Obiadek dla niemowlaka: jak go zrobić, co musisz wiedzieć, zanim zabierzesz się do gotowania [PRZEPISY]
Obiadek dla niemowlaka różni się od tego dla osoby dorosłej. Zanim nabierzesz wprawy w gotowaniu dla tak małego dziecka, koniecznie przeczytaj nasze podpowiedzi, jak zrobić obiadek dla niemowlaka, i skorzystaj z naszych przepisów. Dziecko na pewno wtedy zje zdrowo i ze smakiem.
Obiadek dla niemowlaka możesz podać, kiedy dziecko skończy 6 miesięcy. Tyle że pierwsze obiadki dla niemowlaka to tak naprawdę nie prawdziwy obiad, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, a bardziej jedno-, czy dwuskładnikowy posiłek.
Jak przygotować obiadki dla niemowlaka?
Wedle najnowszych zaleceń żywieniowych w kwestii rozszerzania diety niemowlaka, jako pierwsze powinny zostać podane warzywa (dopiero po warzywach należy podać owoce). Każde warzywo należy wprowadzać stopniowo i obserwować reakcję maluszka. Podobnie jest z rybami i mięsem, kaszą czy owocami. Brzmi to nieco skomplikowanie, ale spokojnie. Tłumaczymy krok po kroku, jak przygotować obiadek dla niemowlaka i od czego najlepiej jest zacząć wprowadzanie nowych produktów.
Obiadki dla niemowlaka: zupa
Niezależnie od tego, czy rozszerzasz dietę niemowlaka metodą BLW, czy też masz zamiar samodzielnie karmić dziecko, najbezpieczniejszą opcją obiadową na początek jest zupa. Na samym początku najlepiej jest przygotować ją z jednego lub dwóch warzyw. Wystarczy ugotować wybrane warzywa i zmiksować je na gładki krem. Takie zupki to idealna propozycja na pierwsze obiadki dla niemowlaka!
Po tygodniu wprowadzania nowych warzyw do zupki można dodać np. niewielką ilość ryżu, kleiku kukurydzianego, kaszy jaglanej czy manny. Do każdej zupy, po wystudzeniu, dobrze jest dodać łyżeczkę zdrowego tłuszczu (np. masła albo oliwy z oliwek), aby witaminy z warzyw lepiej się przyswoiły, a zupka zyskała na wartości.
Na samym początku należy dawać dziecku tylko kilka łyżek zupy i obserwować, jak organizm zareaguje na poszczególne składniki. Jeśli boisz się o uczulenie, warto prowadzić dziennik rozszerzania diety i zapisywać, co dziecko jadło w danym dniu. Gdyby wystąpiła ewentualna alergia, szybciej zorientujesz się, jaki składnik mógł uczulić maluszka.
WAŻNE! Jeśli...