Dzieci ciągle łapią wirusy, mają katar przez cały rok i często gorączkują. Czasami trudno zdecydować, czy to już pora na wizytę u lekarza, czy jeszcze można poczekać. Jeśli jednak zaobserwujesz u swojego dziecka któryś z tych objawów, od razu szukaj pomocy lekarskiej! Pamiętaj też, że w przypadku niemowląt zawsze powinnaś szybko skonsultować zdrowie dziecka z lekarzem.
Sprawdź, czy nie masz w domu tych trujących roślin!
Kiedy do lekarza z dzieckiem?
Koniecznie jedź do lekarza, na szpitalny oddział ratunkowy lub nocną pomoc lekarską, jeśli twoje dziecko:
Wymiotuje po upadku
Zwłaszcza po urazie głowy. To może być objaw wstrząśnienia mózgu. Wymioty u dziecka występują kilka do kilkunastu godzin po urazie głowy.
Opuchnięta twarz, czerwone plamy, problemy z oddychaniem
Jeśli twoje dziecko nagle zacznie puchnąć na twarzy, będzie miało opuchnięty język, wysypkę, czerwone plamy na ciele, problemy z oddychaniem, od razu jedź do szpitala lub innego punktu, gdzie możecie otrzymać pomoc lekarską. Liczy się każda minuta, może to być bowiem niezwykle groźny wstrząs anafilaktyczny – reakcja alergiczna. Może dotknąć każdego, nawet jeśli wcześniej dziecko nie wydawało się na nic uczulone.
Utrzymująca się gorączka
Jeśli po 3 dniach zbijania gorączki paracetamolem i ibuprofenem, dziecko nadal ma temperaturę i źle się czuje, pora udać się do lekarza. Być może nie jest to zwykła infekcja wirusowa i będzie potrzebne inne leczenie.
Ból głowy i/lub sztywny kark + gorączka
Takie objawy towarzyszą zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Koniecznie do lekarza!
Nagły silny ból brzucha
Jeśli boli prawa strona brzucha, w okolicach pępka, może to być objaw zapalenia wyrostka robaczkowego. Mogą pojawić się też wymioty.
Ma problemy z oddychaniem
Jeśli oddech jest świszczący i dziecko wyraźnie oddycha z trudem, może to być objaw zapalenia oskrzeli lub atak astmy. Lekarz przepisze odpowiednie lekarstwa, by rozszerzyć oskrzela.
Krwawienie
Jeśli po urazie, pomimo założenia opatrunku i stałego ucisku przez ok. 10 minut, krew nadal mocno leci, być może konieczne będzie założenie szwów.
Zobacz też:

Jeśli dziecko skaleczyło się i rana wciąż krwawi: Jak najszybciej załóż mu opatrunek uciskowy , który składa się z bandaża oraz materiału usztywniającego , np. zwiniętego bandaża. Sposób owijania bandażem ręki nie ma znaczenia. Ważne, by opatrunek dobrze się trzymał . Następnie wezwij pogotowie . Krwotok przy dużej utracie krwi może zagrażać życiu dziecka . Mały organizm ma mniej płynów ustrojowych w sobie, więc nie zwlekaj z wezwaniem karetki . Pierwsza pomoc - zobacz pozostałe filmy Film powstał przy współpracy PCK www.pck.pl

Jeśli dziecko zakrztusiło się : usiądź na krześle i postaw dziecko tyłem do siebie między swoimi nogami. Pochyl dziecko i wykonaj dłonią złożoną w łódeczkę ruchem wypychającym 5 uderzeń w plecy (między łopatkami). Jeśli dziecko nadal nie płacze , nie krzyczy, a jego twarz wciąż ma zmieniony kolor (siny), złóż dłoń w pięść, połóż ją nad pępkiem i dociskając drugą dłonią, wykonaj 5 ucisków . W trakcie wykonywania tej czynności odchyl dziecko od siebie , na ile to możliwe. Powtarzaj czynność, póki ciało obce nie wypadnie z ust dziecka. Jeśli dziecko straci przytomność i nie oddycha, rozpocznij resuscytację dziecka ( od 5 wdechów wstępnych). Pamiętaj, że po wykonaniu ucisków musisz pójść z dzieckiem do lekarza ! Pierwsza pomoc - zobacz pozostałe filmy Film powstał przy współpracy PCK www.pck.pl

Resuscytacja dziecka ma na celu ratowanie życia lub zdrowia. Nazywa się ją resuscytacją krążeniowo-oddechową, w skrócie RKO. Wiele osób boi się samodzielnie przeprowadzić resuscytację dziecka w obawie przed pogorszeniem sytuacji. Tymczasem natychmiastowe podjęcie RKO może aż trzykrotnie zwiększyć szanse przeżycia dziecka. Resuscytację stosuje się u dzieci, u których doszło do zatrzymania krążenia oraz oddychania. Najważniejsze, co musisz zrobić, zanim przystąpisz do resuscytacji dziecka, to zorientować się, czy nie zagraża ci żadne niebezpieczeństwo. Podstawową zasadą jest upewnienie się, czy w twoim otoczeniu nie istnieją żadne zagrożenia. Pamiętaj, że twoim celem jest ratowanie życia, a nie zwiększenie liczby ofiar. Resuscytacja dziecka krok po kroku Aby właściwie wykonać resuscytację u dziecka, najpierw: Sprawdź przytomność dziecka – poklep je po ramieniu lub mów do niego, Gdy dziecko nie reaguje, sprawdź jego oddech – dwa palce połóż na brodzie dziecka, a całą dłoń na jego czole i odchyl głowę do momentu, kiedy broda będzie najwyższym punktem twarzy. Przyłóż swój policzek do ust i nosa dziecka i obserwuj ruchy klatki piersiowej, Zacznij wołać o pomoc – j eśli przez 10 sekund nie wyczujesz oddechu dziecka i nie zauważysz ruchów klatki piersiowej, Rozpocznij resuscytację – ułóż dziecko na plecach na równej, twardej powierzchni (podłodze, chodniku), a potem: Przyłóż palce i dłoń w ten sam sposób, co podczas sprawdzania oddechu i odchyl głowę dziecka do tyłu, Zatkaj dziecku palcami jednej ręki nos, Przyłóż szeroko otwarte usta do ust dziecka i wykonaj 5 wdechów ratowniczych, Ponownie sprawdź oddech dziecka – pamiętaj przy tym o odchyleniu głowy dziecka, Jeśli nadal nie wyczuwasz oddechu – wezwij...