Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
katar u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Katar u dziecka: przyczyny, leczenie i domowe sposoby. Ile trwa katar u dziecka?

Katar u dziecka to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Nie dość, że zatyka nos i utrudnia oddychanie, to jeszcze może doprowadzić do powikłań, gdy ze zwykłego przeziębienia przerodzi się w poważniejszą infekcję. Nie można lekceważyć kataru u dziecka, choć nie od razu trzeba biec do lekarza. Czasem skuteczne są domowe sposoby na katar.

Katar u dziecka zdarza się często. Małe dzieci chorują nawet 8-9 razy w roku – zwykle to infekcje wirusowe, którym towarzyszy katar. Ale przyczyny kataru u dziecka mogą być różne. Wyjaśniamy, kiedy konieczna jest wizyta u pediatry oraz leczenie kataru, a kiedy można poradzić sobie domowymi sposobami.

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Czym jest katar u dziecka?

Katar u dziecka to częsta i powszechna dolegliwość. Katar jest efektem stanu zapalnego, pod którego wpływem błona śluzowa produkuje nadmierną ilość wydzieliny. Infekcja wirusowa powoduje katar wodnisty, cieknący, a infekcja bakteryjna wywołuje katar gęsty, często o zmienionej barwie (żółty, zielony). Katar u dziecka może wypływać z nosa, ale może też ściekać po tylnej ścianie gardła i pozostawać niemal niezauważony. Objawy towarzyszące katarowi u dzieci to zwykle ból głowy, kłopoty z oddychaniem, brak apetytu, ogólne rozbicie. Katar u niemowlaka może utrudniać ssanie piersi.

Katar u dziecka: przyczyny

Istnieje wiele powodów, dla których u dziecka pojawia się katar:

  • Najczęściej katar świadczy o infekcji wirusowej. Przeziębienie zwykle trwa ok. dwóch tygodni i w pierwszych dniach może mu towarzyszyć gorączka. Powikłaniami niedoleczonej infekcji może być zapalenie zatok, dlatego z dzieckiem, które ma katar i kaszel, trzeba zgłosić się do lekarza.
  • Inną przyczyną kataru, który utrzymuje się, mimo że dziecko wydaje się zdrowe, może być alergia lub reakcja na substancję drażniące, takie jak dym papierosowy czy substancje chemiczne (np. toksyczne farby). W takim przypadku to katar alergiczny.
  • Częstą przyczyną kataru może być przedmiot wepchnięty do noska przez dziecko. Wtedy wydzielina wydobywa się tylko z zatkanej ciałem obcym dziurki, ma żółtą lub zieloną barwę i nieprzyjemny zapach. Nigdy na własną rękę nie próbuj wyjmować ciała obcego z nosa dziecka – jeśli je zauważysz, jak najprędzej jedźcie do laryngologa.
  • Przyczyną niedrożności nosa może być również przerost migdałków.
Wielu rodziców zastanawia się, ile trwa katar u dziecka i czy to normalne, jeśli trwa długo. Katar u małego dziecka trwa zwykle ok. 10, a nawet 14 dni, jeśli jest efektem infekcji wirusowej. U starszych dzieci katar trwa krócej – ok. 7 dni (w 3-5. dniu staje się bardziej gęsty). Jeżeli zaś katar trwa dłużej, możliwe, że jego przyczyną jest nadkażenie bakteryjne, alergia albo przerost migdałków.

Katar u dziecka: leczenie

Czy z zakatarzonym dzieckiem trzeba od razu iść do lekarza? Niekoniecznie. Wizyta jest jednak niezbędna, gdy:

  • dziecko ma trudności z oddychaniem i jest wyraźnie zmęczone;
  • przy wdechu słyszysz wysoki świszczący dźwięk;
  • katar utrudnia dziecku mówienie;
  • gorączka, która towarzyszy infekcji z katarem, trwa dłużej niż trzy dni albo nawraca po jednym lub dwóch dniach przerwy;
  • katar nie ustępuje po trzech, czterech dniach;
  • katarowi zaczyna towarzyszyć kaszel;
  • z jednej dziurki wydobywa się gęsta, żółta lub zielona wydzielina.


Pediatra postawi diagnozę i przepisze leki: może np. zalecić krótkotrwałe stosowanie kropli obkurczających błonę śluzową (do zakraplania maksymalnie przez 3-5 dni u dzieci powyżej 2 lat), maści bakteriobójczej lub czasem leków sterydowych. Uwaga, nigdy nie stosuj u dziecka preparatów na katar dla dorosłych – są zbyt silne! Jeśli pomimo leczenia katar się przedłuża, skonsultuj się z laryngologiem dziecięcym.

Leczenie zwykłego kataru u dziecka polega przede wszystkim na oczyszczaniu i nawilżaniu nosa. Wykorzystuje się do tego aerozole z wodą morską lub inhalacje z soli fizjologicznej. Do udrażniania używaj aspiratora do nosa dla dzieci, zrezygnuj zaś z popularnej kiedyś gruszki, bo cienką końcówką łatwo uszkodzić śluzówkę.

Domowe sposoby na katar u dziecka

Co pomoże na zwykły katar? Jeśli katar u dziecka jest jedynym objawem infekcji, wystarczy starannie pielęgnować malucha. Najlepsze domowe sposoby na katar:

  • Podawaj dziecku jak najwięcej płynów do picia (najlepiej, by były ciepłe).
  • Postaraj się nawilżyć powietrze w domu, np. rozwieszając na kaloryferach mokre ręczniki.
  • Dbaj o to, aby dziecko wydmuchiwało nos (już roczniaka ucz posługiwania się chusteczką, a trzylatka zachęcaj do samodzielnego dmuchania).
  • Jeśli dziecko nie potrafi dmuchać nosa, to aby go oczyścić, użyj soli fizjologicznej. Zakropl 1-2 krople do każdej dziurki, odczekaj chwilę, a następnie usuń chusteczką wypływającą z nosa wydzielinę.
  • Jeśli maluch nie ma gorączki, wychodź z nim na spacery.
  • Podawaj dziecku niewielkie ilości czosnku (zrób np. mleko z miodem i czosnkiem).


Zobacz też:

niemowlę u lekarza
Adobe Stock
Zdrowie
Kaszel u niemowlaka: przyczyny i leczenie. Jak rozpoznać kaszel u niemowlaka?
Kaszel u niemowlaka to często objaw przeziębienia. Do tego dochodzą też zwykle inne, mniej typowe symptomy, jak apatia i trudności z zasypianiem. Jeśli zaczniesz leczyć kaszel na początku infekcji, ulżysz dziecku. Najlepiej sprawdzają się domowe sposoby na mokry i suchy kaszel u niemowlaka. Są też skuteczne leki, których podanie musisz jednak uzgodnić z lekarzem.

Kaszel u niemowlaka może szybko przerodzić się w poważniejszą chorobę, ponieważ niemowlę nie potrafi odkrztuszać zalegającej wydzieliny. Kaszel i katar to jednak niejedyne objawy przeziębienia u niemowlaka. Czasem przeziębione dziecko odmawia ssania, jest apatyczne i płacze. Jeśli w porę rozpoznasz objawy przeziębienia, zastosujesz inhalacje i zaczniesz oczyszczać nos solą fizjologiczną, szybciej wyleczysz infekcję i pozbędziesz się kaszlu u niemowlaka. Uwaga, nie zawsze można wychodzić na spacer, gdy dziecko ma kaszel! Spis treści: Kaszel u przeziębionego niemowlaka Jak rozpoznać i leczyć suchy kaszel u niemowlaka? Jak rozpoznać i leczyć mokry kaszel u niemowlaka? Kiedy można iść na spacer, jeśli niemowlę ma kaszel? Kaszel u przeziębionego niemowlaka Kaszel u niemowlaka często pojawia się przy przeziębieniu i jest ważnym odruchem obronnym. W zasadzie nie trzeba go tłumić, choć kaszel suchy jest męczący. Przeziębione niemowlę najpierw męczy suche pokasływanie . Przez pierwsze 3-5 dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona przez wirusowe zapalenie. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry , wydzielina gęstnieje. Uwaga! Przeziębienie u niemowlaka możesz podejrzewać, kiedy dziecko zaczyna pokasływać, z nosa cieknie mu katar, wymiotuje, ma gorączkę lub biegunkę. Niemowlę nie jest jednak w stanie jasno zakomunikować, że źle się czuje, i dopóki nie pojawią się pierwsze typowe objawy przeziębienia u niemowlaka, możesz nie wiedzieć, że choroba już się rozwija. U tak małego dziecka twoją czujność powinno wzbudzić nietypowe zachowanie , takie jak: odmawianie ssania, trudności z zasypianiem, apatia, płacz trudny do utulenia. Jak rozpoznać i leczyć suchy kaszel u niemowlaka? Suchy...

Katar u noworodka
AdobeStock
Zdrowie
Sposoby na katar i sapkę u noworodka
Katar u noworodka można pomylić z sapką. Obie dolegliwości utrudniają dziecku oddychanie, a dolegliwości nie można ich łagodzić zwykłymi kroplami.

Katar u noworodka lub zatkany nosek to problem, który bardzo często pojawia się u dzieci zaraz po urodzeniu. Przystawiasz noworodka do piersi, on ssie, ale denerwuje się, bo w nosie ciągle coś mu furkocze. Katar? Niekoniecznie. To najprawdopodobniej tylko pozostałości wód płodowych , które trafiają również do noska. Na pewno lekarz zaraz po porodzie odsączył wydzielinę, ale jej resztki mogą jeszcze zalegać. Często znajdują się w niej złuszczone nabłonki. Dziecko, kichając, oczyszcza sobie z nich nos. Zatkany nosek nie jest wtedy objawem choroby, ale wydzielina może przeszkadzać dziecku w ssaniu piersi i spaniu. Często też katar u noworodka mylimy z sapką. Katar u noworodka: 1. Sapka 2. Katar 3. Czyszczenie nosa 4. Kiedy do lekarza 5. Katar i gorączka   wstaw_reklame('ad_srodtekst_01') Różnice między sapką a katarem u noworodka Sapka to obrzęk błony śluzowej nosa – nosek jest przytkany, ale nie ma w nim wydzieliny. Dla niemowlęcia to problem, bo żeby chronić się przed zanieczyszczeniami, wirusami, bakteriami, musi mieć drożny nosek. To szczególnie ważne u noworodka, bo nie potrafi on oddychać buzią. Poniżej różnice miedzy katarem u noworodka a sapką – pomogą ci je rozpoznać.   Sapka Katar świstanie, furkotanie śluzowa wydzielina z noska chrumkanie, chrapanie kichanie problemy  z oddychaniem problemy  z oddychaniem problemy ze ssaniem problemy ze ssaniem problemy ze snem problemy ze snem i płaczliwość Wypróbuj nasze sposoby na sapkę :  Nawilżaj nos noworodka. Zapuść do każdej dziurki po kropli soli fizjologicznej. Oklep dziecku plecki. Wietrz mieszkanie, w którym przebywa noworodek. Temperatura nie powinna przekraczać 21 st. C. Jeśli jest wyższa, przykręć...

sapka niemowlęcia
Adobe Stock
Zdrowie
Sapka u niemowląt – co ja powoduje, ile trwa, jak ją leczyć?
Sapka niemowlęca może niepokoić rodziców, ale na ogół nie jest groźna dla dziecka. To częsty objaw w pierwszych tygodniach życia. Objawy sapki u starszego dziecka mogą być także spowodowane przeziębieniem lub alergią. Wyjaśniamy, jak rozpoznać, co dolega niemowlęciu.

Sapka jest spowodowana niedrożnością nosa u noworodków i niemowląt. Termin „sapka” wziął się od charakterystycznego sapania, które towarzyszy maluchom z niedrożnym nosem. Zobacz, co należy wiedzieć o sapce małych dzieci, aby nie pomylić jej z katarem lub alergią. Sprawdź, czy sapka utrudnia karmienie piersią i dowiedz się, jak pomóc dziecku. Spis treści:  Sapka u niemowląt – co to?  Sapka u niemowląt – kiedy mija? Sapka niemowlęca – przyczyny Sapka niemowlęca – jak leczyć? Co na sapkę u niemowlaka? Sapka u niemowląt – co to?  Sapka niemowlęca to trudność w oddychaniu, która może pojawić się u dziecka już w pierwszych dniach po narodzinach. Jeśli noworodek lub niemowlę ma sapkę, rodzice słyszą odgłosy, które opisują jako świstanie, furkotanie, chrumkanie. Typowe objawy sapki u niemowlaka:  wrażenie zatkanego noska, utrudniony przepływ powietrza przez nozdrza, niechęć do jedzenia, brak wycieku z noska. Rodzice zastanawiają się, czy sapka niemowlęca jest niebezpieczna. Najczęściej nie jest to groźna przypadłość. W rzadkich przypadkach objawiają się w ten sposób niektóre wady jamy nosowej, między innymi: atrezja nozdrzy tylnych, przepuklina oponowo-rdzeniowa.  Sapka niemowlęca – przyczyny Sapka u noworodka i niemowlaka może mieć kilka przyczyn:   Zaleganie śluzu w nosie noworodka – po narodzinach przez kilka dni w nozdrzach dziecka mogą utrzymywać się resztki płynu owodniowego. Jeśli to one są przyczyną głośnego oddychania, sapka zwykle ustępuje po około 3-4 dniach. W tym czasie nos powinien się udrożnić.    Ulewanie pokarmu przez niemowlę  – może się zdarzyć, że część mleka, która cofnęła się z żołądka, nie wydostaje się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz