Podwyższone leukocyty u dziecka: badanie kwi
AdobeStock
Zdrowie

Co oznaczają podwyższone leukocyty u małego dziecka?

Robiłaś dziecku badania krwi i okazało się, że leukocyty mają przekroczone normy? Sprawdź, co to oznacza!

Powodów zwiększonego stężenia leukocytów we krwi może być wiele: od przeciążenia, stresu, przez alergie i zakażenia, aż po poważne choroby. Aby prawidłowo zdiagnozować dziecko, same wyniki badań krwi nie wystarczą. Trzeba jeszcze przeprowadzić dokładny wywiad i zbadać malca. Kiedy zbyt wysoki poziom leukocytów jest niebezpieczny, a kiedy nie powinniśmy się nim martwić?

Przekroczenie norm leukocytów we krwi dziecka

Zawsze, gdy okaże się, że poziom białych krwinek jest zbyt wysoki, należy dokładniej zbadać dziecko, żeby przekonać się, czy powodem nie jest choroba. Należy przy tym pamiętać, że norma leukocytów może różnić się w zależności od tego, w jakim laboratorium przeprowadzana jest analiza krwi. Jest także inna dla dzieci w różnym wieku.

Normy białych krwinek:

 • u noworodków normą jest poziom leukocytów sięgający nawet 34 x 109/litr;
 • u niemowlaków norma jest nieco niższa i wynosi 14 x 109/litr;
 • u starszych dzieci prawidłowy poziom białych krwinek wynosi tyle, ile u dorosłych.

W przypadku wyższego stężenia mówi się o leukocytozie.

Przyczyny leukocytozy u dzieci

Jest ich naprawdę wiele i nie wszystkie oznaczają, że z organizmem dzieje się coś złego. Zbyt duży poziom leukocytów w wynikach badań krwi może wystąpić na skutek:

 • silnego stresu,
 • zbyt dużego obciążenia fizycznego,
 • urazu,
 • oparzenia,
 • infekcji górnych dróg oddechowych,
 • zakażenia układu moczowego,
 • infekcji wirusowej, bakteryjnej, pasożytniczej, grzybiczej,
 • przebytego w niedawnym czasie zabiegu operacyjnego,
 • choroby nowotworowej, np. białaczki.

Diagnozowanie przyczyny zwiększenia białych krwinek

Aby odkryć, co jest powodem tego stanu, lekarz potrzebuje więcej danych, niż tylko wyników informujących o poziomie leukocytów we krwi. Musi także wiedzieć, jaki jest stan ogólny dziecka, czy malec uskarża się na jakieś dolegliwości, czy miał niedawno jakiś uraz lub chorobę, kontakt ze zwierzętami lub środkami chemicznymi. Dopiero zebranie szeregu informacji pozwoli na prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny leukocytozy i rozpoczęcie stosownego leczenia, jeśli okaże się ono niezbędne.

Zobacz też:

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

badania dziecka
Panthermedia
Zdrowie
Ważne badania, które trzeba wykonać u dziecka
Morfologia, mocz, ciśnienie, cholesterol: są badania, które trzeba zrobić dziecku, by mieć pewność, że na pewno jest zdrowe. Kiedy to konieczne?

Jeśli dziecko jest zdrowe, świetnie się rozwija, pediatra często nie zleca wykonywania mu żadnych dodatkowych badań . Warto jednak na ten temat porozmawiać z lekarzem, a jeśli cokolwiek cię niepokoi, poprosić o skierowanie.    Morfologia  To podstawowe badanie krwi. Pozwala wykryć stan zapalny, ocenić, czy dziecko nie ma anemii. Określa się ilość i wielkość czerwonych krwinek czyli erytrocytów, białych krwinek (leukocytów), hemoglobiny i hematokrytu. Dodatkowo lekarz może zalecić, by sprawdzić:  poziom żelaza . Pozwala stwierdzić, czy przyczyną niedokrwistości (anemii) nie jest niedobór żelaza. OB (opad Biernackiego). Badanie wykonuje się, jeśli lekarz podejrzewa ukrytą infekcję. ASO (poziom antystreptolizyny). Badanie jest zlecane dzieciom, które chorowały na anginę oraz szkarlatynę . Chodzi o wykluczenie możliwych powikłań reumatologicznych. CRP (tzw. białko ostrej fazy). Badanie wykonuje się dzieci, u których podejrzewa się ukrytą infekcję bakteryjną.   Mocz Badanie trzeba wykonać, gdy lekarz podejrzewa infekcję układu moczowego. Badanie moczu pomaga wykryć infekcję, która u dzieci może przebiegać bez gorączki, a objawiać się brakiem apetytu, luźniejszymi stolcami. O infekcji może świadczyć pojawienie się w moczu białka, cukru, krwi. Lekarz może też zalecić wykonanie posiewu moczu (badanie świadczy o obecności bakterii). Dzięki temu może lepiej dobrać antybiotyk.   Ciśnienie krwi Warto zmierzyć ciśnienie chociaż raz każdemu dziecku, które skończyło 2 lata: zwłaszcza jeśli rodzice mają nadciśnienie. Ciśnienie można zmierzyć podczas każdej wizyty lekarskiej. Nadciśnienie u małych dzieci występuje rzadko: zwykle jeśli dziecko ma rodzinne skłonności do nadciśnienia.    Badanie cholesterolu Badanie jest zalecane przez Amerykańską Akademię...

wczesna ciąża
Adobe Stock
Objawy ciąży
Wczesna ciąża: objawy, dolegliwości (jak rozpoznać wczesną ciążę)
Wczesna ciąża to czas, kiedy przyszła mama często jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka. Podpowiedzią mogą być charakterystyczne dla tego okresu objawy i dolegliwości. Sprawdź, jak rozpoznać wczesną ciążę i czy to nie fałszywy alarm.

Bardzo wczesna ciąża to początkowy okres ciąży, tuż po zapłodnieniu, gdy hormony ciążowe dopiero ruszają do pracy. Zaczyna się wtedy czas wielkich zmian w organizmie, jednak nie znaczy to, że kobieta od razu je poczuje. Pierwsze objawy ciąży pojawiają się u poszczególnych kobiet w różnym czasie, najczęściej około 6 tygodnia ciąży . Wczesna ciąża to zagadka – są przyszłe mamy, które twierdzą, że już następnego dnia po stosunku poczuły, że są w ciąży, inne zaś, gdyby nie brak miesiączki, mogłyby przechodzić początek ciąży, nawet się go nie domyślając. Ważne! Nawet jeśli tylko przypuszczasz, że mogłaś zajść w ciążę, jak najszybciej zacznij brać dostępny w aptece kwas foliowy – szczególnie we wczesnej ciąży to bardzo ważne dla układu nerwowego rozwijającego się płodu. Wczesna ciąża: objawy Nie wszystkie z nich to pewna oznaka ciąży. W tej branży fałszywe alarmy to norma. Jednak jeśli pojawiają się nie pojedynczo a w grupie, to gratulacje – najprawdopodobniej jesteś w ciąży! Pierwsze objawy wczesnej ciąży to:  huśtawki nastroju – wybuchowość i płaczliwość spowodowane wzmożoną aktywnością hormonów ciążowych to norma we wczesnej ciąży.... i nierzadko jeszcze długo potem. tkliwość piersi – często bardziej intensywna niż przed okresem, na piersiach stają się bardziej widoczne naczynia krwionośne, a brodawki – ciemniejsze. Same piersi powiększają się i mogą sprawiać wrażenie twardszych, pełniejszych. senność, zmęczenie – padasz jeszcze przed wieczornymi wiadomościami, nie możesz doczytać nawet jednej całej strony przed zaśnięciem? Nagłe wyczerpanie to odpowiedź organizmu na wzrost aktywności hormonów ciążowych. poranne mdłości – nudności, choć mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym, również należą do ścisłej czołówki...

rdw sd podwyższone w ciąży
Fotolia
Zdrowie
Jak interpretować wyniki WBC?
Podwyższony lub obniżony wynik WBC może wskazywać na rozmaite schorzenia. podpowiadamy, jaki poziom leukocytów we krwi jest prawidłowy.

Białe krwinki, czyli inaczej leukocyty (WBC – white blood cells), to komórki krwi obwodowej. Leukocyty odgrywają ogromną rolę w organizmie, gdyż chronią go przed wirusami i bakteriami.   Jak wygląda badanie? Normy WBC we krwi Wysokie WBC Spadek WBC - leukopenia Jak wygląda badanie? Poziom WBC określa się poprzez wykonanie rutynowego badania krwi , czyli morfologii. Badanie WBC polega na pobraniu kilku mililitrów krwi do probówki. Wykonuje się je na czczo, czyli na 8 godzin po ostatnim posiłku. Aby określić wszystkie składowe we krwi, w tym ilościowo poszczególne grupy WBC, konieczne jest wykonanie morfologii krwi z rozmazem . Normy WBC we krwi Całkowita ilość WBC we krwi to 4000–10 000/µl. Leukocyty we krwi obwodowej występują w 5 rodzajach: granulocyty obojętnochłonne - neutrofile; granulocyty kwasochłonne - eozynofile; granulocyty zasadochłonne - bazofile; monocyty; limfocyty. Nie tylko zmiany w całkowitej liczbie WBC mogą oznaczać patologię, ale również zmiany w procentowym rozkładzie poszczególnych rodzajów białych krwinek. Poszczególne rodzaje WBC w rozmazie krwi mają następujące normy: Neutrofile 60–70% 1800–8000/µl Eozynofile 2–4% 50–400/µl Bazofile 0–1% 0–300/µl Limfocyty 20–45% 1000–5000/µl Monocyty 4–8% 30–800/µl Wysokie WBC Norma leukocytów we krwi (WBC) zmienia się w stanach patologicznych. Może dojść do zwiększenia lub zmniejszenia jednego typu leukocytów, lub kilku rodzajów leukocytów na raz. Leukostaza, czyli poziom WBC powyżej normy , najczęściej wynika ze stanu zapalnego panującego w organizmie. W przebiegu infekcji liczba WBC może wzrastać nawet do 20 000/µl....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz