antyszczepionkowcy w kościele
Facebook/STOP NOP
Zdrowie

Antyszczepionkowcy wkraczają do kościołów? Te przypadki są niepokojące!

"Módlmy się za organizacje, które podejmują działania w ochronie ludzkości" – powiedział ksiądz do wiernych w jednym z kościołów w Lubinie. Proboszcz dał zgodę na zbieranie po mszy podpisów pod projektem ustawy znoszącej obowiązek szczepienia dzieci. Czy to oznacza, że kościół w Polsce wspiera antyszczepionkowców?

Przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP (NOP – Niepożądany Odczyn Poszczepienny) od kwietnia zbierali podpisy pod obywatelskim projektem ustawy wprowadzającej dobrowolność szczepień. Z początkiem lipca stanęli po mszach świętych w dwóch kościołach w Lubinie: Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Częstochowskiej.

Czy biskup dał zgodę?

O całej akcji można było przeczytać w poście umieszczonym na Facebooku STOP NOP. Dowiadujemy się z niego, że zgodę miał dać sam biskup diecezji legnickiej. "Podpisy o wolność wyboru w kwestii szczepień były zbierane za zgodą biskupa 1 lipca 2018r. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa (mały Kościół) w Lubinie oraz Matki Boskiej Częstochowskiej (duży Kościół) w Lubinie po Mszach o godz. 8.30 10.00 i 11.30" – napisano. Na pierwszej mszy ksiądz miał wyrazić intencję wspierania przeciwników szczepienia. Duchowny użył słów: "Módlmy się za organizacje, które podejmują działania w ochronie ludzkości".

Czy rzeczywiście biskup wiedział o zbiórce w kościołach, czy wyraził na nią zgodę, a jeśli tak, to dlaczego? Sprawę próbowała wyjaśnić "Gazeta Wyborcza". Rzecznik legnickiej kurii, sekretarz biskupa ks. Łukasz Misiak napisał krótkie wyjaśnienie: "Na zbiórkę podpisów przy tych kościołach zgodę wyrazili Księża Proboszczowie wyżej wymienionych parafii, zapewne po wcześniejszym zapoznaniu się ze sprawą".Nie ma ani słowa o zgodzie biskupa. Dlaczego na agitację i zbiórkę podpisów zgodzili się duchowni dwóch kościołów w Lubinie? Proboszcz kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Ludwik Graf jest na urlopie. "Jestem na urlopie i nie będę się wypowiadał. Do widzenia" – skomentował. Z kolei ksiądz z kancelarii kościoła Matki Bożej Częstochowskiej wyjaśnił, że proboszcz jest nieobecny.

Antyszczepionkowcy pod Jasną Górą

Z kolei w ubiegłą niedzielę, 8 lipca, podpisy pod projektem ustawy o dobrowolności szczepień były zbierane pod jasnogórskim wzgórzem podczas dorocznej pielgrzymki słuchaczy Radia Maryja. Przedstawiciele STOP NOP powiedzieli, że akcja miała zgodę władz sanktuarium. "Pielgrzymka ma charakter modlitewny. Klasztor jasnogórski nie wyraził zgody na zbieranie podpisów" – odpowiedziało "Wyborczej" biuro prasowe Jasnej Góry. Mimo to zbiórka odbyła się.

Podpisy zbierano też w jednym z przedszkoli w Gdyni. Zgodziła się na to dyrektorka, do której z taką propozycją przyszli rodzice. Po publikacji "Gazety Wyborczej" władze miasta wstrzymały zbiórkę i zdecydowały o przeprowadzeniu kontroli w placówce.

Projekt jest już w Sejmie

STOP NOP chce, aby rodzice sami decydowali, czy szczepić dzieci, czy nie. Pod hasłem: "Jest ryzyko, musi być wybór", przez kilka miesięcy zbierało podpisy, aby wnieść do Sejmu projekt ustawy dający rodzicom możliwość takiego wyboru. Wiele wskazuje na to, że projekt ma szanse być rozpatrzony przez posłów. Antyszczepionkowcy złożyli 11 lipca w Sejmie ponad 120 tys. podpisów pod swoim projektem ustawy, tym samym spełniając konstytucyjny wymóg 100 tysięcy podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą.

W Polsce ponad 95 proc. Polaków poddaje się obowiązkowym szczepieniom, niemniej jednak w ciągu prawie 10 lat liczba niezaszczepionych dzieci wzrosła w Polsce niemal 10-krotnie. Eksperci ostrzegają, że jeżeli tendencja się utrzyma, grozi nam ryzyko powrotu chorób zakaźnych pokonanych dzięki szczepieniom.

Lekarze podkreślają, że nie ma żadnych dowodów naukowych, że szczepienia mogą wywoływać autyzm. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny podkreśla, że "najwięcej szkody przyniosło nieodpowiedzialne rozpowszechnianie teorii łączącej sczepienia z autyzmem czy też nieuzasadnione twierdzenia o szkodliwości składników szczepionek (...). Pomimo blisko 20 lat badań prowadzonych przez badaczy na całym świecie, w których prezentowane są niezaprzeczalne dowody na to, że szczepionka MMR przeciw odrze, śwince, różyczce nie powoduje autyzmu, wielu rodziców wierzy w nieprawdziwe informacje na ten temat".

Najczęstszym powodem odmowy szczepienia dziecka jest obawa przed wystąpieniem NOP - niepożądanych odczynów poszczepiennych. Taki odczyn pojawia się po szczepieniu dziecka, ale żeby został zakwalifikowany jako NOP, musi wystąpić do 4. tygodni po szczepieniu. Do niedawna prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Maciej Hamankiewicz, porównuje szczepienia do stosowania pasów w samochodzie: raz na milion wypadków ktoś przez nie ucierpi, ale setkom tysięcy innych ratują zdrowie i życie.

Na zbieranie podpisów w kościołach Lubina była zgoda ich władz, ale teraz jego przedstawiciele unikają komentowania sprawy. Czy agitacja antyszczepionkowców postawiła kościół w niezręcznej sytuacji zaangażowania się w spór,  jaki toczy się w Polsce wokół szczepienia dzieci? Łatwiej byłoby odpowiedzieć na to pytanie, gdybyśmy znali w tej sprawie oficjalne stanowisko np. Episkopatu Polski. Na razie znamy zdanie abp Henryka Hosera, który podczas posiedzenia Zespołu Ekspertów Komisji Episkopatu Polski ds. bioetycznych apelował o pogłębioną dyskusję naukową oraz debatę społeczną na temat szczepionek nowej generacji. 

Jakie jest wasze zdanie na temat działania antyszczepionkowców na terenie kościołów w Polsce. Podzielcie się nim w komentarzach.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zobacz też:

Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]

szczepienia będą nadal obowiązkowe w Polsce
Adobe Stock
Aktualności
Antyszczepionkowcy przegrali - szczepienia dzieci NADAL będą obowiązkowe
Sejm przytłaczającą większością głosów odrzucił ich pomysł, aby szczepienia w naszym kraju były dobrowolne.

 Autorem projektu ustawy było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP", które pod swoim obywatelskim projektem zebrało 100 tysięcy podpisów Polaków. Mimo tego, że projekt dostał zielone światło i dzięki głosom posłów Prawa i Sprawiedliwości został skierowany do dalszych prac w komisjach sejmowych, to żywot jego okazał się nadzwyczaj krótki... Antyszczepionkowcy nie mieli żadnych szans Wynik piątkowego głosowania nad projektem ustawy znoszącym obowiązkowe szczepienia pokazał, że antyszczepionkowcy byli bez szans na uchwalenie takiego prawa w Polsce. Za odrzuceniem ich pomysłu głosowało 354 posłów , 10 było przeciw, 16 wstrzymało się od głosu. Jeszcze dzień wcześniej jego losy zostały właściwie przypieczętowane, kiedy obie komisje sejmowe - zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się za odrzuceniem projektu. Także w tym głosowaniu była nadzwyczajna jednomyślność poselska, a wynik głosowania przyjęto gorącymi brawami. Pomysł antyszczepionkowców nie miał żadnego poparcia Projekt do prac w komisji na początku października skierował Sejm głosami posłów PiS (211), Kukiz'15 (19), PO (4), PSL (5), WiS (5) oraz niezrzeszonych (8). Politycy PiS wyjaśniali, że klub głosował za skierowaniem projektu do komisji, bo PiS obiecało, że nie będzie odrzucało w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich. Podnosili także, że procedowanie może być okazją do edukowania na temat zasadności szczepień.   Ale stanowisko rządu do projektu od początku było negatywne. Konieczność utrzymania obowiązkowych szczepień wyrazili m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, szefowa resortu rodzinny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, Rzecznik Praw Pacjentów Bartłomiej Chmielowiec, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej i Naczelnej Izby Lekarskiej i Rzecznik...

Szczepienia
Anna Kołacz
Zdrowie
Będzie referendum o szczepieniach? Są dwa projekty ustaw! Za czym głosujesz?
Stop NOP zbiera podpisy pod projektem ustawy o zniesieniu obowiązku szczepień w Polsce. W odpowiedzi na to powstaje projekt ustawy za tym, żeby do publicznych przedszkoli były przyjmowane tylko zaszczepione dzieci.

Projekt ustawy o zniesieniu obowiązku szczepień już jest, projekt o przyjmowaniu do przedszkoli tylko szczepionych dzieci właśnie powstaje. Czy projektodawcom uda się zebrać 100 tysięcy podpisów? I czy polski system szczepień trzeba zmieniać? Projekt nr 1: zniesienie obowiązku szczepień Stowarzyszenie Stop NOP chce, by szczepienia w Polsce przestały być obowiązkowe. Zbiera podpisy pod projektem obywatelskim w tej sprawie. Według projektu, szczepienia, które dziś są obowiązkowe, byłyby nieobowiązkowe, ale nadal bezpłatne dla rodzicó w. Zobacz także: Autyzm, nowotwory, spisek firm – ważna rozmowa o szczepieniach Projekt nr 2: tylko zaszczepione dzieci w przedszkolach W opozycji do projektu Stop NOP pojawił się kontrprojekt, zgodnie z którym do publicznych przedszkoli mogłyby być przyjmowane tylko dzieci, które zostały zaszczepione oraz te, które nie mogą być szczepione ze względów medycznych. Jeśli dziecko nie mogłoby być szczepione , dziecko musiałoby mieć zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniu do szczepień - i na tej podstawi mogłoby zostać przyjęte do przedszkola. Inicjatorem projektu jest polityk SLD z Wrocławia, Robert Wagner, który już wcześniej proponował wrocławskiemu samorządowi, aby wprowadził obowiązkowe szczepienia jako jedno z kryteriów przy przyjęciach do przedszkoli.  Czytaj też: Oskarżali, że polecam wadliwe szczepionki Czy system szczepień w Polsce trzeba zmieniać? W Polsce część szczepień jest obowiązkowych (bezpłatnych dla rodziców), część zalecanych (płatnych). Mimo to, że liczba szczepień bezpłatnych w Polsce jest mniejsza niż w krajach zachodnich, eksperci chwalą system szczepień obowiązkowych ze względu na wciąż dużą wyszczepialność – powyżej 95%, co chroni przed zachorowaniem także dzieci niezaszczepione ze względów medycznych. W ostatnich latach bardzo jednak rośnie aktywność...

nieszczepienie dziecka narusza jego prawo do życia
Adobe Stock
Aktualności
Odmowa szczepień narusza prawa dziecka do zdrowia i życia?
Takie jest stanowisko Rzecznika Praw Dziecka, który zabrał głos w dyskusji na temat projektu ustawy o zniesieniu obowiązkowych szczepień ochronnych dla dzieci. Sejm coraz bliższy podjęcia decyzji w tej sprawie.

Przypomnijmy, że przeciwnicy szczepień - Stowarzyszenie Stop NOP zebrało 100 tysięcy podpisów Polaków pod obywatelskim projektem zmiany ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, przewidującym zniesienie obowiązkowych szczepień ochronnych. Sejm nie odrzucił go i skierował do dalszych prac w komisjach. W czwartek odbyło się posiedzenie komisji sejmowych, które właściwie dało odpowiedź, czy szczepienia w Polsce będą obowiązkowe. Szczepienia najskuteczniej walczą z chorobami zakaźnymi W związku z tym głos w sprawie zabrał także Rzecznik Praw Dziecka. Rzecznik uważa, że szczepienia ochronne są najskuteczniejszym narzędziem zwalczania chorób zakaźnych i jest zdecydowanym przeciwnikiem likwidacji obowiązku szczepień. W stanowisku przesłanym do marszałka Sejmu jednoznacznie stwierdził, że wszelkie działania, których konsekwencją byłoby obniżenie wskaźników wyszczepialności dzieci w Polsce, są niekorzystne i zaprzeczają podstawowemu prawu dziecka do ochrony jego życia i zdrowia. Zdaniem rzecznika, rodzice w Polsce nadal nie mają pełnej informacji na temat szczepień. Dlatego apeluje do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej o podjęcie działań w środowisku lekarskim nad zmianą tego stanu rzeczy. Według rzecznika, lekarze pełnią istotną funkcję w przekazywaniu informacji na temat szczepień ochronnych, które są jednym z głównych źródeł wiedzy rodziców o szczepieniach. Rzecznikowi chodzi m.in. o:   rozpowszechnianie rzetelnej wiedzy o szczepieniach, w tym niepożądanych odczynów poszczepiennych – NOP ; wsparcie zdrowotne osób, u których wystąpił NOP; dokonywanie przez lekarzy starannej oceny stanu zdrowia dziecka przed, a w razie wątpliwości także po wykonaniu szczepienia; monitorowanie i stały nadzór nad bezpieczeństwem szczepionek . Los ustawy przesądzony Sejmowe komisje zdrowia oraz polityki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz