co na suchy kaszel u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Co stosować na suchy kaszel u dziecka?

Na suchy kaszel u dziecka mogą pomóc domowe sposoby, np. mlekiem z miodem, inhalacjami. Jeśli nie zadziałają - zastosuj syrop lub podaj dziecku leki, które przepisze lekarz.

Suchy kaszel jest dla dziecka uciążliwy, maluch ma kłopoty z oddychaniem, kaszel utrudnia mu również spanie w nocy. Najczęstszą przyczyną suchego kaszlu u dziecka jest rozwijająca się infekcja dróg oddechowych. Co stosować na suchy kaszel u dziecka? Możesz wypróbować domowe sposoby, np. sok z czarnego bzu lub mleko z miodem, a także podać mu syrop lub odpowiednie leki przepisane przez specjalistę. Kaszel suchy u dziecka trwa od 4 do 7 dni, jeśli jednak utrzymuje się dłużej - nie lekceważ tego, ponieważ może to być kaszel przewlekły, który wymaga odpowiedniego leczenia. 

Spis treści

 1. Objawy kaszlu suchego u dziecka
 2. Domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka
 3. Jaki syrop na kaszel suchy u dziecka?
 4. Jak podawać syrop na kaszel suchy?
 5. Kiedy należy szybko zgłosić się do lekarza?

Objawy kaszlu suchego u dziecka

Przez pierwsze trzy do pięciu dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona, więc maluch sucho pokasłuje. Taki kaszel jest męczący i... niepotrzebny. Nie powoduje odkrztuszania wydzieliny i nie pomaga w oczyszczaniu dróg oddechowych. Dziecko kaszląc, dodatkowo podrażnia sobie gardło. Taki kaszel pojawia się nie tylko na początku infekcji, ale też często po jej zakończeniu.  

Domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka

Zastanawiasz się, jak pomów dziecku, które boryka się z suchym kaszlem? Oto kilka sposobów, które pozwolą go złagodzić: 

 •  wietrz i nawilżaj mieszkanie, bo świeże powietrze sprzyja hamowaniu odruchu kaszlu. Połóż na kaloryfer mokre ręczniki lub włącz nawilżacz powietrza (to dobry zakup, przyda się na długo).
 • inhalacje - one też pomogą na kaszel suchy u dziecka. Przyda się do tego inhalator (nebulizator), zrób inhalacje z soli fizjologicznej.
 • wywar z siemienia lnianego - łyżkę siemienia lnianego zalej 1,5 szklanki wody, gotuj pod przykryciem 10 minut, przecedź i wystudzony podawaj do picia.
 • sok z czarnego bzu - jest to naturalny sposób na kaszel, ale także gorączkę i katar. 
 • mleko z miodem i czosnkiem - ma działanie przeciwzapalne, antybiotyczne, a także hamuje rozwój bakterii. 
 • mleko z miodem - hamuje kaszel u dziecka i ułatwia pozbycie się wydzieliny oskrzelowej. 
 • syrop z cebuli - ma działanie wykrztuśne, więc nie podawaj go podawać dziecku bezpośrednio przed snem, ponieważ może wzmagać kaszel. 

Jaki syrop na kaszel suchy u dziecka?

Suchy kaszel trzeba hamować, ponieważ bywa bardzo męczący dla dziecka. Zazwyczaj lekarz zaleca podawanie środków przeciwkaszlowych. Można je stosować przez trzy do pięciu dni i tylko przy wirusowej infekcji dróg oddechowych, przebiegającej bez wydzieliny. Nie wolno ich podawać przy zapaleniu płuc lub oskrzeli, bo zatrzymanie wydzieliny w drogach oddechowym może grozić rozwojem zakażenia. Pamiętaj, że leki (niezależnie, czy na kaszel suchy, czy mokry) u dziecka zawsze powinien dobrać lekarz, nie podawaj ich „na własną rękę”. Jaki syrop na kaszel suchy u dziecka możesz podać samodzielnie? Dziecku, które skończyło rok, możesz podawać syropy ziołowe (np. z prawoślazu, żywokostu, kwiatów malwy - mają właściwości powlekające, łagodzące i osłaniające gardło).

Jak podawać syrop na kaszel suchy?

Jeśli lekarz przepiszę syrop dla dziecka - podawaj go maluchowi w odpowiedni sposób - najlepiej strzykawką lub łyżeczką z podziałką (dodaje się ją do syropów). Jak to zrobić?

 • Odmierz dawkę. Podaj tyle leku, ile zalecił lekarz (podczas ustalania dawki pediatra bierze pod uwagę m.in. stan ogólny dziecka oraz jego wagę ciała).
 • Posadź maluszka na swoich kolanach lub ułóż je w pozycji półleżącej (prawą rączkę wsuń pod pachę, lewą przytrzymaj). Maluch leżący płasko mógłby się zakrztusić.
 • Podaj syrop na środek języka lub tak, by spłynęło po wewnętrznej części policzka. Jeśli podasz lek za płytko, maluch może go wypluć. Jeżeli za głęboko, wywołasz odruch wymiotny. Jeżeli używasz strzykawki, włóż ją do buzi na głębokość ok, 1,5 cm w kącik ust i wolno wstrzykuj w kierunku policzka. Starszemu dziecku możesz podać lek łyżeczką, którą wsuniesz nieco głębiej do buzi.
 • Daj dziecku do popicia chłodną wodę, lekarstw nie powinno popijać się herbatkami, sokami czy mlekiem.

Kiedy należy szybko zgłosić się do lekarza?

W niektórych sytuacjach nie możesz leczyć dziecka domowymi sposobami. Koniecznie zgłoś się z maluchem do lekarza w następujących sytuacjach: 

 • Dziecko ma mniej niż 12 miesięcy.
 • Kaszel jest bardzo męczący (dziecko nie może spać, nie chce jeść ani pić).
 • Kaszel przypomina szczekanie (zwykle taki kaszel towarzyszy zapaleniu krtani). Malec podczas ataku bardzo się męczy, nie może zaczerpnąć tchu. W przypadku duszności najlepiej zawiń dziecko w koc i otwórz okno, by pooddychał zimnym powietrzem (20-30 minut). Zimne powietrze zmniejsza obrzęk dróg oddechowych, a to ułatwi dziecku oddychanie. W lecie postaw dziecku przez otwartą zamrażarką. Wezwij pogotowie, bo zapalenie krtani może zagrażać życiu.
 • Kaszel przypomina pianie koguta - maluch zanosi się, wdychając z trudem powietrze. Przyczyną może być krztusiec. Jedź szybko do lekarza. Uwaga! By zmniejszyć ryzyko choroby, nie zaniedbuj szczepień.
UWAGA! Noworodki rzadko kaszlą. Objawami, które mogą świadczyć o zapaleniu oskrzeli czy płuc, jest przyspieszony oddech, a w cięższych przypadkach postękiwanie oraz szary cień wokół ust świadczący o niedotlenieniu. Objawem infekcji dolnych dróg oddechowych są wzmożone ruchy klatki piersiowej i poruszanie skrzydełkami nosa. Dlatego w pierwszych miesiącach życia dziecka kaszel i wszystkie inne zaburzenia oddychania traktuj poważnie i od razu pokaż dziecko lekarzowi. W wypadku zapalenia płuc dziecko powinno trafić do szpitala, by podano mu antybiotyk w kroplówce.

Zobacz także

Domowe sposoby na przeziębienie - film

niemowlę, lekarstwo, choroba, kaszel, syrop
Zdrowie
Kaszel u dziecka - rodzaje i leczenie
Poznaj rodzaje kaszlu u dzieci, sprawdź, co może oznaczać kaszel u dziecka i jak go leczyć.

Zastanawiasz się, czy skonsultować się z pediatrą, zanim podasz syrop –  bo tym razem dziecko kaszle trochę inaczej? Sprawdź, jak rozpoznawać różne rodzaje kaszlu u dzieci. Co to jest kaszel? Kaszel to gwałtowne uwolnienie powietrza nagromadzonego w drogach oddechowych. Może być wywołane m.in. zmianami w: gardle, krtani, tchawicy i oskrzelach, opłucnej. Ponadto mogą go wywołać także zmiany w w ośrodku nerwowym. Kaszel - początek choroby? Kaszel to bardzo często początek i charakterystyczny objaw przeziębienia , a także stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych. Może mieć różne nasilenie – od pochrząkiwania i pokasływania do silnych, czasami długotrwałych lub seryjnych napadów. Wtedy podczas kasłania dziecko czerwienieje lub sinieje, oczy łzawią, niekiedy może pojawić się odruch wymiotny i dolegliwości bólowe (np. brzucha, klatki piersiowej, krtani). Jeśli kaszel utrzymuje się 2–3 dni lub pojawią się objawy dodatkowe , np.: gorączka, pogorszenie samopoczucia, gwałtowna zmiana charakteru kaszlu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Co to za kaszel? Sama często zauważasz, że dziecko kaszle w różny sposób. Po rodzaju kaszlu można rozpoznać, na co maluch jest chory. Wyróżnia się co najmniej kilka rodzajów kaszlu, w tym m.in. suchy, wilgotny, szczekający, gardłowy.  Kaszel wilgotny Jest luźny, śluzowy. Może występować, gdy dziecko jest przeziębione, a także przy zapaleniu oskrzeli i płuc. Podczas kasłania uwalnia się śluz oskrzelowy, czasami w dużych ilościach. Co robić? Aby ułatwić dziecku odkrztuszanie i oczyszczanie dróg oddechowych, zaaplikuj syrop wykrztuśny . Po kilkunastu minutach oklep plecy dziecka, układając go z główką poniżej tułowia (ułatwia to usuwanie wydzieliny). Pamiętaj, by syropu wykrztuśnego nie podawać na noc (najpóźniej dziecko powinno go...

dziecko, zdrowie dziecka, lekarz, badanie
Panthermedia
Zdrowie
Kaszel u dziecka? Poznaj ważne fakty i zalecenia
Choć na dźwięk kaszlu u swojego dziecka może cię ogarniać przerażenie, wiedz, że kaszel jest pożyteczny! Dzięki niemu wiesz, że dzieje się coś złego. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o kaszlu u dziecka?

Kaszel u dziecka - powieść w odcinkach. To kolejny raz w tym sezonie, gdy twoje dziecko kaszle? Co zrobić najpierw? Biec do lekarza, czy poczekać i podać dziecku syrop? Niestety, kaszel u dziecka czasami bywa podstępny. Co warto wiedzieć, by skutecznie zwalczać dziecięcy kaszel? Kaszel u dziecka: kaszel mokry i suchy Kaszel u dziecka najczęściej kojarzy się z kaszlem mokrym lub suchym. Przy mokrym kaszlu dziecko odkrztusza wydzielinę, a przy suchym niczego nie może odkrztusić. „Lepszy” jest kaszel mokry niż suchy. Kaszel mokry pojawia się, gdy w drogach oddechowych gromadzi się dużo wydzieliny zapalnej, która jest świetną pożywką dla bakterii . Kaszel pomoże dziecku jej się pozbyć. W ten sposób bakterie tracą swoją pożywkę. Na mokry kaszel dobre są środki rozrzedzające wydzielinę - to leki mukolityczne (czyli wykrztuśne). Rozrzedzają wydzielinę, by dziecku łatwiej było ją odkrztusić. Nie wszystkie syropy można podawać wieczorem. Po wykrztuśnych syropach dziecko kaszle nawet więcej – w nocy nie mógłby spać. Dlatego taki syrop podaje się najpóźniej o godz. 17. Ziołowe syropy pomogą złagodzić kaszel.  Na początku infekcji można podać malcowi syrop prawoślazowy, tymiankowy, z babki lancetowatej. Trzeba je jednak stosować ostrożnie, bo mogą spowodować alergię.   Ważne informacje o kaszlu u dziecka Mając dzieci, powinniśmy wiedzieć jak najwięcej u kaszlu u dziecka, bo niestety nikogo on nie ominie! Oto kilka najważniejszych informacji i zaleceń dotyczących kaszlu u dzieci: Niemowlak ma zapalenie płuc i nie kaszle - jeśli od kilku dni niemowlę męczy katar, sprawdź, czy nie stało się senne, nie pojawiła się gorączka i niechęć do jedzenia. Jeżeli tak, powiedz o tym lekarzowi. Mokrego kaszlu się nie hamuje - powodem mokrego kaszlu u dziecka jest nadmiar wydzieliny w drogach oskrzelowych. Hamowanie...

mokry kaszel u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Mokry kaszel u dziecka - objawy, leczenie, domowe sposoby
Nie przeocz momentu, kiedy kaszel suchy zmienia się w mokry, bo wtedy trzeba zmienić syrop z hamującego odruch kasłania na wykrztuśny. Mokry kaszel u dziecka, zwłaszcza w nocy, może być bardzo uciążliwy. Od suchego różni się tym, że podczas kasłania dziecko odkrztusza wydzielinę - śluz oskrzelowy.

Mokry kaszel u dziecka pojawia się, gdy w drogach oddechowych gromadzi się dużo wydzieliny zapalnej będącej świetną pożywką dla bakterii. Podczas kasłania uwalnia się śluz oskrzelowy, czasami w dużych ilościach - stąd nazwa mokry kaszel. Infekcja wirusowa u dziecka zwykle zaczyna się od kaszlu suchego, który po kilku dniach zamienia się w kaszel wilgotny (mokry). Możesz spróbować leczyć go domowymi sposobami na przeziębienie , jeśli jednak stan dziecka po kilku dniach się nie poprawia - konieczna jest wizyta u lekarza.  Spis treści :  IIe trwa mokry kaszel u dziecka? Mokry kaszel u dziecka - kiedy do lekarza? Mokry kaszel z wymiotami u dziecka Co na mokry kaszel u dziecka? Jaki syrop na mokry kaszel u dziecka? IIe trwa mokry kaszel u dziecka? Kaszel, który jest wynikiem infekcji, może towarzyszyć dziecku przez cały okres choroby, czyli około tygodnia. Często jednak mokry kaszel występuje u dziecka również już po przebytej infekcji i nasila się przy zmianie temperatury, np. gdy dziecko z dworu wchodzi do ciepłego pomieszczenia. U dziecka może wystąpić również przewlekły mokry kaszel, który trwa o wiele dłużej (powyżej 3. tygodni) i może być symptomem wielu groźnych chorób, np. astmy oskrzelowej , alergii lub refluksu żołądkowo-przełykowego. Mokry kaszel u dziecka - kiedy do lekarza? Jeśli niemowlę ma kaszel - najlepiej od razu skonsultuj to z lekarzem. U tak malutkich dzieci łatwo o powikłania. Jeśli dziecko jest starsze - możesz poczekać 2-3 dni i obserwować, czy jego stan się nie pogarsza. Jeżeli domowe sposoby nie przyniosą efektu i stan dziecka się nie poprawi, a do tego wystąpią inne objawy takie jak np. gorączka - koniecznie idź z dzieckiem do lekarza. Natychmiast powinnaś skonsultować się z lekarzem, gdy:  Dziecko ma mniej niż 12 miesięcy. Kaszel jest bardzo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj