw sądzi, że przyczyną dolegliwości występujących w tym czasie jest biały puch topoli (błędnie uważany za jej pyłek).
  • Babka zwyczajna – roślina wszędobylska. Kwitnie od kwietnia do września. Uczuleniu na pyłek babki towarzyszy często nadwrażliwość na pyłek innych gatunków roślin.
  • Komosa biała (lebioda) – pospolity chwast. Wytwarza nawet do 100 tys. drobnych kwiatów, rozwijających się od lipca do sierpnia, choć np. na ścierniskach kwitnie później. Uczulenie na jej pyłek rzadko daje objawy o dużym nasileniu.
  • Bylica pospolita – rośnie na nieużytkach, w rowach. Niepozorne wiatropylne kwiaty (ich liczba przekracza 140 tys.) pojawiają się od lipca do września. Odpowiadają za większość objawów pyłkowicy późnym latem. Największe stężenie pyłku jest tuż nad ziemią.
  • Pokrzywa zwyczajna – rośnie w lasach, ogrodach. Kwitnie od czerwca do sierpnia, ma długi okres pylenia, wytwarza ogromne ilości pyłku, ale uczulenia na niego są rzadkie.
  • Mniszek (popularnie mlecz) – również może uczulać. Ponieważ jednak jest owadopylny i ma ciężki pyłek, tylko wyjątkowo wywołuje objawy uczulenia (np. gdy alergik położy się wśród kwiatów).

Co pyli w kwietniu 2022? Uczulające pyłki i lista roślin pylących [WIDEO]

co pyli w marcu
Adobe Stock
Zdrowie
Co pyli w marcu – lista alergizujących gatunków
W marcu pyli już sześć roślin, których pyłek może wywoływać alergię. Najsilniej w marcu pyli olsza, a średnio – leszczyna i topola.

Co pyli w marcu: najsilniej w tym miesiącu pyli olsza . W środku pylenia jest też leszczyna, ale stężenie jej pyłku rzadko bywa wysokie. W marcu notuje się też niskie stężenie pyłków: Cladosporium oraz Alternaria. W końcówce miesiąca zaczyna pylić brzoza, na razie słabo, a od połowy miesiąca w powietrzu może też znaleźć się pyłek topoli, który w końcu miesiąca osiągnie stężenie średnie. Co pyli w marcu – leszczyna Stężenie pyłków leszczyny w tym miesiącu jest zwykle średnie. W dużych miastach stężenie jest niższe niż na terenach podmiejskich i w okolicach ogródków działkowych. Objawy alergii na pyłek leszczyny: wodnista wydzielina z nosa, kichanie, świąd nosa, zaczerwienienie spojówek, łzawienie. Zobacz: Alergia na pyłki leszczyny Co pyli w marcu – olsza Stężenie pyłków olszy przez cały marzec może być wysokie . Alergicy odczuwają wtedy ulgę jedynie bezpośrednio po deszczu. Uczulają trzy gatunki: olsza czarna, szara i zielona. Objawy alergii na pyłek olch wodnista wydzielina z nosa, kichanie, świąd nosa, zatkany nos zaczerwienienie spojówek, łzawienie, objawy astmy pyłkowej (świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, napadowy kaszel). Zobacz: Alergia na pīlki olszy Co pyli w marcu – Cladosporium Cladosporium (grzyby pleśniowe), które najintensywniej pylą od maja do sierpnia, są nieco mniej aktywne w marcu – stężenie ich pyłków zwykle jest niskie. Objawy alergii na Cladosporium: katar, kichanie, objawy astmy, grzybicze zapalenie zatok, atopowe zapalenie skóry. Zobacz: Alergia na grzyby Cladosporium Co pyli w marcu – brzoza Zaczyna pylić od ok. połowy marca i do końca miesiąca stężenie jej pyłków zwykle jest dość niskie. W Polsce najczęściej występują: brzoza brodawkowata, brzoza czarna i brzoza omszona....

co pyli w lutym
Adobe Stock
Zdrowie
Co pyli w lutym – lista uczulających gatunków
Co pyli w lutym? – pytają alergicy i rodzice uczulonych na pyłki dzieci. W lutym pylą tylko trzy rośliny: leszczyna, olsza i Cladosporium.

Luty to drugi po styczniu miesiąc, kiedy w powietrzu mogą zacząć unosić się alergizujące pyłki. W styczniu zaczęła pylić leszczyna. Teraz w lutym pyli intensywniej – ilość pyłków w powietrzu zwykle jest w tym miesiącu średnia. Pylenie zaczyna teraz olsza i cladosporium. Co pyli w lutym – leszczyna Najczęściej zaczyna pylić w lutym, ale w cieplejszych latach, jej pyłek może pojawić się w powietrzu już w styczniu. Uznaje się, że ten moment to pierwszy sygnał przedwiośnia . W dużych aglomeracjach miejskich stężenie pyłku leszczyny nie jest zwykle wysokie, ale na terenach podmiejskich może być duże. Zobacz: Alergia na pyłki leszczyny Objawy alergii na pyłek leszczyny: wodnista wydzielina z nosa, kichanie, świąd nosa, zaczerwienienie spojówek, łzawienie. Co pyli w lutym – olsza Olcha zaczyna pylić w lutym. Stężenie pyłku zależy od temperatury – im jest cieplej, tym więcej pyłku uwalnia roślina. Uczulają trzy gatunki : olsza czarna, szara i zielona. Zobacz: Alergia na pīlki olszy Objawy alergii na pyłek olch: wodnista wydzielina z nosa, kichanie, świąd nosa, zatkany nos zaczerwienienie spojówek, łzawienie, objawy astmy pyłkowej (świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, napadowy kaszel). Co pyli w lutym – Cladosporium Cladosporium to grupa grzybów pleśniowych, które najintensywniej pylą od maja do sierpnia, ale ich pyłki potrafią znajdować się w powietrzu od ok. połowy lutego do końca listopada. Zobacz: Alergia na grzyby Cladosporium Objawy alergii na Cladosporium: katar, kichanie, objawy astmy, grzybicze zapalenie zatok, atopowe zapalenie skóry. Podejrzewasz u siebie lub dziecka alergię na którąś z tych roślin? Zgłoś się lekarza. Wykonanie odpowiednich testów pozwoli potwierdzić lub wykluczyć alergię. Więcej o alergii na pyłki:...

alergia na brzozę
Ingo Bartussek/Adobe Stock
Zdrowie
Alergia na pyłki brzozy: objawy, postępowanie
Alergia na pyłki brzozy pojawia się nagle i gwałtownie, gdyż brzoza zaczyna pylić od razu bardzo intensywnie. Pyłki brzozy to najczęstsza przyczyna kataru alergicznego i astmy wiosną.

Pyłki brzozy bardzo często powodują alergię, ich stężenie w Polsce wiosną jest wysokie. Jak wynika z badań ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) niemal połowa Polaków uzyskuje dodatni wynik punktowych testów skórnych z alergenem brzozy. Aż 80 proc. z nich wykazuje objawy alergii krzyżowych z pokarmami. Spis treści: Kiedy pyli brzoza? Objawy alergii na pyłki brzozy Alergia krzyżowa przy alergii na pyłki brzozy 13 rad dla osób z alergią na pyłki brzozy Alergia na brzozę – leczenie Kiedy pyli brzoza? Brzoza może pylić od końca marca nawet do połowy maja, ale najczęściej jej pylenie rozpoczyna się w kwietniu. Największe stężenie notuje się w drugiej połowie kwietnia. W maju pylenie brzozy zanika. Pyłki brzozy są najbardziej niebezpieczne dla uczulonych na nie mieszkańców miast. Więcej pyłków wydzielają brzozy rosnące w miastach w pobliżu ulic. Dodatkowo osoby mieszkające w miastach często mają zniszczony nabłonek dróg oddechowych w wyniku wdychania zanieczyszczonego powietrza. Przez zniszczoną błonę śluzową łatwiej przenikają alergeny. Objawy alergii na pyłki brzozy Brzoza zaczyna pylić gwałtownie. Stężenie jej pyłków w powietrzu od razu jest wysokie, dlatego objawy uczulenia pojawiają nagle. Objawy uczulenia na pyłek brzozy to głównie: katar alergiczny , uczucie zatkanego nosa, kichanie, obfita wydzielina z nosa, swędzenie oczu, alergiczne zapalenie spojówek . Alergia na brzozę u dzieci może powodować duszność w klatce piersiowej, napadowy kaszel, świszczący oddech, czyli objawy astmy . Alergii na pyłki brzozy a alergia krzyżowa Pyłek brzozy jest jednym z alergenów, który często powoduje alergię krzyżową . Jej objawem może być tzw. zespół alergii jamy ustnej . Jest to reakcja natychmiastowa – rzadka u dzieci (u nich może pojawić się atopowe...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak