Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
chore dziecko i mama
Adobe Stock
Zdrowie

Kaszel u dziecka - jak leczyć kaszel suchy, a jak mokry?

Kaszel u dziecka bardzo często towarzyszy infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Czym się różni suchy kaszel u dziecka od mokrego? Jakie są domowe sposoby na kaszel u dzieci? Jak złagodzić objawy infekcji wirusowej? Konsultacja: dr Joanna Gzik, pediatra.

Domowe sposoby na przeziębienie - film

Kaszel u dziecka - kaszel mokry a suchy

Gdy u dziecka pojawia się infekcja wirusowa (np. grypa lub przeziębienie u dziecka) lub infekcja bakteryjna, zwykle jednym z jej objawów jest kaszel. W zależności od tego, jak długo kaszel u dziecka trwa i jaki jest jego charakter, można stwierdzić, jaka to faza infekcji i jakie można zaproponować leczenie.

Zwykle na początku ostrej infekcji pojawia się suchy kaszel u dziecka. Towarzyszy on zakażeniom górnych dróg oddechowych, takich jak:


Suchy kaszel u dziecka pojawia się w pierwszym okresie infekcji wirusowej: bywa bardzo męczący, dziecko pokasłuje, czuje, jakby coś „drapało je w gardle", natomiast wydzielina nie odrywa się, dziecko nie może niczego odkasłać – mówi dr Joanna Gzik, lekarz pediatra.

W drugiej fazie infekcji, gdy trwa ona dłużej, jest bardziej zaawansowana, pojawia się wydzielina w oskrzelach i kaszel zmienia swój charakter, staje się mokry. – Dziecko zaczyna odkasływać wydzielinę. Takiego kaszlu nie powinno się hamować, gdyż ułatwia pozbycie się zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych – dodaje dr Gzik.

Mokry kaszel u dziecka może również towarzyszyć zakażeniom górnych dróg oddechowych:

  • nosogardła
  • zapaleniu zatok


Wydzielina z nosa ściekająca do dróg oddechowych powoduje wówczas nasilony kaszel, zwłaszcza rano. W tym przypadku również mokry kaszel u dziecka pomaga w oczyszczaniu dróg oddechowych z wydzieliny.

Suchy kaszel u dziecka - jak leczyć?

Suchy kaszel u dziecka, towarzyszący ostrej infekcji wirusowej, powstaje z powodu podrażnienia receptorów kaszlowych w nosie, gardle, ale sam również podrażnia gardło i nie powoduje uczucia ulgi.

Domowe sposoby na suchy kaszel

1. Napar ziołowy i syrop na kaszel dla dzieci
Warto podawać dziecku na suchy kaszel środki działające przeciwzapalnie na błonę śluzową, nawilżające i powlekające śluzówkę:

  • napary i wyciągi z kwiatów i korzeni prawoślazu, ślazu, nasion lnu - działają osłaniająco na błonę śluzową dróg oddechowych, łagodzą ich podrażnienie, przez co hamują odruch kaszlu
  • syrop na suchy kaszel dla dzieci z babki lancetowatej
  • syrop prawoślazowy


2. Leki homeopatyczne na kaszel u dziecka
W przypadku suchego kaszlu u niemowląt, gdy ma ono zatkany nos, sapkę, trudno mu ssać pierś, pomocny może być Sambucus nigra. – Z kolei, gdy jest to kaszel suchy, napadowy, z lepką, trudną do odkrztuszania wydzieliną, może pomóc Coccus Cacti. Jeśli suchy kaszel u dziecka nasila się po położeniu do łóżka, ataki pojawiają się w nocy, pomoże Drosera. Natomiast uczucie łaskotania „piórkiem w gardle" złagodzi Rumex crispus.

Ważne jest, aby leki homeopatyczne były dobrane do rodzaju kaszlu. Oprócz podziału na kaszel suchy i mokry istotne jest, żeby zwrócić uwagę, kiedy u dziecka następuje poprawa lub intensyfikacja kaszlu.

3. Nawilżenie powietrza w sypialni dziecka
Pamiętajmy również, że konieczne jest dobre nawilżenie powietrza (np. można rozłożyć mokre ręczniki na kaloryferach, włączyć nawilżacz).

4. Nawilżanie gardła
Dziecko powinno dużo pić. Bardzo dobrze działa podany do picia kompot migdałowo-gruszkowy, który łagodzi suchy kaszel u dziecka. Nawilża drogi oddechowe, dzięki czemu zmienia on swój charakter na łatwiejszy do odkrztuszenia.

5. Inhalacje na kaszel
Można zastosować nebulizację z soli fizjologicznej lub soli z dodatkiem kwasu hialuronowego.

Mokry kaszel u dziecka - jak leczyć?

Mokry kaszel u dziecka jest korzystny dla jego organizmu, gdyż pomaga oczyścić drogi oddechowe z wydzieliny, która spływa do gardła i do oskrzeli lub tej, która powstała w oskrzelach na skutek stanu zapalnego.

Kaszlu mokrego nie powinno się hamować, a wręcz przeciwnie – warto pomóc w upłynnieniu, rozrzedzeniu i odkrztuszeniu wydzieliny.

Domowe sposoby na mokry kaszel u dziecka
1. Nawilżanie powietrza w pokoju
2. Nawadnianie organizmu

Ważne jest podawanie dziecku płynów do picia, najlepiej lekko ciepłych. Mogą to być:
herbatki owocowe, ziołowe z dodatkiem soku z malin, napary z siemienia lnianego, z liści i korzeni prawoślazu, z lipy, z malin.

3. Syrop na kaszel mokry:


4. Leki homeopatyczne na kaszel mokry u dziecka
Warto przy kaszlu wilgotnym sięgnąć po leki homeopatyczne. Przy mokrym kaszlu, gdy wydzielina jest trudna do odkrztuszenia, polecam Antimonium tartaricum. A gdy kaszel jest bardzo silny, wręcz powodujący wymioty, pomóc może Ipeca – dodaje dr Gzik.

Kaszel krtaniowy (szczekający kaszel) - jak leczyć?

Kaszel krtaniowy, tzw. szczekający, to kaszel suchy typowy dla zapalenia krtani u dziecka lub tchawicy. Może pojawić się nagle w nocy. Maluch kładł się spać zdrowy lub miał niewielki katar, a potem budzi się w nocy i kaszle, a kaszel przypomina szczekanie psa.

Często towarzyszy temu niepokój i stridor krtaniowy, czyli głośne oddychanie. To objaw obrzęku krtani.

- Taki stan może pojawić się u niektórych dzieci, które mają predyspozycję do takiego chorowania. Krtań puchnie, jeśli dochodzi do wysuszenia śluzówki. Dziecko z powodu zatkania noska oddycha przez buzię, w nocy nie pije, a powietrze w pomieszczeniu jest wysuszone i gorące, dlatego może pojawić się obrzęk krtani – tłumaczy dr Joanna Gzik.

Domowe sposoby na kaszel krtaniowy (szczekający kaszel)

Warto przede wszystkim schłodzić pomieszczenie, w którym dziecko przebywa, ciepło je ubrać lub zawinąć w koc i wyjść z nim na balkon lub otworzyć okno. Chłodne powietrze obkurczy krtań, ułatwi oddychanie.

- Jednocześnie trzeba podać płyny do picia i zrobić inhalacje na kaszel z soli fizjologicznej. Można podać preparaty homeopatyczne, takie jak Apis mellifica, Spongia tosta, Sambuccus nigra – dodaje dr Gzik.

Jeśli nie ma poprawy, trzeba jechać z dzieckiem do szpitala lub wezwać pogotowie, gdyż może być konieczne podanie sterydu domięśniowo lub w inhalacji, aby zmniejszyć obrzęk krtani.

Artykuł powstał z udziałem Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej.

chore dziecko
Adobe Stock
Zdrowie
Domowe sposoby na przeziębienie u dziecka
Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy przeziębienia u dziecka warto zrobić wszystko, by wspomóc organizm w walce z infekcją wirusową. Sprawdź, jakie są naturalne i domowe sposoby na przeziębienie u dzieci. Konsultacja: dr Joanna Gzik, pediatra.

Objawy przeziębienia u dzieci Objawy przeziębienia u dzieci, jak zwykliśmy nazywać infekcję wirusową dróg oddechowych , to przede wszystkim: katar kaszel złe samopoczucie osłabienie organizmu ból głowy ból gardła gorączka Jeśli organizm nie poradzi sobie ze zwalczeniem infekcji wirusowej, może się ona rozszerzać powodując zapalenie oskrzeli, płuc, ucha czy zatok. Warto temu zapobiec, stosując naturalne i domowe sposoby na przeziębienie. 1.Sposoby na katar u dziecka Zamiast podawać środki na katar obkurczające śluzówkę (doraźnie pomogą, jednak nadużywane zniszczą delikatną błonę śluzową nosa i spowodują tzw. katar polekowy lub zatkanie nosa spowodowane wtórnym obrzękiem śluzówki), kilka razy dziennie zapuszczaj dziecku do nosa sól fizjologiczną – po jednej kropli do każdej dziurki. Może być to też preparat w spreju z solą fizjologiczną lub wodą morską . Taki zabieg rozluźni wydzielinę w nosku i ułatwi oczyszczanie nosa. Jeśli dziecko potrafi wydmuchać nos , to zachęcajmy je do tego, jeśli nie, to trzeba mu pomóc aspiratorami do noska lub gumową „gruszką" . Można również posmarować nosek maścią majerankową . U starszaków dobrym sposobem na katar bywają również ziołowe inhalacje dla dzieci, np. z lipy, rumianku, sosny . Garnuszek z wodą lub naparem z ziół ustaw w pobliżu łóżeczka, by dziecko oddychało wilgotnym powietrzem.  Naturalne sposoby na przeziębienie u dziecka to również leki homeopatyczne , które możesz stosować już od pierwszych miesięcy życia. Dobiera się je w zależności od rodzaju kataru, obserwując wydzielinę z nosa. Jeśli katar jest bardzo obfity wodnisty, łzawią oczy, a nos staje się podrażniony, czerwony, poprawę przyniesie Allium cepa . Katar zielony nadkażony, ropny pomoże wyleczyć Kalium bichromicum . Jeśli nos zatyka się nocą, a dziecko od rana kicha...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz