Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Odkurzanie z dzieckiem
Fotolia
Zdrowie

Kurz domowy może być przyczyną… otyłości. Najbardziej zagrożone są dzieci!

Już nie tylko zła dieta i brak ruchu, ale także zgromadzone w kurzu domowym drobinki niektórych substancji mogą być odpowiedzialne za epidemię otyłości, która dotyka także polskie dzieci. Czy możemy się przed tym uchronić?

To zdumiewające odkrycie amerykańskich naukowców wcale nie jest takie absurdalne, jak mogłoby się wydawać, jeśli pomyślimy, że również w domowym kurzu mogą gromadzić się substancje, które zaburzają pracę układu hormonalnego, pochodzące z materiałów, z jakich zostały wyprodukowane nasze sprzęty domowe. Naukowcy z Duke University w Południowej Karolinie twierdzą, że kurz domowy, który chcąc nie chcąc wdychamy, sprawia, że komórki naszego organizmu magazynują tłuszcz.

Co gromadzi się w kurzu domowym?

Tzw. hormonalne zaburzacze (ang. endocrine-disrupting chemicals). Są to substancje, które wprowadzają zamieszanie w prawidłowym funkcjonowaniu hormonów w organizmie człowieka. Hormony, jak wiemy, odpowiadają za prawidłowe działanie ludzkiego organizmu - gdy praca układu hormonalnego zostaje zaburzona, z organizmem człowieka mogą się dziać bardzo niepokojące rzeczy. 
Hormonalne zaburzacze znajdowano już w wielu produktach, np. w plastikowych butelkach, kosmetykach, płytach kompaktowych czy środkach czystości. Zalicza się do nich np. bisfenol A (BPA), którego używa się m.in. do produkcji plastikowych butelek czy płyt kompaktowych, a także np. DDT (środek owadobójczy) czy ftalany (nadają miękkość plastikowi).

Zobacz też: Butelka do mleka: plastikowa czy szklana?

Jak działają hormonalne zaburzacze?

Naukowcy postanowili prześledzić, jak hormonalne zaburzacze wpływają na zachowanie się komórek tłuszczowych – adipocytów. W tym celu zebrano próbki kurzu domowego z różnych regionów Karoliny Południowej (USA). Każdą przebadano na obecność hormonalnych zaburzaczy. Następnie przetestowano znalezione w kurzu domowym substancje na mysich komórkach, których w laboratoriach używa się do sprawdzania, jak konkretny czynnik wpływa na ich rozwój i zdolność do magazynowania tłuszczów. Okazało się, że ekstrakty z próbek domowego kurzu powodowały, że badane komórki szybko zaczynały dojrzewać lub zaczynały się szybciej namnażać, co powodowało, że w próbce gromadziły się duże ilości trójglicerydów. 
Naukowcy zidentyfikowali trzy najgroźniejsze zaburzacze hormonów, obecne w kurzu: środek grzybobójczy, środek opóźniający palność (stosowany w meblach, obiciach, wykładzinach) oraz środek dodawany do PCV. To właśnie one mogą przyczyniać się do rozwoju otyłości u dzieci.

Co z tego wynika?

Autorzy badania podkreślają, że sprawa wpływu substancji zawartych w domowym kurzu na występowanie otyłości u ludzi wymaga dalszych badań i potwierdzenia uzyskanych dotychczas wyników. Jednak zwracają uwagę, że to właśnie dzieci są najbardziej narażone na rozwój otyłości związany z kontaktem z kurzem domowym i substancjami w nim zawartymi.
Póki co warto więc zatroszczyć się o to, by potencjalnie szkodliwego kurzu było w domu jak najmniej, czyli starać się regularnie sprzątać. Pamiętaj jednak, by kurz usuwać po prostu wilgotną ściereczką - bez dodatku chemicznych substancji czyszczących, które warto sensownie ograniczyć w swoim otoczeniu. Tak będzie po prostu bezpieczniej.

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

kobieta i mężczynza, para ze smartfonem
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Niezwykła aplikacja na smartfona, która bada jakość spermy!
Jak się okazuje, technologia z każdym kolejnym dniem idzie do przodu. Wśród popularnych w ostatnim czasie aplikacji na smartfona można już znaleźć taką, która badan jakość nasienia i pomaga leczyć niepłodność lub problemy zdrowotne związane z nasieniem.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} span.s1 {font: 17.0px Georgia; color: #444444} span.s2 {font: 20.0px Roboto; color: #101010} Niezwykła aplikacja nazywa się Seem i istnieje w sieci już od ponad roku. Zestaw do zbadania jakości spermy i ilości plemników w nasieniu składa się z aplikacji (narazie działającej wyłącznie w systemie iOS) oraz małego pudełka, w którym znajduje się: kubeczek na nasienie, pipetka oraz soczewka.  Jak przeprowadza się badanie nasienia w domowym zaciszu? Aplikacja polega na tym, że soczewkę zawartą w zestawie należy umieścić na kamerze telefonu, która dzięki aplikacji zamieni się w mikroskop. Kiedy już w kubeczku znajdzie się nasienie, należy jego część (za pomocą pipety) umieścić na soczewce. Resztę badania wykonuje już sama aplikacja: interpretuje zachowanie plemników , określa ich ilość i określa ruchliwość. Po zbadaniu materiału, wylicza dane i pokazuje wykresy dotyczące jakości nasienia . Wynik, który pokazuje aplikacja są podane w przystępny sposób, tak że zrozumie je przeciętny człowiek, bez szczegółowej edukacji medycznej. Po co taka aplikacja i komu się przyda? Już nie raz pisaliśmy o tym, że coraz więcej mężczyzn ma problemy z jakością nasienia, cierpi na oligospermię lub jej pochodne: kryptozoospermię lub azoospermią. Wielu mężczyzn nie dopuszcza do siebie jednak myśli, że to z ich zdrowiem może być cos nie tak i nie godzą się na pójście do kliniki, gdzie można zbadać nasienie. Dla takich osób ta aplikacja będzie przynajmniej wyznacznikiem, czy powinni zacząć się martwić jakością swojego nasienia. Dzięki niej, każdy mężczyzna może uniknąć szpitalnego stresu , całej procedury dotyczącej badania nasienia w laboratorium i bez konieczności dzielenia się tym wstydliwym dla panów...

kobieta u lekarza
Fotolia
Związki i seks
Inicjatywa Lekarze Kobietom – darmowa recepta na pigułkę „dzień po”
W Polsce jest już 110 miejsc, w których można na wizycie lekarskiej uzyskać darmową receptę na antykoncepcję awaryjną, czyli tzw. pigułkę „dzień po”.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} To inicjatywa lekarzy, którzy są zrzeszeni w grupie „Lekarze Kobietom”. W Polsce jest już 110 miejsc, w których lekarze przepisują kobietom antykoncepcję awaryjną, a powstają też kolejne lokalizacje. Grupa ma na celu stworzenie sieci lekarzy i lekarek w różnych częściach Polski, którzy w razie nagłej sytuacji wystawią kobietom receptę na antykoncepcję awaryjną . Inicjatywa to również przestrzeń do wymiany informacji na temat antykoncepcji awaryjnej i edukacji seksualnej. Lekarze zrzeszeni działają za pomocą strony internetowej ( lekarzekobietom.pl ) oraz konta na Facebooku i dzięki nim nawet w małych miejscowościach kobiety mają szansę na awaryjną antykoncepcję – całkiem bezpłatną lub za symboliczną złotówkę. Inicjatywa Lekarze Kobietom pomaga w nagłych sytuacjach Inicjatywa rozpoczęła się, gdy w życie weszła ustawa dotycząca tego, że antykoncepcja awaryjna znowu ma być na receptę (nowela weszła w życie 23 lipca 2017 roku). Polscy lekarze postanowili więc pomóc kobietom , które będą nagle potrzebowały pigułki "dzień po" – szybko i tanio.  Do tej pory jedynym dostępnym w Polsce lekiem hormonalnym antykoncepcyjnym o przeznaczeniu awaryjnym i sprzedawanym bez recepty była pigułka ellaOne. Lek przede wszystkim zapobiega owulacji lub ją opóźnia . Ponadto tabletka może uniemożliwić zagnieżdżenie się embrionu w błonie śluzowej macicy. – Każda potencjalna pacjentka ma możliwość skontaktowania się z nami za pomocą strony na portalu Facebook, maila i formularza kontaktowego dostępnego na dole strony. Gwarantujemy, że zrzeszeni w inicjatywie lekarze udzielą pomocy w dostępie do antykoncepcji awaryjnej. Bezpłatnie lub za symboliczną kwotę 1 zł – tak grupa...

ciąża urojona
Fotolia
Mama
Ciąża urojona: przyczyny, objawy, leczenie
Ciąża urojona daje objawy podobne do tych, które towarzyszą kobiecie na początku prawdziwej ciąży, czyli m.in. brak okresu, powiększający się brzuch, mdłości. Jest to jednak groźne zaburzenie na tle psychicznym, które trzeba leczyć na kilku płaszczyznach jednocześnie. Sprawdź, jak rozpoznać ciążę urojoną.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #232323; min-height: 17.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #232323} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; min-height: 14.0px} span.s1 {font: 14.0px Helvetica; color: #232323} Ciąża urojona, zwana też rzekomą lub histeryczną , jest zaburzeniem na tle psychicznym. Kobieta niebędąca w ciąży uważa, że w niej jest. Choć nie doszło do zapłodnienia jajeczka i zagnieżdżenia zarodka, występują u niej niektóre objawy ciąży. Utrzymują się one nawet po wykluczeniu ciąży za pomocą badania USG. Zaburzenie to wymaga odpowiedniego leczenia pod kontrolą ginekologa i psychologa. Ciąża urojona może także wystąpić u mężczyzn – nazywa się ją „syndromem kuwady”.  Co to jest ciąża urojona i jakie są jej przyczyny?  Ciąża urojona jest efektem błędnie działającej psychiki – najczęściej wynikiem silnej potrzeby zajścia w ciążę lub – całkiem odwrotnie – strachu przed nią. Ciąża urojona czasem może pojawić się u kobiet, które borykają się z nieuleczalną bezpłodnością, u których nie ma żadnych szans na poczęcie dziecka. Przyczyna ma podłoże związane z histerycznym wręcz skupianiem myśli na ciąży (konkretniej: chęci zajścia w nią, ale także jej uniknięcia). To pokazuje, jak bardzo stan fizyczny organizmu zależny jest od stanu psychiki – szczególnie w kwestii starań o dziecko i problemów z płodnością. Ciąża urojona: objawy Jak rozpoznać ciążę urojoną? Oto jej najbardziej charakterystyczne objawy: brak okresu,  powiększanie się piersi, powiększanie się brzucha, ból piersi, ciążowe zachcianki,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz