Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie

Lekarz nie taki straszny

Jeśli dziecko jest chore, nie ma rady, musi iść do lekarza. To dla niego duży stres? Na szczęście są sztuczki, by oswoić malucha z pediatrą. I to miłe!

Niektóre dzieci z chęcią chodzą do przychodni, dla innych jest to przeżycie, któremu towarzyszą lęk i łzy. Jeśli twoja pociecha należy do tej drugiej grupy, na razie jest ci trudniej, ale nie znaczy to, że malec nie oswoi się z lekarzem. Spróbuj kilku sposobów. Żeby odnieść sukces, czasem będzie potrzebna współpraca lekarza.

Przygotowanie do wizyty

Jeśli macie zaplanowaną wizytę u doktora, nie rób z tego wielkiego wydarzenia, o którym długo rozmawia się w domu i informuje całą rodzinę. Spróbuj potraktować sprawę jak coś zwykłego, co załatwicie np. przy okazji robienia zakupów, ale zawsze poinformuj malca, że idziecie także do lekarza. Powiedz: „Zrobimy zakupy, a potem wpadniemy do pani doktor, która da nam lekarstwa na twój katarek”. Możesz zachęcić dziecko, przedstawiając wizytę w przychodni jako środek do osiągnięcia celu, np.: „Jeśli pójdziemy do lekarza, to szybciutko wyzdrowiejesz i wybierzemy się na basen”.

Zabawa w lekarza

Zadbaj, by dziecko wiedziało, co zdarzy się w gabinecie. Kup książeczki, których bohaterowie odwiedzają lekarza. Możesz też opowiadać bajki, w których postaci, podobnie jak maluch, u lekarza przeżywają trudne emocje. Ale przede wszystkim bawcie się w doktora. Kup zabawkowy zestaw lekarski. Niech maluch osłucha ciebie, misia czy samochodzik. Daj mu też zwykłą strzykawkę (bez igły!) – niech robi zastrzyki zabawkom i z nimi rozmawia. Wcielając się w lekarza, sam będzie musiał znaleźć argumenty, by uspokoić swoich pacjentów. Pozwól, by podał misiowi syrop. Choć dziecko nabrudzi, osiągniesz coś ważniejszego – ono zobaczy, że zabawki też przyjmują lekarstwa.

Rozbieranie bez krzyku

Choć w domu mówiłaś, jak wygląda wizyta u lekarza, w gabinecie malec nie chce się rozebrać. To trudne, ale nie denerwuj się i nie rozbieraj dziecka na siłę, bo szarpanina i płacz w niczym nie pomogą. Odczekaj chwilę i powiedz, że jeśli maluch zdejmie ubranko, to pani doktor posłucha, czy płucka burczą tak jak jego ulubione autko. A może zaproponuj lekarzowi, by najpierw zbadał ciebie? Gdy pediatra cię osłucha, maluch zobaczy, że to nic strasznego.

Oswajanie stetoskopu

Dotknięcie zimną słuchawką ciepłego ciałka jest nieprzyjemne. Jeśli lekarz sam tego nie zrobi, poproś, by chwilkę ogrzał słuchawkę w dłoni. Niektórzy pediatrzy do osłuchiwania przestraszonych maluchów zakładają na stetoskop specjalną pluszową nakładkę, która odwraca uwagę malucha od nieprzyjemnego osłuchiwania.

Zaglądanie do gardła

Bywa, że gdy trzeba zajrzeć do gardła, dziecko zaciska buzię, a ty ze złości zęby. Tu nie wystarczy tylko wyobraźnia – potrzebne jest wsparcie lekarza. Możesz przypomnieć dziecku, jak bawiliście się w domu, oglądając gardło. Spróbuj je przekonać, mówiąc: „Gdy obejrzymy gardło, dostaniesz lekarstwa i szybciej wybierzemy się na pyszne lody”. Jeśli do malucha nie przemawia ten argument, powiedz coś zabawnego, np.: „Zobaczymy, czy twoje migdałki nie tańczą z wirusami. Pani doktor zna już taką zabawę i chce się przekonać, co dzieje się u ciebie”. Możesz też poszukać motylków w buzi malca lub powiedzieć: „Igor nie potrafi, a ja umiem”. Wtedy dziecko z pewnością zechce udowodnić, że z otwarciem buzi nie ma żadnego problemu.

Robienie zastrzyku

Jeszcze w domu poinformuj malca, że idzie na szczepienie. Ale nie mów, że „to nic nie boli”, bo to nieprawda. Opisz, jak będzie wyglądała cała wizyta i powiedz: „Ukłucie jest nieprzyjemne, ja też tego bardzo nie lubię”. A potem posmaruj miejsce ukłucia maścią znieczulającą.

Leczenie małych ząbków

Dobrze wybierz dentystę, najlepiej dziecięcego, czyli pedodontę. Tacy specjaliści mają swoje pomysły, jak radzić sobie z „trudnymi” pacjentami. Niektórzy np. nadmuchują gumową rękawiczkę i rysują na niej buźkę. Inni zabawnie mówią o tym, co robią, odwracając uwagę malca. Gabinety, do których przychodzą maluchy, są kolorowe, jest w nich dużo zabawek, co dobrze kojarzy się dziecku.

Zobacz też: Dentofobia, czyli lęk przed dentystą

Ważna jest nagroda

Dla niej dziecko potrafi znieść wiele. To kolejny sposób na opornego malca.

  • Malucha ucieszy naklejka z napisem „Dzielny pacjent”, którą dostanie od lekarza. Możesz też dać dziecku inny, niezbyt drogi drobiazg.
  • Nagroda powinna kojarzyć się z wizytą u lekarza. Dziecko zapamięta, że tylko od niego może dostać taki fajny znaczek.
  • Nigdy nie strasz malca chorobą ani wizytą w przychodni, np. mówiąc: „Jak nie będziesz pił syropku, pójdziemy do lekarza”.


Konsultacja: Małgorzata Ohme, psycholog, wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, specjalizuje się w psychologii rozwoju

Mama w podróży – rozmówki angielskie: u lekarza [WIDEO]

dziecko, szpital, zdrowie dziecka, lekarz
Panthermedia
Zdrowie
Jak przetrwać pobyt w szpitalu
Gdy lekarz zdecyduje, że choroba malucha wymaga leczenia szpitalnego, będziesz dla dziecka przewodnikiem, opiekunem, ochroniarzem i środkiem przeciwbólowym jednocześnie. Podpowiadamy, jak pogodzić te role.

Czasem wystarczy syropek, kilka dni w łóżku i dziecko bez problemów wraca do zdrowia. Ale gdy choroba wymyka się spod kontroli, maluch potrzebuje całodobowej opieki lekarzy. Nie ma rady, trzeba iść do szpitala. Mało która mama jest na to przygotowana, wolimy nie myśleć, że to spotka naszą pociechę. Dlatego (tak na wszelki wypadek) damy ci ściągawkę z radami, które pomogą przetrwać pobyt w szpitalu. Zanim pojedziesz z dzieckiem do szpitala Szpitalna przeprawa to wielkie wyzwanie dla rodzica. Musi pomagać dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji, zachowując spokój i pogodę ducha. Od czego zacząć? Od wyjaśnienia, co się dzieje. Dla dziecka szpital to nieznany ląd. Nie wie, jak tam będzie, ale boi się, ponieważ obawiamy się tego, czego nie znamy. Wytłumacz więc, że jedziecie do miejsca, gdzie pracują zdolni lekarze, którzy leczą dzieci. Zostaniecie tam kilka dni, będą badania, leki i malec poczuje, że wraca do zdrowia. Powiedz, że dziecko będzie miało swoje łóżko, bo będziecie w szpitalu spać. Być może w pokoju będą też inne dzieci. Zapewnij, że będziesz z maluchem przez cały czas, że nie zostanie tam sam.   Najważniejsze jest jednak, aby przekonać smyka, że jedzie do miejsca, gdzie lekarze się nim dobrze zaopiekują i szybko poczuje się lepiej. Gdy dziecko cierpi, to najważniejsza dla niego informacja. Drugim istotnym faktem jest twoja obecność. „Mama będzie ze mną” – to ta myśl daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala malcowi zmierzyć się z nieznanym. Kiedy dowiesz się, że dziecko idzie do szpitala, będziesz zdenerwowana i przestraszona. Ale staraj się nie okazywać tego maluszkowi. Zrób wszystko, żeby zbudować w nim zaufanie do lekarzy i wiarę, że wszystko będzie dobrze. Dziecko w szpitalu - oswajanie nieznanego Od przestąpienia progu szpitala rób wszystko, by dziecko dostrzegło to, co ciekawe i wesołe. „Spójrz, lekarze mają...

Wychowanie
Nie taki lekarz straszny
Jeśli dziecko jest chore, musi iść do lekarza. To dla niego duży stres? Na szczęście są sztuczki, by oswoić malucha z pediatrą. I to miłe!

Jeśli dziecko jest chore, musi iść do lekarza. To dla niego duży stres? Na szczęście są sztuczki, by oswoić malucha z pediatrą. I to miłe! Niektóre dzieci z chęcią chodzą do przychodni, dla innych jest to przeżycie, któremu towarzyszą lęk i łzy. Jeśli Twoja pociecha należy do tej drugiej grupy, na razie jest Ci trudniej, ale nie znaczy to, że malec nie oswoi się z lekarzem. Spróbuj kilku sposobów. Żeby odnieść sukces, czasem będzie potrzebna współpraca lekarza. Przygotowanie do wizyty Jeśli macie zaplanowaną wizytę u doktora, nie rób z tego wielkiego wydarzenia, o którym długo rozmawia się w domu i informuje całą rodzinę. Spróbuj potraktować sprawę jak coś zwykłego, co załatwicie np. przy okazji robienia zakupów, ale zawsze poinformuj malca, że idziecie także do lekarza. Powiedz: "Zrobimy zakupy, a potem wpadniemy do pani doktor, która da nam lekarstwa na twój katarek". Możesz zachęcić dziecko, przedstawiając wizytę w przychodni jako środek do osiągnięcia celu, np.: "Jeśli pójdziemy do lekarza, to szybciutko wyzdrowiejesz i wybierzemy się na basen". Zabawa w lekarza Zadbaj, by dziecko wiedziało, co zdarzy się w gabinecie. Kup książeczki, których bohaterowie odwiedzają lekarza. Możesz też opowiadać bajki, w których postaci, podobnie jak maluch, u lekarza przeżywają trudne emocje. Ale przede wszystkim bawcie się w doktora. Kup zabawkowy zestaw lekarski. Niech maluch osłucha Ciebie, misia czy samochodzik. Daj mu też zwykłą strzykawkę (bez igły!) – niech robi zastrzyki zabawkom i z nimi rozmawia. Wcielając się w lekarza, sam będzie musiał znaleźć argumenty, by uspokoić swoich pacjentów. Pozwól, by podał misiowi syrop. Choć dziecko nabrudzi, osiągniesz coś ważniejszego – ono zobaczy, że zabawki też przyjmują lekarstwa. Rozbieranie bez krzyku Choć w domu mówiłaś, jak wygląda wizyta u lekarza, w...

mama karmi piersią
Fotolia
Mama
Co ma minister Ziobro i dobra zmiana do moich karmiących piersi?
​Karmiąc piersią masz pewne przywileje po powrocie do pracy. Dlaczego „dobra zmiana” utrudnia mi skorzystanie z tego prawa?!– czytaj felieton matki pracującej i karmiącej

Każdej mamie, która wraca do pracy przysługują dwie półgodzinne przerwy na karmienie piersią (w ośmio godzinnym systemie pracy na etacie). Żeby skorzystać z tego przywileju trzeba dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie o tym, że się karmi piersią . Jako mama trójki dzieci brałam to zaświadczenie dwukrotnie. Lekarz wystawiał mi je bez mrugnięcia okiem. Tak było dotychczas. Za trzecim razem spotkała mnie nie lada niespodzianka. Dzwonię najpierw do publicznej przychodni – nie wiem, co mnie podkusiło, bo z niej nie korzystam od lat – by usłyszeć: - Ale pani zdrowa jest i dziecko też? To za półtora miesiąca może pani przyjść. - Ale ja za tydzień do wracam do pracy. Potrzebuję tego zaświadczenia właśnie w tym terminie – zaznaczam, ale recepcjonistka pozostaje nieugięta. - Zapraszam za półtora miesiąca. Wtedy są wolne terminy – powtórzyła beznamiętnym tonem, przypominając mi skutecznie dlaczego przestałam korzystać z SPZOZ-ów.   Karmię piersią, zaświadczanie dla mnie i dziecka się należy, więc jak lwica idę dalej Dzwonię zatem do prywatnej przychodni. Po wyjaśnieniu o co chodzi, udało się umówić na następny dzień do internistki. Bosko! Wchodzę i wyjaśniam pani doktor o co chodzi. Podirytowana oznajmia mi, że nie wyda takiego zaświadczenia , bo niby na jakiej podstawie. - Skąd ja mam wiedzieć, czy pani karmi piersią , czy nie i wysłała mnie do pediatry. Zszokowana idę do następnego gabinetu, po drodze uświadamiając sobie irracjonalizm tej sytuacji, bo skoro pani doktor nie może namacalnie czy też wizualnie stwierdzić, czy karmię piersią , czy nie, jak to stwierdzi pediatra. No nic, ale idę. Bez zapisu. Tłumaczę pielęgniarce o co chodzi. Ta wprowadza mnie do gabinetu między pacjentami. Wchodzę rzucając przepraszające spojrzenie czekającym w kolejce rodzicom z chorymi maluchami (ze szklistymi oczkami i gorączką)....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta