Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
plecy dziecka
Fotolia
Zdrowie

Jak nie dopuścić do skrzywienia kręgosłupa?

Kręgosłup małego dziecka jest miękki i podatny na deformacje, dlatego trzeba o niego dbać. Jak nie dopuścić do skrzywienia kręgosłupa i innych wad postawy? Jak wpływa na kręgosłup nadwaga, nieodpowiednie krzesełko albo wada wzroku?

Wady postawy ujawniają się na ogół dopiero w wieku szkolnym, jednak „pracuje się” na nie latami - od dnia narodzin.  Większość z nich (np. niewielkie boczne skrzywienie kręgosłupa, okrągłe plecy czy wystające łopatki)  ma swoje źródła w niewłaściwych nawykach, braku ruchu i błędach, których można uniknąć. Przyczyną problemów może być nawet ... wada wzroku albo nieprawidłowy zgryz!
 
O kręgosłup dziecka trzeba dbać od dnia narodzin. W 1 roku życia najważniejsze jest to, by mu nie szkodzić:  nie układać niemowlęcia na poduszce, nie nosić go stale na tym samym ramieniu, nie sadzać, gdy nie jest jeszcze na to gotowe (Więcej informacji na ten temat: Jak dbać o kręgosłup niemowlęcia). A jak chronić kręgosłup dziecka w 2 i 3 roku życia? Radzi lek. med. Andrzej Szybiński, specjalista ortopeda- traumatolog.
  • Wpajaj dziecku prawidłowe nawyki.  Jeśli 2, 3 latek nauczy się oglądać bajki w pozycji półleżącej, będzie tak robił także później, co w końcu odbije się na jego kręgosłupie. Ucz dziecko, że trzeba trzymać się prosto, nie wolno podkładać nóżki pod pupę ani zakładać nogi na nogę. Dziecko nie powinno też siedzieć ze zwieszonymi nogami – stopy muszą opierać się o podłogę.
  • Zachęcaj do ruchu.Wspinanie się na drabinki, bieganie, jazda na trzykołowym rowerku – to wszystko jest bardzo ważne dla rozwoju mięśni, także tych, które tworzą rodzaj gorsetu, utrzymującego kręgosłup w prawidłowej pozycji.
  • Pozwól dziecku się wiercić. Siedzenie mocno obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dzieci wiedzą co robią, kręcąc się i zmieniając pozycję – po prostu go odciążają.
  • Zapisz dziecko na basen. Pływanie to jedyny w stu procentach symetryczny sport: angażuje w tym samym stopniu mięśnie po obu stronach ciała.
  • Kontroluj nóżki. Zdarza się, że jedna noga jest dłuższa od drugiej. W przypadku dziecka nawet niewielka, 1 centymetrowa różnica w długości kończyn powoduje przekrzywienie miednicy nawet o 10 stopni, a w konsekwencji skrzywienie kręgosłupa, które z czasem może się pogłębić. Dysproporcję trzeba wyrównywać dobranymi przez ortopedę wkładkami do butów. Długość nóżek powinien sprawdzić pediatra lub ortopeda – ktoś, kto nie ma wprawy, nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie. 
Uwaga! 
Jeśli dziecko miało złamaną nogę, nie zaniedbuj wizyt kontrolnych u ortopedy. Zdarza się, że złamana kończyna rośnie nieco szybciej od zdrowej. Może ją "prześcignąć"  nawet o 2 cm! Dzieje się tak dlatego, że okolica urazu była przez dłuższy czas lepiej ukrwiona (krew dostarczała materiałów do odbudowy uszkodzonej kości).
  • Nie zaniedbuj „iksów”. Koślawość nóg jest zjawiskiem fizjologicznym, o ile odstęp między kostkami nie przekracza 4 centymetry. Jeśli jest większy, wymaga skorygowania przy pomocy wkładek do butów i ćwiczeń (np. siadania po turecku). Nogi dziecka nie zawsze krzywią się symetrycznie. Jeśli jedna jest bardziej wygięta niż druga, dochodzi do tzw. skrótu funkcjonalnego (miednica się przekrzywia, choć nóżki mają tę samą długość), co prowadzi do skrzywienia kręgosłupa.
  • Kontroluj wzrok, słuch i zgryz. Gdy dziecko ma jedno oko słabsze, przekrzywia główkę tak, by sobie ułatwić patrzenie. Jeśli robi to stale, utrwala niesymetryczne napięcie mięśni, co wpływa na odcinek piersiowy kręgosłupa. To samo dotyczy kłopotów z uszami (np. niedosłuchu, który dotyczy tylko jednego ucha) i nieprawidłowym zgryzem.
  • Skrzywienia kręgosłupa u dzieci - jak temu zapobiegać

kobieta, ciąża, mama, ćwiczenia, piłka
Zdrowie w ciąży
Ulżyj plecom w ciąży – to prostsze niż myślisz!
Czy wiesz, że każdy ciążowy kilogram to dodatkowe siedem kilogramów nacisku na plecy? Im bliżej porodu, tym twój kręgosłup ma trudniej. Zobacz, co możesz dla niego zrobić.

Najwygodniejsza pozycja do spania w ciąży Powiększający się brzuch czasem utrudnia spanie, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Może ci być bardzo ciężko wybrać taką pozycję, w której poczujesz się wygodnie. 1. Staraj się spać na boku. Pod głowę podłóż jasiek. Będzie ci wygodniej, jeśli założysz jedną nogę na drugą lub włożysz między kolana poduszkę. Taka pozycja ułatwia przepływ krwi do łożyska (a więc i dostarczanie dziecku składników odżywczych) oraz wspomaga pracę nerek, co zmniejsza obrzęki kostek, stóp i rąk. 2. Śpij na twardym materacu. W ostatnich miesiącach ciąży pod rosnący brzuch możesz podłożyć miękką poduszkę. Jednak w żadnej, nawet najwygodniejszej pozycji nie wytrzymasz ośmiu godzin podczas snu, dlatego staraj się ją zmieniać, ale tak, by było to wygodne zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka. 3. Nie śpij na plecach . Ciężar macicy spoczywa wówczas na kręgosłupie, jelitach i żyle wrotnej, odpowiedzialnej za odpływ krwi z dolnej części ciała do serca. Może to spowodować bóle pleców, pogorszyć pracę układu pokarmowego, utrudniać krążenie.   Jak stać w ciąży, aby bóle pleców ustały? Zwiększona waga ciała oraz ciężar macicy daje się najbardziej we znaki podczas stania. Długotrwała pozycja stojąca może uciskać kręgosłup i nogi, przez co sprzyja bólom pleców oraz wywołuje obrzęki w ciąży. 1. Staraj się stawać prosto , z nogami lekko rozchylonymi, tak aby cały ciężar ciała opierał się na obydwu stopach. Gdy tylko to możliwe (np. podczas wykonywania różnych prac domowych), jedną nogę oprzyj na niskim taborecie i lekko ugnij w kolanie – taka pozycja zapobiega nadmiernemu napinaniu mięśni przykręgosłupowych. Gdy musisz podnieść coś ciężkiego, stań w lekkim rozkroku, ugnij kolana (nie zginaj się w pasie, nie uciskaj brzucha!) i dopiero wtedy spróbuj. 2, Unikaj długiego stania. Nie...

niemowlę, zdrowie dziecka, badanie, stópki
Panthermedia
Zdrowie
Jak zapobiec wadom postawy
Badania wykonane w jednej z gdańskich podstawówek wykazały, że aż 90 proc. dzieci ma wady postawy! Wielu z nich można zapobiec, w odpowiedni sposób dbając o malca już od pierwszych miesięcy życia.

Dziecko już w pierwszych dniach życia jest badane ortopedycznie na oddziale noworodkowym. Pediatra sprawdza m.in., czy stawy biodrowe rozwijają się prawidłowo. Jak mała żabka W pierwszym miesiącu życia warto iść z dzieckiem do ortopedy, by jeszcze raz sprawdzić stawy. Pamiętaj też o codziennej odpowiedniej pielęgnacji maluszka. Przede wszystkim nie krępuj jego nóżek pieluszką, becikiem czy kocykiem: malec musi mieć swobodę ruchów. W pierwszych miesiącach życia warto zakładać na jednorazową pieluszkę dodatkowo tetrową lub flanelową, w taki sposób, by nóżki dziecka były szeroko odwiedzione (jak u żabki). Gdy malec nie śpi, jak najczęściej w ciągu dnia układaj go na brzuszku (to dobra pozycja dla bioderek). Gdy nosisz dziecko na rękach, pamiętaj, by jego bioderka również pozostały szeroko odwiedzione. A w czasie zmiany pieluszki unoś pośladki malca, wkładając rękę pod kość krzyżową (nie podciągaj za nóżki). I nie układaj dziecka do spania na boku. Niestety, u około 3–6 proc. noworodków występuje tzw. dysplazja stawu biodrowego , czyli jego wadliwe ukształtowanie. Im wcześniej zacznie się leczyć tę wadę, tym lepiej. Zwykle dziecko musi przez kilka miesięcy mieć założony na nóżki specjalny aparacik (tzw. rozwórkę). Ważne, by leczenie zostało ostatecznie zakończone, zanim dziecko zacznie chodzić.  Uwaga! Jeżeli po założeniu aparaciku malec długo i uporczywie płacze, trzeba skontaktować się z ortopedą (niewłaściwe ustawienie aparatu może prowadzić do poważnych komplikacji, np. asymetrii biodrowej dziecka ). Płaskie stópki Początkowo stopy dziecka są całkowicie płaskie i pokryte grubą poduszeczką tłuszczową. Między drugim a czwartym rokiem życia stopa zaczyna powoli smukleć i kształtują się jej sklepienia. Po to, by stopy rozwijały się prawidłowo, trzeba o nie dbać już od pierwszych miesięcy życia. Nie zakładaj maluszkowi...

dziecko
Panthermedia
Rozwój
Zgrabne nóżki, proste plecy
Wszystko zaczyna się jeszcze przed narodzinami. W brzuchu mamy maluch robi salta, fika koziołki i wygina ciało. Słowem - korzysta ze swobody, jak może.

Dzięki temu, że nienarodzone maleństwo jest w ciągłym ruchu,  jego kręgosłup już w brzuchu mamy nabiera elastyczności, a mięśnie siły. Noworodek może więc utrzymać dużą, w stosunku do reszty ciała, główkę. Nim osiągnie tę i inne sprawności, pamiętaj o kilku sprawach. W okresie ciąży jedz potrawy zawierające wapń Dobrze przyswajalny, niezbędny do mineralizacji kości wapń jest w mleku i jego przetworach. Pewne ilości wapnia zawierają także rośliny strączkowe oraz pieczywo pełnoziarniste. Mleko, pokarmy mleczne i odpowiednia ilość witaminy D to też podstawa zdrowej diety dziecka w pierwszym roku życia. Dopilnuj badania bioderek Tuż po narodzinach może to zrobić doświadczony pediatra neonatolog. Później, między szóstym a ósmym tygodniem życia, malca powinien zbadać ortopeda. W razie wątpliwości skieruje on dziecko na USG. Kolejne badanie u ortopedy warto wykonać, gdy maluch skończy trzy miesiące, a następne, gdy zacznie chodzić (to tzw. kontrola chodu ). Im wcześniej wykryje się dysplazję stawu biodrowego , tym skuteczniejsze będzie leczenie – to bardzo ważne! I pamiętaj, by podczas przewijania nie unosić dziecka za nóżki ani ich nie prostować. Kup dobry materacyk Niemowlę musi spać na równej powierzchni, bez poduszeczki. Najlepszy jest materac średnio twardy, na którym po położeniu dziecka nie tworzą się wgłębienia – by zapobiec ich utrwalaniu się, często przekładaj go na drugą stronę. Gdy pojawią się wgniecenia, trzeba niestety kupić nowy materac. Łóżeczko ustaw tak, by podchodzić do dziecka raz z jednej, raz z drugiej strony. Ułożenie główki stale w tę samą stronę źle wpływa na niewykształcony jeszcze kręgosłup szyjny. Zobacz także: Tego nie rób - Zakazane zabawy z niemowlakiem [CMS_PAGE_BREAK] Do snu układaj dziecko na pleckach Malec leży wówczas w naturalnej pozycji, z nóżkami...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak